Sute de refugiati, impiedicati de fortele turce sa mearga in Grecia, au plecat spre Bulgaria

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 15:53 Actualitate | Internaţional

Oameni fugind de teoristii din Bataclan
Foto: Captura YouTube
Sute de refugiati sirieni, care erau blocati de fortele turce in zona Edirne, in timp ce incercau sa ajunga pe jos in Grecia, au plecat spre frontiera cu Bulgaria, a declarat un oficial din Jandarmeria turca pentru agentia ANA-MPA, transmite site-ul Greek Reporter, citat de Mediafax.

Potrivit autoritatilor vamale turce, nu exista niciun indiciu ca refugiatii ar incerca sa mearga spre Grecia.

Refugiatii au plecat pe autostrada TEM, care face legatura intre Istanbul si Edirne, apoi spre punctul de trecere a frontierei dintre Turcia si Bulgaria de la Kapikule, a precizat oficialul din cadrul Jandarmeriei.

Fortele turce se aflau intr-o situatie tensionata cu refugiatii de cateva zile la Edirne, blocandu-le accesul spre Grecia si Bulgaria. Mii de refugiati au fost transportati cu autobuzele inapoi la Istanbul, dar aproximativ 900 au ramas la Edirne, iar acum au plecat spre Kapikule.

La ordinul prefectului din Edirne, Dursun Ali Sahin, ofiterii Jandarmeriei au inlaturat barierele si nu au mai incercat sa ii opreasca. Prin urmare, potrivit oficialilor locali, refugiatii ar urma sa ajunga la Kapikule, unde vor fi intampinati de politistii bulgari.

Potrivit unor surse din cadrul politiei din Edirne, este posibil insa ca refugiatii sa se intoarca spre frontiera greaca, daca sunt blocati de autoritatile bulgare.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5151 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    :-)) (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 16:22)

    Soljenitin [utilizator]

    Ghici pe unde au sa vina din Bulgaria? :))
    • +10 (10 voturi)    
      Pe Dunare? (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 18:21)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      .... inotand contra curentului ca sa ajunga in Germania lor adorata?
    • -3 (3 voturi)    
      pe scurt: AM PUS-O ! (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 23:51)

      filohs [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      de ce nu se cheama lumea la arme? Ce mai asteptam?
  • +10 (10 voturi)    
    Valul se apropie (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 16:25)

    soring [anonim]

    Se apropie de RO.
    D-le Ponta arata-ne cat est de bun intr-un moment de criza.
    Pe bune , convinge-ne , nu o tuli la turci sau italieni.
    • -3 (7 voturi)    
      sau iohannis ca ponta nu mai are autoritate (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 20:15)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui soring

      poate ne arata iohannis cat e de bun in situatii de criza,ca ponta nu mai are nici o legitimitate, nu-i asa?
  • -3 (5 voturi)    
    Cool (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 16:28)

    Axel [anonim]

    Ii asteptam cu mamaliga si sarmalute.
    • +17 (17 voturi)    
      Da, cu carne de porc (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 17:08)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Axel

      Cine mananca intra, cine nu, sta afara
    • +4 (4 voturi)    
      Via Ucraina (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 20:17)

      Bozi [utilizator] i-a raspuns lui Axel

      Eu zic sa-i trimitem in Ucraina, sa vada cum e razboiul si prin partile estice. Schimb de experienta, ce mai! Poate ii invata si pe ucrainieni sa o ia la pas spre Germania.
  • +9 (9 voturi)    
    stim deja cum vor reactiona... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 17:19)

    demaGOGU [utilizator]

    ...la granita Ro: vor incepe sa planga.
  • -5 (9 voturi)    
    Momentul adevărului (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 17:33)

    cineva [anonim]

    La ce ne folosesc NATO şi scutul antirachetă deja ne-am lămurit, la cca. un an după ce ne Băsescu ne declara în momentul cel mai sigur din toată istoria noastră.
    Rămâne să vedem şi efectul transformării Diviziei de infanterie Dacica în divizie NATO şi al trecerii acesteia sub controlul NATO: cine va apăra graniţa de sud dacă va fi nevoie de intervenţia armatei (ca în Ungaria şi Austria), având în vedere faptul că Divizia Dacica este coordonată de NATO şi nu de Bucureşti?
    Acum vom vedea pentru ce plătim ministerul de interne şi ministerul apărării şi vom avea oportunitatea de a testa concecinţele integrării României în NATO şi UE. Sper să constatăm că au fost bune, pentru că dacă nu, vom intra într-o epocă întunecată în care politica statului va fi ruptă complet şi independentă de populaţie, ca în anii '80 (pentru că de ieşit, n-o să putem ieşi).
    • +1 (5 voturi)    
      Grija mare (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 19:40)

      AlexT [anonim] i-a raspuns lui cineva

      @cineva
      : Vezi tovarase postak, ca ai gresit articolul, tu trebuia sa postezi la acela cu Russia Today, sa-i sustii un pic, ca scartie.
      PS. Bai, postaci rusnaci, nici in weekend nu va luati liber, ma ?
      • -1 (5 voturi)    
        Da tu de unde eşti? (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 20:50)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui AlexT

        Bre, da ori tu eşti din băieţii ăia ai lui Breazu? Plătit din şpăgi să aperi occidentul şi democraţia originală? Ăia erau aşa, cu postări scurte şi la obiect, fără imaginaţie: pac-pac injurătura cu tovarăse, cu rusia, aia cu comuniştii, de se plângeau şi-ai voştri că nu vă duce capul la nimic. Vezi mai sună la partid sau pe la ce ONG te-o fi plătind să-ţi dea nişte indicaţii cum să-ţi îmogăţeşti conţinutul. Vezi poate zici ceva şi de China pentru diversitate că de povestea cu Rusia s-a plictisit populaţia.
    • +2 (2 voturi)    
      ce granita de sud visezi? (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 20:18)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui cineva

      se va bloca podul ruse-giurgiu
      bulgarii vor face la fel ca croatii, o sa-i mute de colo-colo, adica de la granita cu turcia la podul de la giurgiu. ala e "calcaiul lui ahile", ca nu o sa poti bloca podul fara sa-ti sara in cap UE
      • +1 (3 voturi)    
        cred ca nu esti de pe malul Dunarii (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 20:44)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Ălora nu le trebuie pod. Au trecut ei marea pe bărcuţe gonflabile. Dunărea se traversează foarte uşor cu o barcă obişnuită, din alea pe care le vedem pe Herăstrău de exemplu. Plus că mai e şi Dobrogea.