VIDEO Ucigasul in masa Anders Breivik a efectuat salutul nazist in prima zi a procesului pe care l-a intentat Norvegiei pentru "tratament inuman"

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2016, 15:19 Actualitate | Internaţional

Anders Breivik efectuand salutul nazist
Foto: Captura The Telegraph
Anders Behring Breivik, extremistul de dreapta care a ucis 77 de persoane in 2011, a efectuat marti un salut nazist la inceputul procesului pe care acesta l-a intentat Guvernului norvegian pentru ca l-au tinut in izolare, scrie Reuters.

Ucigasul in serie a aparut marti in fata publicului pentru prima oara dupa procesul din 2012. In acest interval de timp, a avut un singur vizitator, mama lui, careia i s-a permis accesul in inchisoare si l-a imbratisat. Femeia a murit de cancer in 2013.

Imbracat in costum negru, camasa alba si cravata aurie, barbatul in varsat de 37 de ani a ridicat mana dreapta pentru salutul nazist imediat ce a intrat in sala si i s-au scos catusele. Nu a spus nimic. Si-a ras barba si parul blond scurt pe care il avea la procesul anterior.



S-a considerat ca este prea periculos sa se judece cazul in Oslo, astfel incat tribunalul s-a reunit in sala de sport a inchisorii.

Breivik va argumenta ca izolarea sa in inchisoarea Skien se constituie drept "tratament inuman si degradant", interzis de Conventia Europeana a Drepturilor Omului, precum si privarea sa de dreptul la o viata de familie.

"Vrea sa intre in legatura cu alti oameni", a declarat avocatul sau Oeystein Storrvik pentru presa inaintea procesului programat pentru 15-18 martie.

Biroul din Oslo al Procuraturii Generale spune ca nu exista niciun caz pentru care sa raspunda, spunand in documentele redactate inaintea procesului ca: "Nu exista nicio dovada ca reclamantul are probleme mentale sau fizice ca rezultat al conditiilor de detentie".

Verdictul judcatorului -cazul nu se judeca cu juriu- este asteptat in saptamanile urmatoare.

Brrivik a omorat 8 persoane intr-un atac cu bomba comis la Oslo pe 22 iulie 2011, si apoi a impuscat 69 de persoane, majoritatea dintre ei adolescenti, pe insula Utoya.

Acesta a primit sentinta maxima posibila in Norvegia - 21 de ani de inchisoare - perioada putand fi prelungita.

In inchisoare, Breivik are o celula cu 3 camere, cu televizor si calculator, insa fara acces la internet. Are dreptul sa iasa in curte pentru exercitii fizice. Se intalneste doar cu gardienii si cu personalul medical - avocatul Storrvik poate sa i se adreseze prin sticla.

Autoritatile norvegiene noteaza ca in manifestul sau in care isi expune parerile antimusulmane, Breivik a scris ca "inchisorile sunt considerate o arena ideala pentru a recruta in scopuri politice". Totodata, se tem ca alti prizonieri l-ar putea ataca daca ar fi pus la comun.

Avocatul sau sustine ca un semn al suferintei lui Breivik este inabilitatea sa de a se concentra asupra studiilor universitare prin corespondenta pe care le-a inceput anul trecut.

Storrvik ar putea merge la CEDO in cazul in care pierde in tribunalul norvegian.

In 2014, instanta europeana a sanctionat Turcia, spre exemplu, pentru tratamentul inuman al lui Abdullah Ocalan, fondatorul Partidului Muncitorilor din Kurdistan, care a fost tinut in izolare timp de un deceniu pana in 2009.

Pe de alta parte, Ilich Ramirez Sanchez, cunoscut dupa numele Carlos Sacalul - creierul mai multor atacuri de guerilla, incarcerat in Franta - a pierdut in 2005 la CEDO procesul pentru tratamente inumane. Instanta a decis ca avea acces la familie si avocati, desi era separat de ceilalti detinuti.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7178 vizualizari
  • +23 (31 voturi)    
    dementul asta a omorit 77 de persoane (Marţi, 15 martie 2016, 15:32)

    sachei [utilizator]

    si se plinge ca sta intr-o celula cu 3 camere, tv si calculator. acum vrea si companie. sa ma ierte Dumnezeu, dar cred ca norvegienii astia s-au timpit
  • -2 (32 voturi)    
    inca o dovada (Marţi, 15 martie 2016, 15:36)

    Gobelin [utilizator]

    ca norvegienii astia sunt dusi cu pluta...
    iata ce spune biroul procuraturii:
    "Nu exista nicio dovada ca reclamantul are probleme mentale sau fizice ca rezultat al conditiilor de detentie".
    a, deci putem sa-i facem orice, doar sa avem grija sa nu o ia pe ulei la modul vizibil.
    oricat l-am urat pe Breivik dupa actele comise, acum cand vad de ce-s in stare autoritatile de acolo (vezi de asemenea Barnevernet), parca nu ma mai mira atit de tare ca a recurs la acel gest.
    • +7 (13 voturi)    
      Si norvegienii ca si tine... (Marţi, 15 martie 2016, 16:02)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      Pai care e tratamentul rau la care e supus? Daca tot ii plac atat de mult nazistii, ar trebui sa-i aplice tratamentele din lagarele de concentrare, ca sa fie in elementul lui. Sa vedem ce ar zice atunci! Si dupa cativa ani, chiar sa-l si gazeze. Sunt sigur ca se va bucura.
    • +9 (11 voturi)    
      Eşti bine? (Marţi, 15 martie 2016, 16:06)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      Ia citeşte tot articolul:

      "In inchisoare, Breivik are o celula cu 3 camere, cu televizor si calculator, insa fara acces la internet. Are dreptul sa iasa in curte pentru exercitii fizice. Se intalneste doar cu gardienii si cu personalul medical - avocatul Storrvik poate sa i se adreseze prin sticla."

      Sărmanul criminal, hai să-l plângem de milă, că, vorba ceea, Bavernet, nu?
    • 0 (20 voturi)    
      problema lui Brevik este alta (Marţi, 15 martie 2016, 16:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      de ce nu spune statul notrvegian ca el a fost smuls de langa familia lui, inca de la o varsta frageda, (pe motiv de tratamente inumane) si dat spre adoptie altei familii? Brevik nu este psihopat din nastere, el a devenit asa in urma ruperii lui de familia sa naturala, si educatiei primite in noua familie.
      Nu ii iert lui Brevik crimele sub nicio forma, dar sa se spuna adearul pana la capat: cazul Brevik este un exemplu clar al absurditatii si lipsei de viziune a statului norvegian, care iti ia copiii din cel mai pueril motiv.
      • +2 (10 voturi)    
        Cap ai, minte ce-ti mai trebuie! (Marţi, 15 martie 2016, 16:42)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Tu gandesti? Stii cati coipii sunt dati altor familii, adoptati sau din alte motive? Cati din ei ajung ca el? Cati stii tu ca au comis fapte ca el? Da te rog o statistica in genul asta, si daca e asa, jos palaria. Altfel inseamna ca doar spui prostii si atata tot!
      • +6 (8 voturi)    
        Nu nu nu papusa (Marţi, 15 martie 2016, 16:46)

        averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Breivik nu e psihopat. Ar fi prea simplu. E cold blooded, sane person. Si va fi mentinut sane cu tot ce poate face statul norvegian. Ar vrea el sa-si taie venele pe lung..
      • 0 (0 voturi)    
        sau nu... >: (Marţi, 15 martie 2016, 19:14)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Probabil "a devenit asa" DIN CAUZA ca a fost lasat prea MULT langa familia lui abuziva!

        Trebuiau sa-l ia inainte de a fi fost prea tarziu!
          #showComment
    • +1 (1 vot)    
      pai da, ARE "probleme mentale din cauza detentiei" (Marţi, 15 martie 2016, 19:13)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      Din cauza ca o duce prea bine acolo, se crede iarasi Dumnezeu! >:

      Cat despre "autoritatile de acolo"... n-ar fi rau DELOC un Barnevernet si la noi!
  • +11 (13 voturi)    
    Tupeu (Marţi, 15 martie 2016, 16:24)

    dantor [utilizator]

    Sunt 77 de oameni care din cauza lui sunt izolati pt totdeauna. Nici familia nu-i mai pot vizita acolo.

    Si tu ai tupeu sa mai ceri drepturi...

    Cred ca nu realizeaza ce ar pati langa ceilalti puscariasi.
    • +8 (12 voturi)    
      Ba eu cred ca realilzeaza ft bine. (Marţi, 15 martie 2016, 16:40)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui dantor

      E un joc in care toata lumea joaca dupa reguli si el nu are nicio regula. Asa ca forteaza limitele absurdului. Un mic bug/feature al democratiei. Goosfraba...
      • +1 (1 vot)    
        Regulile jocului (Miercuri, 16 martie 2016, 5:33)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

        Breivik joaca exact dupa regulile democratiei liberale, scotandu-i in evidenta lacunele: nici un criminal nu merita pedeapsa cu moartea, pedepsele corporale sunt interzise, puscariasii au dreptul la anumite standarde, varii ONGuri isi castiga existenta din protejarea lor, moralitatea este relativa si judecta de apoi nu exista, vezi Ivan Karamazov (daca Dumnezeu nu exista, totul este permis). Pentru cineva cu o cauza pe care o crede colosala la nivel civilizational este un calcul perfect rational sacrificarea catorva vieti si restul propriei vieti fara griji in detentie, in schimbul declansarii unui semnal de alarma care sa trezeasca si sa ralieze o armata de fideli.
  • +2 (2 voturi)    
    il invitam in inchisorile romanesti (Marţi, 15 martie 2016, 19:10)

    cosvaTIM [utilizator]

    il invitam in inchisorile romanesti unde ii v-om respecta toate drepturile galactice cunoscute si necunoscute ....
  • 0 (0 voturi)    
    Un stat . . . (Miercuri, 16 martie 2016, 10:34)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . de rahat, din moment ce permite sa fie insultat de un asemenea criminal, Dar in tara Quisling-ilor, te poti astepta la o asemenea abordare nazista!
  • 0 (0 voturi)    
    Rezolvare simpla (Miercuri, 16 martie 2016, 11:58)

    soringusar [utilizator]

    O funie si o creanga
  • 0 (0 voturi)    
    scopul inchisorii... (Miercuri, 16 martie 2016, 21:59)

    Gheorghescu [utilizator]

    ...nu este tocmai de a izola de societate un astfel de tip antisocial?