SUA: Un atacator a impuscat mortal cel putin sase persoane in Michigan

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 21 februarie 2016, 10:39 Actualitate | Internaţional

Un individ inarmat a ucis sambata noapte cel putin sase persoane in comitatul Kalamazoo din statul Michigan, in nordul Statelor Unite, a anuntat politia, citata de presa locala, transmite AFP.

Seriful adjunct al comitatului Kalamazoo, Paul Matyas, a declarat pentru 17 News, un post de televiziune local afiliat Fox News, ca sase persoane au fost impuscate mortal intr-un restaurant apartinand lantului Cracker Barrel si intr-o reprezentanţă auto.

Suspectul, care este cautat de politie, este un barbat alb in varsta de aproximativ 60 de ani, care circula intr-o masina de culoare albastra si care pare ca trage la intamplare in oameni, a indicat seriful adjunct.


Citeste mai multe despre   











​Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cea mai ieftina cazare de pe litoral atrage mai multi turisti straini decat romani. De ce nu le plac hotelurile de lux

O noua forma de cazare incepe sa "prinda" si la malul marii. Hostelurile, un concept popular printre straini, dar inca la inceput aici, incearca sa ii atraga pe tineri cu preturi mici si posibilitatea de a-si face noi prieteni.
3567 vizualizari
  • +3 (11 voturi)    
    Cum ajută acum mai multe arme? (Duminică, 21 februarie 2016, 11:45)

    mr_mojo [utilizator]

    Parcă ăsta era discursul: mai multe arme te ajută să te aperi. Dacă un nebun trage la întâmplare din mașină cum faci asta? Sau dacă ai un sniper care ucide la distanță la întâmplare?
    • 0 (8 voturi)    
      Pai e simplu! (Duminică, 21 februarie 2016, 17:27)

      allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Ripostezi daca apuci in oricare dintre cazuri. E mai bine sa nu ai cu ce riposta?
      • 0 (10 voturi)    
        Nu e simplu (Duminică, 21 februarie 2016, 18:22)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

        Mai simplu e să nu aibă nimeni; așa elimini și cazurile în care nebunii au arme. Fă o paralelă și gândește-te ce s-ar întâmpla la noi dacă toți ar avea arme; gândește-te la ce știri ar veni din Vaslui de exemplu...
        Măcar la armele albe vezi cine te atacă și mai ai o șansă (dacă nu e vecinul sau cineva din familie...vezi același județ)...
        • +2 (4 voturi)    
          esti naiv (Duminică, 21 februarie 2016, 20:48)

          allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

          Daca tu crezi ca te poti apara cu mainile goale de o arma alba de un nebun care vrea sa te faca bucati te inseli. Nu suntem in filme cu Steven Segal.

          Dar hai sa disecam cazul: Tu pleci de la prezumptia ca il vei vedea cu arma alba in mana inainte sa te loveasca! Chiar de-ar fi asa, vei fugi nu? In speranta ca vei fugi mai repede ca el! Dar ce te faci cand o vezi dar e suficient de aproape? Il scuipi in ochi? Mda...asa ziceam si eu. Sa ne aducem aminte de soldatul britanic macelarit de musulmanul ala.

          Apoi tu zici sa nu le aiba nimeni. Pai tu crezi ca infractorii sau rau-voitorii care sunt pusi pe fapte vor sta intr-o lege amarata care le interzice dreptul la arma?! HAH! Citeste definitia infractorului. Ei vor procura oricum arme, de pe piata neagra. Exista asa ceva si la noi. ;) Spre exemplu Franta: Tara in care armele sunt interzise prin lege civililor. Dupa atacurile de la Paris (ummm apropo aia aveau arme legale btw?!) autoritatile au facut perchezitii in mai multe moschei, dintre care au inchis doua, unde au gasit peste 300 de arme. Nu imi spune ca alea erau legale, intr-o tara in care cetatenii nu au dreptul sa se apare!

          Asa ca, in astfel de tari, singurii care nu au dreptul la arme sunt cetatenii cinstiti. Restul au acces fie prin definitia de infractor, fie prin faptul ca sunt autoriati. Noua ne ramane sa sunam la 112 si sa ne rugam frumos sa nu ne omoare pana nu vine Politia.

          Halal oi!
      • 0 (8 voturi)    
        Pai americanii au (Duminică, 21 februarie 2016, 19:47)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

        Si de ripostat nu a ripostat nimeni. Paradoxal as zice, nu?!
        • +2 (2 voturi)    
          nu paradoxal (Luni, 22 februarie 2016, 0:30)

          allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Daca analizai putin profilul situatiei criminalul in cauza a ales victime la intamplare si si-a mutat tot timpul locul crimei. Dar ce conteaza nu?!

          Ce vreau sa zic cu asta...daca te apuci si tragi in lume pe strada random, apoi te urci la volan si mai tragi in alte locuri, parcari etc...sansele ca cineva sa aiba arma si sa poata riposta scad.

          Probabil ca exact in locurile acelea nu era nimeni inarmat. Si daca era trebuia sa fi fost suficient de vigilent si sa aiba si timp sa riposteze. Daca totul se intampla in 30 de scunde intr-o parcare, degeaba esti tu cu arma la 200m intr-un magazin sau prin preajma.

          Dar hai sa vedem, ce avem aici cu sursa cu multe alte cazuri jos in link:

          31 May, 2015 Conyers Georgia Magnet Bottle Shop Shooting

          The active shooter came into the shop with pistol drawn and immediately started fireing. He killed two people before Todd Scott drew his openly carried pistol, a .40 caliber Smith & Wesson, and returned fire. The active shooter exited the store, and returned to his parents home, where he wounded both of them. The police arrived, and the active shooter was killed. Sheriff Eric Levett called Todd scott a hero who saved lives.

          22 March, 2015 Los Altos Skate Park Shooting

          The mass shooting took place on 22 March, 2015. It took a while for the police to figure out what happened from cell phone video, but apparently a criminal gang attempted to steal a skateboard, then opened up on the mass of skate boarders when they attempted to retrieve the stolen item. At least three people were shooting illegally, hitting six innocents, paralyzing one, until a legal handgun carrier was able to fire back, killing one of the aggressors, 17 year old Jaquise Lewis. That stopped the attack.

          19 April, 2015 Uber driver Shoots Gunman who is shooting into Crowd in Chicago
          The driver had a concealed-carry permit and acted in the defense of himself and others, Assistant State's Attorney Barry Quinn said in court Sunday.

          http://bit.ly/1OowAk
          • -1 (3 voturi)    
            Profilul criminalului (Luni, 22 februarie 2016, 7:29)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

            Pana il analizezi esti mort. Mersi.

            Dar astia care au impuscat in campusuri universitare, dar cel care a impuscat la TV in direct? Deci: pentru fiecare caz in care superman a intervenit exista 5 in care nu a intervenit. Deci eficienta unei arme la cetatean este de 20% in timp ce la criminal este de 100%. Pai e bine?
            • 0 (2 voturi)    
              Nu am cu cine (Luni, 22 februarie 2016, 10:23)

              allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

              Din prima propozitie mi-am dat seama ce ai inteles tu si cu cine stau de vorba. Nu are rost!

              Ciao!
              • -1 (1 vot)    
                Nu ai inteles (Luni, 22 februarie 2016, 23:11)

                V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

                Tu ca om sanatos la cap ce esti, te vei gandi de 2 ori inainte sa apesi pe tragaci ca sa iei viata cuiva, chiar si in legitima aparare. Criminalul, ca sa iti ia tie viata va gandi si va cumpani de fix zero barat ori.

                Asta inseamna ca dotand cu arme populatia oricum nu te va scoate nimeni nici din inferioritate numerica si nici din presiunea timpului de actionare.

                Este o iluzie faptul ca daca ai o arma te poti apara impuscand agresorul. In conditii normale astfel de cazuri sunt exceptii si nu regula. Regula e ca de obicei: unul impusca intr-un campus universitar si apoi politia il prinde. Adica fix si exact ca intr-o lume civilizata, fara arme la purtator.
                • +1 (1 vot)    
                  omule...ma provoci (Luni, 22 februarie 2016, 23:33)

                  allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

                  Tu stiai ca marea majoritate a atacurilor armate din SUA, si de departe cele mai sangeroase au avut loc in "gun free zones"? De exemplu: centre sociale, malluri, scoli, etc. Oare de ce? Ce ii face pe atacatori sa loveasca in astfel de zone?

                  Pai iti spun eu ce: fie dorinta de a supravietui atacului (minoritatea cazurilor) fie dorinta de a face cat mai mult damage intr-o zona in care atacatorul stie ca nu are cine sa riposteze (majoritatea cazurilor).


                  QED dupa mine!
                • +1 (1 vot)    
                  PS (Luni, 22 februarie 2016, 23:39)

                  allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

                  PS: Eu nu am nici cea mai mica ezitare. Incerc sa ma educ sa trag neletal, dar daca nu voi reusi si
                  nimeresc in zone vitale asta e. Pana la urma si daca risc sa fiu cercetat penal, ca deh asta e Romanica, sti cum e: mai bine sa planga masa decat sa planga mama.

                  Totusi iti zic daca apuc sa vad atacul (fie ca e cu arma de foc sau fie ca e cu arma alba) m-am antrenat sa shoot now and ask questions later. Nu stiu altii cum sunt...dar stiu ce pot eu. E responsabilitatea celorlalti sa aiba grija de ei si de cei dragi lor dar si de ceilalti cetateni aflati in pericol. Cum o fac si in ce fel...nu mai e problema mea!
                  • -1 (1 vot)    
                    In imaginatie (Marţi, 23 februarie 2016, 7:36)

                    V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

                    Cu totii suntem Rambo. Iti urez sa nu ai nevoie niciodata.

                    PS: Ce te faci daca incercand sa tragi in agresor omori si pe cineva nevinovat (ostatic, de exemplu). Vei trai tot asa de bine si vei pune intrebarile pe urma? Sau e responsabilitatea ostaticului sa aiba grija de el?

                    Ce faci daca sunt doi? A, stiu. Ai la tine doua pistoale.

                    Deci da, acoperi 10% din cazurile posibile: un atacator, un pistol, distanta convenabila de tragere si linie libera intre voi doi.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Si eu (Marţi, 23 februarie 2016, 9:20)

                      allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

                      Imi doresc sa nu am nevoie ever. Dar eu zic asa: pray for the best, prepare for the worst.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Moartea (Marţi, 23 februarie 2016, 9:30)

                        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

                        Nu o vei evita, oricat well prepared vei fi. Asa ca eu decat sa imi iau pistol am o asigurare mai buna: imi traiesc viata facand ceea ce imi place cel mai mult.
                        • 0 (0 voturi)    
                          pfff... (Marţi, 23 februarie 2016, 12:30)

                          allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

                          ...nici fara aer nu poti trai.


                          Cam atat de reduntant si evident e ce zici tu.

                          PS: Si eu la fel. Hai la poligon :D
                        • 0 (0 voturi)    
                          si apropo (Marţi, 23 februarie 2016, 12:34)

                          allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

                          Cam asa isi traiau viata si saracii oameni din Paris. Pana a intrat ala in teatru si a inceput sa ii secere. Ma gadeam ieri ce s-ar fi intamplat daca TOTI civilii din incinta aveau fiecare arma la purtator. Sigur ar fi existat victime, pt ca atacatorul avea arma automata, dar nu cred ca ar fi stat acolo cu minutele in sir pana i-a secerat pana la ultimul individ.
                          • 0 (2 voturi)    
                            Siiiiigur (Marţi, 23 februarie 2016, 18:53)

                            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

                            Intr-o sala cu 100 de oameni cu arme tragand vei sti siiiiigur cine e teroristul si cine e spectator. Mai tu ce filme vezi ca nici in Matrix nu era asa. Cand tragi intr-o sala de oameni neinarmati e simplu: tragi. Dar cand ai o sala pluna de oameni inarmati care trag, cine a tras primul?!
                  • 0 (0 voturi)    
                    BTW (Marţi, 23 februarie 2016, 7:39)

                    V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

                    Cu ce te ajuta pe tine pistolul in acest caz concret, cu asta de la Uber? Daca erai victima, nici nu stiai ce te-a lovit (a tras din masina si apoi a plecat mai departe). Daca nu erai victima, sper sa poti fugi cu 40 mph si cel putin cat la maraton, ca sa ii faci dreptate. Nu de alta dar dupa 50 m pistolul e useless ca vei nimeni tinta din a 10 incercare. Sau ai mitraliera?
                    • 0 (0 voturi)    
                      Omule (Marţi, 23 februarie 2016, 9:24)

                      allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

                      Cel mai probabil eram victima. Sau nu. Depinde de circumstante. Speculezi prea mult pe ce ar fi daca, dar am inteles de ce faci asta, ca sa iti scuzi prorpiile lipse de pregatiri, alegeri etc

                      Dupa judecata ta ajungi la balamuc. Inutil sa te opui unui agresor ca .... (completezi tu aici)
                      • -1 (1 vot)    
                        Hai sa asteptam urmatorul atac (Marţi, 23 februarie 2016, 11:01)

                        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

                        Sa vedem cati baieti buni cu arme vor opri agresorul. Punem pariu ca va fi in nici 2 saptamani o noua stire?

                        Asadar da, in teorie ai perfecta dreptate. Statistica insa arata altceva. Anume ca baietii cu arme nu sunt buni la aproape nimic. In schimb arme sunt destule, atat pt cei buni cat mai ales pt cei rai.

                        Balamuc? Asa este. Asta s-a reusit sa se faca in SUA prin liberul la arme.
                        • +1 (1 vot)    
                          CARE STATISTICA? (Marţi, 23 februarie 2016, 12:42)

                          allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

                          Tot invoci statistica aia, dar nu aduci NICI O DOVADA. WTF?!

                          Cati ani ai domnule, pot sa te intreb?!

                          De statisticile aduse ca DOVADA de mine in commenturile de mai jos nu zici nimic?

                          Poate nu sunt suficiente:

                          Fact: Many of the countries with the strictest gun control have the highest rates of violent crime. Australia and England, which have virtually banned gun ownership, have the highest rates of robbery, sexual assault, and assault with force of the top 17 industrialized countries.

                          Fact: Strict controls over existing arms failed in Finland. Despite needs-based licensing, storage laws and transportation restrictions, Finland experienced a multiple killing school shooting in 2007.

                          Fact: Since gun banning has escalated in the UK, the rate of crime – especially violent crime – has risen.

                          Fact: Ironically, firearm use in crimes in the UK has doubled in the decade since handguns were banned.

                          Fact: Britain has the highest rate of violent crime in Europe, more so than the United States or even South Africa. They also have the second highest overall crime rate in the European Union. In 2008, Britain had a violent crime rate nearly five times higher than the United States (2034 vs. 446 per 100,000 population).

                          British Offenses in 2000
                          Offense category Increase from pre-ban
                          Armed Robbery 170.1%
                          Kidnapping/abduction 144.0%
                          Assault 130.9%
                          Attempted murder 117.6%
                          Sexual assault 112.6%

                          ajunge? Mai am sa sti! Inceteaza te rog cu dezinformarea. Statisticile zic cu totul altceva si ti-am demonstrat. Tu doar "ai dat din gura".
  • -4 (14 voturi)    
    Din nou vina Apple (Duminică, 21 februarie 2016, 11:49)

    V. Veroiu [utilizator]

    Faptul ca poate un om de rand sa aiba un telefon criptat produce numeroase victime. Comunicatiile ar trebui toate predate pe mana FBI pentru a preveni astfel de atacuri. Fara criptare, acest atac, la fel ca si cele din Paris, nu ar fi avut loc - in viziunea sefului FBI.
  • +8 (14 voturi)    
    Si mai am o intrebare (Duminică, 21 februarie 2016, 11:54)

    V. Veroiu [utilizator]

    Adresata celor care sustin atat de sus cauzaarmelor la liber pentru populatie, garantata de constitutia SUA, care spun ca "ce poate opri un baiat rau cu o arma e un baiat bun cu o arma", asadar va intreb: in aceste atacuri unde sunt baietii buni cu arme care sa il opreasca pe cel rau?!? Daca sunt atat de multi si de vitezi, de ce nu fac ceva?

    Sa va spun unde sunt? IN FILME! Acolo sunt.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu sunt! (Duminică, 21 februarie 2016, 17:34)

      allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Si daca se intampla sa nu fie sau daca sunt si nu actioneaza, atunci mai bine sa nu fie deloc nicaieri nu?

      Vrei lista cazurilor solutionate de cetateni inarmati si nu de autoritati? Vrei sa iti arat statisticile legate de nr de arme detiune legal de cetateni si criminalitate? Sau cum in UK exista de 5x mai multe infractiuni cu violenta decat in SUA?!
      • +1 (5 voturi)    
        Eu nu aud (Duminică, 21 februarie 2016, 19:48)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

        De impuscaturi saptamanale in UK. In plus - nu stiu daca stii - un politist in UK NU are arma de foc asupra sa. Hopa? Ai citit bine? Nu are.
        • +1 (3 voturi)    
          esti interpretativ (Luni, 22 februarie 2016, 0:34)

          allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Esti interpretativ si ai o serie de fracturi logice in afirmatii:

          am zis eu impuscaturi saptamanle in UK?

          Citeste mai bine ce am scris! Si apoi chiar auzi tu de impuscaturi saptamanle in US? Daca da, da-mi te rog linkurile saptamanale.

          Apoi vi si zici ca in UK politia nu are arme de foc in dotare. Stiam si consider ca e penibil. Ia uite ce se intampla aici si cat s-au chinuit politistii sa il imobilizeze pe agresor: https://www.youtube.com/watch?v=Bu-ABrLafrc

          PS: Pana l-au imobilizat el a apucat sa casapeasca pe cativa. Ar fi bine sa se uite la asta si cel cu arme albe de mai sus.
      • -1 (5 voturi)    
        Uitasem (Duminică, 21 februarie 2016, 19:50)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

        Stii ca in SUA armele de foc devin a doua cauza de deces, imediat sub accidentele rutiere? Ce ziceai de violenta din UK?
        • +2 (2 voturi)    
          tu zici bine, partial (Luni, 22 februarie 2016, 0:54)

          allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          si bineinteles esti selectiv. Hai sa analizam ce ai afirmat in raspuns la ce am zis eu.

          prima afirmatie este adevarat, dar imediat vi si compari cu ce am zis eu, legat de infractiuni cu violenta. Compari mere cu pere daca nu ti-ai dat seama.

          Tu faci referire la cauze de deces cu arme de foc, iar eu zic infractiuni savarsite cu violenta: gen talharii, vatamari corporale grave, omoruri etc.

          Vezi tu, eu preocupandu-ma cu sigruanta, ma intereseaza si restul aspectelor infractionale, nu numai omorul. Sigur viata este cea mai importanta, dar mi-ar placea sa nici nu fiu calcat pe cap de oricine, oricand, talharit, nevasta violata etc si singurul apanaj pe care sa il am proprii pumni si 112. Apropo vezi ca aceste infractiuni savarsite cu violenta nu au fost infaptuite doar cu arme de foc. Departe de asta. Vezi exemplu de mai sus: Musulmanul care macelareste soldatul britanic cu cutitul si satarul si musulmanul de la metro care taie cativa cetateni britanici pana vin politistii cu taser-ele ��)) care apropo daca te uiti bine, nu prea functioneaza cum trebuie (trebuie ambii tepi sa se infiga pentru contact si descarcare). Asa ca da eu imi sustin argumentele si am si date statistice pentru asta.

          Deasemenea stiai ca:
          1. Dupa eliminarea armelor in Chicago, rata criminalitatii a crescut cu 40-96%?
          2. In timpul eliminarii din 2008 a armelor din DC, rata criminalitatii a fost cu 73% mai mare decat pana sa intre legea in vigoare?
          3. De cand in Texas, a fost aprobata "legal carry" rata criminalitatii a scazut cu 30% si rata criminalitatii in SUA per total a scazut cu 28%?
          4. In Florida rata criminalitatii a fost cu 36% mai mica dupa ce a intrat in vigoare "right to carry"?
          5. In medie, in jur de 162.000 de cetateni sunt salvati pe an, in SUA, datorita armelor?

          Ce iti zice asta? Ce spun statisticile? Asta nu garanteaza ca unii nu o vor lua pe aratura, sau nu vor premedita acte criminale pe care le vor executa cu arme de foc, legale sau ilegale. Nu exista padure fara uscaciuni.
          • -1 (3 voturi)    
            E treaba voastra (Luni, 22 februarie 2016, 7:32)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

            Ce faceti in Florida si la Chicago. Eu in Europa nu vreau arme la populatie. Odata ce le dai la liber, va fi ca la Chicago, va trebui toti sa aibe arma.

            Padure fara uscatori nu exista dar totusi nu vi se pare ca nu trece o saptamana fara un atac armat in SUA, cu morti, la TV? Adica din astea de care auzim si noi pe aici. Caci or mai fi de care nu auzim.
            • 0 (0 voturi)    
              Sunt din Romanica ca si tie probabil. (Luni, 22 februarie 2016, 23:51)

              allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

              Chill!

              Mr. nu toti americanii au arme. Nu mai exagera grosolan si dramatiza situatia inutil.

              Eu in Europa cred ca mai ales in timpurile noastre, si mai ales in viitor, daca lucrurile merg asa si se continua cu islamizarea Europei, va fi nevoie sa se permita cetatenilor sa se apere.

              Sa se termine cu birocratia infernala pentru arme letale dar si neletale si cu apucaturile si gandirea comunista din institutii. GEN: IGPMB.

              Iar dramatizezi cu atacuri saptamanale si nu aduci nici un argument in sprijinul afirmatiei sau vreo dovada?! Mai omule, chiar de-ar fi asa, tu compari 20 mil locuitori cat are Romania cu 280 mil de locuitori cat are US?

              Ok hai sa comparam Europa cu US. CUM DRACU SE INTAMPLA CA SI IN EUROPA EXISTA ATACURI ARMATE?! Si unele chiar foarte sangeroase. Cel mai sangeros de departe a fost cazul din Norvegia din 2011: The 2011 Norway attacks were two sequential lone wolf terrorist attacks by Anders Behring Breivik against the government, the civilian population, and a Workers' Youth League (AUF)-run summer camp in Norway on 22 July 2011. The attacks claimed a total of 77 lives.

              Norvegia este o tara in care armele sunt interzise populatiei. Cum explici asta?

              Cum explici:

              Fact: According to the U.N., as of 2005, Scotland was the most violent country in the developed world, with people three times more likely to be assaulted than in America. Violent crime there has doubled over the last 20 years. 3% of Scots had been victims of assault compared with 1.2% in America.

              Fact: In Canada around 1920, before there was any form of gun control, their homicide rate was 7% of the U.S rate. By 1986, and after significant gun control legislation, Canada’s homicide rate was 35% of the U.S. rate – a significant increase. 10 In 2003, Canada had a violent crime rate more than double that of the U.S. (963 vs. 475 per 100,000)
  • +6 (8 voturi)    
    Nu mai stiu cine spunea asta...: (Duminică, 21 februarie 2016, 13:58)

    kl4ws [utilizator]

    "Pana cand armele nu vor fi interzise total, toata lumea ar trebui sa aiba acces la ele."
    • +4 (6 voturi)    
      Armele interzise total (Duminică, 21 februarie 2016, 15:28)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui kl4ws

      O iluzie. Orase ca Chicago , Detroit, New York, Boston au introdus birocratii care fac aproape imposibila autorizarea legala a ununi revolver unei persoane normale. In schimb piata neagra este accesibila pentru infractori si nebuni. Nebunul din articol putea fi impuscat inainte de a ucide 6 persoane. Un risc ar fi existat pentru 1-2 victime.
    • +3 (3 voturi)    
      cred ca (Duminică, 21 februarie 2016, 17:36)

      allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui kl4ws

      “The beauty of the Second Amendment is that it will not be needed until they try to take it.” - Thomas Jefferson