Romania a donat Republicii Moldova peste 71 de milioane de dolari in 2014. Cum au fost cheltuiti banii

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2015, 8:06 Actualitate | Internaţional

Republica Moldova
Foto: Wikipedia
Peste 71 de milioane de dolari, atat a primit Republica Moldova din partea Romaniei, doar anul trecut, in cadrul mai multor proiecte de asistenta, informeaza Radio Chisinau.

Astfel, din banii Romaniei au fost renovate si dotate cu mobilier peste 750 de gradinite, a fost finalizata reparatia Institutului Mamei si Copilului. 

Lista urmeaza a fi completata cu microbuze scolare, ambulante complet utilate pentru misiuni de tip SMURD sau alte mijloace de transport.

De asemenea, circa 2 milioane de euro au fost alocate pentru renovarea Salii cu Orga din Chisinau si Teatrului "B.P. Hasdeu" din Cahul, Romania pozitionandu-se astfel pe locul doi, dupa SUA, in lista generala a donatorilor. 

Potrivit Radio Chisinau, Sala cu Orga din capitala se afla intr-o stare deplorabila, deoarece edificiul nu a mai fost restaurat de zeci de ani. Guvernul de la Bucuresti a donat un milion de euro pentru restaurarea Salii cu Orga din Chisinau.

Teatrul Republican Muzical-Dramatic "Bogdan Petriceicu Hasdeu" din orasul Cahul va fi construit din temelie gratie unui grant de 800.000 de euro, oferit de statul roman.


Citeste mai multe despre   









5311 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    e bine!! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 8:24)

    lili [anonim]

    Renovam teatrele moldovenilor, carora le-a disparut MILIARDUL de Dolari in buuzunarele hotilor de la putere, iar actorii nostri joaca in cladiri cu bulina rosie sau au plecat din cladirile cu bulina rosie si joaca la Cotroceni!
    Donatii pentru teatrele din Romania sau pentru atatea si atatea monumente istorice de patrimoniu care stau s a se prabuseasca NU poate face Guvernul de la Bucuresti?!
    Habar nu aveti cate au nevoie!!!
    Iar donatiile pentru gradinitele din Moldova, la fel!
    La noi in Romania, dna Leslie Hawke, mama actorului Ethan Hawke se ocupa de saracii Romaniei care NU ajung nici macar la gradinita, spunand uimita ca in Romania NICI o autoritate nu se ingrijoreaza de SARACIA in care traiesc aproape jumatate dintre copiii Romaniei, conform ultimelor date EUROSTAT!!!
    Donati pentru copiii Moldovei, ai nostri pot trai in saracie fara gradinite!
    Rusine!

    "Eurostat: Peste un sfert din copiii din UE, la risc de sărăcie. În România sunt peste jumătate

    Mai mult de un sfert dintre copiii din Europa sunt expuşi riscului de sărăcie şi excluziune socială, ponderea celor aflaţi în această situaţie fiind cea mai mare în România - 51 la sută, potrivit unui raport Eurostat. "

    http://www.mediafax.ro/externe/eurostat-peste-un-sfert-din-copiii-din-ue-la-risc-de-saracie-in-romania-sunt-peste-jumatate-14898429
    • +2 (4 voturi)    
      Ajutand R.Moldova ne ajutam pe noi, romanii (Miercuri, 2 decembrie 2015, 12:21)

      Basarabia e Romania [anonim] i-a raspuns lui lili

      E uimitor ca sunt romani de dincoace de Prut atat de inchistati la minte si profund egoisti, incat nici nu realizeaza ca oamenii de peste Prut sunt 80% romani ca si noi, dupa limba, dupa Istorie, dupa traditii.

      Faptul ca ciuma ruseasca a navalit peste ei si i-a tinut cu arma la ceafa sa ii spele pe creier generatie dupa generatie inseamna ca trebuie cu adevarat ajutati.

      Eu sunt permanent suprins ca dupa zeci de ani de sovietism si KGB, dupa generatii intregi rusificate, acolo peste Prut inca mai exista peste 3 milioane de etnici romani care traiesc intr-un stat cu limba oficial romana.

      Toata Basarabia trebuie tratata ca o provincie a tarii, nu ca "stat strain", pentru ca asa crestem treptat coeziunea si forta intregumui neam romanesc.

      Daca suntem divizati vom fi mai putin respectati de vecini si in Europa, iar unii de pe langa noi, venetici si imperialisti, chiar se vor bucura.

      Romania si R.Moldova sunt doua state romanesti, unul este mai mare si mult mai avansat, celalalt lupta cu probleme pe care le avea si Romania in anii '90 la care se adauga si mojicia Moscovei.

      Nu exista tara sau popor pe planeta care sa abandoneze 30.000km2 de pamant fertil si peste 3 milioane de etnici ai sai.

      Romania nu va abandona R.Moldova si oricat timp si efort va lua, Unirea se va face, pentru ca e dreptul nostru ca popor si o sansa de a deveni mai puternici si mai importanti pe scena europeana.
      • 0 (0 voturi)    
        Basarabia este Romania (Miercuri, 2 decembrie 2015, 17:36)

        verdeata [utilizator] i-a raspuns lui Basarabia e Romania

        indiferent daca ei vor unirea sau noi ne gandim doar la slanina nastra. Basarabia este Romania, de aceea suntem obligati sa facem acolo ceea ce facem si aici.
    • 0 (0 voturi)    
      x (Miercuri, 2 decembrie 2015, 18:11)

      xxxxxx [anonim] i-a raspuns lui lili

      Moldova ESTE Romania!
  • -1 (9 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:04)

    UpNext [utilizator]

    Iata bani directionati catre proiecte clare, de interes social, cu efecte cuantificabile. Absolut de acord!!
  • -8 (12 voturi)    
    Da,asta a facut hulitul guvern Ponta, (Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:18)

    xrogo [utilizator]

    si-a venit badia Johann si-a blocat alt ajutor votat de Parlament pentru fratii nostrii de peste Prut,halal conducator,misto hotarare!!!
  • +3 (9 voturi)    
    nottara (Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:41)

    bogdan [anonim]

    Bine ca s-a refacut sala din Chisnau si cea din Cahul pe bani romanesti si teatrul Nottara se inchide din motiv de bulina rosie.
    Si ce e si mai bine? Ca multe piese din acel teatru din Chisnau si Cahul se joaca in limba materna........rusa. Ca altfel nu ar intelege nimic cei prezenti la spectacol.
    • +3 (3 voturi)    
      Nottara nu a cerut bani de refacere a cladirii (Miercuri, 2 decembrie 2015, 12:27)

      Otrava propagandei ruse [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Managementul acelui teatru a fost unul defectuos, interesat de obtinerea unor profituri rapide si cam atat.
      S-au plimbat niste hartii intre teatru si proprietarul cladirii si a ramas asa, fara efect si fara efort.

      Chisinau si Cahul sunt orase romanesti, unde se sigur vorbeste limba romana mai mult decat se vorbeste prin Targul Secuiesc.

      Si nu cred ca vreun roman ar veni sa spuna ca nu trebuie ajutat Teatrul din Tg Mures pe motiv ca se joaca si piese in limba maghiara.

      E usor de observat cum de fiecare data cand apar in mass media articole despre R.Moldova sau Transilvania apare si haita de troli rusofili sau maghiari cu pseudonime de "romani", gata sa baleasca putina otrava.
  • 0 (0 voturi)    
    La cat se fura in Basarabia 1 miliard e un mizilic (Miercuri, 2 decembrie 2015, 12:08)

    andreesanu [utilizator]

    La haosul care-i in Basarabia cand s-a furat un miliard de euro nu s-a bagat seama.
    Scandalul a inceput doar cand au bagat de seama unii ca au furat ceilalti si lor nu le-a ramas nimic !!!.
    Sa dai bani in continuare in Basarabia este ca si cum i-ai baga pe foc,sau i-ai toca la rate !!!.
    Haosul sovietic le-a deformat perceptia ,basarabenii cu un portbagaj de cogneac si vin dus la Moscova primeau vagoane de marfa care se evaporau fara sa dea socoteala cuiva. Unor oameni scoliti in sistemul corupt rusesc nu-i schimbi cu una cu doua . Cateva generatii vor disparea pina cand se v-a vedea schimbarea.