Circa 50.000 de persoane, vizate de campania demarata de Recep Erdogan dupa complot

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Marţi, 19 iulie 2016, 23:18 Actualitate | Internaţional

Aproximativ 50.000 de persoane au fost suspendate din functii sau arestate dupa tentativa de lovitura de stat din Turcia, in contextul in care Administratia Recep Tayyip Erdogan a lansat o campanie impotriva sustinatorilor adversarului sau, clericul musulman Fehtullah Gulen, relateaza Reuters.  

Administratia autoritarista de la Ankara a intensificat activitatile de eliminare din structurile statului a persoanelor suspectate de implicare directa in tentativa de lovitura de stat militara sau de sustinere a complotului. Marti, 15.200 de angajati ai Ministerului Educatiei au fost disponibilizati, iar companii media acuzate de sustinerea lui Fehtullah Gulen au fost inchise. Aproape 500 de persoane au fost disponibilizate marti de la Directia pentru Afaceri Religioase, 257 de la Cabinetul primului-ministru, iar 100 din structuri ale serviciilor de informatii, scrie Mediafax. 

In total, circa 50.000 de militari, politisti, judecatori, alti functionari publici si profesori au fost suspendati din functii ori arestati preventiv dupa tentativa de lovitura de stat din noaptea de 15 spre 16 iulie.  

"Aceasta organizatie terorista paralela nu va mai fi pionul niciunei tari. Ii vom dezradacina de peste tot", a declarat premierul Binali Yildirim, referindu-se la structurile care ar fi sub controlul miscarii clericului musulman Fethullah Gulen, aflat in Statele Unite.  

Imediat dupa complotul care s-a soldat cu aproximativ 300 de morti, Binali Yildirim ameninta ca orice tara care ii ofera protectie lui Fethullah Gulen, principalul adversar al presedintelui Recep Tayyip Erdogan, va fi "in razboi" cu Turcia, o referire la Statele Unite. "Fethullah Gulen este liderul unei organizatii teroriste. Orice tara care il sustine nu este prieten al Turciei si va fi in razboi cu Turcia", a afirmat Yildirim.  

Clericul musulman Fethullah Gulen, un fost aliat al presedintelui Recep Tayyip Erdogan, este liderul Miscarii Gulen (Hizmet). Gulen s-a stabilit in statul american Pennsylvania dupa ce a cazut in dizgratia Ankarei. Fehtullah Gulen este acuzat ca se afla in spatele opozitiei din Turcia, iar Administratia Erdogan suspecteaza ca rivalul sau politic a organizat tentativa de lovitura de stat si ca s-ar bucura de sustinerea Washingtonului.  

Fehtullah Gulen a negat orice implicare in tentativa de lovitura de stat, acuzandu-l pe Recep Tayyip Erdogan ca foloseste acest complot ca pretext pentru consolidarea puterii.










3261 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    adio turcia (Marţi, 19 iulie 2016, 23:25)

    rov [utilizator]

    bine ai venit iran&CO...
  • +7 (7 voturi)    
    NSDAP-ul n-a inceput la fel? (Marţi, 19 iulie 2016, 23:27)

    UnOarecare [utilizator]

    ...intreb si eu...
    • +9 (9 voturi)    
      ce vrei de la un fost fotbalist (Miercuri, 20 iulie 2016, 0:10)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      si puscarias...un dictator model cu numele de erdogan...distrugatorul turciei
    • +3 (3 voturi)    
      dar (Miercuri, 20 iulie 2016, 1:35)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      partidul bolsevic?
  • +2 (6 voturi)    
    Meditatii (Miercuri, 20 iulie 2016, 0:08)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Daca a fost meditat de Iliescu, na beleaua!
  • +7 (7 voturi)    
    tragic comic. (Miercuri, 20 iulie 2016, 0:27)

    cititoare [utilizator]

    Pai in felul asta trebuie sa construiasca inca citeva zeci de puscarii, ca sa faca loc la puhoiul asta de detinuti. In curind jumatate de Turcie o sa fie in puscarie, iar cealalta o sa lucreze ca paznici in puscarie.
    • +3 (3 voturi)    
      Iar (Miercuri, 20 iulie 2016, 9:30)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Europa ii va plati pe toti.
    • +2 (2 voturi)    
      are bani... (Miercuri, 20 iulie 2016, 11:07)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      nu i-a dat jermania 3 miliarde sa tina "refugiatii" la el
  • +6 (6 voturi)    
    Uauuuu, cate luni i-au trebuit? (Miercuri, 20 iulie 2016, 4:01)

    Locke Lamora [utilizator]

    Sa se pregateasca ma refer, pt o asa operatiune de amploare.
  • +4 (6 voturi)    
    razna (Miercuri, 20 iulie 2016, 7:41)

    CRMS [utilizator]

    Omu' a luat-o razna si nimani nu are curajul sa i-o spuna. Nici SUA nici Germania, marii democrati ai lumii vestice.
    • +1 (1 vot)    
      cand interesele... (Miercuri, 20 iulie 2016, 11:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      statelor sunt mai presus decat interesele si vietile cetatenilor pe care (teoretic) ii reprezinta...
  • -6 (8 voturi)    
    se simte frigul in Romania? (Miercuri, 20 iulie 2016, 7:56)

    xanti [utilizator]

    Cred ca multi de dreapta au un fior pe sira spinarii.
    • 0 (0 voturi)    
      inca nu.. (Miercuri, 20 iulie 2016, 12:19)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cand o reusi biserica sa-i prosteasca pe romani asa cum i-a prostit islamul pe turci, de abia atunci sa ne facem griji...
  • +11 (13 voturi)    
    ISLAMISM (Miercuri, 20 iulie 2016, 8:28)

    marcelp55 [utilizator]

    Asta înseamnă islamism. Unde sunt prietenii lui Ponta? Mai vreți moschee în București?
    • -1 (3 voturi)    
      Nu sunt prieten cu plagiatorul neamului dar... (Miercuri, 20 iulie 2016, 11:41)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      Da, eu vreau. Dar nu platita de Turcia ci din bani de la buget ca si musulmanii pentru care se face sunt cetateni romani la fel ca ortodocsii pentru care se ridica catedrala si cu bani de la bugete. PROBLEME marcelino?
      • -1 (1 vot)    
        Nici una, nici alta (Miercuri, 20 iulie 2016, 12:31)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        nu trebuie facuta cu bani de la buget.

        Probleme, trans-penibilule ?
      • 0 (0 voturi)    
        Cand ... (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:04)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        ... s-or face biserici pentru toate cultele cu bani de la buget, da, atunci o sa fie si o moschee. Caci nu numai musulmanii si ortodocsii sunt cetateni romani in tara asta.
  • +4 (6 voturi)    
    Boicot (Miercuri, 20 iulie 2016, 9:32)

    aniod [utilizator]

    Se impun sanctiuni economice contra Turciei.
    Minunatele lor legume, care intrau in buna masura fara taxe.
    Cu turismul- daca sunt sinucigasi, nu poti sa-i opresti.
  • +3 (3 voturi)    
    Asociatiile oamenilor de afaceri turci (Miercuri, 20 iulie 2016, 9:34)

    aniod [utilizator]

    Se pot retrage la Istanbul. Inteleg ca tremura pentru familiile lor. Ii inteleg, daca nu declara ca sunt cu Erdogan, li se aplica tratamentul stalinist.
  • +5 (5 voturi)    
    50kpersoana... (Miercuri, 20 iulie 2016, 11:06)

    liviu_ [utilizator]

    deci in 4-5 zile astia au gasit 50k persoana ce au legatura cu aceasta lovitura de stat , au gasit dovezi si i-au judecat democratie...
    ma da eficienti sunt turcii astia...

    asta e islamizarea lumii continua, occidentul tace malc ... minunat! era gluma aia acu niste ani: "optimistii invata engleza, pesimistii chineza".... cred ca ar trebui sa invatam araba!
    • 0 (0 voturi)    
      Eu zic (Miercuri, 20 iulie 2016, 12:34)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sa ne convertim la islamism cit mai e timp, ca dupa aia vom fi convertiti cu forta, si va fi mai rau :-)))

      Da, politia si justitia turca au lucrat overtime, si i-au prins pe toti acei 50.000 de ticalosi care unelteau impotriva poporului. Si, culmea, multi erau chiar din invatamint ! Cine ar fi crezut ca Ministerul Invatamintului sa adaposteasca peste 15.000 de tilhari ?
  • 0 (0 voturi)    
    ar trebui sa dam azil celor din invatamant (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:00)

    jescu [utilizator]

    Unele scoli turcesti din Romania aduc jumatate din medaliile la olimpiadele internationale. Daca mai sunt multi oameni din astia, de valoare, in Turcia, care sunt persecutati, pe motiv de preferinte politice, atunci ar trebui sa le dam azil la noi(facem scoli cu predare in engleza).