Marine Le Pen: Gata cu educatia gratuita pentru copiii strainilor / Recreatia s-a terminat

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 8 decembrie 2016, 15:30 Actualitate | Internaţional

Marine Le Pen
Foto: Agerpres
Lidera extremei dreapta franceze, Marine Le Pen, candidata la alegerile prezidentiale din 2017, a afirmat joi, pentru AFP, ca are intentia sa interzica accesul gratuit la scoala pentru copiii fara acte, daca va castiga cursa electorala.

Sefa Frontului National (FN) a aduagat ca doreste sa ii faca sa plateasca pe parintii straini care se afla cu acte in regula in Franta dar care nu muncesc, respectiv o "contributie" la taxele de scolarizare ale copiilor lor.

"Nu am nimic impotriva strainilor, dar le spun: 'Daca veniti in tara noastra, nu va asteptati sa fiti ingrijiti, copiii vostri sa fie educati gratuit, s-a terminat, e sfarsitul recreatiei!", a declarat Marine Le Pen.

"Gata cu scolarizarea clandestinilor. Si contributie la sistemul scolar pentru straini, cu exceptia cazului in care cotizeaza in situatie legala", a continuat ea. "A cere o participare a cetatenilor straini pentru scolarizarea copiilor lor (...) se face in multe locuri din lume", a argumentat ea.

In Franta, toti copiii au dreptul la educatie gratuita, independent de situatia administrativa a copiilor lor.

Cetatenii straini fara acte pot beneficia de asemenea de ingrijiri gratuite dupa trei luni de rezidenta.

Sefa extremei dreapta, care ar urma, dupa toate sondajele, sa se califice in turul doi al prezidentialelor, a criticat si ajutoarele sociale pentru persoanele in varsta, de care pot beneficia in anumite conditii unii imigranti.

In general, "avem in vedere un acces restrans la gratuitatea anumitor servicii publice si la anumite prestatii sociale pentru strainii care sosesc in tara si nu au cotizat sau nu platesc niciun impozit. Toate acestea vor fi reglementate exact" in viitorul program prezidential, a spus aceasta.

Marine Le Pen, care a preluat sefia FN in 2011, dupa plecarea tatalui sau, Jean-Marie Le Pen, a incercat de atunci sa evite derapajele rasiste care i-au adus ultimului multiple condamnari. Dar a ramas credincioasa fundamentelor extremei dreapta, cu un discurs foarte dur impotriva imigratiei, a islamului si a Europei.























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

7479 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 8 decembrie 2016, 15:41)

    mitg [utilizator]

    Multi imigranti (inclusiv romanii de o etnie stim noi care) se duc in Franta la cersit ajutoare sociale.

    Cum francezii habar n-au cand sa spuna nu, ajung sa cheltuie cu un imigrant de cateva ori mai mult decat ar cheltui cu un francez.

    Mai bine sa redirectioneze fondurile respective catre serviciile secrete, ca tare au nevoie ...
    • +1 (9 voturi)    
      Copii romani care merg la cersit (Joi, 8 decembrie 2016, 15:59)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Sunt elevi sau studenti? Excelenta idee cu privire la ajutoare sociale insa la educatie se poate corela compensarea partiala sau integrala a invatamantului de conditionarea notelor. Un elev bun ar trebui sa aiba invatamantul gratuit.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu sunt copii"fără acte". (Joi, 8 decembrie 2016, 16:40)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

        Sunt jurnaliști care promovează extremismul mai mult decât Marine le Pen.A spus copii fără acte și observ că obiceiul este nu numai la noi,ci în toată lumea.Cum să fie copii fără acte?Cineva este vinovat,de la părinți,la autoritățile locale și liderii religioși ai comunităților trebuie îndrumați și sancționați pentru eradicarea fenomenului.Nu trebuie să taxăm orice spune o cucoană ca M.le Pen drept extremism.O rigoare și disciplină administrativă sunt necesare.
    • -1 (3 voturi)    
      aoleu (Joi, 8 decembrie 2016, 18:08)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      man, habar nu ai ce zici, si nici ce incearca sa faca Le Pen cu replica asta.

      Asta e doar manipulare crasa, o replica doar sa atzate sentimnte nationaliste.

      Ideea ei e sa reduca influenta nefasta a imigrantilor, dar evident ca tinandu'i needucati nu faci decat pe dos. Totul e doar discurs politic, fii pe pace...
  • -3 (17 voturi)    
    UK (Joi, 8 decembrie 2016, 15:44)

    Toni_Romania [utilizator]

    asa e....in Uk orice emigranta daca face un copil gata, statu ii da alocatie si cresa moca, in timp ce altii se chinuie sa aiba/pastreze un job....
  • +11 (21 voturi)    
    Oooooo (Joi, 8 decembrie 2016, 15:53)

    grigoreagape [utilizator]

    Asta-i cea mai mare dumă a pustoaicei ăsteia de +40. Are atâtea de care se poate lega și și-o găsit să se lege de educația copiilor străini.

    Să se ia de ăia mari nu de copii.
  • +5 (9 voturi)    
    Le Pen e o proasta (Joi, 8 decembrie 2016, 16:01)

    Andradda [utilizator]

    care o sa-si franga gatul la alegeri.
    --------------------------------------------------------------
    Cam dubioasa fraza din articol. Cred ca e greseala de traducere:
    "In Franta, toti copiii au dreptul la educatie gratuita, independent de situatia administrativa a copiilor lor. "
    • +1 (3 voturi)    
      Probabil sevrefera la taxele universitare (Joi, 8 decembrie 2016, 20:23)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Este o practica intalnita , copii din parinti imigranti se dau orfani pt ca statul sa le suporte cheltuielile de intretinere si taxele scolare. Stiu romani care au facut asta prin vest. Evident ca fenomenul nu a generat pagube de miliarde , poate milioane dar este un adevar.
      • +1 (1 vot)    
        Corect (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:38)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Unde-i lege nu-i tocmeala, dar individa asta prezinta totul sub forma unor lozinci populiste, xenofobe, de te-apuca greata. Ea nu se uita in jur? Nu vede cat de "colorata" e natiunea franceza? Aproape 20 de milioane de cetateni francezi sunt de alta "provenianta" :) Ea s-a trezit acum sa apere Franta de cateva zeci de mii de copii care nu au sange de Bourbon-Anjou!
  • +10 (10 voturi)    
    fiti atenti (Joi, 8 decembrie 2016, 16:06)

    MarcelP [utilizator]

    As atrage atentia presei-minune ca din nou incep sa faca tam-tam de Fillon ca "sigur castiga" si parca vad ca iar o sa castige inteligenta asta extremista. Deci fiti atenti ce campanie faceti ca sunteti f aproape sa nu va mai citeasca nici dracu'.
  • +6 (8 voturi)    
    cu ce consecinte? (Joi, 8 decembrie 2016, 16:21)

    trem [utilizator]

    ...pot aparea copiii needucati si frustrati ca societatea le-a refuzat o sansa de mai bine! Si uite asa s-ar putea sa creeze mai multi adepti ai cauzelor extreme!
  • +8 (10 voturi)    
    propaganda de doi bani (Joi, 8 decembrie 2016, 16:43)

    bogdan1477 [utilizator]

    Si ce vor face copiii aia straini si ne-educati la 18 ani? Nu vor ingrosa rindurile asistatilor sociali? Nu vor fi recrutati de teroristi? Nu vor fi violenti?

    Ori nu ii primiti pe teritoriul frantei, ori daca-i primiti, prima grija e sa-i pregatiti pentru o meserie ceruta de piata.

    Da' asha e la extremisti, prostesc lumea cu tot felul de sloganuri populiste, ca sa cistige capital electoral pe termen scurt
  • +3 (5 voturi)    
    serios? (Joi, 8 decembrie 2016, 16:51)

    tba [utilizator]

    si daca strainul este un nedic din Romania, scolit de statul roman?
    nu poate statul roman sa-i educe copiii in rand cu cei ai francezilor?
    ca vorba aia, 50.000 de euro a economisit cu medicul gata format.
  • 0 (4 voturi)    
    "scolarizarea gratuita pentru copiii imigrantilor (Joi, 8 decembrie 2016, 18:21)

    Razvan_M [utilizator]

    ilegali" Cred ca ultimul cuvant este cheia discutiei.

    In rest, toata aceasta aberatie Marxista cu aducerea de Musulmani in Europa si tratarea lor ca cetateni cu super-drepturi, chiar inaintea cetatenilor, este pe cale sa se vada ca este o bataie de joc.

    Asa-zisii progresisti ar trebui sa-i aduca in cartierele de lux pe Musulmani si in casele proprii. Dar vai, daca-i bagi in casa iti violeaza copiii si nevasta sau iti baga cutitul in spate! Este mult mai simplu sa-i trimiti in cartierele muncitoresti si sa-i lasi pe altii sa se descurce, in timp ce tu ii amendezi pt. discriminare si rasism pe cetateni.