"Draga Tovaras Respectat" Kim Jong Un mai primeste o titulatura de la parlamentul nord-coreean

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2016, 7:57 Actualitate | Internaţional

Kim Jong un a primit o noua titulatura
Foto: Captura YouTube
Parlamentul din Coreea de Nord a incredintat o noua functie miercuri, adaugata lungii liste de titluri ale tanarului conducator al tarii, transmite Reuters.  

Kim a fost facut presedinte al Comisiei pentru Afaceri de Stat, o noua structura, infiintata sub noua constitutie adoptata de parlament si care inlocuieste Comisia pentru Aparare Nationala. 

Titlul sa complet este acum Draga Tovaras Respectat Kim Jong Un, presedinte al Partidului Muncitorilor din Coreea, presedinte al Comisiei pentru Afaceri de Stat a Republicii Democratice a Poporului Coreea si Comandant Suprem al Armatei Poporului Coreean. 

Kim, despre care care se crede ca are putin peste 30 de ani, a participat la intalnirea comisiei miercuri.  

El detine si gradul de maresal in armata Nordului, si este, de obicei numit drept “maresalul nostru” in propaganda si in discutiile obisnuite.  

Parlamentul se intalneste o data sau de doua ori pe an pentru a aproba formal bugetul sau politicile stabilite de Partidul Muncitorilor.

Erata: In versiunea initiala a articolului, dintr-o eroare, in loc de "Draga Tovaras Respectat" era scris "Draga Comandant Respectat".


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
9099 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    așa s-ar fi întâmplat și la noi... (Joi, 30 iunie 2016, 8:48)

    periscop [utilizator]

    ... dacă mai rămânea vreo 10 ani " meșter cârmaciul" în fruntea țării...
  • +3 (7 voturi)    
    politeturile Mujico-Koreene (Joi, 30 iunie 2016, 8:59)

    un domn [utilizator]

    la rubrica "stiati ca"...
  • +9 (9 voturi)    
    Deci parlamentul... (Joi, 30 iunie 2016, 9:05)

    Spiky [utilizator]

    ... se intalneste (formal) de una-doua ori pe an pentru a aproba ce hotaraste Partidul Muncitoresc, care se intalneste de patru ori pe an pentru a aproba ce decide Prezidiul Partidului, care se intalneste de opt ori pe an pentru a aproba ce hotaraste Comitetul Central, care aproba ce hotaraste Comandantul Drag, Maresalul Nordului, zis si Porcushorul de la Carma.
  • +14 (18 voturi)    
    S-a ingrasat Ponta? (Joi, 30 iunie 2016, 10:00)

    Trojan.H [utilizator]

    De cite ori il vad pe asta mi-l inchipui pe ex-doctorul Ponta dupa primul mandat de presedinte al Romaniei. Si asa, dupa ce a ajuns prim-ministru si-a dublat circumferinta si a facut ditamai moaca de porc sâtul. Apropo, pe unde si-o tine ascunsa ghinda? My first guess is China.
    • -8 (14 voturi)    
      Despre castravete (Joi, 30 iunie 2016, 11:35)

      dekirico [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Mircea Crişan apoi Florin Piersic au avut în repertoriu un cuplet "despre castravete". Aceeaşi tactică aplici dumneata, Indiferent de subiect trebuie pomenit/atacat PSD şi/sau Ponta. Mai răsfiraţi băieţi, mai răsfiraţi!
  • +8 (10 voturi)    
    Sinistru personaj (Joi, 30 iunie 2016, 11:02)

    persuasiv [utilizator]

    se ascunde sub aspectul unui dovlecel mic si gras care terorizeaza,infometeaza si distruge o tara,in care milioane de oameni sufera indobitociti,fara mancare si medicamen-te.Asa ca,profitati cu demnitate de dreptul de a vota.IESITI LA VOT.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu e nici un draga (Joi, 30 iunie 2016, 15:09)

    mihai_vart [utilizator]

    Iubite Tovarase Nicolae Ceausescu!

    Scumpe tovarăşe Nicolae Ceauşescu!

    Mult-iubite si stimate tovarase secretar-general al Partidului Nicolae Ceausescu!

    Adrian Păunescu îi scria lui Ceauşescu: „Sunteţi atât de tînăr şi-atât de curajos. Vă văd apoteotic, ca pe un Voievod. Vreau să vă spun, tovarăşe Nicolae Ceauşescu, clar şi din tot sufletul meu, că, şi dacă în România ar fi 200 de partide, eu tot în partidul condus de dumneavoastră aş face cerere de înscriere sau reînscriere, chiar dacă aş şti că alte partide m-ar plăti, iar partidul acesta mi-ar mai da o dată vot de blam cu avertisment. Acesta este Adevăratul Nicolae Ceauşescu al Istoriei Românilor, marele patriot revoluţionar. Sunteţi Bărbatul Ţării şi Unica Salvare. Aveţi o scânteie divină şi vă călăuzeşte un geniu lăuntric” Să trăiţi, Măria Voastră!”
    • 0 (0 voturi)    
      ...Nu e nici un draga (Vineri, 1 iulie 2016, 17:31)

      dekirico [utilizator] i-a raspuns lui mihai_vart

      Pe vremea aia fiecare lingea un ..., dacă mai erai şi membru PCR asta era obligaţie contractuală (mulţumesc Partidului că nu m-a luat în vizor). Păunescu a fost o struţo-cămilă extrm de ciudata, fiind conttemporan cu el aproape că l-am înţeles, dar nu şi aprobat. El a pendulat permanent între sublim şi ridicol, un poet adevărat dublat de un cabotin ruşinos. Nici acum nu pot să-l admir ori să-l scuip este prea ciudat.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa se intampla in dictaturi. (Vineri, 1 iulie 2016, 16:19)

    cerceteaza [utilizator]

    In toate dictaturile si nu numai se dau titluri conducatorilor, oficiale sau de catre populatie.
    Hitler - der Fuhrer (In legislatia Reich-ului nu exista acest titlu).
    Mussolini - il Duce
    Thaecher - doamna de fier
    Stalin - Batiuska (tatucul)
    Mangistu Haile Mariam - Mariam, tovarasul suprem
    Fidel - El Comandante
    Ceausescu - fiu iubit
    Elena Ceausescu - mama draga si Academician- doctor-inginer
    etc.
    Cand te plictisesti de un titlu, iti faci unul nou.