Parlamentul Turciei a ratificat acordul de normalizare a relatiilor cu Israelul

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 august 2016, 12:35 Actualitate | Internaţional

Parlamentul de la Ankara a ratificat acordul de normalizare a relatiilor bilaterale cu Israelul, punand capat unei perioade de 6 ani de tensiuni diplomatice intre cele doua tari, aliate apropiate pana in anii 2000, anunta Euronews.

Detaliile acordului fusesera anuntate la finalul lunii iunie.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu declara, recent, ca vor fi "consecinte pozitive" si "imense pentru economia" tarii sale, care cauta piete de desfacere pentru rezervele de gaze naturale pe care va incepe sa le exploreze in Marea Mediterana.

Relatiile dintre cele doua tari s-au degradat progresiv in cursul anilor 2000, inainte de a fi reduse de maniera drastica in 2010 ca reactie la asaltul sangeros al comandourilor israeliene impotriva Mavi Marmara, o nava inchiriata de un ONG turc care incerca sa sparga blocada impusa de Israel Fasiei Gaza. Aceasta operatiune s-a soldat cu moartea a zece turci.

Israelul si-a cerut scuze in 2013 dar tensiunile au fost mentinute dupa o noua ofensiva israeliana in Fasia Gaza, anul urmator.

In cadrul acestui acord, Israelul s-a angajat sa acorde despagubiri in valoare de 20 de milioane de dolari familiilor celor zece turci ucisi in asaltul impotriva navei Mavi Marmara, in schimbul renuntarii de catre Ankara a actiunii in justitie impotriva militarilor israelieni.












Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
1083 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    Nu poti (Sâmbătă, 20 august 2016, 14:20)

    KostasP [utilizator]

    Sa ai relatii de prietenie si cu rusia si cu israel simultan. In alta ordine de idei, Turcia va cadea in viitorul apropiat intr-un abis economico-social de unde se va ridica f greu. Ceea ce a "realizat" erdogan in cateva saptamani (decapitarea armatei, politiei, serviciilor secrete, samd) nu putea sa o faca mai bine nici cel mai incrancenat dusman al turciei. Rezultatele acestei epurari se vor resimtii puternic in urmatorii 10-20 de ani.
    • +4 (8 voturi)    
      Vei fi surprins... (Sâmbătă, 20 august 2016, 19:53)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      ...sa afli ca Israelul se afla in relatii excelente cu Rusia si isi coordoneaza in mod curent actiunile militare cu rusii in Siria.
      Probabil ca mai traiesti inca in vechile stereotipuri asupra acestor relatii.
      • -1 (3 voturi)    
        Mi-ai simtit lipsa, (Sâmbătă, 20 august 2016, 22:10)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Aaron? Oh da, ce-o fi fost in mintea mea cand am debitat asa ceva, rusia si israel sunt prieteni istorici, stie oricine. Si acum mai si co-opereaza militar in siria, cum sa nu. Asa scrie pe debka.com sau asta e o fantezie de-a ta? Nu ca ar face vreo diferenta.
        • -2 (4 voturi)    
          Rusia in expansiune (Sâmbătă, 20 august 2016, 23:30)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          @KostasP
          Cred ca ati sesizat ca Rusia este placut impresionata de inactivitatea lui Obama.

          Ca urmare, in toate locurile geografice unde US a facut un "pas inapoi", Rusia a facut un "pas inainte".

          Oricum, lumea a observat ca PM al Israelului s-a intalnit cu Putin de vreo trei ori in ultimul timp. De ce?
          Astazi este riscant sa vorbesti pe telefon chesiuni importante... Asta este!
          • +3 (5 voturi)    
            Rusia este in expansiune (Duminică, 21 august 2016, 0:19)

            KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

            Exact ca un balon umplut cu aer in ascensiune. Urmeaza sa se sparga de la un moment la altul (pastrand proportiile). Privind in retrospectiva americanii (si israelul) au facut cea mai desteapta mutare strategica din istoria razboiului (nedeclarat) cu rusia. Au fortat rusia sa se implice intr-un razboi in care americanii folosesc proxi. Si culmea baga la inaintare jihadisti, adica baieti care urasc israelul si US. In ucraina se intampla un lucru similar. Se lupta cu ucrainienii, care pina mai ieri erau aliatii rusilor. Asta in conditiile in care economia rusiei regreseaza puternic. Si acum intrebare de baraj: cum a inceput decaderea uniunii sovietice?
          • +1 (3 voturi)    
            In expansiune? (Duminică, 21 august 2016, 10:07)

            ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

            Rusia nici n-are bani sa plateasca pensiile in Crimeea.

            Expansiune... hahaha
            • -1 (1 vot)    
              Poate trece! (Duminică, 21 august 2016, 21:26)

              Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

              Pensiile ca pensiile, dar au niste rachete care dupa ce zboara cateva mii de km. ajung exact in "cortul" Islamistului pe care coalitia celor 60+ - condusa de Obama! - nu-l vazusera din satelit...