Corespondenta din Germania

Scandalul fotografiei rasiste postate pe Twitter de o parlamentara germana

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Luni, 29 februarie 2016, 20:49 Actualitate | Internaţional

Tweet-ul Erikai Steinbach
Foto: Twitter @SteinbachErika
Parlamentara germana Erika Steinbach (CDU) a postat sambata pe Twitter o fotografie care a starnit mare scandal. In fotografie apar un copilas cu parul blond si buclat, inconjurat de copii (probabil indieni) bruneti, care par a-l intreba, razand, ceva. „Si tu de unde mai vii?“, ar fi prezumtiva intrebare, ce apare in subtext. Iar titlul fotografiei este „Germania 2030“. O poza de anticipatie, carevasazica, pe care politiciana crestin-democrata, cunoscuta si pentru alte afirmatii provocatoare in trecut, o posteaza cu gandul la „starea natiunii germane“ in viitor, vizavi de atat de multi refugiati.

Tweet-ul Erikai Steinbach, postat in 27 februarie, a placut initial unui numar de 1.889 de persoane, 7.800 l-au transmis mai departe, iar comentariile pro si contra s-au tinut lant. Intre timp, chestiunea a aparut si in presa germana, cu reactii atat de la „postaca“, cat si de la colegii ei de partid. Conducerea CDU s-a distantat ferm de pozitia lui Steinbach in problema refugiatilor.

„Noi nu credem ca aceasta este o contributie adecvata si pozitiva la momentul de fata“, a spus secretarul general Peter Tauber. „Aceasta nu este pozitia factiunii CDU/CSU din Bundestag si desigur ca nici a mea“, a precizat si seful acestei factiuni, Volker Kauder.

Steinbach si-a aparat punctul de vedere. „Nu e o fotografie agresiva“, a apus ea, citata de publicatia Bild. Fotografia ar puncta doar asupra unei probleme, si anume daca Germania ar putea arata intr-adevar asa in anul 2030. „Datele ne indica asta. In marile orase exista deja un procent ridicat de populatie ne-germana“, a mai adaugat aceasta.

Afirmatia este cu atat mai surprinzatoare cu cat Steinbach este purtatoarea de cuvant pe teme legate de drepturile omului si ajutor umanitar a factiunii CDU/CSU din Bundestag. Iar acest lucru a fost sanctionat dur de catre Verzi, care au cerut Uniunii de guvernamant sa ia pozitie.

Pentru Anton Hofreiter, seful factiunii Verzilor din Bundestag, functia Erikai Steinbach este incompatibila „cu exprimarile ei rasiste“. Iar vicepresedintele executiv al Comitetului International Auschwitz, Christoph Heubner, a cerut chiar excluderea Erikai Steinbach din partid.



Citeste mai multe despre   









24004 vizualizari
  • +43 (63 voturi)    
    Ce rasism? (Luni, 29 februarie 2016, 21:01)

    mitg [utilizator]

    Acesta este adevarul.
    Asta se va alege de Germania. Danke, Mama Merkel.
    • -17 (35 voturi)    
      nu culoarea pielii conteaza ci educatia (Marţi, 1 martie 2016, 9:59)

      CC_CC [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      drept urmare e rasism, pt ca se leaga de culoarea pielii.
      valabil si pt romania.
      ar trebui sa ne concentram pe educatie si totusi banii se duc pe alte chestii gen parlamentari si mega biserici aurite.
      • +9 (23 voturi)    
        educa-te in tara ta..... (Marţi, 1 martie 2016, 10:30)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui CC_CC

        nu invada tara mea.......lasa-ne in pace , construim ce vrem si cat putem..!!!!!!!!!
      • +15 (23 voturi)    
        Conteaza educatia, dar (Marţi, 1 martie 2016, 10:37)

        bobo22 [utilizator] i-a raspuns lui CC_CC

        profesorii lucreaza cu "materialul clientului"
      • +17 (23 voturi)    
        nu educatia conteaza ci cultura (Marţi, 1 martie 2016, 10:44)

        DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui CC_CC

        deci nu este rasism ! Daca noile generatii de imigranti vor continua sa propaseasca proprile obiceiuri, Germania s-a dus pe copca !
    • -5 (9 voturi)    
      Rasist nesimtit! (Marţi, 1 martie 2016, 20:47)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      O sa vina vremea cand o sa platesti amenda pentru asemenea imbecilitati pe net. Fata de cei care injura, scapa expresii licentioase, amenda pentru cei ca tine va fi de zece ori mai mare. Pe buna dreptate!

      Cine seamana vant, culege furtuna! Toata violenta pe care o predicati se va intoarce impotriva voastra.De violenta o sa aveti parte.
  • +34 (48 voturi)    
    ... (Luni, 29 februarie 2016, 21:12)

    karula [utilizator]

    Asta circula pe FB din toamna. Ce i rasist la ea? Acum 27 de ani ne impuscau ( chiar si nemtii) daca prindeau pe cineva trecand granita ilegal. Avum sirienii trec in coloana continua si nu i mai opreste nimeni. Inca mai latra contra dreptului de munca pt Est Europa, dar se umplu de toti imigrantii. Dravu' mai intelege.
  • +17 (29 voturi)    
    pai nu? (Luni, 29 februarie 2016, 21:12)

    ismail paine de circ [utilizator]

    politically correct...
  • +36 (46 voturi)    
    Fotografia e foarte realista (Luni, 29 februarie 2016, 21:16)

    Lucian_Mares [utilizator]

    In zilele noastre esti considerat rasist in Germania doar daca esti alb si vrei o partenera alba(sau invers).
  • +31 (43 voturi)    
    sictir... (Luni, 29 februarie 2016, 21:49)

    liviu_ [utilizator]

    germania o ia din ce in ce mai tare pe aratura
    ca sa parafrazez poza... daca germania nu se trezeste URGENT ... in 2030 nu va mai exista UE
  • +34 (42 voturi)    
    in ziua de azi... (Luni, 29 februarie 2016, 21:51)

    liviu_ [utilizator]

    daca ridici o problema esti rasist...
    panibil...
    in stilul asta Europa este pe un drum sigur spre distrugere
  • +29 (35 voturi)    
    adevar (Luni, 29 februarie 2016, 21:58)

    grongobar [utilizator]

    adevarul deranjeaza se pare pe cei "politic corecti" ...
  • +36 (46 voturi)    
    Corectitudinea politica din nou la lucru (Luni, 29 februarie 2016, 22:08)

    A R [utilizator]

    Ce e rasist in fotografia cu pricina? Ca subiectii sunt de rase diferite? Nici comentariul nu mi se pare rasist - da, in ritmul actual de natalitate si imigratie, Vestul Europei va inceta sa fie majoritar alb in cateva decenii. Pentru unii nu e, se pare, nicio problema. Altii vad in asta sfarsitul unei civilizatii la care tin. Poti sa iubesti Europa, crestinimsul si rasa alba fara a fi rasist, extremist sau xenofob.
  • +34 (44 voturi)    
    wow (Luni, 29 februarie 2016, 22:19)

    sentenced [utilizator]

    Aceasta este o fotografie rasista? Trista lume....
  • +27 (35 voturi)    
    pai si de ce (Luni, 29 februarie 2016, 22:51)

    dan.c [utilizator]

    e poza asta rasista? De ce exact? Pentru ca asa au etichetat-o unii?
  • +28 (36 voturi)    
    Ce rasism? (Luni, 29 februarie 2016, 23:04)

    ygreculescu [utilizator]

    Ce anume e rasist la a-ti face griji pentru viitorul tarii, identitatii si culturii tale?
    E perfect normal si natural sa faci asta.
  • +23 (29 voturi)    
    cita (Luni, 29 februarie 2016, 23:22)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    imbecilitate sinistra la bietii nemti. Daca n-ar fi si sinucigasa...
  • -18 (24 voturi)    
    de dreapta (Luni, 29 februarie 2016, 23:24)

    robotel corporatel [utilizator]

    mai extrema asa, dar dreapta
  • +21 (29 voturi)    
    unde este rasismul? (Luni, 29 februarie 2016, 23:36)

    verdeata [utilizator]

    chiar nu mai avem voie să ne punem întrebări despre ce se va întâmpla cu noi? Dimpotrivă, eu cred că TREBIE să ne întrebăm, nu să mergem cu ochii închiși. Este inadmisibil să definești ca rasism așa ceva.
    Nimeni nu acceptă o schimbare majoră de pe un an pe altul așa cum vrea să facă Merkel. Se amestecă în mod voit denumirea de migrant cu aceea de refugiat, ești taxat de rasist dacă ai îndoieli că este bine ce se întâmplă. Bun, deci ce avem dreptul să spunem? Aha, avem dreptul doar să aprobăm ce consideră aleșii lui Dumnezeu că este bine pentru noi.
    Ce se va alege de Europa? Îmi vine rău.
  • -21 (33 voturi)    
    Evul Mediu 2.0 (Marţi, 1 martie 2016, 0:03)

    xolv [utilizator]

    Stapanii arieni si iobagii asiatici, viitorul omenirii.
    • +14 (20 voturi)    
      Daca eu muncesc 50 de ani (Marţi, 1 martie 2016, 8:50)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Sa-mi fac o casa, fac sacrificii sa economisesc si sa construiesc sosele iar tu vii dupa ce nu ai facut nimic zeci de ani si vrei sa iei totul, fara sa muncesti. Eu trebuie sa curat dupa tine si sa imi fie frica sa merg noaptea pe strada sau sa las femeile ziua in amiaza mare in piata. Cine e rasistul ?
      • -9 (11 voturi)    
        heh (Marţi, 1 martie 2016, 12:56)

        .sin [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

        vorbesti despre imigrantii romani,nu? ca practic asta au facut ei cand s-au mutat in Germania/Anglia/italia/etc.
  • +15 (23 voturi)    
    @Jurnalist (Marţi, 1 martie 2016, 0:07)

    Zeama007 [utilizator]

    "cunoscuta si pentru alte afirmatii provocatoare in trecut"

    Ma Dani Rockhoff, cum adica afirmatie provocatoare? Are dreptate!
    • -10 (10 voturi)    
      pai (Marţi, 1 martie 2016, 12:58)

      .sin [anonim] i-a raspuns lui Zeama007

      zic sa mai citesti dictionarul ala, poate intelegi mai bine:
      PROVOCATÓR, -OÁRE, provocatori, -oare, adj. Care provoacă, întărâtă, ațâță, incită, atacă;
  • +30 (36 voturi)    
    PC bullshit (Marţi, 1 martie 2016, 0:41)

    talos [utilizator]

    Sminteala asta cu PC (political correctness) atinge deja granita ridicolului si stupidului. Nu mai putem face glume sau ridiculiza situatii fara sa fim suspectati sau acuzati de rasism, antisemitism sau nationalism de catre inchizitia persoanelor sau organizatiilor care nu lasa piatra neintoarsa in vanatoarea de vrajitoare. Poza e haioasa, poanta e buna, o mostra de "umor negru" ;) si trebuie sa fii chiar rauvoitor ca sa o cataloghezi drept rasista.
    • -7 (9 voturi)    
      hehe (Marţi, 1 martie 2016, 13:01)

      .sin [anonim] i-a raspuns lui talos

      este o persoana publica, nu are voie sa faca astfel de "glume" decat in privat.
      Si un exemplu pentru tine. Daca Sarkozy facea o "gluma buna",publica, despre romanii cersetori/tigani/hoti din Franta, atunci ai fi avut aceeasi parere?
      • +2 (4 voturi)    
        . (Marţi, 1 martie 2016, 19:16)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui .sin

        "Glume" de gen despre romani au fost ceva obisnuit 15 ani in UK,Fr,De,Nl etc.
      • +2 (4 voturi)    
        S'il vous plait, Messieurs... (Miercuri, 2 martie 2016, 0:08)

        talos [utilizator] i-a raspuns lui .sin

        Eu n-am uitat! Cum nu l-am uitat nici pe Farage, Wilders. si altii de aceeasi teapa. As fi preferat sa faca bancuri despre noi si nu sa ne trateze ca cetateni europeni de mana a treia.
  • +23 (27 voturi)    
    ca sa vezi! (Marţi, 1 martie 2016, 1:35)

    srpc [utilizator]

    mai nou si a expune evidenta este considerat un gest condamnabil :(
  • +2 (14 voturi)    
    . (Marţi, 1 martie 2016, 8:08)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    2030???
    Cine zice asta sta in casa ,face piata online si are copilul la scoala particulara.
  • +8 (12 voturi)    
    Prima lege (Marţi, 1 martie 2016, 8:55)

    lampert36@gmail.com [utilizator]

    Mai presus decât oricare alta, prima lege a unei naţiuni (ca şi a unui om) este să se protejeze. Ea este expresia spiritului de conservare, ca dat nsatural primordial. Politicianismul n-a dus şi nu duce la nimic bun.
  • +12 (16 voturi)    
    Care rasism? (Marţi, 1 martie 2016, 9:46)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Poza asta se aplica acum la toata Europa occidentala si de nord.
  • +19 (23 voturi)    
    banc sau realitate? (Marţi, 1 martie 2016, 9:52)

    xan [utilizator]

    - Sunt mandru de cultura mea si ca sunt negru, spuse omul negru
    - Sunt mandru de cultura mea si ca sunt galben, spuse omul galben
    - Sunt mandru de cultura mea si ca sunt alb, spuse rasistul sovinist.
    • +4 (8 voturi)    
      doar ca (Marţi, 1 martie 2016, 10:51)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui xan

      prostia de political correctness este doar in capul unor albi; asa ca ne punem cenusa in cap adunind si de la eruptii de vulcani. Si nu ne ajund toti vulcanii lumii :P
  • +2 (8 voturi)    
    verzii s-au transformat in mari aparatori (Marţi, 1 martie 2016, 10:58)

    AliKimiku [utilizator]

    ai emigrantilor si ai corectitudinii politice!
    Incepe sa li se vada tot mai mult rosul din interior.
  • +7 (9 voturi)    
    Hai sa intrebam MATEMATICA (Marţi, 1 martie 2016, 11:13)

    Alor [utilizator]

    ca ea este o stiinta exacta, nu are culoare politica si nu minte niciodata.
    O familie germana face un copil, o familie musulmana face 7-8 copii. Facem socoteala matematic si aflam cine va domina numeric in 2030.
    Astfel aflam daca fotografia postata este sau nu adevarata.
  • +4 (6 voturi)    
    Daaaaam (Marţi, 1 martie 2016, 11:49)

    EXEs [utilizator]

    Ma simt atat de rasist acum. Prima idee care mi-a trecut prin minte cand am vazut poza a fost "frate astia o sa-l manance fript peasta mic si blond". Al doilea gand a fost ceva mai sanatos "unde'n pastele masii e masa si tasu ..... de-l lasa peasta micu sa-l manance tiganii la cina".
    Aseara am revazut Kindom of Heaven si intradevar madam Merkel a inteles din pacate perfect situatia - ori ne mananca barbarii negriciosi ori ne punem toti cate o burka in cap ca sa inducem in eroare canibalii. The end is coming!
  • +5 (9 voturi)    
    Oare cine e rasist? (Marţi, 1 martie 2016, 11:51)

    benicio [utilizator]

    Oare nu cei ce se scandalizeaza de o asemenea fotografie sunt adevaratii rasisti? Care e diferenta dintre ei si musulmanii scandalizati de caricaturi?
  • -7 (7 voturi)    
    alex2009 (Marţi, 1 martie 2016, 12:41)

    Alex2009 [utilizator]

    Fotografia arată exact opusul : oameni binevoitori, zâmbind, în jurul unui copil.
    Manipularea arată, însă, că latent, un USL, un Teleorman, o Valea Jiului, există şi în Germania...
    Aşa cum a existat şi un Johanis premier propus la Grivco, şi nu îmi vine să cred că l-am votat.


    Ich war das neue Bundesland, Teleorman ...
  • +6 (8 voturi)    
    foarte adevarat (Marţi, 1 martie 2016, 13:21)

    manon [utilizator]

    Si in clipa de fata este valabil...nu doar in Germania.
  • +7 (7 voturi)    
    Rasism pur (Marţi, 1 martie 2016, 19:40)

    ipolitic [utilizator]

    Un copil cu pielea alba si parul blond datorita unor deviatii genetice, cu protectia slabita la radiatii solare, in mijlocul unui grup de oameni mai bine echipati genetic, deci mai viabili ca supravietuitori in cazul unor catastrofe climatice-e rasism pur. O fi omul alb un handicapat, dar nu-i frumos sa-ti bati joc de el.
  • -1 (1 vot)    
    His masters voice (Miercuri, 2 martie 2016, 1:07)

    lampert36@gmail.com [utilizator]

    Moscova si Damascul folosesc in mod deliberat potopul refugiatilor sirieni pe post de arma pentru a destabiliza Europa, a declarat marti comandantul fortelor NATO in Europa, generalul Philip Breedlove, citat de AFP.