Angela Merkel: Unele actiuni din Siria sunt foarte aproape de crime de razboi

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:36 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: Agerpres
Cancelarul german Angela Merkel a descris drept "inumana" bombardarea spitalelor si a adaposturilor subterane din orasul sirian Alep, indicand ca in unele cazuri se poate chiar vorbi de actiuni care sunt "foarte aproape de crime de razboi", informeaza The Associated Press, citata de Mediafax.

"Cred ca suntem foarte aproape de crime de razboi. Daca sunt crime de razboi este treaba Curtii Penale Internationale sa decida", a spus cancelarul german in cadrul unei conferinte cu aripa de tineret a partidului din care face parte, eveniment organizat la Paderborn, in vestul Germaniei.

"Un lucru mult mai important ar fi cum sa oprim toate acestea si sa punem in miscare procesul politic", a completat Merkel.

Acuzatii privind posibilitatea unor crime de razboi comise de fortele ruse in Siria au fost anterior formulate si de secretarul de Stat american John Kerry.


Citeste mai multe despre   









1686 vizualizari
  • +2 (8 voturi)    
    ntz ntz ntz (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 20:16)

    Nevermind [utilizator]

    De Yemen nimic, nimic? :D
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo. Chiar au devenit josnici (Duminică, 16 octombrie 2016, 22:21)

      vudejea [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      si pe noi ne cred retardati. In Siria sunt sustinuti rebelii impotriva guvernului legitim. In Yemen e sustinut guvernul impotriva rebelilor. Ambele state sunt distruse si poulatia moare sau pleaca in lume.Nu contest ratiunile--sunt convins ca stiu guvernele sua si ue de ce fac aceasta, dar sa nu ne creada idioti servindu-ne astfel de gogosi...Mai bine sa taca si sa nu zica nik decat sa ne trateze ca pe niste prostanaci care inghit orice galusca guvernamentala
  • -5 (7 voturi)    
    Dar nu sunt crime totusi !! (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 20:42)

    Carpi [utilizator]

    Numai ,,teroristii" anti-asad comit crime !!!
    Cand putinistii si asadistii ucid oamenii in spitale se numeste ,,neutralizare" sau ,,eutanasiere" e.t.c. !!
    Daca tacea, filosoafa ramanea !!!
    • -4 (4 voturi)    
      Cam așă-i dom`le. (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 22:21)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      În lumea de-amu, nic nu-i ceea ci pari a ci.
  • 0 (6 voturi)    
    "Aproape"? D-na Merkel noi toti consideram ca UE (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 22:13)

    Maniu [utilizator]

    si mai ales SUA i-au lasat balta pe oamenii aia sa fie masacrati.
  • +3 (7 voturi)    
    iar (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 22:37)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    aducerea a milioane de maimute in europa cum se numeste, crima de pace?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu sunt "maimute" prin ei insisi, ci tampiti de o (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 23:00)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      "religie" care-i tine numai in Evul Mediu.
    • 0 (2 voturi)    
      iar (Duminică, 16 octombrie 2016, 12:30)

      AlexandruFilip [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Maimuță ești tu și cu neamul tău. Pun pariu că n-ai vorbit cu un musulman în viața ta, da' te dai mare viteaz... Citindu-te pe tine, și ei ar putea să spună despre noi că suntem milioane de cretini. Așa că pe viitor vorbește în oglinda de la baie dacă nu ești în stare să înțelegi anumite lucruri.