Angela Merkel: Viitorul Schengen depinde de acceptarea cotelor obligatorii privind refugiatii

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2015, 18:05 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: Agerpres/EPA
Viitorul Spatiului Schengen depinde de disponibilitatile statelor UE de a participa la o schema permanenta de distribuire a refugiatilor pe baza cotelor obligatorii, afirma cancelarul Germaniei, Angela Merkel, mentinand flexibilitatea fata de primirea extracomunitarilor.

Intr-un discurs de 40 de minute rostit in Bundestag (Camera inferioara a Parlamentului german), Angela Merkel a respins criticile privind riscurile de securitate generate de venirea imigrantilor din Orientul Mijlociu si din nordul Africii, relateaza Mediafax.

"Cel mai puternic raspuns dat teroristilor este sa ne continuam vietile normal si sa mentinem valorile de pana acum, cu incredere si in libertate", a declarat Merkel, potrivit Reuters, referindu-se la atentatele de la Paris.

"Noi, europenii, vom demonstra ca vietile noastre libere sunt mai puternice decat orice act de teroare", a subliniat cancelarul Germaniei.

"Distribuirea refugiatilor in functie de performantele economice si de alte conditii, disponibilitatea de a participa la un sistem permanent de repartizare a refugiatilor conform cotelor vor determina daca Spatiul Schengen va rezista pe termen lung", a subliniat liderul de la Berlin.

Dupa atacurile teroriste de la Paris, in care au fost ucise 130 de persoane, Polonia a semnalat ca ar putea sa nu mai accepte cotele obligatorii privind distribuirea refugiatilor impuse de Uniunea Europeana.

Romania, Cehia, Slovacia si Ungaria au votat, in Consiliul UE pentru Justitie si Afaceri Interne, impotriva sistemului de relocare a imigrantilor conform unor cote obligatorii, dar schema a fost aprobata.

Manuel Valls: UE nu trebuie sa mai primeasca imigranti


Premierul francez a participat la o intalnire informala la Matignon cu jurnalisti de la mai multe publicatii europene, noteaza Mediafax. "Europa trebuie sa spuna ca nu poate sa mai primeasca alti imigranti, asa ceva nu este posibil", a declarat Valls.

"Controlarea frontierelor exterioare ale Uniunii Europene este esentiala pentru viitorul UE. Daca nu facem asta, atunci poporul va spune: <Ajunge, Europa!>", a completat premierul francez.

In cadrul unei reuniuni a ministrilor de Interne ai statelor UE, organizata vineri la Bruxelles, Franta a prezentat un plan, pe fondul atentatelor teroriste de la Paris, care sustine, in special, intensificarea controalelor la frontierele UE si crearea unui registru intraeuropean al pasagerilor aerieni (PNR).

"Europa trebuie sa gaseasca solutii pentru imigranti care sunt primiti in tarile vecine ale Siriei. In caz contrar, Europa pune la indoiala capacitatea sa de a-si controla in mod eficient frontierele", a sustinut Valls.

Comisia Europeana a adoptat, marti, cadrul juridic pentru finantarea unor contributii din partea UE oferite Turciei, pentru a diminua fluxul de imigranti care sosesc in Europa prin Turcia, dar discutiile dintre statele UE privitoare la colectarea celor trei miliarde de euro promise Turciei se anunta a fi dificile, potrivit unor surse europene, scrie AFP.

In cadrul reuniunii de la Matignon, Valls a subliniat ca Germania si Italia sunt vizate de atacuri ale organizatiei teroriste Stat Islamic (SI), in contextul in care Franta incearca sa formeze o coalitie unica sau, cel putin, o interventie coordonata impotriva SI in Siria.

Presedintele francez, Francois Hollande, o va intampina miercuri seara, la Palatul Elysee, pe Angela Merkel, cancelarul Germaniei, si joi dimineata pe Matteo Renzi, premierul Italiei, inainte de a pleca spre Moscova, unde se va intalni cu presedintele rus, Vladimir Putin.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3504 vizualizari
  • +35 (37 voturi)    
    In cazul asta (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 18:11)

    Adrian [anonim]

    Romaniei sa i se impuna cota cand o fi in Schengen
    • +8 (8 voturi)    
      Chiar si asa (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 19:13)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Romania poate accepta si o cota de 100% din refugiati, ca tot nu vor sta in tara. Refugiatii au luat-o inaintea politicienilor si circula liber oricum - cu sau fara Schengen - o drept de care unii europeni nu se bucura.
  • +28 (30 voturi)    
    Adio (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 18:14)

    Razvan [anonim]

    Daca de asta depinde viitorul Schengen, vorba aia: "ce-am avut si ce-am pierdut"... sa ramana Merkel sanatoasa cu "refugiatii'' ei.
    • +12 (12 voturi)    
      Corect !!!!!! (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 20:06)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

      Eu nu mai sunt sigur ca vreau in acelasi Schengen cu Mekeloaica !!!!
  • +25 (27 voturi)    
    Merkeloaica (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 18:26)

    CititorulComentator [utilizator]

    1. Ti-ai pierdut credibilitatea. Chemi oamenii in Germania si pe urma ai pretentia sa-i ia restul tarilor.
    2. Romania nu este in Schengen deci...pa!
  • +21 (23 voturi)    
    Bravo Merchel (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 18:27)

    BartSimpson [utilizator]

    Cel mai puternic raspuns dat teroristilor este sa-i primim in continuare cu bratele deschise ... cucoana asta a luat-o rau pe aratura ..sau are un plan bine pus la punct de distrugere a germaniei si europei in acelasi timp ..
    • +1 (1 vot)    
      Eu cred (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 21:02)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      că i-ar fi mai bine dacă ar reface zidul Berlinului. Ea să rămână în partea Rep. Democrate Germane.
  • +21 (23 voturi)    
    Schengen (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 18:28)

    aladdin [utilizator]

    Ei, uite ca acum nu mai vrem noi in Schengen. Te oftici?
    I-ai chemat, tine-ti-i. Nu mai aveati sclavi destui?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu vrem Schengen (Joi, 26 noiembrie 2015, 0:24)

      graul [anonim] i-a raspuns lui aladdin

      Nu avem nevoie de problemele voastre. Am vazut cat de sigur este Schengenul: terorismul de acolo vine.
      Preferam controalele noastre la frontiera ca sa ne aparam de teroristii vostrii.
      Tineti-va teroristii la voi.
  • +20 (22 voturi)    
    un atentat de proportii in Berlin sau Hanovra.... (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 18:33)

    lili [anonim]

    Sau Hamburg sau Frankfurt sau ....
    Si s-o auzi pe madam Merkel cum nu mai vrea refugiati, la fel cum declara acum Premierul francez Manuel Valls!!!
    Un atentat intr-o gara sau intr-un tren, sau la o scoala sau la Parlamentul german....btw....
    Dna Merkel, varza ati facut cu politica europeana, dvs sunteti responsabila de vanzoleala asta, dvs i-ati pus pe drumuri pe amaratii aia care ingheata azi in Macedonia pe camp, in corturi sau sub cerul liber..
    Dvs, stimata doamna!!
  • +24 (26 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 18:34)

    pathfinder [utilizator]

    Asta s-a dilit de tot.

    Parisul e mort, Bruxelles e mort, meciul Germaniei cu Olanda s-a anulat si asta o tine danga-langa: Batman! Batman!

    S-o opreasca cineva pana nu-i prea tarziu!
    • +8 (10 voturi)    
      da (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 19:06)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      delir total, ti-e si sila sa mai zici ceva.
  • +23 (25 voturi)    
    traducere adaptata din germana si olandeza (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 18:38)

    giigi [utilizator]

    dragi Romani, daca nu acceptati cotele, nu o sa mai avem cu ce sa va santajam.
    • +10 (12 voturi)    
      :)))) asta-i tare, da nu-i bai plecam in SUA (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 19:06)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui giigi

      mai repede se ridica vizele de SUA decit sa intram in Sccchhhhengen. Ne-au omorit cu vizele lor dupa 90.

      sa-i tina acolo si sa se multiculturalizeze pina le iese multiculturalismul pe nas ..... asa pe romaneste
      • 0 (0 voturi)    
        In SUA e mult mai sigur... (Joi, 26 noiembrie 2015, 0:26)

        radu [anonim] i-a raspuns lui mnicku

        ...decat in Schengen.
        Americanii au invatat ceva dupa nine ilevan.
  • +8 (10 voturi)    
    . (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 18:50)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Super idee,sa-i ia Merkeloglu pe toti si sa ramana Shengen Germania.
  • +7 (9 voturi)    
    Ok (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 18:52)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Merkel, pleaca! Germania, out!
  • +5 (7 voturi)    
    schengen (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 19:00)

    ion [anonim]

    viitorul schengen depinde doare de acei care sunt in schengen, nu de acei care sunt in EU

    si doamna inainte sa faca declaratii trebuie sa tina cont de ceilalti, fiindca nu e singura
    iar declaratii gen va asteptam cu bratele deschise, sunt doar despre bratele ei, nu a altora si pe banii altora

    si inca ceva:
    1. frontiera bine pazita comuna, EU
    2. armata, politie, sistem de salvare comune

    ok, pentru refugiati si care vin, dar fiecare identificat, urmarit , etc. nu vin ei sa se bata cu politia la frontiera sau sa intre asa prin camp, iar noi suspendam schengen cand vrem si facem ce vrem, nu ii place sa mearga la putin
  • +7 (9 voturi)    
    Pe noi nu ne-au primit in Schengen, asa ca (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 19:07)

    Kurmurdar Aliev [anonim]

    nu primim nici noi vreun arab.
    Si nici nu mai vrem in Schengenul lor de ca...t.
    Sa ramana ei in Schengen cu toti arabetztii aia si sa se spele pe cap cu ei.
    Daca Mutulica de la Cotroceni o tine pe a Cocoanei nemtoaice, iesim in strada si il umplem de flegme.
    • 0 (0 voturi)    
      Schegen raus (Joi, 26 noiembrie 2015, 0:30)

      stop [anonim] i-a raspuns lui Kurmurdar Aliev

      Mutulica s-ar putea sa trebuiasca sa plece de la Cotroceni daca nu se trezeste la timp si o tot tine pe-a lui sa ne bage in Schengen.
      Gata, lucrurile s-au schimbat. Am inteles ce teapa de proportii e Schengen-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    Care Schengen? (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 20:47)

    Felix [anonim]

    ...ca nu mai e...
  • +2 (2 voturi)    
    exemplu (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 21:07)

    revo [utilizator]

    D-na Merkel, daca faceati aceasta minunata si inaltatoare declaratie pe stadionul acela pe care n-ati mai ajuns, ca ati sters-o de urgenta acasa, de la aeroport, poate va credeam. Asa, le-ati dat satisfactie teroristilor!
    Inainte de a face morala altora, fiti draguta si dati dumneavoastra exemplu de incredere, normalitate si libertate, iar la viitoarea alerta de posibile atentate, fiti prima la fata locului: in metrou, in piata, in scoala, in sala de spectacole, pe stadion, in redactia ziarelor etc. Pe urma, mai vorbim ce si cum.
  • +1 (1 vot)    
    Ne-am scos (Joi, 26 noiembrie 2015, 0:21)

    goe [anonim]

    Daca nu acceptam cotele nu suntem nici expusi in Schengen.
    Castigam pe ambele planuri.