VIDEO Consulul Frantei in Turcia, suspendat dupa ce a fost filmat in timp ce vindea barci imigrantilor extracomunitari

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 22:41 Actualitate | Internaţional

Consulul francez in Turcia, filmat in timp ce vindea barci imigrantilor
Foto: captura euronews
Francoise Olcay, consulul Frantei in orasul turc Bodrum, a fost suspendat din functie pentru ca este suspectat ca a vandut ambarcatiuni imigrantilor extracomunitari care vin pe cale maritima in Europa, informeaza Mediafax citand site-ul postului tv France2.

Francoise Olcay, consul al Frantei in Bodrum din octombrie 2014, a fost filmata in secret de jurnalistii de la France 2 in timp ce vindea barci si veste de salvare imigrantilor care incearca sa ajunga pe cale maritima in Grecia. Obiectele erau vandute pe o plaja din Bodrum, in sud-vestul Turciei, in fata Agentiei Consulare a Frantei, unde era arborat drapelul francez.



Potrivit estimarilor ONU, peste 125.000 de oameni au ajuns in Grecia pe cale maritima in primele sapte luni ale anului 2015.

Olcay, de origine turca, a declarat ca barcile ar fi fost cumparate de extracomunitari din alta parte daca nu le-ar fi vandut ea.

In contextul acuzatiilor privind incurajarea imigratiei clandestine si chiar a traficului de persoane, Guvernul Frantei a decis suspendarea consulului.

"Ministerul de Externe a ordonat suspendarea consulului", a declarat Romain Nadal, purtatorul de cuvant al institutiei.

"Francoise Olcay a fost informata despre suspendare de consulul general al Frantei din Istanbul", precizeaza Ministerul francez de Externe.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5691 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    Occidentalii si-o fac cu mana lor (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 23:37)

    OmulNou [utilizator]

    si dupa aceea se mira ca se urca unul cu un AK in tren, altii le arunca in aer redactiile...
    • +2 (6 voturi)    
      E manipulare... (Duminică, 13 septembrie 2015, 12:15)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Tipa are un magazin pentru sporturi nautice. Activeaza pe acea plaja de mai mult de 5 ani. Probabil unii au intrat si au cumparat, ei si? Daca ii refuza nu era discriminare? Exista obligativitatea de a semna "end user declaration" apropo de ce voiai sa faci cu barca? Pescuit, atac terorist, emigratie, viol, etc?
      Cineva dorea sa o scoata din functia de consul onorific. Interesant cine va primi acea functie si asa o sa aflam si cine a platit echipa France 2
      Manipulare
      • -2 (4 voturi)    
        Adica e consul si are si pravalie ? (Duminică, 13 septembrie 2015, 13:52)

        MihaiDumitrescu1 [anonim] i-a raspuns lui CetateanulRoman

        Si ti se pare extrem de normal, nu ? Baclavale nu vinde oare ? :)))) Sorry, dar chiar e dincolo de orice aparare ...
        • +1 (1 vot)    
          Consul onorific... (Duminică, 13 septembrie 2015, 20:54)

          CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui MihaiDumitrescu1

          asta inseamna un cetatean bine vazut, de obicei cu afaceri ce merg foarte bine - de obicei cu tara pe care o reprezinta asa ca probabil materialele sportive au origine franceza - fara probleme cu justitita si care ajuta in relatiile cu publicul ambasda tarii respective.
          Nue nimic injositor ca are un magazin, magain ce nu e chiar o maghernita.
          Incearca sa vezi ce consuli onorifici avem si noi prin lume....
  • +17 (19 voturi)    
    Pai ce barca lor... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 23:57)

    The Real Sasha [utilizator]

    Franta ataca Libia, consulul francez vinde barci imigrantilor ca sa ajunga in Europa si tot Franta va obliga Romania sa accepte cota de imigranti.
  • -3 (5 voturi)    
    Ehe (Duminică, 13 septembrie 2015, 0:40)

    Snitzelvienez [utilizator]

    9/11 a fost posibil prin metode similare.
  • +3 (5 voturi)    
    O mica afacere (Duminică, 13 septembrie 2015, 1:33)

    adro [utilizator]

    "Daca nu fac eu asta, se vor gasi oricum altii care sa faca si sa profite de situatie. Asa ca de ce sa nu profit chiar eu?" Iata scuza-rationament a consulului Frantei, scuza intalnita si in situatii de alta natura decat cea de fata. E o scuza de care multi oameni obisnuiti nu sunt deloc straini. Un exemplu oarecare: ati cumpara bunuri furate si vandute la pret derizoriu stiind ca facand astfel incurajati furturile? Oricum, cumparatori oportunisti tot se vor gasi, nu?
  • +6 (8 voturi)    
    O vorba veche.... (Duminică, 13 septembrie 2015, 5:27)

    Skeptical [utilizator]

    spunea "turcul plateste".

    Vremurile s-au schimbat. Turcul e platit, Europa plateste.

    Mi-ar place sa vad o comedie cu raposatul Louis de Funes pe tema asta.
  • -1 (3 voturi)    
    Hal de consul! (Duminică, 13 septembrie 2015, 10:47)

    D_Poroineanu [utilizator]

    "-Acuzat, de ce ai furat casetofonul?
    -Onorata instanta, mi-a fost frica ca il va fura cineva si l-am luat sa-l pastrez mai bine in pod la mine"
    scena de la tribunal de prin 1982.

    Sa vinzi barci gonflabile fara motor si sa pui oamenii pe mare este o crima. Deci, Monsieur Ocay, la OCNA Edicule ! Daca nu vindeati barci intra altcineva.