Austria: Extrema dreapta desfiinteaza semafoarele gay friendly din Linz

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2015, 16:07 Actualitate | Internaţional

Semafoare gay friendly, in Viena
Foto: Captura YouTube
Consilierul municipal de extrema dreapta responsabil cu transporturile in orasul austriac Linz a anuntat ca va renunta la semafoarele care au, in locul omuletului care semnaliza culoarea rosie sau verde, cupluri gay, scrie AFP.

"Semafoarele servesc circulatiei si nu trebuie deturnate pentru a da sfaturi privind modul de viata", a argumentat Markus Hein, noul consilier municipal din partea extremei dreapta FPO in al treilea oras al Austriei.

Viena a lansat, in mai, cu titlu experimental, noile pictograme rosii si verzi care reprezinta, alaturi de cupluri heterosexuale, si cupluri gay, masculine sau feminine.

Concepute ca un mesaj de toleranta cu ocazia Eurovision, pe care capitala austriaca l-a gazduit primavara trecuta dupa ce travestitul barbos Conchita Wurst a castigat editia din 2014, aceste semafoare au fost extinse in mai multe orase din tara, printre care Salzburg si Linz.

La Linz, alegerile locale din septembrie au marcat o ascensiune puternica a FPO, pe locul doi dupa social-democratii din SPO, iar cele doua partide au format o coalitie locala.

Noul consilier insarcinat cu transporturile a apreciat ca semafoarele gay friendly sunt "inutile" si nu ajuta cu nimic la promovarea drepturilor homosexualilor.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7171 vizualizari
  • +23 (35 voturi)    
    extrema dreapta? (Luni, 7 decembrie 2015, 16:18)

    cristi [anonim]

    "Noul consilier insarcinat cu transporturile a apreciat ca semafoarele gay friendly sunt "inutile" si nu ajuta cu nimic la promovarea drepturilor homosexualilor. "

    mi se pare de bun simt si logic, nimic extrem...
    • +5 (13 voturi)    
      partidul lui este de extrema dreapta (Luni, 7 decembrie 2015, 16:47)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      ..nu spune nicari in articol ca masurie sunt extreme.
    • +1 (7 voturi)    
      Nu ajuta? (Luni, 7 decembrie 2015, 20:33)

      utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Întrebarea nu este daca ajuta sau nu. Întrebarea este daca aceste semafoare deranjează pe cineva. Si răspunsul este Da, aceste semafoare deranjează partidul de extrema dreapta. Si ii deranjează si pe multi romani. Asocierea nu este întâmplătoare. Un partid de extrema dreapta cu un lider carismatic ar câștiga imediat alegerile in romania. Nostalgia totalitarismului este inca foarte vie la romani.
  • +21 (25 voturi)    
    Semafoarele gay friendly sunt "inutile" (Luni, 7 decembrie 2015, 16:19)

    midufi [utilizator]

    ... si nu ajuta cu nimic la promovarea drepturilor homosexualilor.
    Pai asa si este.
    Daca gresesc, va rog, explicati.
  • +28 (36 voturi)    
    Semafoare tolerante (Luni, 7 decembrie 2015, 16:23)

    Tescovin [utilizator]

    Dacă toleranța față de minoritățile de tot felul constă în semafoare prietenoase, atunci propun:
    - semafoare pentru islamici (unul cu turban urmat la mare distanță de soția cu burkha)
    - semafoare pentru atei (în loc de culoarea roșie, respectiv verde, care pot avea conotații religioase, sunt afișate lungimile de undă ale culorilor respective)
    - semafoare pentru unguri (se introduce și culoarea alb între roșu și verde)
    - semafoare pentru evrei (omulețul arată exact la fel ca la semaforul normal, doar că-l cheamă Ytzhak).
    • +3 (9 voturi)    
      Sau (Luni, 7 decembrie 2015, 17:11)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      -semafoare pentru drumetii eclectici, cu un omulet intors cu capul in jos, indicand traversarea in maini.
  • +20 (26 voturi)    
    Corect (Luni, 7 decembrie 2015, 16:27)

    Task Damager [utilizator]

    Mai mare idiotenie ca semafoarele alea, nu puteau sa gaseasca...
  • +15 (19 voturi)    
    Mi se pare normal (Luni, 7 decembrie 2015, 16:28)

    Stefan85 [utilizator]

    Mi se pare chiar normal, ce treaba are una cu alta. Semafoarele tre sa fie cat mai explicite, bulina rosie si bulina verde, fara omuleti si alte dracovenii.

    Daca vor sa promoveze toleranta referitor la un anumit subiect ma gandesc ca exista cai mai directe si mai eficiente.

    P.s. pt carcotasi, negrul ocupa mai mult spatiu decat verdele pe bulina semaforului.
    • +11 (11 voturi)    
      Omulet si bicicleta (Luni, 7 decembrie 2015, 16:49)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Stefan85

      Exista situatii cand e necesara separarea pieton / vehicul cu actionare umana / masina si deci cred ca e ok separarea bulina, om, bicicleta. Dar atat. Adica daca sunt singur trebuie sa folosesc alta zebra?!?
  • +13 (21 voturi)    
    Bravo, (Luni, 7 decembrie 2015, 16:33)

    conbac [utilizator]

    E o incercare de normalizare a situatiei create de domnii si doamnele ce-s pe invers.
  • +13 (15 voturi)    
    Ma intreb (Luni, 7 decembrie 2015, 16:46)

    AdiSto [utilizator]

    daca ultrasii musulmani folosesc semafoarele astea. Cred ca in semn de protest trec pe langa trecerea de pietoni semaforizata :))

    Oare si la WC-urile publice au tampenii din astea ? Ca si acolo avem o sliueta cu pantaloni si una cu fusta :))
  • +2 (4 voturi)    
    Da' cu stalpii (Luni, 7 decembrie 2015, 17:28)

    ipolitic [utilizator]

    cu stalpii- pe care sunt montate semafoarele-ce fac?
    Cu un pic de fantezie de extrema dreapta poti inchipui ca seamana cu [orgoliul masculin]
  • +1 (3 voturi)    
    ? (Luni, 7 decembrie 2015, 17:45)

    Adrian7 [utilizator]

    "extrema"....?
  • +3 (7 voturi)    
    Normalitate (Luni, 7 decembrie 2015, 17:52)

    echidistantul_ [utilizator]

    Semaforul e semafor.
    Oare in programarea "europeana" cum se sincronizeaza threadurile? Cu semafoare gay friendly???
    Ori aia pe invers nu pot folosi nici macar semafoarele normale?
  • +1 (1 vot)    
    Extrema (Marţi, 8 decembrie 2015, 15:33)

    Setalcott [utilizator]

    Da' administratia care le-a introdus, bagand pe gatul tuturor cetatenilor moralitatea ei , n-a fost extremista nici pe departe, nu-i asa?, conform AFP. Musai, deci, sa vina centristii sa reinstaureze normalitatea femeii cu barba.