Violentele in Cisiordania continua: Un copil palestinian in varsta de 13 ani, ucis de armata israeliana/ Berlinul, ingrijorat de o a treia Intifada

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2015, 15:27 Actualitate | Internaţional

Berlinul s-a aratat ingrijorat luni de inceperea unei a treia Intifade, dupa violentele care au avut loc in cursul weekendului la Ierusalim, informeaza AFP. Declaratia autoritatilor germane vine cu cateva ore inaintea vizitei premierului israelian Benjamin Netanyahu la Berlin. In decursul zilei de luni a aparut si informatia ca un preadolescent palestinian a fost ucis de armata israeliana.

"Ceea ce este posibil sa se dezvolte este ceva comparabil cu o noua Intifada", a declarat purtatorul de cuvant al Ministerului german de Externe, Martin Schafer, in timpul unei conferinte de presa.

"Guvernul este putrenic ingrijorat de escaladarea violentelor care a facut, din nou, numeroase victime la Jerusalem si in Cisiordania in acest weekend", a adaugat reprezentantul MAE german.

"Condamnam in termenii cei mai fermi atacul cu cutit asupra unor trecatori israelieni produs vineri la Ierusalim" in cursul caruia doua persoane si-au pierdut viata, a aratat Martin Schafer. "Acesta este, desigur, pozitia noastra si fata de actele de razbunare impotriva civililor palestinieni nevinovati", a adaugat purtatorul de cuvant.

Un preadolescent palestinian a fost ucis luni in timpul unor ciocniri cu armata israeliana  in tabara de refugiati Aida de langa Bethleeem, in Cisiordania ocupata, au declarat pentru AFP politia si Semiluna Rosie Palestiniana.

Abdel Rahmane Abdallah, in varsta de 13 ani, a fost impuscat mortal in piept in timpul unor confruntari cu politia desfasurate in miezul zilei. este al doilea tanar palestinian ucis de soldatii israelieni in decurs de 24 de ore in Cisiordania.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2594 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    de cand e berlinul asa de preocupat ? (Luni, 5 octombrie 2015, 15:44)

    rov [utilizator]

    de situatia evreilor?
    • 0 (14 voturi)    
      Berlinul (Luni, 5 octombrie 2015, 16:47)

      conbac [utilizator] i-a raspuns lui rov

      E preocupat de situatia palestinienilor.Foarte bine,Sa-i invite la ei.
  • +12 (18 voturi)    
    de ce? (Luni, 5 octombrie 2015, 15:49)

    DSS [utilizator]

    de ce scrieti doar despre mortii palestienieni? Au fost numeroase incidente soldate cu morti si raniti in Ierusalim si imprejurimi de care nu ati scris.
    E dreptul israelienilor sa se apare de terorism si de cei care se razboiesc cu civilii
  • +9 (19 voturi)    
    Vai saracul (Luni, 5 octombrie 2015, 16:24)

    smc [utilizator]

    Din articolele astea reiese ca adolescentul acela era un suflet neprihanit, victima inocenta.

    Dar, de fapt, toti astia sunt atacatori, dau cu pietre, cu Molotoave, cutite, pistoale. Contextul esential este "intr-o confruntare cu armata". Ce cauta juniorul acolo? Credeti ca IDF se duce peste ei la scoala si ii casapeste?

    Dimpotriva, abia fac fata la cat de multi gandaci de astia otravitori sunt pe acolo care fac jihad marunt, dar fara incetare, fara oboseala si asupra oricui pot.

    19-year-old Islamic Jihad terrorist Mohammed Shafik Halabi attacked a young Jewish family in Jerusalem’s Old City, repeatedly stabbing the parents and their infant child before snatching another civilian’s weapon and firing on police and tourists in a frenzied attack.

    Border police reacted quickly to the attack and shot him dead.

    https://behindthenewsisrael.wordpress.com/2015/10/03/thousands-like-facebook-page-honoring-jerusalem-terrorist/
  • +6 (12 voturi)    
    Mda (Luni, 5 octombrie 2015, 16:41)

    batmanss [utilizator]

    Si la ce varsta a fost invatat "copilul" ala sa folosească o arma ? Te joci cu focul , te arzi !
    • +7 (11 voturi)    
      Am vazut (Luni, 5 octombrie 2015, 17:28)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      copii din astia , care la 8-9 ani erau invatati sa decapiteze " infideli". Deci asta de 13 ani poate fi un terorist cu state vechi.
      • -5 (9 voturi)    
        poate? (Luni, 5 octombrie 2015, 17:45)

        bobo [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

        eu zic ca "poate fi" nu justifica omorarea unui om. Intai il impuscam si apoi confirmam daca a fost terorist sau nu?
        • +2 (6 voturi)    
          Poate (Luni, 5 octombrie 2015, 18:20)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bobo

          are state vechi in terorism. Sau poate este un proapat terorist. Intradevar nu pot stii care este vechimea lui in terorism.
        • +3 (5 voturi)    
          daca vine la tine ... (Luni, 5 octombrie 2015, 18:20)

          Barbu89 [anonim] i-a raspuns lui bobo

          Daca vine la mine sa-mi deie in cap cu o piatra sau sticla incendiara, poate fi si luptatorul pentru pace nr. 1 al Palistanului , eu tot am sa ma apar, daca n-am altceva, si cu pusca
        • +4 (4 voturi)    
          no comment (Luni, 5 octombrie 2015, 18:37)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui bobo

          http://www.algemeiner.com/2014/05/21/palestinian-tv-teaches-kids-the-way-to-jihad-street/#
        • -1 (1 vot)    
          Bobo... (Luni, 5 octombrie 2015, 19:33)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui bobo

          Cand vezi ca a bagat cutitul in oameni si se indreapta si spre tine, nu mai ai nevoie de alta confirmare.
          Sau poate ca nici dovezile astea nu sunt destule...
          Poate in optica ta.
  • +7 (9 voturi)    
    mod de descriere nepartinitor? (Luni, 5 octombrie 2015, 18:14)

    Barbu89 [anonim]

    Copilul palestinian de 13 ani "a fost ucis".
    pe de alta parte,
    2 persoane "si-au pierdut viata" in cursul unui atac cu cutit asupra unor trecatori. Sa inteleg ca cei doi trecatori se aflau acolo cand a fost un atac cu cutit, si de frica au scapat din mana viata, pe care apoi n-au mai gasit-o, deci au pierdut-o. Trebuie s-o caute la biroul de obiecte pierdute palestinian, sau din Berlin? Acolo , in atacul cu cutit, din cate am citit prin alte parti, au fost si raniti, printre care un copil de 2 ani, dar nu palestinian ci israelian, asa ca "nu se numara"...Nu-i asa?