Serghei Lavrov: Rusia nu il sustine pe Assad, sprijina armata siriana impotriva terorismului

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 mai 2016, 16:55 Actualitate | Internaţional

Serghei Lavrov
Foto: AGERPRES
Seful diplomatiei ruse, Serghei Lavrov, a afirmat marti, in cursul unei conferinte de presa sustinute la finalul discutiilor Grupului international de sustinere a Siriei (GISS), coprezidat de Rusia si Statele Unite, ca Moscova "nu sustine" regimul presedintelui sirian Bashar al-Assad, transmite AFP.

"Nu il sustinem pe Assad, sustinem lupta impotriva terorismului (...) Pe teren, nu vedem forte mai prezente si mai eficiente decat armata siriana, in pofida tuturor punctelor sale slabe", a sustinut Lavrov.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1639 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    tov javrov, cand eliberati Latakia ? (Marţi, 17 mai 2016, 17:13)

    un domn [utilizator]

    mai vreti "Jenerali" sa sara in aer ? nu va ajunge ca unii au devenit eterni ?...mujicul acesta de javrov..nici o vorba de retragerea TOTALA a armatei mujice din Siria..de ce oare ? era matrafoxat cand a vorbit ?
    • +1 (7 voturi)    
      lol (Marţi, 17 mai 2016, 17:50)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Probabil e vorba de cei 30 de generali rusi ce au murit in Siria. Da-i inainte, nu se prinde nimeni ca e gogonata.
    • 0 (4 voturi)    
      Mijic matrafox e starea naturala in Mujicia (Marţi, 17 mai 2016, 18:46)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Aia daca se trezesc ii impusca Phutinel.
  • +2 (8 voturi)    
    Mda, Lavrov a facut o noua declaratie.... (Marţi, 17 mai 2016, 17:37)

    taro [utilizator]

    si nu s-a putut sa nu minta. Sincer nu am vazut o declaratie a rusului fara sa minta despre ceva.

    Cred ca ministerul rus de externe are un criteriu foarte important la angajare, trebuie sa fi mincinos patologic.
  • +3 (11 voturi)    
    Aiureli (Marţi, 17 mai 2016, 17:48)

    Daniels22026 [utilizator]

    Moscova l-a sustinut public si activ pe Assad, inca de la inceputul revoltelor siriene, parte integrata a primaverii arabe in urma cu 5 ani. Mai apoi Rusia a furnizat regimului Assad permanent armament si consultanta militara, de-a lungul intregului razboi civil. Si tot Rusia, a reusit sa piarda controlul Siriei, dupa ascensiunea DAESH.

    Ca de obicei, declaratiile lui Lavrov sunt propaganda pura, destinata in special pietei interne rusesti. Probabil Rusia a gasit un inlocuitor mai credibil pentru Assad. Si mai ales fara maini patate de sange.
  • 0 (6 voturi)    
    pana la urma voi astia... (Marţi, 17 mai 2016, 23:56)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    care va tot bagati in seama pe aici, ce sunteti?

    1. Rusofobi
    2. Pro islamisti
    3. Amandoua la un loc
    • +3 (3 voturi)    
      moartea alba (Miercuri, 18 mai 2016, 1:32)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      ...ai auzit de ea? Aia suntem noi. Sa va prind numa' p-aici, bolsevicilor, ca si 542 omor la voi!
      • -1 (1 vot)    
        da-ti cu putina apa rece... (Miercuri, 18 mai 2016, 20:07)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        pe fata poate iti revi. Dar dupa simptomele pe care le ai nu prea cred ca o sa-ti mai revi vreo data.
        • 0 (0 voturi)    
          Am scris cuvantul "dati"... (Joi, 19 mai 2016, 13:31)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          in mod intentionat gresit ca sa-ti vad reactia dar vad ca nici n-ai observat...Las-o asa...
    • 0 (0 voturi)    
      Doar Punctul 1 (Miercuri, 18 mai 2016, 11:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      reformulat : Mujicofobi !, Rusul de rand este Nevinovat !
      uite ca sa intelegi cat de mult iubim mujicii https://ro.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4, si mai mult se pare ca ne pregatim sa va intampinam cu "paine si sare" asa cum meritati !