Vladimir Putin: Nu exista probleme irezolvabile in relatiile UE-Rusia

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 27 mai 2016, 10:01 Actualitate | Internaţional

Presedintele Rusiei, Vladimir Putin, a spus, citat de cotidianul grec Kathimerini, ca nu exista probleme irezolvabile in relatiile UE-Rusia, potrivit agentiei Tass, citata de Mediafax.

"Noi nu credem ca exista probleme irezolvabile in relatiile pe care le avem cu UE", a subliniat acesta.


"Pentru a reveni pe drumul parteneriatului multidimensional este important sa se renunte la logica vicioasa la jocurilor de o singura parte si sa se ia in considerare opinia si interesele celuilalt", a adaugat Putin.

Declaratiile presedintelui Rusiei au fost citate intr-un articol publicat joi de cotidianul grec Kathimerini. Rusia face apel la dialog, in spiritul parteneriatului cu UE, asupra unui spectru larg de probleme, de la relaxarea reglementarilor privind eliberarea vizelor pana la domeniul energiei, insa nu observa vreun semn de disponibilitate din partea opusa, a mai spus Vladimir Putin. Vladimir Putin a mai subliniat importanta stabilirii unei zone de cooperare economica si umanitara de la Oceanul Atalntic pana la Oceanul Pacific.

"Sunt increzator ca trebuie trase concluziile corespunzatoare din urma evenimentelor din Ucraina si trebuie inceput lucrul pentru a crea o zona de cooperare economica si umanitara bazata pe arhitectura securitatii egale si indivizible pe o suprafata vasta de la Atlantic, pana la Pacific", a spus Putin.

"Rusia si Europa au ajuns acum la o rascruce de drumuri, cand este nevoie sa raspundem la intrebarea: cum vedem viitorul relatiilor noastre, in ce directie vrem sa ne indreptam?", a spus liderul rus.


Citeste mai multe despre   









1776 vizualizari
  • +19 (19 voturi)    
    :) (Vineri, 27 mai 2016, 10:06)

    Xorciser [utilizator]

    Deci, tezaurul?...
    • +11 (11 voturi)    
      Până si problema Putin e rezolvabilă (Vineri, 27 mai 2016, 10:34)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Mai cu timpul, mai cu poporul... toate se rezolvă.
    • -1 (11 voturi)    
      E topit demult (Vineri, 27 mai 2016, 10:36)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Reparații pt invazie& război.
      • +3 (5 voturi)    
        Pentru ca... (Vineri, 27 mai 2016, 13:58)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

        Pentru ca ne-am invadat singuri Basarabia cu armata rosie?
    • +4 (8 voturi)    
      Cum se rezolva totul simplu? (Vineri, 27 mai 2016, 15:08)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Romania -tezaurul inapoi. Ucraina - Crimeea inapoi, Donbasul lasat in pace, "voluntarii din ordinul lui Putin" idi damoi - идти домой -, Osetia si Abhazia inapoi Georgiei, Manciuria inapoi Chinei, Kurilele inapoi Japoniei, Karelia inapoi Finlandei, si dintr-o data se lumineaza lumea, este pacee in lumeee, vorba cantecului. Si Rusia devine cu adevarat o putere recunoscuta pentru corectitudine, vin investitii, si are si mujicul o hrisca cu friptura de halit.
      • -1 (1 vot)    
        TOATE BUNE SI FRUMOASE..... (Vineri, 27 mai 2016, 19:27)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        N umai cu crimeea ai zbarcit-o...pe la inceput de sec. 19, aceasta peninsula a M. Negre, a trecut de la imp. otoman la imp. rusesc.....ucraina nu exista pe vremea aceea....asta-i adevarul istoric....comentariile pot fi pro si contra, la alegere.
        • +1 (1 vot)    
          Nu mai spune (Sâmbătă, 28 mai 2016, 10:15)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          Hrusciov a dat Crimeea Ucrainei. Ai ceva de impartit cu el, iti recomand cimitirul Novodevici din Moscova.
  • +10 (10 voturi)    
    Ce-i putinica? (Vineri, 27 mai 2016, 10:27)

    HChifteluta [utilizator]

    Ai simtit cutitul la os? O dai cotita?
  • -17 (17 voturi)    
    neoconii americani... (Vineri, 27 mai 2016, 10:34)

    demaGOGU [utilizator]

    ...vor lupta tooth and nail ptr ca un astfel de spatiu de securitate indivizibil, paneuropean de la Atlantic la Pacific sa nu se realizeze.
    • +5 (5 voturi)    
      Ai comis-o, e mica, dar eronata (Vineri, 27 mai 2016, 15:01)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Eroarea eronata pe care ai comis-o este simpla: cand ai afirmat "spatiu de securitate" ai scris "securitate" cu litera mica si ai omis urmatorii termeni - urmeaza expresia corecta: "spatiu de Securitate, KGB-FSB, Garda Nationala Putinista, Camasile Negre de Huila, Noua Dreapta, Frontul National LePen..."
  • +7 (9 voturi)    
    mai trebuie sa vrea si Rusia (Vineri, 27 mai 2016, 10:50)

    MG [utilizator]

    Toate problemele estice sunt intretinute de rusia: Novorusia, Georgia, Transnistria. Tarife politice la gaze, etc.
    America se ocupa de inamicii Israelului.

    UE doarme in papuci..
    • -17 (17 voturi)    
      Guvernele UE nu dorm (Vineri, 27 mai 2016, 11:38)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Guvernele UE nu dorm - ele fac politica Usa. Big time. Iar pe natii nu le intreaba nimeni nimic.
  • +12 (12 voturi)    
    Putin face o politică defavorabilă rușilor. (Vineri, 27 mai 2016, 11:16)

    asavreau [utilizator]

    Egoist și plin de ifose,Putin declară grozăvii care duc la izolarea Rusiei,după care îndulcește tonul vrând să arate că el este șeful.O modă stalinistă care în sec.XXI nu mai are succes.Putin o folosește pentru amorul propriu.
  • -14 (18 voturi)    
    Despre inventia RUSIA VREA SA ATACE UE SI ROMANIA" (Vineri, 27 mai 2016, 11:37)

    Toni_Romania [utilizator]

    RUSIA VREA SA ATACE UE SI ROMANIA?
    Pai ​Rusi​a​​​ are investitii in Romania, care este si cumparator de gaze din Rusia. Si altceva: Cifrele spun ca expunerea economica a UE pe Rusia e de peste 60%, in timp ce cea a Sua e de 20%. Deci ce interes ar avea Rusia sa-si "bubuie" asa un partener economic care-i asigura mare parte din PIB????
    Occidentul functioneaza cu gaze din Rusia, bune si ieftine. Prima conducta Urss-Occident a fost pozata in 1984 sub obladuire americana (magistrala Urengoi-Pomoni).
    • +13 (15 voturi)    
      Sa-ti schimbi alias-ul! (Vineri, 27 mai 2016, 12:07)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Sa-ti zici москва.
      Adica, vrei sa spui ca unii rusi au tras tzepe mari in Romania. Cum ar fi, de pilda, Mechel.
      Si ar vrea sa traga tzepe si mai mari. Totusi nu le merge chiar ca pe vremea Sovromurilor. Marea jale este ca in Romania se gasesc destule cozi de topor pe care sa le foloseasca rusii.
      Rusia s-a dovedit deja a avea tendinte expansioniste. Ceea ce e in Crimeea si Ucraina si Georgia nu e de natura sa inspire incredere vecinilor Rusiei.
      • -9 (13 voturi)    
        Sunt cu Moskva pa dracu. (Vineri, 27 mai 2016, 12:47)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Sunt cu Moskva pa dracu. Doar constatam niste chestii. Frica imi este de ambele imperii.
        Rusii doar de cativa ani au investitii aici pt. ca multinationalele vest le au vandut actiuni si le au dat voie la "marea haleala din active publice" (de ex. Omv a vandut actiuni catre Lukoil).
        Tzepuiala e deci si de la rusi si de la vestici.
        Cam 80% din economie e acuma la multinationalele vest. Care fac o evaziuna fiscala de numa numa.
        De tzeapa Bech-tel de 3 miliarde usd ai auzit?
      • -9 (13 voturi)    
        Ce Ucraina? (Vineri, 27 mai 2016, 12:54)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Ucraina de la puci Kiev 2014 e sub control Nato - bumbum este doar in extremul est, in Donbas.
        Putin nu vrea UCR in Nato, ca ar fi sinuciderea Rusiei, ca UCR are 2300 km de granita directa cu RUS.
        • +2 (6 voturi)    
          Kiseleff 6, pashol na turbinca! (Vineri, 27 mai 2016, 15:18)

          neagoe [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Toni_URSS, doar Kremlinul si reprezentantii sai din Kiseleff 6 vorbesc de un puci in Ucraina in 2014.

          Ptiu, drace!
          • 0 (6 voturi)    
            serios? (Vineri, 27 mai 2016, 16:23)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

            Si cine a instalat guvernul nazist Pravii Sektor, poporul?
          • -1 (5 voturi)    
            lumineaza-ne Goe... (Vineri, 27 mai 2016, 17:25)

            neurino [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

            Da cum se numeste actiunea are il da jos prin demostratii si masa si arme pe presedintele tarii ales democratic?
            Cat de bun era Ianukovici e discutabil iar daca il compari cu Porosenko vezi ca diferentele sunt de-a dreptul infinitezimale.

            Ca sa nu mai vorbim de doamna blondo-bruneta.
          • 0 (0 voturi)    
            newsflash (Luni, 30 mai 2016, 12:15)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

            Ultima stire - Porkoshenko l-a luat drept 'consilier" pe seful Nato. Mai vrei ceva?
    • +5 (9 voturi)    
      Te inseli, is furaciuni nu investitii (Vineri, 27 mai 2016, 13:42)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Mehel a distrus laminoarele, la Slatina la alumina treburile put, Lukoil trimite vagoane de bani la MosCow, bani negri din afaceri fishy cu petrol rusesc.
  • -6 (12 voturi)    
    Lista (Vineri, 27 mai 2016, 11:39)

    Toni_Romania [utilizator]

    vedeti lista cu tari europene cuplate la gazele rusesti, cu procente
    https://en.wikipedia.org/wiki/Russia_in_the_European_energy_sector
    • +2 (4 voturi)    
      Doar ca dependenta de gaz rusesc scade (Vineri, 27 mai 2016, 13:46)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Sah Deniz 2 va trimite gaze prin Turcia-Grecia-Adriatica in Europa. Dar, lovitura in moalele capului is LNG-ul, americanii au trimis deja un transport in Portugalia. In Croatia se construieste o statie LNG. In Asia, Australia are deja mai multe statii gigant de LNG. Nu o sa se intample peste noapte, dar steady, Rusia o sa faca implozie din cauza propriei prostii si lacomii. E si testat istoric, asta patesc imperiile care jecmanesc.
      • -2 (8 voturi)    
        daca se schimba (Vineri, 27 mai 2016, 16:22)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Renuntarea la sursa Rusia e fezabila dar va dubla facturile occidentalilor. O spun chiar vesticii. Presa de tip Cnn delireaza big time.
        • +3 (5 voturi)    
          Tu ai vazut cat costa gazul american? (Vineri, 27 mai 2016, 16:55)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          2$ pe btu....ala mujic cat costa???
        • -1 (7 voturi)    
          postaci de serviciu (Vineri, 27 mai 2016, 17:29)

          neurino [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          lasa-l mai Toni ca oricate argumente logice ai aduce el o tine una si buna..."moarte Rusia!".
      • -1 (5 voturi)    
        iarasi invarti aceeasi referintza??? (Vineri, 27 mai 2016, 17:27)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        ce naiba domle'.
        va credeam oameni seriosi, tu tot cu "stirea mareatza" vii?

        vezi ca se enerveaza alde "Merkel" si ii da un branci lui Erdogan de nu se vede...Esti naiv de-a binelea daca tu crezi ca DE va accepta vreaodata (cel putin in urmatorii 50 de ani) sa renunte la Conducta directa DE-Rusland si sa treaca pe varianta Turcia-Grecia-italia :).
        • 0 (0 voturi)    
          cred ca: (Luni, 30 mai 2016, 12:19)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui neurino

          Nici americanilor nu le ar conveni ca GER sa treaca pe un gaz mai scump, ca GER le produce armele hightech (de ex. 30% din racheta Tomahawk este Siemens)
  • +8 (8 voturi)    
    Totul se rezolva cu o ciubota pe gat (Vineri, 27 mai 2016, 13:32)

    Locke Lamora [utilizator]

    una mujica, cunoastem.