UPDATE Surpriza majora in tabara conservatorilor britanici: Liderul Brexit, Boris Johnson, nu va candida pentru functia de premier

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2016, 14:06 Actualitate | Internaţional

Boris Johnson
Foto: AGERPRES
Liderul taberei Brexit, Boris Johnson, considerat favoritul principal la preluarea postului de prim ministru, a anuntat joi ca nu va candida pentru aceasta functie, scrie Reuters.

Acesta a declarat ca s-a consultat cu mai multi colegi si "avand in vedere circumstantele din Parlament", a ajuns la concluzia ca nu va fi viitorul lider al conservatorilor.

Premierul David Cameron a anuntat imediat dupa votul britanicilor in favoarea parasirii Uniunii Europene ca va demisiona in interval de trei luni.

"Rolul meu va fi sa ofer tot sprijinul posibil viitoare administratii conservatoare", a adaugat el.

Conducand tabara "Brexiters" la victorie, Boris Johnson a reusit sa castige incredibilul sau pariu si facea parte, alaturi de ministrul de Interne Theresa May, dintre favoritii pentru preluarea fotoliului de prim ministru.

Cinci candidati si-au prezentat candidatura pentru postul de prim ministru, printre care Theresa May, candidata consensului, si ministrul Justitiei, Michael Gove, care a facut si el campanie pentru Brexit.

Noul prim ministru britanic urmeaza sa fie cunoscut pana in 9 septembrie: 150.000 de membri ai partidului conservator vor alege intre doi finalisti ce vor fi desemnati de deputatii tories.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11576 vizualizari
  • +20 (34 voturi)    
    Daca il cheama Boris... (Joi, 30 iunie 2016, 14:12)

    BoengiuConstantin [anonim]

    ...e clar. Si-a facut datoria cu crearea haosului in cadrul Uniunii Europeana si, mai departe, nu ii mai pasa. I-a facut o mare favoare lui Vladimir...
    • -9 (41 voturi)    
      clar (Joi, 30 iunie 2016, 14:37)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui BoengiuConstantin

      Și dacă îl cheamă Johnson, e clar că a acționat la ordinul firmei Johnson & Johnson.
      • +8 (18 voturi)    
        Va aparati agentii ? (Joi, 30 iunie 2016, 14:51)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Imediat sare Ivan sa-l apere pe Boris. Agentii de influenta rusnaci erau numiti de KGB "idioti utili". Documentele au fost publicate in media din Franta si UK in anii 80. BJ e si agent si blond cu atat mai mult i se potriveste apelativul.
      • +9 (13 voturi)    
        Nu cred (Joi, 30 iunie 2016, 15:04)

        ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Dar e posibil sa fi avut ajutor de la firma Vodka & Putin.
    • +12 (14 voturi)    
      Boris Ivanov poate... (Joi, 30 iunie 2016, 15:00)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui BoengiuConstantin

      Deci, sa produca agitatie, dar sa nu-si asume personal nici o responsabilitate. Este cel mai usor sa strigi "Jos X!" si "Vrem afara!" si "Vrem libertate!" atunci chiar ai libertate si nu este ca in China sau in Romania lui Ceausescu sau in Rusia lui Putin. Dar este mai greu sa-ti asumi responsabilitatile unei functii de prim-ministru.
      Parca prea face jocul Rusiei miscarea asta. Speram totusi ca, dupa accesul populist de independenta si mandrie nationala, poate ca businessul va continua fara prea mari sincope. Si poate ca si colaborarea in NATO va continua.
      Pe de alta parte, poate ca si UE se va mai reforma cumva pentru a deveni un organism ceva mai eficient.
    • -2 (4 voturi)    
      Boris Ivanov poate... (Joi, 30 iunie 2016, 15:00)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui BoengiuConstantin

      Deci, sa produca agitatie, dar sa nu-si asume personal nici o responsabilitate. Este cel mai usor sa strigi "Jos X!" si "Vrem afara!" si "Vrem libertate!" atunci chiar ai libertate si nu este ca in China sau in Romania lui Ceausescu sau in Rusia lui Putin. Dar este mai greu sa-ti asumi responsabilitatile unei functii de prim-ministru.
      Parca prea face jocul Rusiei miscarea asta. Speram totusi ca, dupa accesul populist de independenta si mandrie nationala, poate ca businessul va continua fara prea mari sincope. Si poate ca si colaborarea in NATO va continua.
      Pe de alta parte, poate ca si UE se va mai reforma cumva pentru a deveni un organism ceva mai eficient.
    • -3 (3 voturi)    
      Boris (Joi, 30 iunie 2016, 15:14)

      marius0203 [utilizator] i-a raspuns lui BoengiuConstantin

      Boris il chema si pe unul dintre cavalerii Mesei Rotunde ai miticului Rege Arthur!
      • +5 (5 voturi)    
        dA (Joi, 30 iunie 2016, 15:21)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui marius0203

        Bunicul lui BJ din partea tatalui a fost turc - Ali Kemal. Numele a fost schimbat de bunica sa in Wilfred "Johnny" Johnson. (https://en.wikipedia.org/wiki/Boris_Johnson)
      • +6 (6 voturi)    
        NU este adevarat ! (Joi, 30 iunie 2016, 15:22)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui marius0203

        Bors the Younger (probabil la el te referi) nu are legatura cu Boris, nume tipic rusesc. Doar in cazul in care in "legenda ta" pe Arthur il chema Ivan
        Originile lui BJ sunt Germane.
  • +16 (16 voturi)    
    Lideri slabi (Joi, 30 iunie 2016, 14:26)

    ICosmin [utilizator]

    Brexit-ul va atarna greu de gatul celui care va fi premier. Va negocia Brexit-ul si dupa aia va fi istorie.
    De asta nu se inghesuie de nici o parte sa preia puterea in tara.
    • -8 (14 voturi)    
      da si nu (Joi, 30 iunie 2016, 14:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Si Winston Churchill, buldogul, a administrat Imperiul Britanic in timpul celui de-al doilea razboi mondial, si se credea despre el ca va fi istorie dupa terminarea razboiului (ca nu stie sa administeze pe timp de pace). Si, la inceput asa a fost,...a pierdut alegerile, dar le-a recastigat de mai multe ori dupa aceea.
      Asa si cu premierul care va negocia iesirea GB din UE: va pierde poate alagerile dupa iesirea din UE, dar le va recastiga ulterior.
      • +7 (9 voturi)    
        Sincer, nu cred (Joi, 30 iunie 2016, 15:02)

        ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Sunt lideri puternici, care domina era si evenimentele lor, si sunt lideri slabi care creeaza evenimente care sa ii propulseze sau sa isi mentina puterea. Cameron, Boris, Farage sunt din a doua categorie. Corbyn e si mai neputincios.
        Theresa May poate fi un lider bun, dar nu mare.
      • +8 (8 voturi)    
        Comparatie? (Joi, 30 iunie 2016, 15:26)

        gaspy [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Si totusi, Churchill a castigat un razboi. Astia alde Boris, Nigel, David, ce realizari isi pun in CV?
        • 0 (0 voturi)    
          pai e simplu (Joi, 30 iunie 2016, 16:52)

          nellino [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

          vor cauza un razboi.
      • +8 (8 voturi)    
        de mai multe ori == odată (Joi, 30 iunie 2016, 15:27)

        akanom [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        De pe de altă parte, nu poți să-l compari pe Churchill cu Gove, deși amândoi și-au câștigat popularitatea ca jurnaliști: Churchill a fost înainte de politică, lord al Admiralității, câștigător al premiului Nobel, etc, etc - pe când marea contribuție a lui Gove la istoria modernă este: "Poporul acesta s-a cam săturat de experți".
    • +10 (10 voturi)    
      Vine Misu Faras (Joi, 30 iunie 2016, 14:53)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      El nu are propbleme cu istoria sau inteligenta. Tocmai a ramas fara post la parlamentul EU numai bine s-ar muta in DS10
  • +7 (9 voturi)    
    Neinteresanta aceea insula (Joi, 30 iunie 2016, 14:47)

    Trojan.H [utilizator]

    Vreau sa stiu ce facem noi, europenii.
  • +13 (13 voturi)    
    bun (Joi, 30 iunie 2016, 15:13)

    Mihai-G [utilizator]

    Buna miscare. Iti arunci tara in haos si apoi pleci, ca doar tu nu ai treaba cu asta.
  • +7 (11 voturi)    
    altul care de da lovit (Joi, 30 iunie 2016, 15:16)

    Point [utilizator]

    acum numai un politician cu oua poate lua o hatarare.toti fatalaii astia care se dau lideri,nu sunt decat poate in oglinda,acasa,unde sa vad mari conducatori.cine poate administra negocierile cu UE si sa stinga focul care a cuprins scotia si irlanda??
    boris,farange??

    spunea cineva pe aici ca nu intelege tacerea Reginei
    subscriu.
    • +1 (3 voturi)    
      Regina Angliei (Joi, 30 iunie 2016, 18:10)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Crezi ca Regina e din tagma lui Basescu ?
      Regina nu are nici o treaba cu politica,
      • -1 (1 vot)    
        mata (Vineri, 1 iulie 2016, 9:18)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        cu cine te certi?care galeata,ce basescu,unde-i gara?
    • +1 (3 voturi)    
      regina e o ciuperca ofilita (Joi, 30 iunie 2016, 18:30)

      vrednic [utilizator] i-a raspuns lui Point

      regalitatea e moarta politic in europa, sunt niste sugative inutile.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Vineri, 1 iulie 2016, 9:31)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui vrednic

        poate fi moarta,insa nu ingropata.insa nu la politica ma refer aici.au fost cazuri cand Regina s-a adresat natiunii,nu parlamentului.sper sa mai aiba
        un cuvant de spus.
        sper
  • +1 (1 vot)    
    ce a luat-o (Joi, 30 iunie 2016, 18:56)

    gopo2016 [utilizator]

    sus, boris, el care era tare si mare uite ca e un neica nimeni, nu il mai vrea nimeni sa conduca
  • 0 (0 voturi)    
    uk -post exit (Vineri, 1 iulie 2016, 8:35)

    BalaFlorin [anonim]

    pai ce credeati... la asa realizare....
    parca sunt derbedei de cartier, de dupa meci, la o bere-n spatele autogarii....
    lideri educati...cu viziuni...aiurea...
    doar niste increzuti...cu ochii dupa umflat burta...
    mai de jena decat primarii nostrii...
    niste clovni...mascarici de parc de distractii...
  • 0 (0 voturi)    
    no exit Britania (Vineri, 1 iulie 2016, 10:23)

    MirceaIo [utilizator]

    Sa facem si noi referendum in Romania sa vedem... poate nu ii lasam sa iasa din UE pe britanci. Pentru Romanaia e foarte importand sa ramana in aceiasi barca cu UK.