VIDEO In Crimeea, statuia unui soldat inarmat celebreaza anexarea ruseasca

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 iunie 2016, 13:19 Actualitate | Internaţional

Statuia soldatului rus inaugurata in Crimeea
Foto: Captura YouTube
Autoritatile din Crimeea au inaugurat sambata o statuie reprezentand un soldat rus inarmat, referindu-se la fortele speciale rusesti care au preluat controlul asupra peninsulei in martie 2014, relateaza France Presse si Agerpres.

Cu ocazia sarbatorii nationale a Rusiei, celebrata duminica, statuia a fost dezvelita in fata locuitorilor din Simferopol, capitala Crimeii.

Instalat la doi pasi de parlamentul local, soldatul - inalt de doi metri - poarta in banduliera un automat Kalashnikov si numeroase incarcatoare cu cartuse. El arunca o privire protectoare spre o fetita care ii intinde flori in timp ce un motan se freaca de picioarele lui.

"Inauguram un monument dedicat gloriosilor nostri soldati rusi, soldatului rus modern", a declarat in cursul ceremoniei emisarul presedintelui rus Vladimir Putin, Oleg Belaventsev.

Aceasta statuie reprezinta "forta, calmul, increderea in sine si politetea soldatilor nostri rusi", a adaugat el, potrivit agentiei de presa rusa RIA Novosti.



In martie 2014, fortele speciale rusesti - supranumite "omuletii verzi" din cauza uniformei lor - preluasera in trei saptamani controlul peninsulei ucrainene, fara sa traga un singur foc de arma, inainte de a se organiza controversatul referendum prin care localnicii ar fi cerut - potrivit Moscovei - anexarea Crimeii.

Sub cerul albastru, preoti ortodocsi au binecuvantat statuia soldatului, iar copiii au depus flori la picioarele sale, potrivit unor fotografii distribuite pe reteaua de socializare Facebook de premierul Crimeii, Serghei Aksionov.

Monumentul a fost realizat dupa modelul unui soldat rus care a participat la operatiunea fortelor speciale, a precizat pentru AFP sculptorul Salavat Shcherbakov.

"Soldatul rus reprezinta armata rusa, in timp ce fetita reprezinta poporul Crimeii", descrie el, adaugand ca "motanul arata ca viata linistita a localnicilor nu a fost intrerupta".

Costul acestei sculpturi - circa cinci milioane de ruble (67.900 de euro) - a fost acoperit in intregime din donatii private, a mai spus Shcherbakov, care executa frecvent comenzi de monumente pentru stat.

Anexarea Crimeii a suscitat o serie de sanctiuni americane si europene impotriva Moscovei si a provocat cea mai grava criza diplomatica intre Rusia si Occident dupa sfarsitul razboiului rece.


Citeste mai multe despre   









3132 vizualizari
  • +25 (25 voturi)    
    e adevarat ca (Duminică, 12 iunie 2016, 13:25)

    Sorrows [utilizator]

    Tariceanu a participat la inaugurare? de asemenea, e adevarat ca a pupat picioarele soldatului, dupa care a pupat un loc aflat sub coada motanului?
    • +5 (7 voturi)    
      Tariceanu n-a participat la Deveselu (Duminică, 12 iunie 2016, 14:53)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      desi a fost invitat spre deosebire de Ponta. Sper sa n-ajungem in situatia ca neparticiparea lui sa poata fi invocata ca un act de eroism.
      • +7 (11 voturi)    
        Nu a participat (Duminică, 12 iunie 2016, 15:04)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        Nu a participat la Deveselu, insa l-a invitat pe Serhei Naraskin in Parlamentul Romaniei.

        Are prioritati clare omul.
      • +2 (2 voturi)    
        poate n-om ajunge (Duminică, 12 iunie 2016, 15:15)

        Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        pe de alta parte, nimic din ce-ar face nefericitul ala n-ar fi incadrabil la eroism, ci cel mult la dereglari mentale.
  • +22 (26 voturi)    
    Deci? (Duminică, 12 iunie 2016, 13:26)

    Soljenitin [utilizator]

    Mazeta, potaizza, garibaldi si alti sovietici: veniti si povestiti-ne cum nu a fost invazie militara rusa in Ucraina.
    • +9 (11 voturi)    
      ... inca nu (Duminică, 12 iunie 2016, 14:39)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Inca n-au venit de la chef . Mai au vreo doua zile de mahmureala pana apar pe aici.
      • -6 (14 voturi)    
        hehe....@Soljenitin & @Matusalem (Duminică, 12 iunie 2016, 17:06)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

        voua nu va dau stapanii vosti nici Duninica liber? Ce destin de cacao...
        • +5 (11 voturi)    
          Cel putin recunosti (Duminică, 12 iunie 2016, 17:30)

          Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Ca esti pe statul de plata al barbarilor de la rasarit. Lucrezi de luni pana vineri. Sunteti si veti ramane un neam indaratnic rusnacilor, nu veti reusi niciodata sa schimbati perceptia asta universala.
          • +6 (10 voturi)    
            ??? (Duminică, 12 iunie 2016, 18:05)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

            recunosc doar ca aici se practica atacul la persoana zilnic, acceptat si propagat de HN.In rest recunosc ca esti o rumegatoare ca restul satrei de la Onanoriu.Da am un contract de munca de luni pana vineri, 35 de ore pe saptamana.Dar foarte departe de ceea ce ragai acolo tu. Si in cu totul alta bransa. La sfarsit de saptamana si dupa programul de munca mai dau cate-o privire pe HN si vad ca baietii de teapa ta sunt 12-14 ore pe zi aici in forum si-si varsa frustarile pe net. Pe undeva de compatimit. Cautati-va mai baieti si voi o slujba, un hobby, ....o viata.
            • +1 (5 voturi)    
              iubitor de mujici...spui ca esti ardelean (Duminică, 12 iunie 2016, 19:16)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

              cred ca esti puternic spalat la creier
              • +1 (5 voturi)    
                Servus!!! Te rog mult (Duminică, 12 iunie 2016, 19:45)

                potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                posteaza din nou la adresa mea cand vei ajunge si tu la un IQ de peste 60. Multumesc mult! Iti doresc un weekend fain!

                PS Nu suport prostia, neamprostia si mojicia! Deci....
  • +20 (22 voturi)    
    Amuzanti rusnacii astia (Duminică, 12 iunie 2016, 13:46)

    mitg [utilizator]

    "Aceasta statuie reprezinta "forta, calmul, increderea in sine si politetea soldatilor nostri rusi", a adaugat el, potrivit agentiei de presa rusa RIA Novosti."

    In loc de gluma zilei.
  • +10 (14 voturi)    
    Pentru prima oara... (Duminică, 12 iunie 2016, 14:00)

    Caligula [utilizator]

    ... monumentul ostasului necunoscut e inchinat unora care nu au murit pe campul de lupta.
    • +1 (7 voturi)    
      dar Pufoiaka ii va rapune (Duminică, 12 iunie 2016, 16:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      ....de stress
  • +12 (12 voturi)    
    tare (Duminică, 12 iunie 2016, 14:04)

    gelu antigelu [utilizator]

    a fost inaugurata statuia omuletului verde. un fel de intalnire de gradul 3. daca va uitati cu atentie veti observa ca unul din picioarele posterioare ale catelului este ridicat!
    • +4 (4 voturi)    
      Deci ce au fost? (Duminică, 12 iunie 2016, 15:24)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Soldati rusi sau omuleti verzi?
      • +1 (7 voturi)    
        same s..t (Duminică, 12 iunie 2016, 16:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui moka

        adica niste barbari
  • +15 (15 voturi)    
    Ahahahahaha, ce patetic! (Duminică, 12 iunie 2016, 14:16)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Soldatul rus care a anexat miseleste o peninsula falita, pe care Putin nu are bani sa o sustina.

    Un esec total care dupa standardele rusesti e o victorie stralucita!

    Hahahaha
    • +3 (7 voturi)    
      pana la Craciun (Duminică, 12 iunie 2016, 16:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      se vor ruga de Ucraina sa isi ia Crimeea inapoi
      • +1 (1 vot)    
        Posibil, asa cum se roaga acum (Duminică, 12 iunie 2016, 23:09)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        sa vina unii sa privatizeze diverse firme care doar acum cativa ani au fost nationalizate de Putin...

        Rusii astia nu stiu nici ce vor face poimaine...
  • -1 (13 voturi)    
    teroristi (Duminică, 12 iunie 2016, 14:34)

    nicomar [utilizator]

    nu sunt nici rusofil, nici rusofon, insa apropo de invazia din Crimeea. sa-mi raspunda mie toti care dau cu tifla la tot cei rusesc, ce a fost la revolutia romana: idioteniea armatei romane care a tras in unii si altii in Bucuresti, adica secu in armata si reciproc, sau si niscaiva tipi din afara, care au dirijat focul intial. raspunsul corespunde cu ce s-a intamplat mai recent in kiev.
    apoi, cu cine rade de "forta, calmul, increderea in sine si politetea soldatilor nostri rusi", ar fi interesant de vazut ce cred irakienii despre forta, calmul, increderea in sine si politetea soldatilor amerloci, sau ceva in trecut, urmasii celor 3 mil de arsi cu napalm din vietnam, tot despre chestia asta .. sau care e sentimentul nostru fata de moscheia sultanului, vorba aia aliat pricipal si varf de lance in lupta "cu dusmanul comun". mai mare rasul .. smecherii astia de la varf din vest chiar ne cred prostri pe toti si ca ne pot invarti cum vor ei daca au ceva parai ..
    sunt impotriva alierii cu niste excroci si mai mari decat asa zisii dusmani comuni ..
    sunt pentru relatii si cu unii si cu altii
    • +3 (7 voturi)    
      Ba esti (Duminică, 12 iunie 2016, 15:28)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

      ai ambele ''calitati''.Evident ca doar nick-ul este schimbat,sub el se ascund aceleasi mazete si potaisse,neobosite.Spre sfarsitul comentariului incepi sa spumegi si sa sfasii.Tipic disperatilor platiti la norma.Nu te mai retin din lucru,haide pune osu' la treaba.
    • +4 (4 voturi)    
      Ghiveci de "idei" (Duminică, 12 iunie 2016, 15:41)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

      si pari unul din cei care spun ca era rau pe vreme lui Ceausescu ca nu aveam mancare, apa rece/calda, curent, TV, libertate... dar pe de alta parte zice ca a fost bine ca erau locuri de munca si se dadea casa si butelie de la stat.
      • -2 (4 voturi)    
        pai si ce (Duminică, 12 iunie 2016, 16:40)

        nicomar [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        nu era bine daca se continua si dupa '90 cu locuri de munca, adica holdinguri industriale din fabricile comuniste cel putin rentabile (adica si cu perspectiva), in agricultura, in loc sa se atomizeze, sa se incurajeze asocierea, gen ungaria/polonia, butelii, anl, bilete prin sindicat la tataia si mamaia pt tot popurul, cu popcorn cu tot, gen china sau vietnam. cica ultimele doua ar fi economii in plina dezvoltare, cautate de investitorii primaverii ..
    • 0 (4 voturi)    
      martutia/depozitia ta e buna la dosarul Ilici (Duminică, 12 iunie 2016, 16:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

      hai fugutza si semneaza
  • -4 (12 voturi)    
    astept una la Universitate (Duminică, 12 iunie 2016, 14:34)

    xanti [utilizator]

    Sa moara de nervi postacii pro americani.
    • +3 (5 voturi)    
      Mai nume de erou (Duminică, 12 iunie 2016, 15:40)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      poti sa astepti mult si bine.Mai bine ar aduce la Universitate Tezaurul,adica 93,4 TONE de AUR.La fel si Poloniei, de la care URSS a înșfăcat ceva aur în 1939, Iugoslaviei, din al carei tezaur generalul Dusan Simivic ar fi transportat 70% aur, tot la Moscova, plus vreo 40% din tezaurul Spaniei, care a ajuns - unde credeți? - la Moscova, ca nu cumva, să încapă pe mâna lui Franco"".Am incheiat citatul.Si daca vrei sa vezi statui CCCP expirate,trebuie sa te straduiesti un pic si sa cauti prin boscheti.
      • -3 (5 voturi)    
        asa ca gluma (Duminică, 12 iunie 2016, 16:31)

        nicomar [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        de ce oare tampitii de atunci, Titulescu de ex, au pus totul in 24 de vagoane si au vrut musai sa-l trimita la rusi, cand veneau peste noi prietenii tai nemtalai ? de ce crezi tu ca au luat atunci decizia asta ? vorba aia, nemtalaii, respectabili, imperiu, bismarck, ce mai .. si cu toate astea nu au trmis vagoanele la viena, de ex. ce crezi ca s-ar fi ales de ele ?
      • +1 (3 voturi)    
        Prietene, avem sanse mai mari.... (Duminică, 12 iunie 2016, 19:48)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Pana una, alta, ca tot suntem amici, aliati, ne pupam in bot cu marele Reich German (no 4), eu zic sa ne gandim la datoria lor catre noi. Doar de 10-50x mai mare decat Tezaurul de la rusi. Ce zici?

        E mai logic sa cerem returnarea datoriei celor considerati amici, nu dusmani. Asa fac prietenii, isi platesc datoriile.

        ======================
        "La data de 7 septembrie 1944, datoria Germaniei fata de Romania ajunsese la suma de 1,126 miliarde Reichsmark. Actualizata, suma este estimata la 19 pana la 99 de miliarde de euro, in functie de dobanda la care ne raportam (2,5% pe an sau 4% pe an)."

        ( http://www.universulromanesc.com/ginta/threads/1547-Istoria-unei-datorii-istorice-cliringul-germano-roman )

        ==========================
    • +3 (3 voturi)    
      e bine ca te ai gandit la Universitate (Duminică, 12 iunie 2016, 16:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      acolo au nevoie porumbeii sa se gainatze in voie pe o statuie cu aspect de kko
  • +9 (9 voturi)    
    Statui cu capul spart (Duminică, 12 iunie 2016, 14:40)

    Trojan.H [utilizator]

    Ehe, sa fim noi sanatosi cite statui d'astea date cu capul de asfalt am vazut.
  • -1 (3 voturi)    
    hei! (Duminică, 12 iunie 2016, 19:51)

    PaulPastout [anonim]

    grădinița rusofobă! uitați-vă bine la chipurile lor de soldați ruși, dacă banda de psihopați NATO nu se astâmpără, probabil că moacele alea o să fie ultimul lucru pe care o să-l vedeți pe lumea asta.
    • 0 (2 voturi)    
      liberty and justice for whom ? (Duminică, 12 iunie 2016, 23:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      am auzit de revolta de la Petrova, nici un mujic nu a facut fata...https://www.youtube.com/watch?v=-pUhraVG7Ow