Circa 500.000 de imigranti extracomunitari din Germania nu sunt in evidentele autoritatilor - surse

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 aprilie 2016, 20:12 Actualitate | Internaţional

Aproximativ 500.000 de imigranti extracomunitari care nu sunt in evidentele autoritatilor locuiesc in Germania, estimeaza Ministerul german de Interne conform unor surse citate de revista Bild, informeaza site-ul de stiri BZ-Berlin.de, citat de Mediafax.

"Multi imigranti extracomunitari nu se prezinta pentru a fi luati in evidentele autoritatilor, de teama ca solicitarile de a primi azil ar putea fi respinse", explica, sub protectia anonimatului, oficiali din cadrul Ministerului german de Interne.

Potrivit surselor citate, in aceste context, multi imigranti risca sa devina membri ai grupurilor infractionale.

Circa 1,2 milioane de imigranti provenind din Orientul Mijlociu si din Africa au ajuns in anul 2015 in Germania, pe fondul politicilor tolerante ale Guvernului Angela Merkel.

Ministrul german de Interne, Thomas de Maiziere, urmeaza sa prezinte miercuri un raport despre rata infractionalitatii in randul imigrantilor extracomunitari.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1496 vizualizari
  • +12 (18 voturi)    
    Chiar? (Marţi, 5 aprilie 2016, 20:15)

    mitg [utilizator]

    Imi inchipuiam ca toti contribuie deja - asa cum spunea Angela - la plata taxelor si impozitelor si la munca.
    Acum mult noroc gasind oameni care ori lucreaza la negru, ori traiesc din ilegalitati. Si nici macar nu stiti ce nationalitati au.
  • +14 (16 voturi)    
    ar trebui sa le garanteze dreptul de cetatenie (Marţi, 5 aprilie 2016, 20:26)

    Razvan_M [utilizator]

    Ca sa fie totul in regula ar trebui sa le promita cetatenie si o renta viagera de 2000 euro pe luna de imigrant musulman.
  • +10 (12 voturi)    
    Incredibil (Marţi, 5 aprilie 2016, 20:43)

    ipolitic [utilizator]

    Sa ne gandim ce ar insemna (raportat la populatia Romaniei) cca. 110.000 de imigranti in tara, despre care autoritatile nu stiu nimic. Brrrr.
  • +7 (7 voturi)    
    Romanii (Marţi, 5 aprilie 2016, 20:43)

    V. Veroiu [utilizator]

    Au acaparat piata muncii din Germania. Ca doar nu te asteptai ca astia de au venit acum sa se inghesuie la munca...
  • +12 (12 voturi)    
    Informatii furnizate cu intarziere (Marţi, 5 aprilie 2016, 20:56)

    Crup [utilizator]

    Dar asta se stia demult. Cum se stia demult ca majoitatea nu sunt "refugiati" ci emigrant, nefiind din Siria, cum se stia ca marea lor majoritate sunt analfabeti (in araba sau in orice alta limba) (80% dupa statistica prezentata acum cateva saptamani de catre vicecancelarul Germaniei), cum se stia demult ca este absolut iluzoriu ca arabii se pot integra masiv in piata muncii disciplinata si eficianta a Germaniei, cum se stia perfect ca sunt foarte atasati de variantele radicale ale islamicilor, etc. etc. etc.
    Toate astea se stiau demult, ca si nemtii au servicii de informatii, au minster de externe, etc. si nu-s idioti. (nemtii).
    Toate se stiau.
    Cu toate acestea, mama Merkel a preferat sa prezinte initial o fantezie departe de realitate (va amintiti cat de entuziasmata era ca Germani va avea un nou start intr-un viitor luminos cu noii islamisti?).
    Abia la multe luni dupa primele declaratii, cand oricum e mult prea tarziu, incep sa apara, rasfirat, de la diverse oficialitati germane, adevarul.....
    Ma intreb de ce.
  • +4 (6 voturi)    
    asa (Marţi, 5 aprilie 2016, 21:05)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si care ar fi noutatea, surpriza, etc?
  • +2 (2 voturi)    
    500,000!!! (Marţi, 5 aprilie 2016, 22:43)

    cititoare [utilizator]

    Nu 5,000, nu 50,000, ci 500,000!!! De care statul german nu cunoaste absolut nimic! Ma minunez in fiecare zi care trece si in care Merkel inca mai este la cirma tarii.
  • +2 (2 voturi)    
    A ajuns Germania un "sat fara ciini"? (Marţi, 5 aprilie 2016, 23:26)

    quietguy58 [utilizator]

    Sa ai 500.000 de persoane straine in propria tara si sa nu stii nimic de ei?
    A ajuns Germania un "sat fara ciini"?