Statul Islamic a publicat imagini cu bomba improvizata care ar fi provocat prabusirea avionului rus in Egipt

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 18 noiembrie 2015, 19:22 Actualitate | Internaţional

Bomba improvizata care ar fi provocat prabusirea avionului rus in Sinai
Foto: Twitter
Statul Islamic a publicat in revista sa imagini cu elemente care, sustine gruparea terorista, ar fi fost folosite pentru a crea dispozitivul explozibil improvizat ce ar fi provocat prabusirea unui avion de linie rus in Peninsula Sinai din Egipt in luna octombrie, catastrofa soldata cu moartea celor 224 de persoane aflate la bord, relateaza Mashable citand Associated Press.

Imaginea a fost publicata in cel mai recent numar al revistei in limba engleza a gruparii teroriste, Dabiq, insotita de titlul "EXCLUSIV - Imaginea dispozitivului explozibil improvizat folosit pentru a provoca pradusirea avionului de linie rus".

In fotografie se pot vedea o cutie galben-aurie de suc Schweppes Gold si elemente ce par a reprezenta alte componente ale bombei.

Grupul extremist a afirmat anterior ca a provocat prabusirea avionului, insa nu a dat detalii la acea vreme.

Serviciul rus de securitate FSB a anuntat marti ca o bomba a provocat prabusirea avionului. Cei mai multi pasageri aflati la bordul aeronavei erau turisti rusi.

Egiptul a anuntat ca investigheaza in continuare cauzele prabusirii.


Citeste mai multe despre   









13127 vizualizari
  • -11 (21 voturi)    
    Nu ar trebui sa dati imagini cu bombe artizanale! (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 19:40)

    r.m. [anonim]

    Mai lipseste sa dati si intructiunile pas cu pas.

    Sau cum se prepara drogurile

    Printre noi circula o sumedienie de psihopati, care vazand ca e destul de simplista si accesibila bomba i-ar incuraja.
    • +2 (8 voturi)    
      Nici cutite nu ar trebui publicate (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:50)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui r.m.

      Si nici topoare. In fond topoarele ucid. Pomi.
    • -9 (13 voturi)    
      Nu se poate intra cu o cutie de suc la avion! (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 21:11)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui r.m.

      De ani buni nu se mai poate intra in sala unde astepti avionul cu recipiente care contin lichide. In plus cutiile de tabla sunt foarte vizibile pe scannere. Este imposibil sa te strecori cu asa ceva.

      Cutia putea ajunge in aeronava doar cu concursul unor angajati ai aeroportului manevrati de CIA.

      Explozibilul a fost plasat la bordul avionului cazut in peninsula Sinai in urma unei decizii a guvernului american ca razbunare pentru bombardamentele rusesti din Siria din cauza carora au murit probabil multi americani care luptau impotriva lui Al Assad sub masca armatei siriene libere.

      Statul Islamic nu exista. Este doar o organizatie fantoma inventata de SUA pentru a-si justifica razboaiele petroliere. Tot ce apare pe internet referitor la noi si noi isparvi ale SI este intoxicare marca CIA.
      • +5 (5 voturi)    
        conspiratii ieftine (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 23:47)

        LiveLeaker [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

        Ai intrat vreodata pe liveleak.com? ai vazut macar documentarul de la VICE legat de ISIS? crede-ma ca n-ai mai spune nici o secunda ca nu exista.

        Insa nu au aparut din senin, ce-i drept, ci din influente venite de la atacurile americanilor in Iraq, de primavara araba si interventia groaznica a lui Assad, si multe alte detalii.
      • +1 (1 vot)    
        Tocmai, ca se poate (Joi, 19 noiembrie 2015, 8:55)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Imediat dupa atentat au spus mai multi cat de slabe sunt masurile de securitate pe aeroporturile egiptene. Cum poti sa treci orice prin "filtrele" lor.
      • +3 (3 voturi)    
        Ce idiot esti (Joi, 19 noiembrie 2015, 9:31)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Intreaba pe cineva care a mers cu avionul si vei vedea ca se pot pune cutii cu lichide in bagajul de cala. Lucratorii de la aeroport au strecurat un bagaj de cala cu bomba. Nu stiu despre statul islamic insa este un lucru clar: mintea ta nu exista fiind doar un sistem reflex de sustinere a unui idiot
      • +1 (1 vot)    
        Tu stii prea multe (Joi, 19 noiembrie 2015, 10:46)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Cu siguranta esti implicat. Altfel nu se explica de unde ai datele sa faci atatea legaturi specifice si concrete. Care este rolul tau in toata afacerea asta? Cu cat esti platit?

        Dar legat de bomba, agentii de securitate din aeroport au fost filmati de turisti in repetate randuri luand bani de la oameni ca sa nu ii mai treaca prin scannere. Deci puteai sa urci cu o camila in avion daca dadeai destul.
      • 0 (0 voturi)    
        Dar in aeroport poti cumpara (Joi, 19 noiembrie 2015, 17:48)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Plasticul e usor de ascuns, cumperi o cutie de cola si o umppli ulterior in avion. Un detonator il face si un copil de gradinita.
        Uiti un detaliu important, avionul era rusesc....iti dai seama ce securitate au aia in aeroport, poate sa-ti interzica sa urci cu bidonul de vodca, o cutiuta, o sticluta e parfum bre.
    • +1 (1 vot)    
      da da (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 21:46)

      Eugen [anonim] i-a raspuns lui r.m.

      Chiar crezi ca psihopatii asteptau articolul din Hotnews ca sa se apuce de facut bombe?

      Nu cred ca este film de gen, mai ales cele care sunt despre "razboiul contra terorismului", in care sa nu fi vazut cum se asambleaza, explodeaza/dezamorseaza IED-uri.
  • +13 (13 voturi)    
    Un foarte bun exemplu de "Coruptia Ucide !" (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 19:50)

    liviul2006 [utilizator]

    se pare ca erau destul de usor de mituit cei de la aeroport...
  • +6 (8 voturi)    
    Imi fac si eu una sa merg la pescuit (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:34)

    Si eu [anonim]

    Ce usor ? Cutie d-aia am si eu