Rusia nu va permite ca Marea neagra sa devina un "lac NATO" - trimisul Moscovei pe langa Alianta Nord-Atlantica

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 31 mai 2016, 10:22 Actualitate | Internaţional

Aleksandr Grusko
Foto: Captura YouTube
Rusia va raspunde in mod adecvat la posibilele amenintari ale NATO in Marea Neagra si nu va permite ca aceasta sa devina un 'lac NATO', a declarat reprezentantul permanent al Moscovei pe langa Alianta Nord-Atlantica, Aleksandr Grusko, intr-un interviu aparut marti in oficiosul Rossiiskaia Gazeta, citat de Interfax si Agerpres.

'NATO incearca astazi sa transfere schemele de confruntare in Marea Neagra', a declarat diplomatul rus in interviu.  

Comentand cu privire la recentele declaratii ale presedintelui turc, Recep Tayyip Erdogan, ca nu trebuie permis ca Marea Neagra sa se transforme intr-un 'lac rusesc', Aleksandr Grusko a afirmat ca 'Alianta Nord-Atlantica intelege foarte bine ca Marea Neagra nu va deveni niciodata 'un lac NATO''. 

'Vom lua toate masurile necesare pentru a neutraliza posibilele amenintari si incercari de a exercita presiuni militare la adresa Rusiei din directia sudica', a avertizat diplomatul rus. 

In context, trebuie amintit ca si fostul presedinte al Romaniei, Traian Basescu, a criticat in 2005 Moscova pentru ca trateaza Marea Neagra ca pe un "lac rusesc".


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6242 vizualizari
  • +17 (27 voturi)    
    cam asta e trendul, de mutare a NATO spre est (Marţi, 31 mai 2016, 10:34)

    bancher [utilizator]

    Rusia stie asta, dar incearca sa mai obtina ceva la masa tratativelor (niste concesii din partea sua).
    • +28 (34 voturi)    
      Noi vedem ca Rusia isi muta granitele inspre Vest (Marţi, 31 mai 2016, 10:55)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Crimea ,Donetsk ,Transnistria ,Osetia si Abhazia ,....iti spun ceva aceste teritorii ???! Cine le-a mutat granitele Rusia sau NATO ?
      • 0 (4 voturi)    
        Gura pacatosului... (Marţi, 31 mai 2016, 15:16)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

        Vezi, ca de data asta nu-ti mai iei rublele de la casierie...
        Ai recunoscut negru pe alb toate marlaniile rusiei din ulimele decenii...
        Ntz, ntz, vezi baiatule, ca te ia gura pe dinainte
    • +11 (15 voturi)    
      ce ar putea negocia ? (Marţi, 31 mai 2016, 11:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      sa il lase pe Cracanat cu miliardele de eur/usd sa fuga in lume ?mujicia este o platforma in dezagregare biologica-sociala, cu puternice arome de pufoiaka....doar bio-gaz se mai poate obtine din mujicia in rest ...nimic
  • +12 (28 voturi)    
    mujicu asta l-a plagiat pe base (Marţi, 31 mai 2016, 10:35)

    un domn [utilizator]

    acestea sunt Valorile in Mujicia : Plagiatul (din pacate si in Romania prin Jeneralul Izmenar si finul sau Dottore di Catania) - Matrafoxarea cu Pufoiaka - Crimele - Libidoshenia (vezi cuplul cracanat gimnasta de varsta lui fiisa), adica toate Infectiile "nosocomiale" sociale ale omenirii, isi au salashul in mujicia !
    • -15 (21 voturi)    
      base este oale si ulcele in politica romaneasca (Marţi, 31 mai 2016, 10:44)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si tu crezi ca este citat de imperii:))
      Base are dosare penale in tara si tu inca mai crezi ca este luptatorul luminii. Te trezesti azi?
      Oare cum crede rusnacul ca o sa impiedice NATO in Marea Neagra?
    • -17 (27 voturi)    
      mai schimbati-va si voi discursul (Marţi, 31 mai 2016, 11:10)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      veniti si cu altceva despre Rusia, in plus de spirt baut prin pufoaica si Mujicia.
  • +7 (21 voturi)    
    delfinu contraatacă (Marţi, 31 mai 2016, 10:43)

    @Mishu [utilizator]

    E timpul sa scoatem delfinul la vânătoare de submarine rusești ;:)))
    • +2 (4 voturi)    
      ii distrucem wireless pe rusi:)) Acum avem scut! (Marţi, 31 mai 2016, 15:34)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Nu mai avem nevoie de submarine:))
  • +33 (35 voturi)    
    si cam ce o sa faca Rusia? (Marţi, 31 mai 2016, 10:45)

    eu sunt [utilizator]

    hai ca m-au facut curios... in afara de propaganda de rahat cam nimic... propaganda care nu prea mai tine si nu o sa mai tina daca ne vom invata copiii cat de rau ne-a fost sub aripa Rusiei. si daca nu vom uita ca aproape 100 de ani a pierdut Romania din cauza acestor primitivi rusi.
    • -12 (14 voturi)    
      NATO a pierdut deja o insulă în MN (Marţi, 31 mai 2016, 11:28)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      http://www.agerpres.ro/externe/2016/02/15/desant-de-puscasi-marini-ucraineni-in-insula-serpilor-ucraina-se-teme-de-o-complicare-a-situatiei-presa--12-02-22
    • +12 (14 voturi)    
      Foloseste coruptia si te lasa fara aparare. (Marţi, 31 mai 2016, 12:16)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Iti omoara prin coruptia din Sanatate sute de mii de romani fara sa traga un singur foc. Iti face sa plece din tara un sfert din populatie. Te tine in subdezvoltare fara Educatie si Transporturi. Iti vinde sau iti pune pe butuci Energia si Resursele. Iti taie toate padurile.
      Cei care se lupta cu disperare ca Coruptia sa nu dispara sunt vizibili in mare parte, ii vedem cu totii. Multi dintre ei sunt oamenii rusilor. Daca ii indepartam, cu DNA sau alte mijloace, avem sanse. Daca nu, raminem prizonierii lor iar Romania dispare de pe harta.
  • +34 (36 voturi)    
    Lac NATO (Marţi, 31 mai 2016, 10:47)

    Soljenitin [utilizator]

    Lac NATO nu, insa lac rusesc da? He he! Iete ca nu merge.
    Ori complet demilitarizata, ori forte egale.
    • -16 (18 voturi)    
      Suparare mare la Nato (Marţi, 31 mai 2016, 12:39)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Supararea mare la Nato e ca Putin in 2014 dupa puci Kiev s-a miscat mai repede decat se asteptau vesticii si a inchis Crimeea, care era viitor obiectiv pt. Nato.
      Ca fapt divers Crimeea e super-strategica pt. Rusia pt. ca e unicul port la ape calde al Rusiei.
      • +13 (15 voturi)    
        serios? (Marţi, 31 mai 2016, 13:30)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Pai si Trollistanul este super-strategic pentru restul lumii: este super-groapa de gunoi a istoriei. Este locul unde va trimit io pe toti trolli inapoi la mama voastra-n rusie. Ai inteles sinonimizarea "rusie", da? Mars!

        Auzi la el... teritoriul unei alte natiuni este super strategic pentru trolli... ia vezi sa nu iti arat eu un loc super strategic pe care ai putea sa-l pupi!
        • -4 (6 voturi)    
          ce ai nene? (Marţi, 31 mai 2016, 15:01)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          ai draci pa tine?.....
        • -4 (6 voturi)    
          maniheistii de serviciu (Marţi, 31 mai 2016, 15:03)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          Cine decreteaza ca ala care spune, doar ca informare, lucruri despre Rusia (ma ref. la chestiile nezise la Cnn) este "rusofil", e un om suferind de maniheism acut stil Pauker, dar pe invers.
  • +21 (23 voturi)    
    Nici noi n-am vrut (Marţi, 31 mai 2016, 10:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pana la ultimele miscari militare rusesti, nici noi nu ne gandeam sa dominam militar Marea Neagra. Insa acum nu mai avem incotro. Chiar Federatia Rusan ne-a indicat prin actiunile sale ca trebuie cucerita Marea Neagra. Toata flota militara inamica trebuie anihilata, adica dezarmata, ori confiscata sau distrusa. Nu e alta cale. Zeci de ani de-acum incolo nimeni nu mai poate avea incredere in Moscova.

    Rusia a gandit ca atacarea Ucrainei e ca o problema interna ruseasca. Dar era la mintea cocosului ca NATO va reactiona. Putin e un strateg infantil. Si probabil s-a indepartat de toate vocile ratiunii ale generalilor sai, pastrandu-i pe cei care ii canta in struna. Dar e cantecul lebedei ce vrea el sa auda de la oamenii cu care s-a inconjurat.
  • -24 (32 voturi)    
    nato avanseaza (Marţi, 31 mai 2016, 11:06)

    xanti [utilizator]

    Si tot rusia e aia care ameninta.
    • +8 (10 voturi)    
      intrebarea e .. (Marţi, 31 mai 2016, 11:17)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nato de ce avanseaza crezi?
      Neprovocati in nici un caz .
      • -14 (18 voturi)    
        unificarea Rdg-Rfg (Marţi, 31 mai 2016, 12:37)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui misunel

        Rusia a acceptat unificarea RFG-RDG cu niste conditii, de care azi nu se mai spune nimic. Una era ca Nato sa nu depaseasca cu extinderea o "zona rosie" ce trecea prin UCR si RO. Azi RO e in Nato si UCR e sub control NATO.
        • +7 (9 voturi)    
          Ce zona visezi? (Marţi, 31 mai 2016, 13:17)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Asa cum romanii au avut dreptul sa se alature sau nu NATO si UE, tot asa au dreptul sa decida si ucrainienii, si georgienii, si moldovenii, oricare popor.

          Tu vorbesti ca si cum NATO ar fi cucerit militar Europa de est. Insa e invers. Tarile vecine Rusiei abia asteapta sa se sustraga de sub dominatia falimentara ruseasca. Alaturandu-se NATO si UE, evident. E cea mai buna optiune din toate punctele de vedere, si repet, e dreptul popoarelor independente sa-si decida viitorul. Nicidecum nu e dreptul Moscovei sa decida in locul popoarelor invecinate.
        • +9 (11 voturi)    
          bai patrunjel mic (Marţi, 31 mai 2016, 13:49)

          seagrass [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          federatia se destrama , ce nu ti-e clar?
          usor , usor, din federatia rusa o sa ramina istorie.
          depinde de voi cum alegeti, calea usoara sau aia mai grea, rezultatul e garantat.

          sunteti pe duca.
          • -4 (6 voturi)    
            patrunjel esti tu (Marţi, 31 mai 2016, 14:37)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui seagrass

            Ce "aleg" romanii? I-a intrebat cineva daca vor "cu rusii:" sau "cu usa"??? Gata beey, fii pe pace, RO e baza militara Usa. Suntem in maini sigure (vezi sa nu)
            Ca fapt divers 95% din romani sunt visceral rusofobi.
            • +2 (2 voturi)    
              mai trollica (Miercuri, 1 iunie 2016, 0:28)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              Noi nu suntem rusofobi. Pur si simplu nu ne place Trollistanul tau. Este chestie de gust, nu de fobie.
        • +10 (10 voturi)    
          Rusia a acceptat unificarea RFG-RDG (Marţi, 31 mai 2016, 13:57)

          ta31 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          dar era cumva rdg o provincie ruseasca?
          • -3 (3 voturi)    
            RDG (Marţi, 31 mai 2016, 14:35)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ta31

            Jumate din Germania a fost data OFICIAL rusilor de englezi si americani inca din 1943.
            Ca si intregul Est al Europei.
    • +11 (11 voturi)    
      Nu avanseaza NATO (Marţi, 31 mai 2016, 12:05)

      spysoby [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Rusii ocupa tari si alti s-au s-a dat cu Europa.Rusii am pirdut deja Marea Neagra.Romania,Bulgaria ,Georgia si mai nou Ucraina de-au dat flit rusilor.Iar Turci au si cheia de la intrare.Pupin e din alt film.E o continuare a lui Rambo.Dar stii filmele se cam termina si apare viata reala.
    • +14 (14 voturi)    
      NATO avanseaza! (Marţi, 31 mai 2016, 12:22)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dar unde avanseaza NATO si unde avanseaza Rusia?
      In timp ce NATO ramane permanent in interiorul granitelor stabilite si recunoscute international, Rusia se extinde fara probleme, ba in Crimeea, ba in Ucraina, ba in Georgia, ba e toata ziua pe Marea Neagra ca si cum i-ar apartine, ba e toata ziua in aer pe langa statele NATO.
      Deci, cine pe cine ameninta?
      Rusofili infantili! Daca asta e tot ce are Rusia de oferit in materie de propaganda, inseamna ca n-au invatat nimic. Mujici pe toata linia!
      • -11 (15 voturi)    
        eroare (Marţi, 31 mai 2016, 12:35)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Esti rau informat, de la puci Kiev 2014 UCR este sub control Nato. Porkoshenko deja are acolo consilieri Nato, big time. Si Putin nu e bucuros, ca UCR in Nato ar fi sinuciderea Rusiei, ca UCR are 2300 km de granita directa cu RUS.
        • +13 (15 voturi)    
          pasol na turbinca ciorti (Marţi, 31 mai 2016, 13:00)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Tovarishci toni, asta este pozitia oficiala a lui Putin sau doar niste randuri (traduse prost) pe care trebuie sa le postezi?
          • -5 (5 voturi)    
            pozitia (Marţi, 31 mai 2016, 14:33)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

            E pozitia unor jurnalisti din Usa. Nu de la Cnn. Si nu uita: cine critica politica bezmetica a Iu-es-ei nu-i musai "rusofil".
            Am facut eu undeva aplogia rusilor?
            • +3 (3 voturi)    
              Dar ce-ai facut? (Marţi, 31 mai 2016, 14:57)

              Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              Daca Ucraina ar fi in NATO, v-am alunga imediat din Ucraina. Ar fi obligatoriu. Astea sunt regulile in NATO.

              Dar nu spera prea mult. Inca ne mai calculam apararea. Sau poate simulam apararea. Ca sa eficientizam actiunea, cu pierderi si cheltuieli minime, cu proxima ocazie favorabila, cand vi se aliniaza foamea cu betia, si deznadejdea cu luptele interne, atunci stii ce urmeaza?! Banuiesti, nu?!
        • +7 (9 voturi)    
          Esti rau informa (Marţi, 31 mai 2016, 13:59)

          ta31 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          mai cizelati si voi mesajul, tot cu astea rasuflate iesiti. Va plateste rusia degeaba.
  • +14 (14 voturi)    
    UFF ! (Marţi, 31 mai 2016, 11:14)

    pointless man [utilizator]

    De fel nu pot rușii ăștia să iasă din paradigmele lui Petru cel Mare ! Hai, fiți ”curajoși” și spuneți verde că, de fapt, vreți Constantinopolul cu strîmtorile.

    Vorba lui George Frost Kennan (1946):
    „... liderii ruşi au simţit că puterea lor e relativ arhaică în formă, fragilă şi artificială în baza sa psihologică şi că nu poate face faţă comparaţiei sau contactului cu sistemele politice din ţările occidentale.
    În această dogmă, cu scopurile sale de bază altruiste, ei au găsit justificarea pentru frica lor instinctivă faţă de lumea exterioară, pentru dictatura fără de care nu ştiau să conducă, pentru cruzimile pe care nu îndrâzneau să nu le producă, pentru sacrificiile pe care se simţeau obligaţi să le ceară. În numele marxismului, ei au sacrificat toate valorile etice în numele metodelor şi tacticilor lor. Astăzi, ei nu se pot despărţi de el. [...] Fără el, ar sta în faţa istoriei cel mult ca ultimii dintr-o lungă succesiune de lideri ruşi cruzi şi risipitori care au forţat ţara, în mod necruţător, spre noi culmi ale puterii militare pentru a garanta securitatea externă a regimurilor lor slabe pe plan intern.”
  • -16 (18 voturi)    
    Montreux (Marţi, 31 mai 2016, 12:33)

    Toni_Romania [utilizator]

    Nu ca Rusia nu permite, ci e vba de Tratatul Montreux 1936 care prevede ca in M Neagra au voie doar flotele militare ale tarilor riverane. Cand Base 10 ani a cerut "internationalisarea" Marii Negre el voia anularea acestui tratat ca sa vina flotele Us/Nato sub nasul lui Volodea. Si de aia ne iubeste azi Volodea asa tare.
    • +10 (12 voturi)    
      nici pe voi nu va iubeste dictatorul? (Marţi, 31 mai 2016, 13:01)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Inseamna ca ai peste 18 ani, ca inteleg ca-i plac baietii tineri.
    • +9 (11 voturi)    
      conventia e valabila pe timp de pace (Marţi, 31 mai 2016, 13:04)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      in acest timp tarile riverane NATO tre sa-si intareasca flota, nave NATO vestice sa faca vizite prin rotatie , dar pe aproape in Mediterana sa fie permanent prezente si ar fi destul pana la un eventual conflict.
      • +5 (9 voturi)    
        in Cipru sunt baze mujice (Marţi, 31 mai 2016, 13:16)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        cu tehnica militara si submarine..ce respect au mujicii vis a vis de tratate internationale ? nu cred...