Viitorul premier de la Ankara: Este timpul sa stim si noi ce crede UE despre Turcia

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2016, 7:53 Actualitate | Internaţional

Binali Yildirim
Foto: Vimeo
Binali Yildirim, viitorul prim-ministru turc a cerut Uniunii Europene sa-si clarifice pozitia in ceea ce priveste problema migratie si aderarea Turciei la spatiul comunitar, potrivit BBC News, citat de Mediafax.

Cu ocazia congresului special al partidului de guvernamant AK, delegatii l-au ales in unanimitate pe Binali Yildirim ca noul lider al partidului, fapt ce il propulseaza in functia de viitor premier al tarii.  

Politicianul turc a afirmat ca Uniunea Europeana trebuie sa puna capat "confuzie" cu privire la politicile sale legate de problema migratie si aderarea Turciei la UE.  

"Exista un lucru care trebuie rezolvat de UE. Sa puna capat confuziei cu privire la aderarea Turciei si problema migratiei. Este timpul sa stim si noi ce crede UE despre Turcia," a spus Yildirim la congresul partidului, care a avut loc duminica.

Comentariile sale vin pe fondul nemultumirilor Ankarei, care se arata tot mai frustrata de ritmul lent al procesului de aderare la UE, precum si din cauza problemelor in punerea in aplicare a unei acord prin care Turcia s-a angajat sa limiteze migratia refugiatilor spre Europa, la schimb cu liberalizarea regimului de vize si deblocarea procesului de aderare a Turciei la UE.  

Recent, prim-ministrul britanic, David Cameron, a declarat ca avand in vedere progresul inregistrat pana acum, am putea ajunge in "anul 3000", inainte ca Turcia sa adere la UE.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2049 vizualizari
  • +4 (6 voturi)    
    sa stea afara pana in anul 3000 (Luni, 23 mai 2016, 8:30)

    Ed___ [utilizator]

    sa stea afara din U.E. pana in anul 3000 !

    nu ar fi trebuit cedat santajului - imigranti vs intrarea in U.E. !

    apoi cu 80 milioane locuitori si cu PIB/cap locuitor egal cu al Romaniei nu stiu daca este un beneficiu pentru U.E. !

    sa se retraga din Ciprul de nord si apoi mai vedem...
  • +4 (6 voturi)    
    Europa, de-a lungul istoriei, a tot incercat! (Luni, 23 mai 2016, 8:49)

    pedepsitorul [utilizator]

    Europa, de-a lungul istoriei, a tot incercat sa va explice!

    De la caderea Constantinopolului, romanii au facut deasemenea eforturi platite cu sange!
    Grecia, in incercarea de a-si apara insulele, nu reuseste deloc sa va explice!

    Ramanem prieteni, dar aici Europa este o familie!
  • +4 (6 voturi)    
    UE-Turcia (Luni, 23 mai 2016, 9:36)

    bolivianu [utilizator]

    Poate 3500 !
  • +4 (6 voturi)    
    Daca nu ma insel (Luni, 23 mai 2016, 9:54)

    Je2 [utilizator]

    Este acelasi om care vrea modificarea constitutiei Turciei spre o constitutie islamica. Eu as zice nu multumesc, cred ca avem deja destui fanatici in Europa, un stat islamist de spalati pe creier este tot ce ne mai lipseste.
  • +4 (6 voturi)    
    e, asta da prim ministru turc! (Luni, 23 mai 2016, 9:56)

    graveyard_shift [utilizator]

    ingamfat, artagos si badaran inca inainte sa-si umfle scaunul de basini. macar rusii au femei frumoase.
    • -2 (2 voturi)    
      Rusoaicele frumoase (Luni, 23 mai 2016, 13:32)

      Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      si nu numai rusoaicele, sunt in Laleli si Aksaray. Inainte de '90 se dadeau "rapite", dupa, s-au dus de bunavoie.
  • -8 (10 voturi)    
    ANKARA (Luni, 23 mai 2016, 9:59)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Turcia, membra NATO, prin integrarea in UE, este o solutie viabila pentru stoparea migratiei si dezvoltarea de noi oportunitati economice benefice pentru toate statele aferente. Germania, incepand cu anii 1960,a dezvoltat relatii deosebite cu Turcia, relatii care continua si in prezent.
    • +1 (1 vot)    
      TURCIA ESTE (Duminică, 29 mai 2016, 18:10)

      arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      Cu sute de ani in urma lumii crestine (ei s-au blocat in jurul anului 1400 , cand le era bine ), ne urasc si nu inteleg ce s-a intamplat la asediul Vienei , viseaza o revanse , care nu mai vine , trebue sa fii tampit rau , sa vezi oportunitati cu 85 mil de spalati pe creer care au in spate alti 200 mil de .... Sprijinirea poporului Kurd , pentru a-si face o tara este singura optiune viabila .