Angela Merkel: Germania vrea sa evite un Brexit, dar nu va ceda in ceea ce priveste principiile fundamentale ale UE

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 decembrie 2015, 16:10 Actualitate | Internaţional

Cancelarul german Angela Merkel a avertizat miercuri ca tara sa nu va ceda in ceea ce priveste principiile fundamentale ale Uniunii Europene pentru a obtine ramanerea Marii Britanii in blocul comunitar, scrie AFP.

"Vrem pe de o parte sa ajungem la un acord pentru ca guvernul britanic sa poata face campanie cu succes pentru mentinerea UE in perioada referendumului. Dar, pe de alta parte, nu vom pune in discutie realizarile fundamentale ale integrarii europene", a spus ea, in fata Bundestagului, inainte de summitul european de iarna in care va fi discutat viitorul european al regatului.

Merkel a insistat asupra caracterului nenegociabil al "principiului liberei circulatii si a principiului nediscriminatoriu intre cetatenii si cetatenele statelor membre".

Premierul britanic David Cameron a stabilit patru axe de negociere petnru a se negocia, in cadrul referendumului prevazut inainte de finele lui 2017, in favoarea mentinerii Marii Britanii in UE.

Principalele puncte tensionate sunt legate de reducerea imigratiei provenite din UE, in special din tarile din est, care atinge niveluri record si constituie o preocupare majora a britanicilor.

"Marea Britanie isi va prezenta revendicarile si stim ca rezolvarea acestor chestiuni va fi foarte dificila", a spus Merkel, care se declara insa "increzatoare".

"Germania doreste ca Marea Britanie sa fie durabil un partener activ in cadrul unei Uniuni Europene puternice", a subliniat Angela Merkel, apreciind ca fara Londra UE ar pierde "clar din greutate".










3905 vizualizari
  • +3 (7 voturi)    
    Brexit (Miercuri, 16 decembrie 2015, 16:28)

    Je__ [utilizator]

    Nu pleaca cainele de la macelarie, aka MB din UE.

    Britanicii sunt tari in negocieri, si o dovedesc chiar cu amenintarea unui referendum.

    Sunt constienti, ca o iesire din UE, le va aduce prosperitate pe termen scurt. Pe termen lung, polii de crestere din UE le va sufla mult business, mai ales in zona financiara si agricola, acolo unde ii doare cel mai tare.
    • -1 (1 vot)    
      ue (Miercuri, 16 decembrie 2015, 22:30)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      decade din ce in ce mai mult, financiar uk e mult peste, ue nu e in stare de nimic financiar in afara de a tipari bani, iar de agricultura matale subventionata copios nu-i mai pasa nimanui de mult.
      • +2 (2 voturi)    
        Financiar (Joi, 17 decembrie 2015, 10:17)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Nici nu poate din cauza GB.
        Uita-te cand a fost vorba de orice initiativa care lezau interesele financial city, cata verva si amenintari au fost?

        Stii ca bursa din Frankfurt si Paris au facut merge. Stii ca s-a propus sa intre si cea din Londra?

        Britanicii sunt mai protectionisti decat mama omida, si isi vad doar de interesele lor.....mai egoist de atat nu se poate intr-o uniune.
    • +2 (2 voturi)    
      Și Cameron vrea să evite un Brexit, dar ... (Joi, 17 decembrie 2015, 4:08)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      ... trebuie să demonstreze electoratului de-acasă că se ține de cuvânt.
  • +4 (4 voturi)    
    is clare principiile nemtilor (Miercuri, 16 decembrie 2015, 16:30)

    rov [utilizator]

    nu s-au schimbat...
    dualismul in raport cu rusii si mai nou penetrarea cu multinationale corupte si cu preturi de dumping...
  • +1 (5 voturi)    
    in final... (Miercuri, 16 decembrie 2015, 16:37)

    lili [anonim]

    Germania va ramane singura in UE!!!
    • +2 (4 voturi)    
      germania si...rusia (Miercuri, 16 decembrie 2015, 17:21)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui lili

      love again!!
  • +9 (9 voturi)    
    . (Miercuri, 16 decembrie 2015, 16:58)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    "principiului liberei circulatii" = granitele voastre exista cand si cum dicteaza interesele noastre?
    "principiului nediscriminatoriu intre cetatenii si cetatenele statelor membre" = suntem toti egali dar voi astia sunteti mai putin egali asa ca faceti ce si cand spunem noi?
    Retoric ,asa cum sade bine unui cetatean mai putin egal.
  • +7 (9 voturi)    
    Principiul nediscriminatoriu? (Miercuri, 16 decembrie 2015, 17:38)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Asta numiti voi intrarea Siriei, Iraqului si Afghanistanului in Schengen inaintea Romaniei?

    Bravo, e bine asa...
  • +1 (1 vot)    
    Pentru ca UE sa supravietuiasca (Joi, 17 decembrie 2015, 4:23)

    quietguy58 [utilizator]

    Pentru ca UE sa supravietuiasca trebuie sa revina la granitele de dinainte de intrarea Angliei in UE.

    Asta inseamna sa se debaraseze de statele din centrul ,estul, sudul Europei si de Anglia.