Criza migrantilor In martie va fi propus un nou plan de repartizare in UE a 200.000 de refugiati, direct din taberele din Turcia, Iordania si Liban

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2015, 8:46 Actualitate | Internaţional

refugiati
Foto: Fundatia ICAR
Comisia Europeana va propune in martie un nou plan de repartizare in statele membre UE a 200.000 de refugiati, adusi direct din taberele situate in tari ca Turcia, Iordania si Liban, pentru a combate fluxul masiv de imigranti care vin in spatiul comunitar, relateaza Financial Times, citat de Mediafax.

Oficialii europeni vor incerca sa redacteze noul plan pe baza recomandarilor facute de Inaltul Comisar ONU pentru Refugiati (UNHCR), care a cerut UE sa preia alti 200.000 de refugiati direct din tarile care nu fac parte din blocul comunitar, precum Libanul si Turcia. Numarul final al refugiatilor care ar urma sa fie repartizati in UE nu a fost deocamdata hotarat, potrivit unor oficiali. 

Preluarea unui numar mare de refugiati ar putea face parte dintr-un acord cu Turcia, pe care UE spera sa o convinga sa joace un rol mai important in combaterea fluxului de imigranti catre Europa.  

De altfel, la summitul de saptamana trecuta de la Bruxelles, liderii UE au convenit asupra unui plan care prevede ajutoare in valoare de pana la trei miliarde de euro pentru Ankara, pentru a face fata celor 2,5 milioane de refugiati, posibilitatea de a devansa liberalizarea regimului vizelor Schengen pentru cetatenii turci si deschiderea unor noi capitole in cadrul negocierilor de aderare a Turciei la UE. 

Peste 600.000 de imigranti au intrat in UE de la inceputul anului, potrivit UNHCR. Majoritatea au venit prin Turcia, inainte de a intra in UE prin Grecia. 

Taberele din Liban si Turcia sunt supraaglomerate, refugiatii reprezentand in prezent aproape o treime din populatia Libanului. UNHCR a cerut in mod repetat UE sa preia mai multi refugiati direct din aceste tabere.


Citeste mai multe despre   









1768 vizualizari
  • +27 (29 voturi)    
    adicalea unii e mai prosti (Marţi, 20 octombrie 2015, 8:59)

    mnicku [anonim]

    noi am stat la cozi imense pt o viza in vest iar acum imigrantii sint adusi gratis in UE direct cu avionu + pachete de asistenta din banii contribuabililor

    w...h...
    • +10 (10 voturi)    
      Repartizarea (Marţi, 20 octombrie 2015, 9:24)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Nu va face decat loc pt altii
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 20 octombrie 2015, 9:25)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Deci minim inca 7-8 mii si pentru noi. Daca inaltul comisar ONU nu ne-a recomandat si pe noi cui trebuie? Uite asa ajung extremisti ca PEGIDA relevanti.
      • +11 (11 voturi)    
        PEGIDA nu sunt extremisti (Marţi, 20 octombrie 2015, 11:57)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui tirolez

        Acolo sunt oameni normali, ingrijorati precum cei de pe acest forum de soarta tarilor din Europa. Extremisti sunt politicienii de la Bruxelles si la Berlin. Aia sunt fascisti anti-europeni. Anti-europenismul trebuie sa aiba azi aceiasi valoare cu anti-semitismul; si condamnat ca atare.
    • +8 (8 voturi)    
      NICI NU E MISTO IN SCHENGEN ! (Marţi, 20 octombrie 2015, 10:02)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Exact asa.Noi nu vom mai intra in veci in Schengen,pt. ca nu avem ce oferi in schimb. Vom plati insa ca altii sa intre. Imi las totusi imaginatia libera si ma gandesc ca, daca Behtelul a fost pretul ca sa intram in NATO, care ar fi pretul pe care ar trebui sa-l platim ca sa intram in Schengen ? Grane...aur...petrol... Asta am dat noi, cei mici, celor mari de-a lungul istoriei !
    • +13 (13 voturi)    
      praful si pulberea (Marţi, 20 octombrie 2015, 10:35)

      relu [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      mai mult decat atat...toate legile si proiectele UE, croite pe un tip de civilizatie, vor fi refacute si remodelate pentru milioanele de musulmani...
      asta da "realpolitk" madam Merkel
    • +13 (13 voturi)    
      plus (Marţi, 20 octombrie 2015, 11:15)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      John Kerry spunea acum cateva zile ca numarul imigrantilor in Europa e deja la cote periculoase...dar Merkel mai vrea!

      in cativa ani cand expodeaza rahatul oare o sa plateasca ea... sau o sa vina ea sa ii care in spate inapoin in turcia pe fiecare dintre ei? Ca de adus ii aduce pe banii nostri.

      Sa dus in Turcia inchinanduse sultanului dar tot na rezolvat nimic.

      Asa e cand esti parte dintr-un balaur cu 28 capete (UE)...stai si inghiti gogosile altora!
  • +8 (8 voturi)    
    in stilul asta... (Marţi, 20 octombrie 2015, 9:08)

    liviu_ [utilizator]

    pana in 2017 o sa aiba fiecare tara minim 100k si atunci sa te tii...
    sa nu uitam de venit lunar de 12 milioane + 4 milioane daca nu au unde sta... deci peste salariu mediu pe economie...
  • +10 (10 voturi)    
    cum vor fi repartizati? (Marţi, 20 octombrie 2015, 9:22)

    danut [anonim]

    Vor fi urcati toti in avioane spre Germania si se vor trezi in tari ca Romania sau Bulgaria, unde vor face scandal in aeroporturi?
  • +14 (14 voturi)    
    Normal (Marţi, 20 octombrie 2015, 9:25)

    smc [utilizator]

    Hai, cine zicea ca aia de acum o luna, doua sunt toti care o sa fie? Ca 4000 de arabi din Africa adusi in Romania nu sunt asa de multi?

    Mai e vreunul acum de parere ca astia vor fi ultimii?

    Merkel judecata pentru tradare!

    Cetateni ai Europei, acum trebuie sa actionati!
  • +13 (13 voturi)    
    Adica... (Marţi, 20 octombrie 2015, 9:33)

    AKM [utilizator]

    In afara de cei intrati ilegal si bagati cu forta in toate tarile prin cotele obligatorii, mai aduc si altii direct din Africa. Nu conteaza faptul ca tarile au declarat ca nu au resursele necesare intretinerii lor.
    Cei care-i aduc sa-i tina la ei, nu e normal sa ni-i aduca la toti "plocon". Nu toate tarile au nevoie de ei, democratic si european ar fi sa se tina cont si de parerile celorlalti in afara de Grtmania si Franta.
  • +10 (10 voturi)    
    exact (Marţi, 20 octombrie 2015, 9:33)

    glass [anonim]

    Exact, unii e mai prosti, vezi ca noi nu intelege... Adica "pentru a combate fluxul masiv de imigranti care vin in spatiul comunitar" vor aduce 200.000 de imigranti in plus. E o logica demna de 1984!
  • +9 (9 voturi)    
    nu stiu (Marţi, 20 octombrie 2015, 9:34)

    Point [utilizator]

    cum denumesti insistenta in prostie,insa comisia asta parca vrea sa aprinda focul si mai tare.toate tarile,inclusiv germania,dau semne ca s-a ajuns la limita,iar dobitocii astia fara viziune de viitor,mai au putin si ne aduc islamisti direct de la sursa,de pe front!!
  • +12 (12 voturi)    
    "Cote obligatorii" planetare (Marţi, 20 octombrie 2015, 9:47)

    UE, azilul intregii lumi [anonim]

    E incredibil ca Europa e singura destinatie considerata "normala" de catre aceste organizatii internationale, ca si cum ar fi de la sine inteles ca daca undeva pe planeta intervin militar intr-o tara Turcia, Rusia, Iran, Arabia Saudita si USA, atunci "refugiatii" trebuie spalati, hraniti si preluati gratis de catre UE, pe banii celor care muncesc in Europa si nu au nici un fel de legatura cu mizeria aia islamo-barbara.

    Arata a nebunie, a suicid colectiv, a autodistrugere a unei civilizatii.
    Europa este deja incapabila sa asigure de lucru la 23 de milioane de oameni, somerii ei, are zeci de milioane de saraci ai ei, si totusi se insista sa primeasca alte milioane, din alte parti ale planetei.

    Se va ajunge la disperare in voturi, se va amplifica sustinerea pentru partidele populiste care vor efectiv disparitia UE.

    Politica pro-imigrationista, violenta si agresiva, pentru ca impune haos si dezechilibre majore, este una criminala, care conduce in final la schimbarea esentei culturii si civilizatiei europene, la disparitia lenta si sigura a specificului european.

    Trebuie sa existe opozitie, pe toate caile legale si mediatice, impotriva programului oficial de asasinare a Europei, de transformare a ei intr-un fel de azil sub cerul liber.
  • +10 (10 voturi)    
    Haha (Marţi, 20 octombrie 2015, 10:17)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Alte tari nu mai sunt in lumea asta pentru smecherasii de la ONU? De ce neaparat tari din Europa? Si de ce la Bruxelles se continua mascarada asta? Chiar vor sa puna doar guverne de dreapta peste tot in Europa care sa sparga uniunea la primul apel?
    • +3 (3 voturi)    
      pentru ca... (Marţi, 20 octombrie 2015, 14:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      ieuropa au pe al de merkel si hollan sau cum il cheama...

      nu vezi ca a ajuns premierul turciei sa faca misto de cancelarul germaniei?!

      o sa ajunga europa de rasul planetei... un fel de cos de gunoi...
      australia urla ca ue trebuie sa primeasca, da ei nu primesc nimic...
  • +6 (8 voturi)    
    Propus? (Marţi, 20 octombrie 2015, 10:17)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Vreti sa spuneti diktat?
  • +11 (11 voturi)    
    Astia-s nebuni la Bruxelles? (Marţi, 20 octombrie 2015, 10:41)

    MBA [utilizator]

    Sau sunt deja condusi de petrodolarii musulmani? Vor sa transforme in cativa zeci de ani Europa intr-o regiune musulmana? Ce credeti ca se va intampla peste cativa zeci de ani cand natalitatea europenilor crestini e in scadere dramatica si cea a musulmanilor si a tiganilor e pozitiva serios? Nu trebuie sa fim doctori in stiinte sa aflam raspunsul...
    • +8 (8 voturi)    
      nebuni/ratardati/ticalosi (Marţi, 20 octombrie 2015, 11:59)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui MBA

      "...repartizare in statele membre UE a 200.000 de refugiati, adusi direct din taberele situate in tari ca Turcia, Iordania si Liban, pentru a combate fluxul masiv de imigranti care vin in spatiul comunitar..."
      Cum ar veni combati fluxul de refugiati aducandu-i direct la destinatie - moka. Astia de la Bruxelles sunt pur si simplu retardati. Un copil de 8 ani ar sesiza imediat lipsa de logica a acestui enunt. Letal cand pui niste cretini sa conduca destinele unui continent.

      "Oficialii europeni vor incerca sa redacteze noul plan pe baza recomandarilor facute de Inaltul Comisar ONU pentru Refugiati (UNHCR), care a cerut UE sa preia alti 200.000 de refugiati direct din tarile care nu fac parte din blocul comunitar"
      Pe cand ONU va recomanda TUTUROR tarilor membre ONU sa preia "refugiati"? Toata planeta vrea in Europa, iar Juncker&Merkel se fac pres, daruind tarile europene veneticilor de pe toata planeta. Cetatenii europeni nu mai conteaza - "dispensable".
    • 0 (0 voturi)    
      citeste (Marţi, 20 octombrie 2015, 23:16)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      houellebecq.
  • +10 (10 voturi)    
    Basescu a avut dreptate (Marţi, 20 octombrie 2015, 11:04)

    rViki [utilizator]

    Inca o data Basescu a avut dreptate. La fiecare sase luni, vor fi 200 000 de distribuit. In ritmul asta s-a terminat cu Romania in zece ani.