Premierul Turciei: Uniunea Europeana nu trebuie sa uite ca Ankara are intotdeauna alternative

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 17:59 Actualitate | Internaţional

Premierul turc Binali Yildirim
Foto: Arhiva personala
Uniunea Europeana nu trebuie sa uite ca Turcia "are intotdeauna alternative", a declarat premierul turc Binali Yildirim, cu referire la eforturile pe termen lung ale Ankarei, fara succes pana acum, de a adera la blocul comunitar, scrie Reuters.

"Turcia a depus eforturi timp de peste o jumatate de secol pentru a deveni membru UE si a facut mai mult decat ar fi trebuit. Acum decizia apartine UE", a afirmat Binali Yildirim.

"Turcia are intotdeauna alternative, iar Uniunea Europeana nu trebuie sa uite asta", a adaugat Yildirim.

Premierul Turciei este recunoscut pentru declaratiile dure la adresa Occidntului, inclusiv a Stalelor Unite, dupa tentativa de lovitura de stat din luna iulie, pentru care Ankara il considera responsabil pe clericul turc Fethullah Gulen, aflat in exil autoimpus in SUA.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3218 vizualizari
  • +32 (36 voturi)    
    Da, o gramada (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 18:14)

    ac [utilizator]

    Mai exact, care? Slugi la rusi asa ca sinteti voi mindri? S-o vedem si pe asta.
  • +18 (22 voturi)    
    TUE (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 18:14)

    CricCricus [anonim]

    OK. Duca-se. Daca a facut mai mult decat a trebuit, inseamna ca a facut si ceva ce i s-a parut fortat, ceea ce Europa nu i-a cerut niciodata. Inseamna ca prietenia asta este interesata si nu este adevarata. Dragoste cu sila nu se poate. Asta-i viata.
  • +26 (30 voturi)    
    Sigur ca are! (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 18:37)

    mitg [utilizator]

    Ia hai da' repede, meti' si alaturati-va Comunitatii Statelor Independente. O sa puteti numai bine sa vindeti la taraba la Moscova.

    Acest gollum tot ameninta, dar stie ca daca nu mai pot turcii sa-si exporte mancarea plina de chimicale, tesaturile ieftine, piese de calitate indoielnica de masini si alte rahaturi in UE, se cam duce de rapa si gollum, si partidul sau, si Turcia, si tot.

    Un cretin.
  • +19 (21 voturi)    
    AVAND IN VEDERE CA DIFERENTA (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 19:04)

    arheopterix [utilizator]

    De nivel (Economic , Cultural ,Social ) este de aprox 500 de ani , e limpede unde stau optiunile Turciei . Bietul Ataturk stia el mai bine decat agariciul asta , cum sta treaba .
  • +21 (21 voturi)    
    nicio sansa (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 19:10)

    vergotti [utilizator]

    Turcia nu va adera prea curand ... Cel putin cat e Erdogan jupan acolo.
  • +14 (18 voturi)    
    Același stil (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 19:28)

    charlie [utilizator]

    pe care-l știm/vedem la ruși, parcă sunt frați siamezi, turcul cu rusul !
    Amenințări și iar amenințări, uff...
  • +20 (20 voturi)    
    Turcii nu sint (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 19:30)

    Kepler [utilizator]

    europeni din toate punctele de vedere inclusiv ca pozitie geografica si deci nu cred ca ar trebui sa faca parte din UE. Cu ei poate functiona un tratat de liber schimb.
  • +7 (9 voturi)    
    Alternative (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 21:05)

    Soljenitin [utilizator]

    Toti avem alternative. Totusi, din ele, cea cu acordarea de incredere rusilor este cea gresita. ;-)
  • +12 (12 voturi)    
    sa se duca la alternativele lor (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 21:06)

    MBA [utilizator]

    si sa isi ia si compatriotii raspanditi prin UE inapoi cu un drum. Noroc bun!
  • +10 (14 voturi)    
    Turcia (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 21:25)

    Mirobo [utilizator]

    Turcia nu are nevoie de UE.
    Si reciproca e valabila.
  • +13 (13 voturi)    
    Si dupa ce a "constientizat" UE (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 21:50)

    strelka [utilizator]

    alternativele Turciei, ar trebui sa cada in genunchi si sa implore indurare sau cum ? Marsh ba.... ca fara educatie nu exista economie solida.... iar in Turcia aparent cea mai performanta educatie e cea religioasa (fundamentalista)... si asta vine cu o mare problema, imbecilizeaza natia...
  • +10 (10 voturi)    
    Sa-i spuna cineva sultanului parlit (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 23:19)

    AliKimiku [utilizator]

    Ca daca europenii( mai exact Anglia si Franta) nu ii luau apararea in razboiul Crimeei si altele din secolul 18 Rusia era demult la Bosfor si pe partea cealalta prin Caucaz.
    Ar fi fi comic daca nu ar fi tragic. Boul asta nu stie ca Europa poate fara Turcia dar Turcia e un rahat in ploaie fara Europa? sau fara NATO?
  • +7 (7 voturi)    
    hmm (Duminică, 23 octombrie 2016, 1:36)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Ar trebui sa va aduceti aminte ce ati facut prin regiune si cat de mult iubiti sunteti.
    Coada jos si ciocu mic.
  • +5 (5 voturi)    
    Alternativel lui Erdogan (Duminică, 23 octombrie 2016, 10:25)

    Spiky [utilizator]

    Sunt doar una- Rusia, ca Iranul este shiit nu sunnit, si oricum e vai mama l lui ca economie... nu ca Rusia ar sta pe roze.... doar pe ghimpi....
  • +7 (7 voturi)    
    Turcia si turcii (Duminică, 23 octombrie 2016, 11:10)

    UpNext [utilizator]

    apartin geografic, istoric si, mai ales, religios (chiar daca se declara inca stat laic) Asiei/Orientului, mai ales Orientului Apropiat.

    Ca atare, Turcia este parte inseparabila a EURASIEI, unde are un rol exceptional de jucat, mai ales ca interfata in conflictele regionale si globale. Deja sunt in NATO de peste 50 de ani, intrand insa si in UE pierd aceasta oportunitate extraordinara. Turcia poate fi componenta a BRICS si a altor organizatii transcontinentale, in avantajul sau.