Clinton spune ca si-a dorit sa se ghemuiasca cu o carte buna de citit in mana si sa nu mai iasa din casa dupa alegeri

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 17 noiembrie 2016, 8:23 Actualitate | Internaţional

Hillary Clinton si-a exprimat miercuri seara dezamagirea fata de infrangerea pe care a suferit-o in fata lui Donald Trump, in prima sa aparitie publica de dupa alegerile prezidentiale de la 8 noiembrie, relateaza BBC News citat de news.ro. Fosta candidata democrata a declarat intr-un discurs pe care l-a sustinut la Washington DC ca nu voia sa mai iasa din casa.

Ea a spus, la o asociatie de binefacere pentru copii, ca alegerile prezidentiale i-au afectat pe multi americani.

Clinton a obtinut victoria in votul popular, insa a fost infranta in Colegiul Electoral.

"Acum, recunosc, sa vin aici in aceasta seara nu a fost cel mai usor lucru pentru mine", a declarat ea la Children's Defense Fund.

"De cateva ori, saptamana trecuta, tot ceea ce-mi doream era sa ma ghemuiesc cu o carte buna in mana si sa nu mai ies niciodata din casa", a marturisit fosta Prima Doamna.

"Stiu ca multi dintre voi sunteti profund dezamagiti de rezultatul alegerilor. Si eu sunt, mai mult decat as putea spune in cuvinte", a continuat ea.

"Stiu ca nu este usor. Stiu ca saptamana trecuta multa lume s-a intrebat daca America este tara care credeam noi ca este", a spus ea.

"Disensiunile expuse de aceste alegeri sunt profunde, insa va rog sa ma ascultati", a continuat ea.

"America este demna (de incredere)l. Copiii nostri merita efortul. Credeti in tara noastra, luptati pentru valorile noastre si nu renuntati vreodata", a subliniat Clinton.

In discursul prin care si-a recunoscut infrangerea, saptamana trecuta, Clinton i-a indemnat pe americani sa-i ofere lui Donald Trump sansa de a conduce.

De atunci ea a ramas discreta, desi a fost vazuta plimbandu-se.

Intr-un apel telefonic, dezvaluit de presa americana, ea a dat vina infrangerii pe care a suferit-o in alegerile prezidentiale pe directorul FBI James Comey, care a anuntat o noua ancheta cu privire la folosirea unui server privat de e-mail pe cand era secretar de Stat pe ultima suta de metri a campaniei electorale, inainte de vot.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4061 vizualizari
  • +6 (16 voturi)    
    Stimată doamnă, (Joi, 17 noiembrie 2016, 9:12)

    Un cititor [utilizator]

    Viața asta nu este numai mâncare și băutură.
  • +10 (18 voturi)    
    ce ciudat (Joi, 17 noiembrie 2016, 9:44)

    xan [utilizator]

    Cand folosea un server privat de email ca sa poata controla dovezile traficului de influenta pentru Qatar, Arabia Saudita si organizatii compromitatoare nu i-a venit sa se ghemuiasca, si nici cand a incasat milioanele de dolari pentru asta.
  • +5 (9 voturi)    
    sa stea in sanul familiei ca base? (Joi, 17 noiembrie 2016, 10:06)

    jackalphonse [utilizator]

    sa vedem daca se continua ancheta aia....
  • +4 (10 voturi)    
    Clinton Foundation.. (Joi, 17 noiembrie 2016, 11:34)

    OvidiuStoica [anonim]

    A stat in casa in timp ce Bill Clinton dadea telefoane sa se asigure ca Obama ii va asigura imunitatea inainte sa plece de la Casa Alba (official pardon).
  • +3 (9 voturi)    
    daca (Joi, 17 noiembrie 2016, 11:38)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    vrea o carte buna, pot sa-i recomand citeva. Dar cred ca e prea tirziu pentru ea.
  • +3 (9 voturi)    
    chiar are fata de intelectuala avida (Joi, 17 noiembrie 2016, 11:57)

    __alex__ [utilizator]

    de lectura. Banii din Maroc, Arabia Saudita, Quatar etc. ii lua sa aiba din ce sa-si ia carti. A sters mailurile si a spart telefoanele in semn de protest impotriva tehnologiei care ne indeparteaza de cultura autentica.
    Trump este o caricatura, dar Clinton este perfida si ar fi fost mai periculoasa.
  • +2 (8 voturi)    
    Aolo nu se scriu carti pentru reducerea pedepsei? (Joi, 17 noiembrie 2016, 13:21)

    jackalphonse [utilizator]

    Scrisul este o provocare mai mare decat cititul. Ce spui Hillary?
  • -3 (5 voturi)    
    Pacat (Joi, 17 noiembrie 2016, 14:29)

    speedy1 [utilizator]

    Pacat ca a pierdut ! Romania era mai bine aparata cu un presedinte ca Hillary, care a avut o pozitie transanta fata de Rusia lui Putin si n-a pus la indoiala loaialitatea SUA in cazul unui conflict militar, asa cum a facut-o Trump.

    Cat despre "coruptia" ei asta va decide justitia americana, deocamdata nu este nici o ancheta inceputa impotriva ei. Insa este ciudat ca Trump si fanii sai sa aduca aceasta chestiune in discutie, de parca Trump ar fi un soi de Maica Tereza. Trump toata viata a facut afaceri neplatind impozite la stat, ba a mai tras si cateva tepe partenerilor de afaceri. Se mai si lauda ca fost "baiat destept" ca s-a folosit de scaparile legii pentru a face asta.

    Imi aduce aminte de S.O Vantu cand declara: intariti-va Statul dragilor ! Desigur o spunea in batjocura, adica uite ce smecher sunt eu ca mi-am facut milioanele din cauza slabiciunii Statului. Ca structura ce 2 nu sunt diferiti, fac orice ca sa le fie lor bine.
  • +1 (3 voturi)    
    Am eu o recomandare... (Joi, 17 noiembrie 2016, 15:14)

    OctavD [utilizator]

    The Art of the Deal!