Rusia propune SUA sa efectueze impreuna lovituri aeriene in Siria, Pentagonul declina oferta

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 mai 2016, 20:08 Actualitate | Internaţional

Avioane rusesti de vanatoare SU-25
Foto: Agerpres/EPA
Rusia a propus vineri Statelor Unite si coalitiei internationale conduse de Washington sa efectueze impreuna lovituri aeriene, incepand cu 25 mai, impotriva "gruparilor teroriste" din Siria, o propunere imediat respinsa de Pentagon, scrie AFP.

"Propunem Statelor Unite (...) ca fortele aeriene rusesti si avioanele coalitiei conduse de SUA sa inceapa, din 25 mai, sa planifice si sa efectueze impreuna lovituri aeriene" impotriva gruparilor "teroriste", printre care Frontul Al-Nusra, filiala siriana a al-Qaeda, a declarat ministrul rus al Apararii, Serghei Shoigu.

Potrivit acestuia, loviturile ar urma sa vizeze inclusiv gruparile inarmate ilegal care nu sustin incetarea focului in Siria, instaurata din 27 februarie, precum si gruparile armate si "caravanele care transporta arme si munitii si care traverseaza ilegal granita turco-siriana".

Pentagonul a respin insa propunerea, afirmand ca SUA nu colaboreaza cu Rusia in Siria, in conditiile in care scopurile celor doua puteri nu sunt aceleasi in aceasta tara.

Un purtator de cuvant al Pentagonului, capitanul de nava Jeff Davis, a afirmat ca avioanele rusesti prezent in Siria de la sfarsitul lunii septembrie la cererea lui Bashar al-Assad au ca obiectiv sustinerea regimului, in conditiile in care coalitia internationala se concentreaza "doar pe infrangerea gruparii Stat Islamic".

Rusia a avertizat insa ca isi rezerva "dreptul de a efectua unilateral lovituri, incepand cu 25 mai, impotriva gruparilor teroriste si a gruparilor inarmate ilegal care nu respecta incetarea focului", potrivit ministrului Apararii.










2632 vizualizari
  • +5 (23 voturi)    
    pai (Vineri, 20 mai 2016, 20:22)

    ampersand [utilizator]

    Parca rusii anuntasera ca s-au retras din Siria - da' se pare c-asa, retrasi, isi fac inca o baza militara permanenta la Palmyra, executa lovituri aeriene, actioneaza unilateral, etc... Asta e retragere stil rusesc, am avut si noi parte de ea.
    • +8 (16 voturi)    
      asa cum s-au retras din Transnistria (Vineri, 20 mai 2016, 20:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      de vreo 20 de ani...inseamna ca in Siria vor sta vreo 20 de ani..
    • -4 (8 voturi)    
      Declarații (Sâmbătă, 21 mai 2016, 0:24)

      Amoredivino [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Când rușii declară că se retrag înseamnă că atacă.
      Când americanii spun că vin să te democratizeze...The End!
  • +2 (4 voturi)    
    precizare (Vineri, 20 mai 2016, 20:25)

    Arl [utilizator]

    În imaginea atașată articolului sunt avioane de atac la sol SU 25 , nicidecum de vânătoare.
    • -7 (11 voturi)    
      Comentariile atasate articolului (Vineri, 20 mai 2016, 23:51)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      sunt in majoritatea lor cretine, nicidecum interesante
      • +1 (3 voturi)    
        Al tau e etalon nu? (Sâmbătă, 21 mai 2016, 8:50)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        .
  • -3 (21 voturi)    
    Double game (Vineri, 20 mai 2016, 20:36)

    @Mishu [utilizator]

    Cum ar fi ca americanii sa își bombardeze aliații Isis al nusra al Qaeda? Ete al Qaeda era rea în 9/11 acuma e bună.
    • +4 (12 voturi)    
      0 dark 30 la MosCow (Vineri, 20 mai 2016, 21:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      e filmul care urmeaza acum !
      • -4 (14 voturi)    
        Haha Hollywoodianule (Vineri, 20 mai 2016, 22:16)

        @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        " Green Zone " nu ți a plăcut? Arata despre minciunile stăpânilor tăi și invazia în care au lăsat 1 milion de morți în urmă.
        • -1 (13 voturi)    
          Gunoaie (Sâmbătă, 21 mai 2016, 0:25)

          Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

          Voi v-ati omorat cateva milioane din propria voastra populatie barbarilor!

          Acum mars inapoi in gaura de vierme rus din care ai iesit!
  • 0 (12 voturi)    
    vicleni rusii astia (Sâmbătă, 21 mai 2016, 0:25)

    Vlad-I [utilizator]

    Vor sa iasa din izolare, si daca nu-i baga nimeni in seama se fac pe eroii, uite domnule, doar rusii lupta cu jihadistii !
  • +2 (4 voturi)    
    Iar tintele,bineinteles,sa fie.... (Sâmbătă, 21 mai 2016, 5:09)

    gigiN [utilizator]

    ....indicate de catre rusi,nu ???
  • +4 (6 voturi)    
    Cine se aseamana se aduna (Sâmbătă, 21 mai 2016, 8:51)

    Locke Lamora [utilizator]

    Nu poti avea pretentia ca americanii sa plece la bombardament cu matrafocsii....aia te pusca-n spate ca pe vremuri.