SUA: Colegiul Electoral l-a desemnat castigator cu 306 voturi pe presedintele ales Donald Trump/ Caz unic in ultimii 144 de ani: Patru electori si-au schimbat votul

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 20 decembrie 2016, 2:43 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Wikimedia Commons
Reprezentantii Colegiului Electoral l-au desemnat pe republicanul Donald Trump drept castigator al alegerilor prezidentiale din Statele Unite, potrivit News.ro.

Un numar de 306 electori au decis ca miliardarul republican sa devina noul ocupant de la Casa Alba, in vreme ce doar 232 de electori s-au indreptat spre tabara democratei Hillary Clinton, care a castigat cu un avans de peste 2,8 milioane de sufragii votul popular din SUA, transmite CNN.

Rezultatele acestui vot urmează să fie autentificate în urma unei sesiuni comune de la 6 ianuarie a Senatului şi Camerei Reprezentanţilor. Peste 200 de manifestanţi au înfruntat gerul în Pennsylvania, scandând “Nu Trump, nu KKK, nu SUA fasciste!” şi “Nu trădării, nu lui Trump!”.

Protestatari s-au strâns şi în Colorado, Georgia, Carolina de Sud, Virginia, Texas şi Nebraska.. Votul de luni vine în condiţiile în care agenţiile americane de informaţii au acuzat Rusia de atacuri informatice vizând Partidul Democrat. Atacurile au avut ca obiectiv să influenţeze scrutinul prezidenţial în favoarea republicanilor. Această concluzie a determinat mai mulţi democraţi să le ceară unor electori să nu voteze luni aşa cum le cere statul lor.

Însă, aşa-numiţii ”electori necredincioşi” au venit din rândurile democraţilor. Patru electori au votat pentru un alt candidat în statul democrat Washington, care a fost câştigat de către Hillary Clinton. Trei electori au votat pentru fostul secretar de stat Colin Powell, în vreme ce al patrulea a votat pentru amerindianul Faith Spotted Eagle, implicat în protestele faţă de construcţia gazoductului din Dakota de Nord. Este vorba de primele alegeri prezidenţiale din ultimii 144 de ani când există mai mult de un elector ”necredincios”.


Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

9085 vizualizari

  • +2 (18 voturi)    
    Au votat cu Faith Spotted Eagle.. (Marţi, 20 decembrie 2016, 2:55)

    Alex735 [utilizator]

    Bravo, subscriu
  • +9 (41 voturi)    
    ups :D (Marţi, 20 decembrie 2016, 4:26)

    Nevermind [utilizator]

    N-a functionat manevra cu electorii. A mai ramas vreo varianta de revolutie portocalie primavaratica pentru hillary sau trebuie sa dea socoteala pentru multi bani bagati in fundul ei, direct, prin altii sau prin puculita familiala numita fundatia clinton, unde cotizeaza si sauditii?
    • -3 (11 voturi)    
      Bre nevermainde,ai asistat personal (Marţi, 20 decembrie 2016, 6:50)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      ai fost de fata la bagarea banilor in fund,direct sau prin altii?Cum ''le mai stie altii'',cum ''se pricepe ei'' la toate,in timp ce sparge la seminte.Mosule,da-mi si mie un rezultat la loto,acu' de sarbatori,sa ies din iarna onorabil.
      Auzi,da' sauditii,sauditii pe unde mai cotizeaza,pe unde mai baga banii?Ca asta e de efect.
      • +4 (8 voturi)    
        mda (Marţi, 20 decembrie 2016, 12:03)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        ce-mi plac mie astia care nu recunosc nici cand le-a ajuns in gat prin fund, dar in schimb mai cred in mos craciun.

        Vezi ca a scris pe cnn ca afara sunt 28grade. Ia-ti trotineta si trage o tura. O sa transpiri prin puterea credintei neostoite.
        • -1 (3 voturi)    
          Da,nevarmainde,inca cred in mosu' (Marţi, 20 decembrie 2016, 17:55)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Dar tu nu ai timp de asa ceva.Te visezi spiritual,si te trezesti frustrat si nedormit de grija altora(vezi,americanii).Strepezit de viata si acrit de lume,dai fuga,fuguta la grupu' sanitar din fundu' curtii.In schimb mie imi plac cei care recunosc ca le-a ajuns in gura,ce nu le-a intrat prin fund.La transpiratia aia rezultata din puterea credintei neostoite ma refer.Si astept sa-mi spui ce gust are.
    • -1 (13 voturi)    
      e ok (Marţi, 20 decembrie 2016, 8:22)

      NWalker [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      a functionat manevra cu "drain the swamp" respectiv cel mai bogat guvern din istoria SUA. Trump va pazi oile cu lupii la picior, dar oile il iubesc pt ca "he says it as it is", hmmm...
      • +4 (6 voturi)    
        probabil (Marţi, 20 decembrie 2016, 11:35)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

        Probabil ca americanii au vazut la noi unde a dus guvernul (guvernele) 'sarac dar cinstit' al lui Iliescu.
        Democratia originala ala Clinton le-a parut prea asemanatoarea cu cea a saracului cinstit Iliescu.
      • +4 (4 voturi)    
        cei mai bogati oameni (Marţi, 20 decembrie 2016, 11:56)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

        nu s'au imbogatit nici din spagi, nici din afaceri cu gurvernul.

        si ca o corectie iete ce zic stirile din america:
        ...............
        The final count was 304 for Trump, 227 for Clinton, 3 for former Secretary of State Colin Powell, and one each for Sanders, Paul, Kasich, and Faith Spotted Eagle, a Sioux leader and environmental activist.
        Trump, who is vacationing this week at his Mar-a-Lago beachfront resort in Palm Beach, Fla., said he had surpassed the electoral-vote majority "by a very large margin, far greater than ever anticipated by the media."
        ...............
        diferenta de doi anuntata in titlu articolului a fost data de doi ..dezertori din texas, care au votat, unul cu kasich, celalat cu ron paul.

        ron paul, the next president of us !

        ave caesar, hail donald !! :-))
        amin !
    • -1 (1 vot)    
      da (Marţi, 20 decembrie 2016, 16:33)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      A fost aplicata in anii '60 cu Kennedy
      De data asta insa ma astept la razboi civil daca iar incep cu de-astea
  • +3 (7 voturi)    
    "doar 4", (Marţi, 20 decembrie 2016, 8:52)

    victor L [utilizator]

    iarasi nu v-au iesit prezicerile!
  • +3 (13 voturi)    
    cum asa? (Marţi, 20 decembrie 2016, 8:55)

    Gustav666 [utilizator]

    Eu credeam ca electorii lui Trump, revoltati ca rusii au manipulat alegerile, dupa cum au hotarat CIA, FBI si Obama, vor trece in masa de partea hotomancei. Cand colo, ce sa vezi?
  • +9 (11 voturi)    
    ce ironie (Marţi, 20 decembrie 2016, 9:11)

    xan [utilizator]

    Dupa atacurile agresive din campanie ca Trump nu va recunoaste rezultatele, au facut exact asta. Rezultatul? Egal cu zero. Nici formatorii de opinie nu mai sunt ce erau odata domnule...
    http://www.telegraph.co.uk/news/2016/12/19/thousands-send-letters-death-threats-pressure-electoral-college/
    • +1 (3 voturi)    
      formatorii de opinie...hahaha ! (Marţi, 20 decembrie 2016, 12:49)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui xan

      pai aia sunt mai schimbatori ca electoratul.
      aia sunt simbriasi.
      fondul nu are importanta, gargara e totul.
      inca mai cred ca ambalaju' vinde marfa.

      boboru' nu mai vrea rahat, impachetat in poleiala...