Acordul UE-Canada: Olanda ar putea fi constransa sa organizeze un referendum

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 22:34 Actualitate | Internaţional

Acordul UE Canada a fost semnat (foto Tusk, Trudeau si Juncker)
Foto: Captura YouTube
Militantii olandezi care se opun acordului de liber schimb dintre Uniunea Europeana si Canada (CETA) au anuntat sambata ca au obtinut deja mai mult de doua treimi din numarul de semnaturi pentru a forta guvernul sa organizeze un referendum, care ar fi un pas inapoi dupa controversele cu regiunea belgiana Valonia, transmite Agerpres.

CETA, un acord negociat timp de sapte ani, a fost semnat la sfarsitul lui octombrie la Bruxelles, cu o intarziere de cateva zile cauzate de rezervele ridicate de regiunea Valonia.

Acordul, care va suprima 99% din taxele vamale intre UE si Canada, ar intra in aplicare provizoriu in urmatoarele luni, dar inainte trebuie aprobat de parlamentele nationale si regionale ale UE pentru a deveni definitiv.

Grupuri de cetateni din Olanda au cerut un referendum pentru a decide daca Parlamentul trebuie sa ratifice CETA, la fel ca in cazul acordului de liber schimb cu Statele Unite (TTIP).

O petitie lansata in octombrie 2015, dar care a recastigat interesul olandezilor in ultimele saptamani, a obtinut deja 190.400 de semnaturi din cele 300.000 necesare pentru organizarea unui referendum.

"Vrem sa le spunem clar politicienilor ca aceste acorduri ar trebui discutate mai deschis si ar trebui radical modificate", a explicat Niesco Dubbelboer, membru al miscarii Meer Democratie ("Mai multa democratie", in olandeza). "Aceste tratate sunt invechite, post-coloniale, favorizeaza interesele marilor companii si investitori", a afirmat el.

Organizatia din care face parte s-a aliat cu organizatie neguvernamentala ecologista Milieudefensie si alte ONG-uri.

In aprilie, un referendum consultativ de acest tip, convocat de grupuri eurosceptice, a respins un acord de asociere intre UE si Ucraina, punandu-l pe premierul Mark Rutte intr-o situatie dificila in fata a 27 de tari membre UE care ratificasera deja acordul.










3491 vizualizari
  • +4 (10 voturi)    
    Tocatura de bani (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 22:44)

    mitg [utilizator]

    Olandezilor le place comertul.

    Aproape 2/3 erau pro-TTIP.

    In cazul Canadei, probabil o fi cel putin la fel, chiar daca nu mai mult.
    • -5 (17 voturi)    
      STOP TTIP STOP CETA (Duminică, 6 noiembrie 2016, 1:52)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Tratatul asta nu are legatura doar cu comertul. Are legatura cu suveranitatea statelor, cu apararea cetatenilor si a democratiei.

      Artrebui organizat referendum in toata Europa, nu doar in Olanda, dar este un inceput macar.
      • +6 (10 voturi)    
        Referendum? (Duminică, 6 noiembrie 2016, 3:15)

        Al_de_sus_Et_III [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        Din cauza unui referendum avem acum Brexit-ul. Nu poti sa ceri parerea maselor pe orice chestiune, este absurd. Acest acord, documentul, are vreo 1500 de pagini. Cati dintre cei care vor merge la referendum il vor citi si cati il vor intelege? Votul emotional este sinistru. Pe chestiuni sensibile, politicienii impreuna cu expertii trebuie sa isi asume niste decizii. Si taxati pentru ele.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu-i chiar atat de simplu (Luni, 7 noiembrie 2016, 1:21)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Al_de_sus_Et_III

          Sa presupunem ca politicienii si expertii citesc alea 1500 de pagini (mai ales politicienii...) si-si asuma o decizie.
          Daca decizia se dovedeste proasta, vor fi taxati, spuneti dvs. Cum? Politicienii la vot, presupun (dar iecspertii?).
          Asa, si? Daca nu-l mai votam pe Icsulescu asta inseamna ca tratatul cu pricina isi inceteaza valabilitatea??? Nici vorba...
          Ramai cu decizia proasta luata, cu consecintele ei, iar pe urma iti musti si degetele cand il vezi pe Icsulescu consilier pe la nu stiu ce mare corporatie.
          Vi-l mai amintiti pe Schroeder, Gerhard? Doamne, cat de cumplit l-au mai pedepsit nemtii, cred ca nu-i tihneste deloc sinecura de la Gazprom...
          De acord ca nu poti consulta masele pe orice subiect. Dar un acord care a fost negociat sapte ani si are 1500 de pagini (din start o chestie dubioasa pentru un "simplu" acord de liber schimb si eliminare a taxelor vamale) nu pare a fi chiar orice subiect.
      • -4 (6 voturi)    
        HAHA (Duminică, 6 noiembrie 2016, 7:44)

        ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        Ce suveranitate, ce apararea si ce ai mai indrugat tu acolo, ba? Tu te auzi? Inapoi in banca, copile.
      • +2 (2 voturi)    
        gaze? petrol? (Duminică, 6 noiembrie 2016, 10:46)

        tranzistor [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        de acord. pina la un punct. nu are legatura doar cu comertul. si da, are legatura cu suveranitatea statelor, suveranitate care trebuie dobandita prin independenta energetica. europa nu este inca ea suverana atata timp cat depinde energetic de bunavointa marelui prieten de la rasarit... ceta si ttip sunt esentiale pentru independenta energetica a europei in primul rand, omg si corporatiile sunt doar praf in ochi.... romanii se rugau inainte de 2007 sa fie cotropiti de corporatiile occidentale...
      • -2 (2 voturi)    
        oladezii dau dovada (Duminică, 6 noiembrie 2016, 13:49)

        __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        inca odata ca sunt inteligenti si ca au o populatie educata.
        Romanii sunt pentru CETA pentru ca au priceput ca scapa de vize, de parce fiecare atata viseaza, sa mearga in Canada.

        De inteligenti ce sunt romanii au votat de trei ori iliescu, iar olandezii si-au facut o tara scoasa de sub ape si au un PIB de trei ori mai mare decat Romania la o treime populatie.
        Bravo olandezilor!
      • +3 (3 voturi)    
        Stop propagandei destabilizatoare rusesti (Duminică, 6 noiembrie 2016, 14:17)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        pun pariu ca la mijloc sunt bani rusesti, ca in cazul cu Ucraina. Follow the money.
  • 0 (2 voturi)    
    Olanda face ce stie mai bine! (Duminică, 6 noiembrie 2016, 9:40)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Adică santaj. Dar o face ca sa-si apere cetatenii si companiile. O s-o tina cu amenintarea cu referendumul până primeste niste derogări, bineînțeles semnate la secret, ca sa nu ii pună in dificultate pe iobagii care s-au îmbulzit sa isi dea acordul.
  • 0 (4 voturi)    
    Constrangerea de a avea democratie (Duminică, 6 noiembrie 2016, 10:09)

    cato [utilizator]

    Olandezii astia, ai naibii, tin la democratie. Astia vor referendum pentru o decizie care le poate afecta fiecare aspect al vietii, in loc sa stea ca oile. Rusine, Olanda!