Avioane militare ruse si israeliene au fost aproape de o confruntare, in sudul Siriei (surse)

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 18 octombrie 2015, 13:27 Actualitate | Internaţional

Avioane militare ruse si israeliene au fost aproape de o confruntare, la frontiera dintre Liban si Siria, situatie care a condus la crearea unei linii speciale de comunicatii intre cele doua parti, afirma surse libaneze citate de ziarul As Safir si de site-ul israelian Ynetnews.com, scrie Mediafax.

Acum aproximativ doua saptamani, fortele ruse care efectueaza raiduri in Siria au depistat pe radare avioane de vanatoare israeliene care se aflau in nordul Libanului si se indreptau spre sudul Siriei.

"Avioane de vanatoare ruse au fost trimise imediat pentru a bloca aeronavele israeliene, in zona Akkar (nordul Libanului). Rusii au avertizat pilotii israelieni ca, daca vor intra in Siria, vor avea pretext pentru a deschide focul", a declarat un oficial militar libanez citat de cotidianul As Safir.

Avioanele militare israeliene s-au intors, pentru a evita confruntarea, iar Fortele Aeriene ruse au reiterat avertismentul privind evitarea, pe viitor, a spatiului aerian sirian.

Aviatia militara israeliana survoleaza cu regularitate Libanul si sudul Siriei. "Au misiuni de observare a miscarilor navelor in portul Tartus si a traficului aerian spre Siria, pentru a se evita transferul de armament catre miscarea siita libaneza Hezbollah", explica o alta sursa libaneza.

Dupa aceasta situatie, Rusia si Israelul au anuntat pe 15 octombrie crearea unei linii speciale de comunicatii despre operatiunile din Siria, pentru a evita incidentele in spatiul aerian sirian. "Schimbul reciproc de informatii despre operatiunile avioanelor militare va fi efectuat printr-o linie speciala de comunicatii", a declarat Igor Konashenkov, purtatorul de cuvant al Ministerului rus al Apararii.

Rusia a lansat la sfarsitul lunii septembrie raiduri aeriene in Siria, pentru sustinerea regimului Bashar al-Assad. In mod oficial, Israelul nu deruleaza operatiuni militare pe teritoriul Siriei.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
10257 vizualizari
  • +14 (70 voturi)    
    Israelul are mandat de survol? (Duminică, 18 octombrie 2015, 13:37)

    king david [anonim]

    Parcă e nevoie de așa ceva ca să survolezi - mai ales cu avioane militare - teritoriul altei țări.
    Chiar sunt curios.
    • -8 (82 voturi)    
      Numai avioanele rusesti (Duminică, 18 octombrie 2015, 13:47)

      Jay [anonim] i-a raspuns lui king david

      militare au nevoie de mandat (international) pentru survol, avioanele celorlalte tari ale Coalitiei survoleaza ce vor si unde vor pilotii lor, inclusiv Romania ;}
      Si, sa nu uitam, rusii nu au dreptul la nimic, nici macar la existenta. De-aia li se pregateste holocaustul de catre Comunitatea Internationala.
      Poate protesteaza careva!
      • -6 (58 voturi)    
        Confunzi (Duminică, 18 octombrie 2015, 14:50)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Jay

        NATO n-a aparat niciodata dictaturi, pretinzand ca ar reprezenta legitimate populara. Si nici coruptia n-am aparat-o vreodata, pretinzand ca e valoare nationala sau unionala. Nici n-am pretins vreodata vreun centimetru patrat din afara teritoriului NATO. Nici n-am pretins despre vreo revolutie populara ca ar fi fascista. Nici nu ne-am deghizat vreodata trupele pretinzand ca nu ar fi acolo unde au fost. Nici nu am lovit vreodata obiective civile fara sa ne recunoastem vina. Nici n-am pretins vreodata ca restul lumii e obligata moral sa se incline in fata fortelor si prestigiului NATO. Si asa mai departe.

        Chiar nu semanati cu noi, desi va doriti mult. Si nici nu avem de gand sa impartim lumea cu voi. In primul rand noi nu impartim lumea in sfere de dominatie. Noi dominam cultural, pur si simplu, iar cine nu imbratiseaza valorile fundamentale, e treaba lui, nu trebuie pedepsit pentru asta. Asta-i una. A doua, voi sunteti dracul gol, comunisti prespalati, oligarhi vicleni. NIMENI de pe lumea asta nu beneficiaza de alaturarea cu voi. Iar cei care o fac, o fac doar de teama represaliilor. NICIODATA vreun popor nu a acceptat de bunavoie sa vi se alature. Sunteti malefici si inapoiati. Si inca va mandriti cu asta. Sunteti pur si simplu o forta inapoiata, parasutata ilegal din secolul XIX in secolul XXI.

        Sa-ti intre bine in cap: NIMENI nu va vrea! Iar cei care va zambesc, nu zambesc cu zambetul lor. Ci doar de teama.
        • +11 (47 voturi)    
          Minti ca o gazeta americana de kibutz, Itzik! (Duminică, 18 octombrie 2015, 15:52)

          Satul de propagandisti mediocri [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          A aparut internetul, propagandistule! Nu mai sintem in anii '50, cu Ana Pauker dictind, cu Brucan cenzurind si cu altii ca ei (si ca tine) jefuind, arestind si torturind protejati de tancuri sovietice.

          Iti inchipui ca mai poti sa obtii ceva mintind fara pic de rusine in fata unor oameni care cunosc adevarul?

          Tot textul tau e o minciuna de la primul cuvint pina la ultimul. Ca tot ce scrii pe aici, de altfel. Se pare ca te crezi tare destept... :-)
          • +2 (18 voturi)    
            Gata, fugi si ia-ti pastilele (Duminică, 18 octombrie 2015, 16:37)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Satul de propagandisti mediocri

            alea pink nu alea albastre.
            • 0 (12 voturi)    
              Mars la (Duminică, 18 octombrie 2015, 21:16)

              mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

              Deline, mancator de untura de balena...
              • +1 (11 voturi)    
                borhotul de pufoaika (Duminică, 18 octombrie 2015, 22:12)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

                ce iti mai place
                • 0 (2 voturi)    
                  DUPA COMENTARIILE (Luni, 19 octombrie 2015, 16:04)

                  mopsu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                  de pana acum, am crezut ca sunteti un domn , oricum cei 7 ani de acasa, lipsesc cu desavarsire, poate prietenii citesc cele cuvinte manjite de dvs. Cat despre sclavul de wolf , este un nimic atata timp cat ataca oameni simpli care-si spun parerea...Bineinteles ca atata timp cat veti mai comenta pe HN , va voi raspunde cu cuvinte jignitoare...
              • 0 (6 voturi)    
                Nope, you're wrong Ivane (Luni, 19 octombrie 2015, 4:18)

                Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

                Steak triple A...AAA, albertana, the best in the world.
          • +6 (32 voturi)    
            Nu va vrem! (Duminică, 18 octombrie 2015, 18:10)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Satul de propagandisti mediocri

            Nimeni nu vrea alaturarea cu Rusia de bunavoie. Nu avem nevoie de voi! Nu avem nevoie de "prietenia" voastra, de banii vostri manjiti cu snge si rapt, nu ne trebuie nimic de la voi nenorocitilor!

            Ai inteles?! Nu aveti ce cauta in Romania! Nu va doreste NIMENI din Europa. si nici de pe vreun alt continent!

            Rusia, mars afara din Europa! Tara de oligarhi oligofreni, plina de oameni lasi si brutali! O sa primiti ce meritati pentru cat rau ati facut altor popoare.
            • -8 (16 voturi)    
              Alo (Duminică, 18 octombrie 2015, 21:02)

              io [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

              Alo, moderarea! Cat sa-l mai suportam pe acest bezmetic xenofob? Cat sa-i mai suportam mesajele? 
              • -4 (12 voturi)    
                pana cand vei deveni (Duminică, 18 octombrie 2015, 22:13)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui io

                cenusha de pufoaika
                • -1 (3 voturi)    
                  Oricum (Luni, 19 octombrie 2015, 16:05)

                  mopsu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                  draga domnule, cred ca etnobotanicele fac parte din meniul dvs. Cu nerespect...
              • -2 (8 voturi)    
                Ce ai cu el? (Luni, 19 octombrie 2015, 4:32)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui io

                Ce ai cu el? Poate ca, daca-si exprima delirul in direct, omul sufera mai putin.
        • +1 (13 voturi)    
          Pesemne (Duminică, 18 octombrie 2015, 17:38)

          io [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          Pesemne esti ironic, altfel da-mi voie sa ma intreb daca nu cumva ai probleme la mansarda.
          • 0 (16 voturi)    
            Propaganda (Duminică, 18 octombrie 2015, 18:42)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui io

            Ce am intreprins noi NATO?! Jandarmerie mondiala. Mai buna sau mai rea. Ca inca nu ne pricepem la actiunile politice de dupa razboi, asta-i adevarat,dar cine se pricepe la asta?! Experienta se castiga in timp. Reciteste ce-am scris si judeca singur, fara ajutorul propagandei rusesti.

            NATO ar putea sa cucereasca militar pe cine vrea. Dar NICI o tara NATO nu a cerut vreodata vreun teritoriu din tarile pe care le-am atacat, pe buna dreptate. Nu am sustinut NICIODATA vreun dictator in actiunile criminale impotriva propriului popor. Nu ne-am deghizat NICIODATA trupele. Nu am pretins NICIODATA ca trupele noastre n-ar fi fost acolo unde au luptat. N-am sustinut NICIODATA vreun principiu diferit fata de ceea ce sustinem si pe teritoriul NATO, libertate, democratie, libertatea presei, statul de drept, separarea puterilor in stat, anti-terorismul, etc.

            Reciteste atent ce-am scris. Lasa naiba propaganda. Gandeste cu unicul tau cap, nu cu cel colectiv.
            • +4 (14 voturi)    
              chiar ca propaganda (Duminică, 18 octombrie 2015, 19:12)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

              camp bondsteel in autoproclamata republica kosovo

              in rest, ai dreptate... in irak s-a intrat pe fata si dispretuind orice urma de drept international. Bineinteles, a urmat un "ooops, nu au fost arme de distrugere in masa". Ihi...
            • +3 (7 voturi)    
              Libertate (Duminică, 18 octombrie 2015, 21:04)

              io [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

              "libertate, democratie, libertatea presei, statul de drept, separarea puterilor in stat, anti-terorismul, etc."

              Fericiti cei saraci cu Duhul, caci a lor va fi Imparatia Cerurilor...
        • +1 (5 voturi)    
          Gigel, tu vorbesti in numele NATO? (Luni, 19 octombrie 2015, 4:30)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Gigel, tu vorbesti in numele NATO?

          Hahahaha, mai baieti, medicii ce zic despre evolutia voastra?
    • -9 (51 voturi)    
      Stiu ca e discutabil ... (Duminică, 18 octombrie 2015, 13:51)

      JG [utilizator] i-a raspuns lui king david

      Stiu ca problema e discutabila, dar intre o tara (Israelul) cu vecini de unde vin commando-uri, si o alta (Rusia) aflata la mii de km de teritoriul ei, ... aleg dreptul atacatului de a urmari PESTE-granita agresorul.
      Shalom.
      • +18 (40 voturi)    
        Drept ? (Duminică, 18 octombrie 2015, 14:47)

        El Condor [anonim] i-a raspuns lui JG

        Acum cate minute a aparut acest drept ? Sau il are numai cel cu ratul mare ?
        • -1 (19 voturi)    
          Israelul are dreptul sa se apere (Duminică, 18 octombrie 2015, 18:54)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui El Condor

          Multi v-ati dori sa dispara Israelul de pe harta. O tara straveche, civilizata, de 8 milioane de oameni, inconjurata de un ocean de arabi.

          Cum sa dispara Israelul, ca sa ramana cine si sa faca ce?! Ce avantaj ai tu personal daca Israelul ar fi distrus de catre arabi?! De ce sa se lase continuu atacat Israelul?! Numai anul trecut a trimis Hamasul 4000 de rachete peste Israel, iar Israelul e de vina pentru ca ii urmareste pe nemernici in vagaunile lor??!! Israelul a de vina ca Hamasul trage din scoli si ia ostatici civili, si se ascunde intentionat printre civili?!

          Tare as vrea sa vad cum reactionezi fata de o forta care te-ar ataca cu mii de bombe. Ce drepturi ti-ai acorda ca sa te aperi militar?! Ce-ai gandi daca altii ti-ar reprosa ca poporul tau e atacatorul??!!
          • 0 (14 voturi)    
            Ahrabii is ca mujicii (Duminică, 18 octombrie 2015, 20:13)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            Acolo e o insula de civilizatie si bunastare, inconjurata de putori flamande.
            • -3 (13 voturi)    
              Plosnita pe (Duminică, 18 octombrie 2015, 21:18)

              mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

              spatele canadienilor esti tu ....
          • +1 (1 vot)    
            pai te-ai gandi.. (Luni, 19 octombrie 2015, 19:18)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            "chiar sunt atacatorul!".. pentru ca e adevarat, nu? chiar daca poti argumenta, valid, ca rolurile au fost la un moment dat inversate...
    • -5 (49 voturi)    
      Hezzbolach (Duminică, 18 octombrie 2015, 13:59)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui king david

      In schimb aceasta organizatie terorista are sigur mandat sa provoace atentate in Israel. Sub protectie ruseasca, pare-se.
  • +9 (17 voturi)    
    Tocati ISIS!!! (Duminică, 18 octombrie 2015, 13:53)

    John cel Putred [anonim]

    Europeni, rusi, americani, evrei!!!!Bombardati non-stop aceasta escrescenta toxica ISIS!!!!Covor de bombe pe pagani baieti!!!Unul sa nu ramana!!!
    • -21 (39 voturi)    
      NU UITATI - Nota Bene (Duminică, 18 octombrie 2015, 14:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui John cel Putred

      MUJICIA =ISIS
      • +15 (33 voturi)    
        Iar ai apărut? (Duminică, 18 octombrie 2015, 16:04)

        LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui un domn

        Ți-ai tras rația de booze în bot?
  • -11 (35 voturi)    
    adica (Duminică, 18 octombrie 2015, 14:52)

    toxx [utilizator]

    putem spune ca Putin a anexat si Siria :) daca el raspunde altor avioane militare ca nu au drept de survol asupra teritoriului sirian, si nu o face Assad...
    • -16 (34 voturi)    
      uniunea eur-asiatica incepe in siria (Duminică, 18 octombrie 2015, 15:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      dementul de dughin va incepe primele expeditii misionare ortodoxe Mujice, N.B - Ortodoxia Mujica nu este Congruenta cu Ortodoxia mediteraneneeana
      • -1 (9 voturi)    
        In-congruenta (Duminică, 18 octombrie 2015, 17:40)

        io [anonim] i-a raspuns lui un domn

        Iar tu, drag domn, nu esti nicidecum congruent cu bunul simt sau ratiunea! Noroc bun
        • +2 (10 voturi)    
          Mujic Congruent cu nesimtit (Duminică, 18 octombrie 2015, 19:54)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui io

          dovedit de la Octombrie Roshu 1917 - Asasnara Monarhului rus (nu mujic) si a familiei acestuia - SOVROM - capusha Mujica in Romania...etc.. fa pe deshteptul, pe rublele tale
  • +24 (42 voturi)    
    bibi a avut un soc (Duminică, 18 octombrie 2015, 15:11)

    jaz [utilizator]

    pana acum zburau in siria ca pe bulevard
    • -3 (13 voturi)    
      I-ai intrebat pe sirieni ce cred?! (Duminică, 18 octombrie 2015, 19:08)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      Eu am citit ceva vag, dar ceea ce m-au convins au fost marturiile refugiatilor sirieni, colegi ai mei de lucru. Spre surprinderea multora, sirienii sustineau interventia Israelului in Siria, in urma cu vreo 2 ani. De ce? Pentru ca rebelii sirieni au fost atacati si de fortele Hamas, nu doar de armata lui Assad. Si atunci era logic ca rebelii sa fie ajutati de Israel impotriva Hamas. Ceea ce nu prea s-a intamplat decat sporadic, vreo doua sau trei atacuri aerine.
      • +1 (9 voturi)    
        daniels esti melodramatic (Duminică, 18 octombrie 2015, 21:08)

        jaz [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        citez ""refugiatii sirieni, colegi ai mei de munca"", acolo la voi la hasbara se poate mai bine
        • 0 (0 voturi)    
          Nu mint (Luni, 19 octombrie 2015, 19:49)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui jaz

          Nu trebuie sa ma crezi. Dar asta nu inseamna ca mint. Am ramas uimit, la fel cum tot uimiti au fost si alti arabi cand le-am povestit durerea siriana, ideea lor de a apela la Israel. Nu mai caut prinpresa. Dar ideea chiar s-a vehiculat la un moment dat.

          Si pana la urma ce de miri atat?! Pe orice santier international gasesti zeci de natii, ca de-aia e santier international. Mare branza, ce sa spun?!
  • +16 (48 voturi)    
    ... (Duminică, 18 octombrie 2015, 15:34)

    juan [anonim]

    S-a terminat cu distractia Israelului, marea democratie a Orientului. Sper sa fie rusii invitati si in Palestina, un teritoriu transformat de Israel in lagar. Greu de crezut cat impact pot sa aiba cele cateva avioane rusesti (jumate rable dupa parerea vestului) si cateva vase in fata monstrului militar Israel, a celui mai mare cumparator de arme Arabia Saudita si marii coalitii a binelui condusa de insasi steaua democratiei!
  • 0 (16 voturi)    
    ... (Duminică, 18 octombrie 2015, 16:28)

    dragos234 [utilizator]

    Daca erau avioane americane, mai faceau rusii scandal?
    • +3 (9 voturi)    
      Pai (Duminică, 18 octombrie 2015, 17:42)

      io [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Americanii sunt deja in Siria, ai uitat ca bombardeaza acolo de vreun an, alaturi de coalitia "internationala"? Rusii nu pot deocamdata reglementa intruziunile aeriene ale unor entitati ajunse acolo apriori.
  • +6 (12 voturi)    
    goana dupa profit... (Duminică, 18 octombrie 2015, 16:57)

    ela [anonim]

    Stau si ma minunez cum in sec. xxl, disperata lumea alearga dupa materii prime,petrol,profit.Nu sint mai buni nici NATO decit rusii [ataca mai mult tari numai cu resurse in scopul de-a le apara bineinteles]si nici rusii care urmaresc la fel putere, glorie,bogatie.Am intrat intr-un secol mai degraba al barbariei ,unde, marile puteri potente economic si militar urmaresc sa-si consolideze hegemonia,adica spus pe romaneste,capitalismul putred si lacom [o forma de sclavagie moderna oferita de multinationalele hapsane de bani ]si comunismul muribund,compromis ca doctrina si resuscitat doar cu ambitii.Decenta ar cere ambilor suporteri NATO si RUSIA mai multa atentie si maturitate.Razboiul e razboi indifferent in numele la ce il porti:distrugi,omori,jefuiesti[pretinzand prada resurse naturale pentru reconstructia a ceea ce cu nerusinare ai distrus [vezi tarile din golf dupa dictatori]pui pe drumuri milioane de oameni pe care altii sa-i preia ]ameninti si I-ti arati forta,o nebunie ce mai asa ca, putina decenta in sustinerea ambelor parti...razboiul e urat chiar si in istorie daramite contemporan.......RESPECT..
    • -1 (1 vot)    
      Asa este (Luni, 19 octombrie 2015, 10:31)

      Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui ela

      Totul e o goana dupa resurse (ale altuia :) evident). Dreptul international e mort si neingropat si culmea e ca tocmai americanii, cei care trebuiau sa stie ca democratia autentica inseamna musai respectarea legii, au contribuit masiv la situatia asta. Nu ca doar ei ar fi vinovati sau ca rusii sunt Alba ca Zapada. Dar de la rusi macar nu aveam pretentii.
  • 0 (6 voturi)    
    doar o parere......In virtutea adevarului cautat.. (Duminică, 18 octombrie 2015, 17:16)

    ely [anonim]

    Cautam continuu adevarul si ne umilim in fatza costiintei drepte ,ca e greu sa gasim lumina si imposibil sa aplicam dreptatea..Marsam in timp cu speranta ca vom deveni virtuosi dar e o iluzie.In numele multor adevaruri s-au urzit intrigi si razboaie.Omul are o capacitate limitata de perceptie si analiza a costiintei universael.In numele ei si la umbra ei se fac abuzuri,se limiteaza drepturi.Am impresia ca intre politicaly correct si dictatura [limitarea dreptului de a te exprima liber si cenzura opiniei este un mare semn de egal La fel cu tarile comuniste unde dictatura [LIBERTATEA de exprimare se suprima] deci care e diferenta.AMBELE SE PREVALEAZA DE LIBERTATEA DE EXPRIMARE SI OPINIE AMBELE TE SUFOCA SI INDUC TEAMA DE A VORBI LIBER]Doua sisteme croite de acelasi croitor.........
  • +4 (20 voturi)    
    URSS (Duminică, 18 octombrie 2015, 18:14)

    _eu_ [utilizator]

    Dragi tovarasi si alti iubitori de rusi,

    In urma cu putin timp, Rusia se "ocupa" de Ucraina, sustinea populatia rusa din aceasta tara. Acum se ocupa de Siria si islam. Urmatoarea activitate ruseasca va fi, probabil, Moldova, care, dupa cum stim, e "pamant rusesc" tatuca Putin se simte obligat sa protejeze sarmanii rusi ramasi acolo!

    Urmeaza apoi Romania, ca pe langa Ukraina si Moldova ce mai conteaza inca un petic de pamant!

    Eu, in fata democratiei stalinist-putiniste, prefer totalitarismul americano-european!
  • +8 (8 voturi)    
    e tardiva (Duminică, 18 octombrie 2015, 18:20)

    serban [anonim]

    Articolul specifica . Intalnirea aeriana a avut loc acuma doua saptamani . Acum a fost pus la punct un sistem de comunicare la nivelul conducerilor operative pentru evitarea acestor incidente. Oricum inaintea interventiei ruse in Siria au fost discutii la nivel inalt politic si militar intre Rusia si israel
  • +1 (3 voturi)    
    interesante comentarii... (Luni, 19 octombrie 2015, 12:22)

    pehash [utilizator]