Bashar al-Assad: Distrugerile provocate de razboi in Siria au depasit 200 de miliarde de dolari

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 30 martie 2016, 20:57 Actualitate | Internaţional

Bashar al-Assad
Foto: Agerpres
Distrugerile provocate de razboi din Siria, incepand din abnul 2011, au depasit 200 de miliarde de dolari, a declarat presedintele sirian Bashar al-Assad intr-un interviu acordat agentiei ruse de presa Ria Novosti, publicat miercuri, anunta AFP.

"Pierderile economice si distrugerile privind infrastructura au depasit 200 de miliarde de dolari", a afirmat liderul sirian.

El estimeaza insa ca problemele economice ar putea fi reglate in cazul un care situatia in Siria va deveni o tara stabila, insa acest lucru "va dura mult timp".










2013 vizualizari
  • -8 (12 voturi)    
    al-Basescu (Miercuri, 30 martie 2016, 21:40)

    meandmyfriends [utilizator]

    Bashar al-Assad seamana cu Basescu, (strict in aceasta poza).
    In alta ordine de idei, un tip care traieste in orientul mijlociu si care a avut de a face cu sirieni, mi-a spus ca acestia sunt cei mai naspa oameni cu care a avut de a face, si acesta este motivul situatiei de fata. ..
  • +2 (4 voturi)    
    offf (Miercuri, 30 martie 2016, 21:47)

    carmaxsim [utilizator]

    Assad nu isi va recupera niciodata tara
  • -1 (9 voturi)    
    Multumim!! (Miercuri, 30 martie 2016, 21:48)

    Stef_and [utilizator]

    USA and Rusia(URSS).
  • -2 (10 voturi)    
    Si cine (Miercuri, 30 martie 2016, 21:53)

    gigifisiune [utilizator]

    intretine razboiul, nu tu?
  • -3 (13 voturi)    
    Bashar (sulfuros) seamana cu (Miercuri, 30 martie 2016, 22:04)

    un domn [utilizator]

    Cracanatul si la Vorba si la Port
    • +1 (3 voturi)    
      Frustrari? (Miercuri, 30 martie 2016, 23:14)

      carmaxsim [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      domîle,ce ai?prea multe ???
      nu sunt trol,nici mujic,nici nu beau pufoaica.dar tu ai o problema
      • 0 (0 voturi)    
        deloc (Joi, 31 martie 2016, 10:31)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui carmaxsim

        fiecare are o problema; sesizez ca si tu ai o problema..frustrari ?
  • -1 (13 voturi)    
    Trist (Miercuri, 30 martie 2016, 22:05)

    Soljenitin [utilizator]

    Trist, fara indoiala, insa este o suma infima in comparatie cu distrugerile pe termen lung pe care le va provoca apropierea de rusia.
    • -1 (1 vot)    
      ..... (Miercuri, 30 martie 2016, 22:57)

      carmaxsim [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      sa speram ca apuca,sunt destule pierderi provocate primavara
    • +4 (4 voturi)    
      trist (Miercuri, 30 martie 2016, 23:19)

      carmaxsim [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      dar ce ai fi vrut sa faca?
      pana la urma siria e un stat de drept,ocupat mare parte de terororisti,la fel ca iraq
  • +1 (5 voturi)    
    dar in ruble? cat e in ruble? (Miercuri, 30 martie 2016, 22:34)

    AliKimiku [utilizator]

    Lasand gluma la o parte cand vad indivizi ca asta care au ajuns la putere strict fiindca erau fiul lui tacsu (intr-o tara presupus democratica) mi se face greata. Pur si simplu simplu individul nu are ce cauta acolo. Daca luam in considerare si dragostea lui strategica pentru rusi si iranieni devine chiar un r cu ochi care isi da cu presupusul dupa ce si-a omorat propriul popor fara sa clipeasca.
    • -4 (4 voturi)    
      e doar lei,amarati (Joi, 31 martie 2016, 0:20)

      carmaxsim [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      sti,individul ala tine sub control(sau tinea),alti indivizi care vin si se explodeaza la tine in casa
    • +3 (3 voturi)    
      Nu intelegi nimic (Joi, 31 martie 2016, 9:16)

      LiviuOrnea [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      1. Nu pt ca Assad jr era fiul lui Assad senior.
      2. Siria nu a fost niciodata si nu s-a vrut niciodata stat democratic. Ci un stat puternic, stabil, condus cu mina de fier de catre un conducator autocrat, chiar si cu pretul represiilor singeroase. Si asta a reusit sa fie pt zeci de ani.
      3. Continuitatea familiei Assad insemna continuitatea regimului si a stabilitatii in tara. Acesta era motivul.
      4. Lucrurile au luat exact turnura de care se temeau conducatorii sirieni insa nu intru totul din vina lui Assad jr ci dintr-un complex de circumstante.
      Acesta este esentialul pe scurt.
      • +1 (1 vot)    
        in aceasta Acceptiune Mujicia e (Joi, 31 martie 2016, 10:56)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui LiviuOrnea

        Necesara si Pregatita sa asigure Guvernarea in Siria ? adica conducatorii sirieni nu pot sa conduca spre un drum democratic ? iar Armata Roshie care s a instalat abuziv in Latakia este cheia rezolvarii problemelor ?.
        • +2 (2 voturi)    
          NU am spus asta! (Joi, 31 martie 2016, 11:30)

          LiviuOrnea [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Nu am spus ca ceea ce se intimpla in Siria este NECESAR si ca trebuie condusa tara prin dictatura si prin Armata Rosie.
          Am spus numai ca asa stau lucrurile. Din pacate !
          1.Ca sa fie condusa tara spre un drum democratic trebuie sa fie cu totul alta conducere la putere. Actuslmente la conducere se afla aceeasi veche garda cu aceleasi interese.
          De unde sa vina alta conducere personal nu am habar.
          2.S-a ajuns la dependenta de cele mai intunecate elemente (Rusia, Iran, Hizbalah) pt salvarea tarii pt ca ajutorul nu putea sa vina din alta parte (Occident, Sua).
          3. Ca sa isi poata schimba orientarea catre Vest si ajuta de occidentali ar trebui sa fie ce am spus la punctul 1. Nu se va intimpla in viitorul imediat.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu am spus asta ! (Joi, 31 martie 2016, 12:00)

          LiviuOrnea [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Nu am spus ca este NECESARA o astfel de guvernare in Siria ! Am spus numai ceea ce este.
          1. Guvernare democratica nu are de unde sa vina intrucit la conducere se afla aceeasi garda veche cu aceleasi interese politice. Ar trebui sa vina cu totul alti conducatori la putere ca sa se schimbe spre democratie- personal nu stiu cum si de unde ar putea.
          2. A fost necesar apelul disperat la Armata Rosie (si restul de rai ai planetei -Iran, Hizbalah) pt ca din alta parte (Occident) nu putea sa vina nici un ajutor care sa salveze macar ce am mai ramas. Din pacate. Da, aceasta este cheia rezolvarii macar partiale si monmentane apt ca Siria sa nu dispara de pe harta, restabilirea macar partiala a regimului. pt ca in situatia data nu exista optiunea de mai bine pt Siria ci- numai optiunea intre rau si mult mai rau.
  • +1 (3 voturi)    
    Poate nu trebuia sa-ti bombardezi poporul (Joi, 31 martie 2016, 0:21)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Asa, pentru inceput.
  • 0 (2 voturi)    
    Siria .. Irak .. Libia.. (Joi, 31 martie 2016, 1:04)

    yoko ono [utilizator]

    aceeași poveste

    http://www.foreignpolicyjournal.com/2016/01/06/new-hillary-emails-reveal-true-motive-for-libya-intervention/