Ungaria reintroduce temporar controale la frontiera cu Slovenia

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 17:58 Actualitate | Internaţional

Ungaria a reinstituit temporar controale la frontiera cu Slovenia, in contextul afluxului de refugiati, anunta ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto, masura fiind permisa de Tratatul Schengen.

"Am aflat ca imigrantii clandestini care nu pot intra in Ungaria din cauza inchiderii frontierei cu Croatia sunt transportati pe la granita sloveno-ungara", a explicat Szijjarto, potrivit agentiei MTI, citata de Mediafax.

"Am introdus temporar controalele la frontiera, in conformitate cu Tratatul Schengen", a adaugat seful diplomatiei de la Budapesta.

Guvernul Ungariei a informat Slovenia si Comisia Europeana in legatura cu aceasta decizie.

Ungaria a inchis, incepand de sambata, frontiera cu Croatia, astfel ca imigrantii extracomunitari aflati pe teritoriul croat se indreapta spre Slovenia, in drumul spre Austria si Germania.

Conform Acordului Schengen, in situatii exceptionale, tarile pot introduce, temporar, controale la frontierele din cadrul spatiului comun de libera circulatie. "In situatii de amenintari grave la adresa ordinii publice sau de riscuri privind securitatea interna, un stat membru Schengen poate reintroduce controale la frontiera interna pentru cel mult 30 de zile sau pe durata previzibila a riscului la adresa ordinii publice daca perioada depaseste 30 de zile", se arata in Articolul 23(1) al Regulamentului CE 562/2006 privind functionarea Schengen.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
754 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    DESI NU SUNT UN FAN AL LUI ORBAN ... (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 18:50)

    arheopterix [utilizator]

    Care are multe bube in cap , nu pot sa nu remarc faptul ca in problema migratorilor, pare , cel putin pina in present , singurul sef de stat European , normal la cap .
    • -2 (4 voturi)    
      Grupul de la Visegrad (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 21:30)

      contest [anonim] i-a raspuns lui arheopterix

      e ca V. Orban! Nu-i singur, asadar! Vezi si nu uita sa lauzi si Frontul Nazional francezzz, din Grupul de la Vichy-en-garde! si Brittonii lui Farrage si grecii din Golden Dawn merita omagiile tale, toti sunt "normali la cap" precum eroul tau, VO! Heil!
  • 0 (2 voturi)    
    DLE ? SYRIASI... (Duminică, 18 octombrie 2015, 9:11)

    arheopterix [utilizator]

    Aveti o pozitie constant promigrationista si dupa cum v-am mai spus, pareti unul dintre cei adusi in RO spre a fi scolit . Trecem peste lipsa de recunostinta . Ce nu pareti sa pricepeti , este ca cetateanul mediu European nu va doreste in EU , spre deosebire de unii lideri politici .Pozitiile se radicalizeaza rapid si consecinta va fi ca liderii politici vor fi schimbati si musafirii nepoftiti (inclusiv dumneavoastra ) , vor fi expulzati. Pe final va rog sa nu ma tutuiti ca nu suntem de-o teapa (categoria-pribeag obraznic adus de vint ) .
    • 0 (2 voturi)    
      Pribegi (Duminică, 18 octombrie 2015, 23:23)

      contest [anonim] i-a raspuns lui arheopterix

      sunt toti sapiens-ii cu Neanderthal 4% in genomul Europenilor comun cu cel al Mediorientalilor! Nici un popor European nu s-a format prin generatie spontanee ci a migrat din cu total alt continent! Religia crestina e de import, adusa de "pribegi", sa utilizez limbajul postarii "arheopterix" de mai sus! Lipsa de recunostinta fata de acei "pribegi" noi o stim de pe vremea Inchizitiei si mai recent a Holocaustului, a pogromurilor! Islamul, Judaismul (dar nu si Sionismul)& Crestinismul sunt perfect fraterne, din sursa lor comuna mediorentala ! Daca nu va convine, nu practicati demagogia, preferabil ateismul ori hinduismul lui Gandhi! I'm OK, sir sahib?!
  • 0 (2 voturi)    
    DLE? SYRIASI .... (Luni, 19 octombrie 2015, 21:29)

    arheopterix [utilizator]

    Incerc sa va luminez . Este adevarat ca oamenii au migrat toti din Africa de vest (inclusiv Neanderthalienii de care ati auzit pina si Dv dar amestecati jalnic niste evenimente care se desfasurau lent in zeci de mii de ani , si priveau teritorii practic nelocuite . Mai stati Dr....i pe poponet vreo 10-15000de ani s-om mai vorbi . Pina atunci va redau o poezie din RO ,,Ciocoi pribeag adus de vint, De ai cu iadul legamint Loveste-n-noi....Nu-ti redau toata poezia (foarte apreciata de Romani ) ca-ti cad salvarii in vine . Oricum faza cu expulzarea ramine valabila (azi anonimatul nu te protejeaza )Cu cit cirii mai mult cu atit vinatorul te dibue mai repede , si pari genul cu limbarita
  • 0 (2 voturi)    
    Aquila rrromana?! (Miercuri, 21 octombrie 2015, 17:12)

    contest [anonim]

    Latrator, latrator postacul "arhaeopterix" ...
    De-asta nu e Romania o democratie ci un cosmar, fiindca sunt cu duiumul, "pasari" (Aquile?!) cu zvastika in cioc..
  • 0 (2 voturi)    
    DUPA CUM SE VEDE NU VA CITESC DECIT EU . (Joi, 22 octombrie 2015, 18:58)

    arheopterix [utilizator]

    Deaceea va asigur ca va studiez si am sa insist ca obraznicia de sorginte orientala sa primeasca rasplata cuvenita. Am rabdarea necesara !