Brexit: Liderul ultranationalist Nigel Farage le spune britanicilor ca oricum se indreapta spre recesiune, indiferent de referendum

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 26 iunie 2016, 17:17 Actualitate | Internaţional

Nigel Farage in PE
Foto: Captura YouTube
Economia britanica se indreapta spre recesiune indiferent de rezultatul referendumului privind apartenenta la Uniunea Europeana, sustine, pe fondul criticilor, euroscepticul Nigel Farage, liderul formatiunii ultranationaliste Partidul Independentei Marii Britanii (UKIP).

"Nu este nimic nou aici. Cred ca oricum ne indreptam spre o usoara recesiune, care nu are nicio legatura cu iesirea din UE", a declarat Nigel Farage, unul dintre liderii grupului politic eurosceptic, citat de publicatia Sunday Telegraph, transmite Mediafax.

Liderul ultranationalist crede ca Marea Britanie va avea alte oportunitati economice, in afara pietei comune europene.

Pierderea accesului la piata unica europeana dupa iesirea din UE va fi "catastrofala" pentru Marea Britanie, a afirmat ministrul britanic de Externe, Philip Hammond, avertizand ca Londra va pierde si controlul asupra imigratiei, astfel ca cei care cred ca europenii au nevoie de britanici gresesc.


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
8064 vizualizari
  • +32 (36 voturi)    
    trimiteti-l in siberia (Duminică, 26 iunie 2016, 17:30)

    rov [utilizator]

    pe nenea asta...ambasador!!
  • +41 (47 voturi)    
    Farage este pe farasul istoriei (Duminică, 26 iunie 2016, 17:44)

    Plagarus [utilizator]

    UKIP – partid nationalist “extremist” care injura zilnic imigrantii romani !!!
    Nationalistii astia-s tampiti indiferent de tzara in care " presteaza "
    Dupa ce au dat foc casei,spun ca oricum urma sa arda ca-i seceta in Regat ?
    Farage se bucura de o relatie foarte buna cu presa ruseasca (aparea aproape lunar la televiziunea rusa) si pentru ca si-a exprimat public admiratia fata de Vladimir Putin, anunta The Guardian.
    • +14 (16 voturi)    
      Pesedorusnacii minuseaza comment-ul asta bun (Duminică, 26 iunie 2016, 19:06)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      de tot. Super corect!
      • +10 (10 voturi)    
        farage - un stupid - (Duminică, 26 iunie 2016, 20:40)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Probabil că îi preferă pe rusnaci, europenilor și românilor. Cu toate că președintele Obama i-a avertizat în ceea ce privește ieșirea din ue englezoii au ținut-o langa. Vor mai fi dispuse US să le salveze iar popoul iarăși? Hai US! Hai România!
    • -10 (12 voturi)    
      Nu mai inteleg nimic... (Duminică, 26 iunie 2016, 20:00)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Citind comentariile (multe de tot) ale unor forumisti care posteaza foarte frecvent aici (@bec, @un domn), as fi fost in stare sa jur ca, de fapt, pro-rusii sunt exact ailalti britanici, aia care vor sa ramana in UE - vedeti, de exemplu, cam ce se scrie aici despre scotieni.

      Dvs., ca si @Maniu, afirmati cu multa autoritate si convingere ca lucrurile stau exact pe dos, "ceilalti" sunt de fapt slugile Moscovei.

      Asa ca intreb si eu, ca un prost ce sunt - mai e cineva pe lumea asta care sa nu fie filorus?
      • -11 (11 voturi)    
        dai prea multa atentie (Duminică, 26 iunie 2016, 20:55)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        postacilor, care se ocupa de impartit minusuri si plusuri.
        mananca si ei o paine.
        • 0 (0 voturi)    
          Asta cu plusurile si minusurile (Luni, 27 iunie 2016, 2:28)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          ... e un joc infantil, de nivel prescolar, la care eu, unul, nu particip.
          Insa mi se pare bizar sa vad cum comentatori care se iau pe ei insisi foarte in serios sustin pozitii diametral opuse si aproape toata lumea e de acord si cu unii, si cu ceilalti :-)
      • +7 (7 voturi)    
        Tu ai zis-o, nu noi (Duminică, 26 iunie 2016, 20:58)

        grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Tu ai zis-o, nu noi
        • -6 (6 voturi)    
          In schimb, inteligenta dvs. este... (Duminică, 26 iunie 2016, 22:18)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

          ...cu adevarat sclipitoare.
          Daca mai aveti astfel de constatari intelepte, nu va sfiiti, impartasiti-le si cu noi, astialalti.
  • +16 (16 voturi)    
    E clar, omul e dus cu capul. (Duminică, 26 iunie 2016, 20:49)

    clint [utilizator]

    Nu ai ce sa ii ceri. Dupa ce arunca in aer Marea Britanie si Europa, acest terorist ce zice de fapt ? "Pe termen lung oricum sunteti morti" :).
  • +6 (6 voturi)    
    un fel de ponta (Duminică, 26 iunie 2016, 22:08)

    paranoid_android [utilizator]

    .
  • +12 (12 voturi)    
    ce idiot (Duminică, 26 iunie 2016, 22:16)

    Mihai-G [utilizator]

    Ce idiot iresponsabil.

    Pana ieri le promitea britanicilor cum o sa creasca economia lor, cum o sa faca ei comert liber cu toata lumea (ca in negocieri o piata de 60 de milioane de consumatori (UK) e mai puternica decat una peste 500 milioane (UE)), cum o sa aiba mult mai multi bani de cheltuit si alte nazdravanii.

    Acum, in cateva zile, Marea Britanie pierde mai multi bani decat toata contributia lor la Uniunea Europeana, de cand au intrat in 1973.

    Si-au dat singuri foc la casa. Toate, dar toate celelalte 27 de state membre UE le-au zis sa ramana, SUA, Canada, Australia, Noua Zeelanda, Japonia si multe alte state prietene le-au zis sa ramana in UE dar nu, toti astia sunt niste prosti, britanicii sunt liberi acum sa-si distruga tara (vedeti reactia Scotiei) si economia.

    Idiotul de Farage dar si Cameron si Corbyn cu asta vor intra in istorie, ca iresponsabilii care au distrus o tara.
  • -2 (2 voturi)    
    Nu s-a terminat pana cand doamna grasa nu a cantat (Luni, 27 iunie 2016, 3:23)

    JohnDoeLaneskoo [utilizator]

    Nu ma refer la cancelarul Germaniei, nu mi-as permite sa fiu atat de nepoliticos...
    Ci la zicala engleza (sau americana).
    Deci trebuie sa avem rabdare pana la ultimul act ca sa vedem deznodamantul...

    Vad ca englezii sunt acuzati de prostie...
    Inainte de a sari la concluzii de genul asta, nu pot sa nu remarc faptul ca de cateva sute de ani englezii au reusit sa cada mereu in picioare.
    Mai ceva ca pisica.

    Au castigat cam toate razboaiele, iar noi azi toti vorbim engleza. Nu alta limba.

    Au mai iestit englezii si din EMU si in afara ca le-a tras-o jupan Soros putin, au supravietuit. Iar lira sterlina a avut o performanta buna.

    Dupa ce se limpezesc apele, o sa-si revina si lira, o sa-si revina si tara, am eu asa o presimtire.

    Deci hai sa nu le plangem lor de mila, ci sa vedem ce facem cu nava asta numita Europa, care ia apa prin sapte gauri. Englezii au sters-o englezeste cu barcile de salvare, iar noua ne ramane sa peticim vaporul, daca nu vrem sa ne ducem la fund cu el.
  • 0 (0 voturi)    
    "Usoara recesiune" (Luni, 27 iunie 2016, 5:23)

    KostasP [utilizator]

    O sa fie orice, numai usoara nu. Vin vremuri grele pt anglia si pt uniunea europeana, in general.