Merkel: Este inacceptabil ca unele tari UE sa nu accepte refugiati pentru ca sunt musulmani

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 29 august 2016, 16:32 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel, selfie cu un refugiat
Foto: Agerpres/EPA
Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, a denuntat lipsa de solidaritate a tarilor central si est-europene in criza imigratiei, atragand replica Poloniei, care sustine ca sistemul UE de distribuire a refugiatilor reprezinta o incalcare a suveranitatii, transmite Mediafax.

"Este inacceptabil ca unele state membre UE sa nu accepte refugiati doar pentru ca sunt musulmani. Fiecare trebuie sa aiba propria contributie", a declarat Angela Merkel intr-un interviu acordat postului ARD.  

Cancelarul Germaniei a subliniat ca Uniunea Europeana reuseste sa gaseasca solutii, inclusiv in problema refugiatilor. Konrad Szymanski, adjunct al ministrului de Externe din Polonia, a criticat declaratiile cancelarului Germaniei. 

"Cred ca aceasta atitudine este daunatoare pentru Europa si deja atrage o opozitie puternica", sustine oficialul polonez, citat de site-ul agentiei AP. 

In opinia lui, impunerea cotelor de distribuire a refugiatilor la nivelul Uniunii Europene ar incalca suveranitatea statelor membre si ar ameninta integrarea europeana. Saptamana trecuta, un membru al Guvernului Italiei a cerut Uniunii Europene sa initieze proceduri de sanctionare a tarilor care nu respecta cotele de distribuire a refugiatilor.  

Germania, Franta si Austria au sugerat in mai multe randuri sanctionarea tarilor europene care nu accepta cotele de repartizare a refugiatilor. Fostul cancelar austriac Werner Faymann a pledat, acum cateva luni, pentru solidaritatea tarilor central si est-europene membre UE in primirea refugiatilor, avertizand cu reducerea fondurilor statele care nu accepta extracomunitari conform sistemului de distribuire.  

Consiliul Uniunii Europene a stabilit, in septembrie 2015, sa distribuie pe baza de cote 160.000 de refugiati extracomunitari ajunsi in spatiul UE. Romania, Cehia, Slovacia si Ungaria au votat, in Consiliul UE pentru Justitie si Afaceri Interne, impotriva sistemului de relocare a imigrantilor conform unor cote obligatorii, dar schema a fost aprobata. 

Dupa atentatele comise la Paris in noiembrie 2015, Polonia a semnalat ca nu va mai primi refugiati. Ungaria va organiza, in octombrie, referendum pe tema aplicarii cotelor de distribuire a imigrantilor.


Citeste mai multe despre   









2710 vizualizari
  • +23 (29 voturi)    
    Gresit (Luni, 29 august 2016, 16:38)

    V. Veroiu [utilizator]

    E inacceptabil pt ca unii sunt teroristi, pt ca unii nu vin din tari cu razboaie, pt ca unii nu vin sa munceasca si pt ca unii nu vin ca sa se integreze si sa accepte modul nostru de a fi.
  • +14 (20 voturi)    
    Simplu (Luni, 29 august 2016, 16:39)

    nano2k [utilizator]

    O fotografie care face cat 1000 de cuvinte:

    http://bit.ly/2bM2l0O
  • +4 (12 voturi)    
    La noi (Luni, 29 august 2016, 17:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Noi Frau Markel, avem musulmanii nostri, la ce sa mai importam si altii? MAi trimite citiva si la prietenul matale de la Rasarit...
  • +12 (18 voturi)    
    E inacceptabil altceva - (Luni, 29 august 2016, 17:09)

    MBA [utilizator]

    e inacceptabil ca o tara sa isi impuna ideile celorlalte state UE. Daca insista sa forteze metisarea populatiei (ca a religiilor si culturii nu se pune problema), sa ramana singuri in UE. Nu avem nevoie de UE. Ne luam resursele inapoi si ne descurcam singuri. N-am murit mii de ani, n-o sa murim nici fara UE.
  • +9 (17 voturi)    
    hm (Luni, 29 august 2016, 17:19)

    misunel [utilizator]

    se pare ca in UE se merge pe sistem sefi-subalterni si nu pe sistemul ''parteneri '' .
    Se doreste transformarea noastra in europeni si ni se cere sa renuntam la a fi romani,cehi,unguri,polonezi ..etc..
    Or..la inceput nu ni s-a spus ca,treptat ,vom fi obligati sa renuntam total la suveranitate..
  • +14 (20 voturi)    
    Wow (Luni, 29 august 2016, 17:20)

    karula [utilizator]

    Dar ce normal a fost sa -i ti pe unii in afara UE ..pt ca erau Estici! Ce normal a fost sa nu le acorzi ani de zile drept de munca...ce normal a fost sa i ti ca pe animale la cozi la vize! Frau, pt cata spaga am dat la consulat, la coada la vize, doar ca sa nu dorm acolo noptile...tineti-i pe toti! Afara din Europa!
  • +8 (14 voturi)    
    nbu tu, (Luni, 29 august 2016, 17:25)

    nahir [utilizator]

    madam merkel, ne faci noua politica mugrationista. tupeul tau depaseste bunul simt. sau iti inchipui ca suntem vasalii tai si in cazul asta?
  • +11 (15 voturi)    
    Merkel ar fi trebuit sa sustina si ideile: (Luni, 29 august 2016, 18:05)

    James Bond [utilizator]

    "Este inacceptabil ca unele tari din UE sa nu accepte muncitori romani, doar pentru ca sunt romani"

    "Este inacceptabil ca unele tari din UE sa nu accepte Romania in spatiul Schengen doar pentru ca e Romania"
  • +8 (12 voturi)    
    Frau Merkel... (Luni, 29 august 2016, 18:07)

    cafenelu [utilizator]

    E inacceptabil ca un om ca dumneavoastră să conducă o țară ca Germania și să aibă atâta influență în Uniunea Europeană!
  • +10 (14 voturi)    
    OK, tanti Merkel (Luni, 29 august 2016, 18:12)

    EXEs [utilizator]

    Daca se pune la punct o legislatie europeana clara privind laicizarea populatiei imigrante si eliminarea oricarui element religios din viata publica inclusiv moschei, minarete, burka, burkini etc., OK. Atata timp cat musulmanii cuntinua sa forteze impunerea subculturii lor barbare si continua sa-i omoare pe cei care li se opun, nu e OK.
  • -6 (12 voturi)    
    Baieti... (Luni, 29 august 2016, 19:24)

    lucky luck [utilizator]

    Daca nu vreti solidaritate cu Germania si tarile din Vest, pregatiti-va sa:
    - Solicitati invitatii si vize pt a le vizita;
    - Rudele voastre, care lucreaza acolo si beneficiaza de acele faimoase sisteme de protectie sociala si medicala, sa fie expulzate;
    - Sa sistati fondurile care va vin de la Bruxelles
    - Sa renuntati la iluzia unui stat democratic si pluralist, pt a va cantona intr-o "democratie" erdoganiana (si pe care Ponta va fi bucuros sa v-o ofere);
    - In fine, sa abandionati protectia statului de drept de tip occidental, pt a intra cu pasiune in jungla statelor din afara UE (vezi Asia Centrala).

    NB Regulile nu le fac niciodata salbaticii. Iar civilizatia superioara o asimileaza intotdeauna pe cea inferioara.
    Postacii Hotnews au ramas la nostalgia basismului: frust, instincte primare, minte scurta...
    • +2 (6 voturi)    
      ..fetite ... (Luni, 29 august 2016, 20:30)

      LeeView [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      Asta-i mentalitate de mafiot puscarias :

      Daca nu te lasi prelucrat la rozeta pregateste-te sa nu-ti primesti :

      -portia de mancare
      -ratia de tigari

      NB Prostia e eterna
      • -1 (5 voturi)    
        Mda... (Luni, 29 august 2016, 21:03)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui LeeView

        Mitocania si prostia se-ngeamana fericit la unii...
    • +3 (3 voturi)    
      Haisa lasam la o parte scenariile apocaliptice (Luni, 29 august 2016, 23:45)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      Si sa ne concentram pe un lucru: LEGEA.

      Ia sa vedem copii, ce zice legea Schengen ca se face cu cei care vor sa ajunga in spatiul Schengen? In ce tari se fac controalele?

      Si acum te intreb: ce a facut Germania? A incalcat sau nu legea cand i-a primit fara control? Un DA sau NU ar fi suficient.

      Si adaug: daca EI nu sunt in stare sa respecte o lege pe care au votat-o, ce garantie am eu ca le vor respecta pe celelalte?

      Si inca una: care e cota acceptata de UK? Nu de alta dar ACUM, in acest moment, UK este membra UE si a spatiului Schengen.

      Si inca ceva: care a fost motivul ca Romania sa nu fie in Schengen, mai stii? Tehnic cica era pregatita insa politic nu. Ei bine, in acest moment granita Germaniei e mai permeabila decat a noastra.
    • +1 (1 vot)    
      Si sa te mai intreb ceva (Luni, 29 august 2016, 23:49)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      Iti mai amintesti cum a picat avionul ala KLM si ce au facut rusii in Crimeea? In timp ce se impuneau sanctiuni care sa puna pe butuci Rusia, nemtii semnau frumusel un acord de gazoduct.

      Ce spuneai de pastrarea valorilor europene si de garantii?!?!? Rusii cu nemtii mereu au fost inamici de moarte insa pe sub masa si-au dat pipaieli tandre.
  • +1 (3 voturi)    
    Avertizare (Luni, 29 august 2016, 21:04)

    robert1905 [utilizator]

    Vi se pare familial?:
    5. Pentru a ne asigura pe deplin de reusita unei atare actiuni, sa facem in asa fel ca agentii nostri deja infiltrati in Institutiile Interguvernamentale si in acelea care gestioneaza fenomenul Imigratiei in statele-natiuni sa impuna modificari de substanta ale legilor acelor institutii. Aceste modificari vor urmari in principal sa deschida portile tarilor occidentale unei imigratii din ce in ce mai mari in interiorul granitelor lor - imigratii pe care de altfel tot noi le-am provocat, avand grija sa facem sa izbucneasca mai peste tot conflicte locale. Prin campanii de presa bine orchestrate in opinia publica, vom provoca in statele-natiune vizate un important aport de refugiati, ceea ce va avea ca efect destabilizarea economiei lor interne si cresterea tensiunilor rasiale pe teritoriul lor. Vom face astfel incat din acest aflux de emigranti sa faca parte si grupuri de extremisti straini, ceea ce ne va usura sarcina de a destabiliza politic, economic si social natiuniile vizate.
    Aurora Rosie, 1985, Toronto