Marine Le Pen spera sa obtina in alegerile prezidentiale franceze din aprilie 2017 o victorie ca cea a lui Donald Trump

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 13 noiembrie 2016, 19:26 Actualitate | Internaţional

Marine Le Pen, lidera Frontului National
Foto: Agerpres
Victoria surprinzatoare a lui Donald Trump in alegerile prezidentiale americane este o victorie a poporului impotriva elitelor, a apreciat Marine Le Pen duminica si si-a exprimat speranta ca francezii vor vota la fel ca americanii, anul viitor, in alegerile prezidentiale franceze, relateaza News.ro citand Reuters.

Potrivit institutelor de sondare a opiniei publice, presedinta Frontului National (FN, extrema-dreapta) ar putea sa obtina o victorie in primul tur al alegerilor prezidentiale franceze, in aprilie 2017, insa ar fi infranta - indiferent care ar fi adversarul ei - in al doilea tur.

Intrebata de BBC care sunt consecintele victoriei lui Donald Trump asupra candidaturii sale, reprezentanta extremei drepte a raspuns ca "el (Trump) a facut posibil ceea ce era prezentat ca total imposibil. Deci, aceasta este mai ales victoria popoarelor impotriva elitelor".

Schitand o paralela cu situatia din Franta, ea a adaugat: "Eu doresc ca in Franta poporul sa poata, de asemenea, sa rastoarne un pic masa in jurul careia isi impart elitele ceea ce ar trebui sa le revina francezilor. Si, deci, aceasta ar fi un pic adevarata problema a alegerilor prezidentiale".

Ea si-a exprimat speranta ca cetatenii europeni sa poata sa aiba posibilitatea sa-si faca cunoscuta opinia despre Uniunea Europeana (UE) prin referendum, dupa modelul consultarii de la 23 iunie din Marea Britanie.

Daca s-ar pune intrebarea respectiva, elitele s-ar afla in fata altei surprize, a apreciat Le Pen.

Ea a mai declarat ca nu exista motive ca Europei sa-i fie frica de presedintele rus Vladimir Putin.

"Am face mai bine, daca am vrea o Europa puternica, sa negociem cu Rusia si sa avem acorduri de cooperare cu Rusia, acorduri comerciale cu Rusia", a declarat Marine Le Pen, potrivit transcrierii in engleza a unei parti a interviului, care nu este disponibil in franceza.

UE este cea care destabilizeaza Europa, nu Rusia, a subliniat Le Pen.

"Modelul pe care-l apara Vladimir Putin este (modelul) ratiunii, protectionismului, cautarii interesului propriei tari, apararii propriei identitati, este un model care imi place", a mai subliniat reprezentanta extremei drepte franceze.










2169 vizualizari
  • +12 (20 voturi)    
    Doamne fere (Duminică, 13 noiembrie 2016, 19:39)

    mitg [utilizator]

    Nebuna asta a primit bani imprumut cu dobanda zero pe 50 de ani de la banci rusesti prietene cu Putin.

    Grav de tot.
    • +6 (14 voturi)    
      debitoarea polkovnik Marina (Duminică, 13 noiembrie 2016, 19:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      TREBUIE sa devina Persona non Grata in UE ! sa aleaga Frantza sau Sovietzia
  • -14 (20 voturi)    
    ar fi senzational sa castige (Duminică, 13 noiembrie 2016, 19:47)

    xanti [utilizator]

    Adio NATO ,adio UE in caz ca va castiga.
    • +7 (11 voturi)    
      Intr-adevar (Duminică, 13 noiembrie 2016, 19:57)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Visul rusesc la voi in subsol acolo.
    • +7 (11 voturi)    
      Ce vise (Duminică, 13 noiembrie 2016, 20:29)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Erotice ai mai sasa, mai. Tu inca n-ai priceput dupa nr de minusuri si nici macar un plus (nici macar al tau -Lol) ca nu te ia nimeni in serios?
      • 0 (4 voturi)    
        pai (Duminică, 13 noiembrie 2016, 21:42)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        asta e rolul lui, sa fie bufonul grosolan de serviciu, dar nu subestima abilitatea directiei de dezinformare a kgb. Ma rog, fsb.
      • -2 (4 voturi)    
        Asa, si? (Duminică, 13 noiembrie 2016, 22:20)

        NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Minusuri avea si aia de postau pro trump sau pro brexit
        stim amandoi cum s-a terminat istoria aia
        ATENTIE, MAJORITATEA SILENTIOASA NU FACE PROPAGANDA CA TINE, PE BANI, PE INTERNET
        ATENTIE ATENBTIE CA O SA V-O FURATI RAU, SA NU VA I-A PE NEPREGATITE..
  • +2 (12 voturi)    
    Victorie ca a lu' Trump, ... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 20:07)

    Eu the first [utilizator]

    ... adica legala dar nedemocratica?

    Nu de alta, da' pe ansamblul statelor unite, Trump a adunat mai putine voturi decat Clinton, si a iesit presedinte doar din cauza sistemului ... original, sa zicem, si nu musai democratic, da' ce sa-i faci, prescris de lege, prin care se alege presedintele in SUA.
    • +2 (6 voturi)    
      si (Duminică, 13 noiembrie 2016, 21:50)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      democratic cum ar fi mai camarade, sa voteze numai california, new york, colorado si oregon, de exemplu,, adica milioanele de ilegali nu doar tolerati ci si asistati, carora nu li se cere nici un act la votare, caci le-ar leza ''demnitatea''. Din fericire, USA nu e franta, nici germania, nici suedia. Din fericire trump va avea grija ca numarul acestora sa scada binisor, pastrind astfel calitatea vietii politice americane si economisind mari sume la buget pentru sectoare neglijate complet de hussein barrack, killarry si restul.
      Si imi place ca v-ati inmultit astia care se cred mult peste Washington, Adams, Jefferson, Madison si restul parintilor fondatori. Aia erau niste dobitoci, eventual cam ''extremijdi de dreapta'', pe cind voi sinteti posesorii adevarului, lenin si marcuse dixit.
      • -1 (5 voturi)    
        Unii nu inteleg mare lucru... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 22:38)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        "democratic cum ar fi mai camarade, sa voteze numai california, new york, colorado si oregon" Cine a zis asa ceva ? Au votat oamenii din toate statele SUA si Trump nu a iesit la votul popular
        " adica milioanele de ilegali nu doar tolerati ci si asistati" Ha...ha...ha Ai umor ! Pai daca sunt ilegali cum naiba sunt si asistati, ca asta implica contactul cu administratia si ar fi depistati ca ilegali ?
        "Si imi place ca v-ati inmultit astia care se cred mult peste Washington, Adams, Jefferson, Madison si restul parintilor fondatori. Aia erau niste dobitoci, eventual cam ''extremijdi de dreapta'', pe cind voi sinteti posesorii adevarului, lenin si marcuse dixit."
        Te compatimesc ! Atat ai inteles tu din aceste alegeri ? Ca e o batalie titanica intre Stanga si Dreapta ? Ha...ha...ha
        Trump are politici defavorabile Romaniei, a pus la indoiala angajamentele de securitate ale SUA fata de partenerii sai, a exprimat scepticism fata de implicarea SUA in NATO si si-a decarat admiratia fata de un dictator de facto si un dusman al Americii, precum Putin. Toate aste sunt impotriva intereselor Romaniei !
        Trump e un populist si are pozitii impotriva doctrinei conservatoare. Unul din pilonii docrinei republicane este comertul liber, iar Trump are pozitii contrare, sustine izolationismul si protectionismul comercial. De asemenea o pozitie constanta a republicanilor a fost o implicare puternica a SUA in angjamentele de securitate internationale si in NATO si o pozitie ferma fata de Rusia, Trump are pozitii contrare. Vor exista conflicte pe aceste teme intre Trump si majoritatea republicana.
        Pana una alta, citeste despre cauzele si implicatiile votului din SUA si altfel decat prin prisma ideologica sau fantasmagorica ( a se vedea fantezia cu Hillary marxista si Trump capitalistul ):
        http://sociollogica.blogspot.ro/2016/11/alegerile-din-sua-un-post-mortem.html
        http://www.contributors.ro/editorial/trump-orban-democratia-neliberala/
  • +5 (13 voturi)    
    S-a cam terminat cu EU (Duminică, 13 noiembrie 2016, 20:16)

    blabl423 [anonim]

    daca castiga si asta. Brexit, Trump, Le Pen, ne pregatim de ce e mai rau. Noi oamenii nu invatam nimic din istorie...

    http://www.huffingtonpost.com/tobias-stone/history-tells-us-what-will-brexit-trump_b_11179774.html
  • +9 (9 voturi)    
    Acum serios vorbind... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 20:23)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Noi avem un plan de supravietuirea in groapa cu tigri in caz de "adio NATO" si "adio UE"?
    Ca noi palavragim ca nu va iesi dar asa am facut si cu Trumpocalpse si cu Brexit!
  • -3 (15 voturi)    
    Nu vede cum arata... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 20:30)

    Stef_and [utilizator]

    Pe Donald orice femeie l-ar fi dorit, pe asta nici diavolul nu o vrea...
  • -4 (6 voturi)    
    POPENI LEORDENI (Duminică, 13 noiembrie 2016, 22:18)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    SUNT TANASA DE LA POPENI LEORDENI
    VA DORESC MULT SUCCES, DOAMNA LE PEN, SUNTETI CEL MAI POTRIVIT CANDIDAT
    FRANTA ARE NEVOIE URGENTA DE O REORIENTARE, AU MURIT DEJA PREA MULTI OAMENI IN URMA POLITICILOR UE

    SUNT SIGUR CA VETI OFERI O SURPRIZA LA FEL DE MARE CA SI BREXIT SAU ALEGERILE DIN SUA
    MAJORITATEA SILENTIOASA ESTE DE PARTEA DUMNEAVOASTRA
  • 0 (4 voturi)    
    Mme Le Pen... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 22:28)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Dupa cat sunt de idioti francezii,ma tem ca va iesi femeia comisar !