Un militar francez a fost injunghiat in gara din Strasbourg de un barbat care vorbea limba araba

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 24 aprilie 2016, 15:15 Actualitate | Internaţional

Un militar francez care face parte din fortele implicate in operatiunea Santinela (dispozitiv antiterorist) a fost injunghiat sambata seara in gara din Strasbourg de un barbat care vorbea limba araba si care a reusit sa fuga imediat dupa agresiune, scrie cotidianul francez Le Figaro.

"In cursul unei misiuni de patrulare in Gara din Strasbourg, cativa militari au incercat sa tina la distanta un individ care se apropia cu un cutit in mana. Un militar a fost ranit", a precizat Dominique-Nicolas Jane, reprezentant al Prefecturii.

Agresorul, care este cautat in continuare, se exprima in limba araba. Martorii au precizat ca acesta nu a strigat "Allah akbar", expresie islamica ce se traduce prin Dumnezeu este mare¬ si e folosita adesea de teroristii Statului Islamic.










3920 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    Soc si oroare! (Duminică, 24 aprilie 2016, 15:48)

    mitg [utilizator]

    "vorbea limba araba"

    Cum sa fi fost un ... "militant islamist"? Nu! Era doar un vorbitor de limba araba!

    Este evident ca avem de-a face cu un student francez din mosi-stramosi care era student la Sorbona, la profilul studii arabice.
    • +7 (7 voturi)    
      Sau poate (Duminică, 24 aprilie 2016, 18:47)

      Radiu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      era un doctor sau un inginer venit cu valul de "refugiati".
    • +3 (3 voturi)    
      exact, (Duminică, 24 aprilie 2016, 23:00)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      era inalt, blond cu ochi albastri, student la araba la sorbona si campion al facultatii la sprint, asta explica cum bine antrenatii militari francezi nu l-au putut prinde. Si clar nu era arab, n-a zis alah acbar si nici salamalecum.
  • +2 (10 voturi)    
    Art. 6 NATO (Duminică, 24 aprilie 2016, 16:13)

    Nyk1 [utilizator]

    Prevede că atunci când un stat este atacat de o forță externă, toate celelalte au obligația de a riposta. Mă întreb, dacă un stat membru NATO aflat sub invazia de imigranți majoritar musulmani invocă art. 6 (de pildă, Ungaria înainte de a construi celebrul zid), ce răspuns ar primi. În afară de obligatoriile înjurături și acuzații de rasism. Și mă mai întreb dacă în actualele condiții nu ar fi mai oportună resuscitarea Pactului de la Varșovia, care probabil ar da un alt răspuns.
  • +14 (16 voturi)    
    DACA O PATRULA DE PAMPALAI , (Duminică, 24 aprilie 2016, 16:42)

    arheopterix [utilizator]

    Inarmata pana-n dinti n-a fost in stare sa descurajeze , sau macar sa-l impuste pe jihadist , chiar si dupa ce i-a injunghiat care (culmea ridicolului ) a si a fugit , lasandu-i ca pe niste prosti ...bravo lui... bravo jihadistului ! Nu credeam vreodata ca am sa spun asa ceva , dar,, viata bate filmul ,, .Cum dreaq vine asta ? De ce dreq mai cheltuim bani pe arme sofisticate daca pampalaii nu sunt in stare sa le foloseasca , macar sa se apere pe ei daca pe noi nu-s in stare . I-or fi trimis in misie fara gloante ? Le-or fi zis la plecare ... Daca impuscati vre-un ///  ati cacarisit-o ! Sincer, nu mai inteleg nimic !
  • +9 (9 voturi)    
    De ce? Soldatul francez era ocupant de pamant (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:09)

    Maniu [utilizator]

    arab?
    • 0 (0 voturi)    
      Aha... (Duminică, 24 aprilie 2016, 18:57)

      Lunix [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      ...cred ca mai degraba ipoteza inversa se verifica, adica soldatul "francez" este si el ocupant de pamant franc, cum sa traga intr-unul de-ai sai ?
  • -5 (7 voturi)    
    Mici diferențe (Duminică, 24 aprilie 2016, 18:30)

    jcjc [utilizator]

    Din articolul Le Figaro:

    "Au cours d'une patrouille à la gare, deux groupes de deux militaires ont tenu à distance un individu qui s'avançait vers eux avec un cutter et un militaire a reçu une petite estafilade à la joue."

    Deci e ca la Radio Erevan: nu l-a înjunghiat, ci l-a tăiat ușor pe obraz și n-avea cuțit, ci cuter. Dar "Militar ușor rănit în altercație cu unul care vorbea, poate, araba" nu sună la fel de bine, nu?
    • +5 (5 voturi)    
      Un cutter poate fi o deadly weapon (Duminică, 24 aprilie 2016, 21:33)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

      asa ca n-as minimaliza atacurile, altercatiile de genul asta.
      • -3 (3 voturi)    
        Desigur (Duminică, 24 aprilie 2016, 22:28)

        jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Evident că da, cutterele pot fi extrem de periculoase.

        Problema e că atacul, așa cum s-a petrecut el, nu e nici pe departe așa sinistru precum reiese din titlu. Dar deh, clickbait-ul e mereu mai atractiv.
      • +4 (6 voturi)    
        wcwc (Duminică, 24 aprilie 2016, 23:03)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        se preface ca nu stie ca arabii, da, arabii, arabii care au deturnat cele patru avioane pe 9/11 au folosit cuttere cu care au ucis pilotii. Urit mai e sa fii pupin de primate islamice asasine.