Barajul de la Mosul, puternic fisurat. In cazul in care cedeaza, ar provoca un dezastru de proportii biblice. Ambasada SUA din Irak avertizeaza: Riscul este serios si fara precedent

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2016, 13:07 Actualitate | Internaţional

Barajul Mosul, vedere aeriana
Foto: Captura Youtube.com
Barajul din Mosul, in nordul Irakului, retine mai mult de 11 miliarde de metri cubi de apa adusa de raul Tigru. Finalizat de Saddam Hussein in 1986 si amplasat pe gips solubil, nu a fost niciodata o structura extrem de stabila, necesitand constant reparatii pentru a-si mentine integritatea. Insa cand Statul Islamic a capturat barajul in 2014, retragerea din zona s-a facut cu tot cu echipamentele pentru reparatii. Si chiar daca kurzii au recucerit barajul sase saptamani mai tarziu, acesta ramane in apropierea liniei frontului, iar kurzii sunt ocupati sa lupte, nu sa faca munca de mentenanta, relateaza The Guardian.

Saptamana trecuta, ambasada SUA de la Bagdad a emis un avertisment, informand ca riscul ca barajul sa se sparga este "serios si fara precedent". In cazul in care barajul ar ceda, un perete de apa de 14 metri ar matura in aval. Inundarea neprevazuta a zonei ar putea ineca peste 1 milion de persoane si ar provoca evacuarea a mai multe milioane de oameni.

"Barajul se afla intr-o situatie foarte periculoasa in acest moment", a declarat dr. Nasrat Adamo, fostul inginer sef al barajului.

"Inundatiile asteptate in martie si aprilie cu siguranta vor provoca ridicarea apei pana la un nivel alarmant. Simt ca barajul va ceda candva in viitor".

Inginerii barajului de la Mosul au avertizat ca ar putea ceda in orice moment, omorand 1 milion de oameni.

In eventualitatea unui astfel de eveniment, intreaga zona ar fi inundata iar oamenii s-ar afla sub ape in 4 ore. In 77 de ore, Baghdadul ar ajunge o mlastina.




Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
22051 vizualizari
  • +30 (44 voturi)    
    Ehee (Vineri, 11 martie 2016, 13:13)

    mitg [utilizator]

    Cand erau stationati US Army Corps of Engineers (impreuna cu trupe militare care erau acolo exact ca sa previna atacuri insurgente), nu era bine. Tot Orientul Mijlociu striga "plecati, plecati, americanilor".
    Acum ar dori sa vina sa le stabilizeze zona ... din nou ... si sa le consolideze barajul.
    • -22 (40 voturi)    
      asta este si scopul avertizarilor (Vineri, 11 martie 2016, 13:54)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      sa pui tu mesaje ca astea
      • -5 (21 voturi)    
        Crezi tu (Vineri, 11 martie 2016, 14:28)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Numai ca protectia americana costa. Costa mult. Cine plateste?!

        Sa nu-mi spui?! Tu credeai ca motoarele avioanelor, salariile soldatilor si toata logistica vin prin pocnirea degetelor?!
        • +10 (18 voturi)    
          Nu e problema de finante (Vineri, 11 martie 2016, 14:41)

          mitg [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          La modul pragmatic, tot ce se cheltuie se reintoarce in sistem via ExxonMobil, BP, Shell si alte companii producatoare de petrol. Totul are un pret.
        • -7 (19 voturi)    
          intrebarea este, cine o cere?! (Vineri, 11 martie 2016, 14:54)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Si cine genereaza conflictul?
          Tot timpul apar unii, in zone strategice cu petrol, care cer "protectia SUA". Unii sunt teroristi, altii sunt rebeli "democratici", unii sunt presedinti ai unui stat de drept, altii au devenit presedinti tirani, desi erau sustinuti exact de SUA (vezi Sadam).
          SUA se ofera singura sa ofere "protectia" asta pentru PRETUL pe care l primeste. Mie imi sunta a profit si razboi de interese nu a protectie. Iar costul asta este de fapt "taxa de protectie", daca intelegi ce vreau sa spun.
  • -2 (16 voturi)    
    ??? (Vineri, 11 martie 2016, 13:24)

    falcoind [utilizator]

    Daca e asa de ce nu l-a dinamitat dash-ul ???
    • +21 (23 voturi)    
      Eh, de ce (Vineri, 11 martie 2016, 14:32)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Scopul lor nu e sa omoare 1 milion de musulmani ci sa ii cucereasca.
      1 milion de morti nu o sa-ti plateasca taxe si sa-ti tina regimul in viata.
  • +2 (56 voturi)    
    în sfârșit (Vineri, 11 martie 2016, 13:35)

    Mazeta [utilizator]

    Au fost găsite armele de distrugere în masă ale lui Saddam.
    • -9 (35 voturi)    
      Cel mai bun comment (Vineri, 11 martie 2016, 14:22)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de la inceputul anului.

      Unii insa nu l-au inteles.
    • -2 (6 voturi)    
      un unicorn (Vineri, 11 martie 2016, 23:08)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ti-am dat plus, desi stiu ca esti un comunist nostalgic in adancul sufletului tau;

      e adevarat, un comunist inteligent, ceea ce te face o creatura extrem de rara
  • +18 (28 voturi)    
    sa il goleasca preventiv (Vineri, 11 martie 2016, 13:36)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    intr-o saptamana, doua, il pot goli controlat...nu?1

    asa se intampla si in Romania si se controleaza nivelul apei. iar daca e in pericol, se goleste.
    • +20 (22 voturi)    
      Nu scrie in articolul din Hotnews (Vineri, 11 martie 2016, 14:18)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      dar am citit în altă parte, problema e ca porțile barajului sunt blocate.

      Nu cred că se plângeau inginerii de pomană dacă soluția simplă era să scoată dopul de la cadă.
      • +9 (9 voturi)    
        cred ca autorul articolului (Vineri, 11 martie 2016, 15:02)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        A omis niste zerouri la capacitatea barajului. 12 mil mc apa sunt pistol cu apa fata de capacitatea de 11 miliarde mc a barajului.
        Sau sa fie doar 0.1% din rezervor plin?
      • -2 (2 voturi)    
        depinde care ingineri (Vineri, 11 martie 2016, 18:34)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        unii au ajuns pe luna iar astia nu-s in stare sa goleasca un baraj!?
        • 0 (0 voturi)    
          nu va duceti asa departe (Sâmbătă, 12 martie 2016, 0:27)

          Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          hmm...umbla vorba prin targ ca cica ar fi unele si pe la noi de nu se pot deschide pentru decolmatare...
    • +8 (10 voturi)    
      Da (Vineri, 11 martie 2016, 14:38)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Asta le-au recomandat si americanii

      Washington recommends emptying Mosul Dam to prevent its collapse
      http://iraqidinarchat.net/?p=40981
  • +11 (17 voturi)    
    poate (Vineri, 11 martie 2016, 14:17)

    adi_bv_03 [anonim]

    Poate ar fi un moment bun ca toata lumea de acolo, de pe front sa se intrebe pentru ce anume lupta. Pentru niste prieteni imaginari ?
    E un moment bun sa vada cu ochii lor dezastrul provocat de manipulari religioase care servesc tuturor intereselor mai putin al lor
    • +3 (5 voturi)    
      Allahu Akbar! (Vineri, 11 martie 2016, 18:32)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui adi_bv_03

      Allah ii va lumina... Partea proasta e ca ii va lumina si pe cei din Europa chiar daca vor sa nu.
    • +1 (1 vot)    
      chill.. (Sâmbătă, 12 martie 2016, 10:53)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui adi_bv_03

      nu lupta nimeni pentru religie. e plina presa de articole pe tema asta. lupta dintre shia si sunni a fost si va ramane una pentru resurse. la fel a fost si in Siria.. cat timp Al Bashar a fost lasat sa-si faca de cap in tara lui, nici macar pe aia 10% crestini nu i-au alungat. dupa ce au incercat sa-i dea jos pe alawiti, au omorat la gramada musulmani si crestini.
  • -10 (16 voturi)    
    un nou potop... (Vineri, 11 martie 2016, 14:53)

    demaGOGU [utilizator]

    ...poate fi sansa aparitiei unei noi religii, mai umane decat monoteismele (crestin, islamic, iudaic) incarcate de crime.
    • +7 (11 voturi)    
      Poate shintoismul o fi mai bun (Vineri, 11 martie 2016, 17:36)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Japonezii erau shintoisti. Si cat de pasnici s-au aratat pe unde au fost in vizita intre 1931 si 1945!
      Nu stiu ce anume ai contra crestinismului si iudaismului. Poate doar asa...
      Pt ca iudaismul nu indemna pe nimeni la crime. Ca mai multi israelieni au comis crime, asta este altceva, dar motivatia crimelor nu se poate gasi in iudaism.
      Si mai ales crestinismul pur este prin definitie non-violent. Nici Isus si nici apostolii lui nu au indemnat la violenta. Si in primele trei secole de crestinism (adica pana ce crestinismul a ajuns sa fie pervertit de cler) toti crestinii au fost oameni pasnici.
      Dar, in fine, daca din istorie alegi sa ignori ceea ce nu-ti convine...
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Vineri, 11 martie 2016, 18:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      demagogia ar putea fi o religie.
  • -6 (12 voturi)    
    Renaturarea zonei (Vineri, 11 martie 2016, 15:40)

    BEDE [utilizator]

    Deci va avea loc o renaturare a zonei. Va fi ceva un pic mai bun pt mediu daca raul va curge ca inainte de chestiile facute de Saddham. Vor fi pe acolo balti cu peste si pasari de apa.
  • +12 (20 voturi)    
    in caz ca se sparge (Vineri, 11 martie 2016, 16:42)

    asadar... [utilizator]

    pe evacuati ii asteapta pensiunea Merkel cu bratele deschise
  • +4 (4 voturi)    
    Presimtire (Sâmbătă, 12 martie 2016, 0:26)

    KostasP [utilizator]

    Deci treaba sta in felul urmator. Americanii "presimt" ca barajul se va rupe in Martie-Aprilie. Care este orasul apropiat de baraj, Raqqa. Deci este un mesaj pt daesh si implicit pt bagdad care a cerut acum cateva luni ajutor rusesc.