VIDEO Consulul Frantei in Turcia, suspendat dupa ce a fost filmat in timp ce vindea barci imigrantilor extracomunitari

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 22:41 Actualitate | Internaţional

Consulul francez in Turcia, filmat in timp ce vindea barci imigrantilor
Foto: captura euronews
Francoise Olcay, consulul Frantei in orasul turc Bodrum, a fost suspendat din functie pentru ca este suspectat ca a vandut ambarcatiuni imigrantilor extracomunitari care vin pe cale maritima in Europa, informeaza Mediafax citand site-ul postului tv France2.

Francoise Olcay, consul al Frantei in Bodrum din octombrie 2014, a fost filmata in secret de jurnalistii de la France 2 in timp ce vindea barci si veste de salvare imigrantilor care incearca sa ajunga pe cale maritima in Grecia. Obiectele erau vandute pe o plaja din Bodrum, in sud-vestul Turciei, in fata Agentiei Consulare a Frantei, unde era arborat drapelul francez.



Potrivit estimarilor ONU, peste 125.000 de oameni au ajuns in Grecia pe cale maritima in primele sapte luni ale anului 2015.

Olcay, de origine turca, a declarat ca barcile ar fi fost cumparate de extracomunitari din alta parte daca nu le-ar fi vandut ea.

In contextul acuzatiilor privind incurajarea imigratiei clandestine si chiar a traficului de persoane, Guvernul Frantei a decis suspendarea consulului.

"Ministerul de Externe a ordonat suspendarea consulului", a declarat Romain Nadal, purtatorul de cuvant al institutiei.

"Francoise Olcay a fost informata despre suspendare de consulul general al Frantei din Istanbul", precizeaza Ministerul francez de Externe.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5625 vizualizari
  • +12 (20 voturi)    
    Occidentalii si-o fac cu mana lor (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 23:37)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    si dupa aceea se mira ca se urca unul cu un AK in tren, altii le arunca in aer redactiile...
    • +2 (6 voturi)    
      E manipulare... (Duminică, 13 septembrie 2015, 12:15)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Tipa are un magazin pentru sporturi nautice. Activeaza pe acea plaja de mai mult de 5 ani. Probabil unii au intrat si au cumparat, ei si? Daca ii refuza nu era discriminare? Exista obligativitatea de a semna "end user declaration" apropo de ce voiai sa faci cu barca? Pescuit, atac terorist, emigratie, viol, etc?
      Cineva dorea sa o scoata din functia de consul onorific. Interesant cine va primi acea functie si asa o sa aflam si cine a platit echipa France 2
      Manipulare
      • -2 (4 voturi)    
        Adica e consul si are si pravalie ? (Duminică, 13 septembrie 2015, 13:52)

        MihaiDumitrescu1 [anonim] i-a raspuns lui CetateanulRoman

        Si ti se pare extrem de normal, nu ? Baclavale nu vinde oare ? :)))) Sorry, dar chiar e dincolo de orice aparare ...
        • +1 (1 vot)    
          Consul onorific... (Duminică, 13 septembrie 2015, 20:54)

          CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui MihaiDumitrescu1

          asta inseamna un cetatean bine vazut, de obicei cu afaceri ce merg foarte bine - de obicei cu tara pe care o reprezinta asa ca probabil materialele sportive au origine franceza - fara probleme cu justitita si care ajuta in relatiile cu publicul ambasda tarii respective.
          Nue nimic injositor ca are un magazin, magain ce nu e chiar o maghernita.
          Incearca sa vezi ce consuli onorifici avem si noi prin lume....
  • +17 (19 voturi)    
    Pai ce barca lor... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 23:57)

    The Real Sasha [utilizator]

    Franta ataca Libia, consulul francez vinde barci imigrantilor ca sa ajunga in Europa si tot Franta va obliga Romania sa accepte cota de imigranti.
  • -3 (5 voturi)    
    Ehe (Duminică, 13 septembrie 2015, 0:40)

    Snitzelvienez [utilizator]

    9/11 a fost posibil prin metode similare.
  • +3 (5 voturi)    
    O mica afacere (Duminică, 13 septembrie 2015, 1:33)

    adro [utilizator]

    "Daca nu fac eu asta, se vor gasi oricum altii care sa faca si sa profite de situatie. Asa ca de ce sa nu profit chiar eu?" Iata scuza-rationament a consulului Frantei, scuza intalnita si in situatii de alta natura decat cea de fata. E o scuza de care multi oameni obisnuiti nu sunt deloc straini. Un exemplu oarecare: ati cumpara bunuri furate si vandute la pret derizoriu stiind ca facand astfel incurajati furturile? Oricum, cumparatori oportunisti tot se vor gasi, nu?
  • +6 (8 voturi)    
    O vorba veche.... (Duminică, 13 septembrie 2015, 5:27)

    Skeptical [utilizator]

    spunea "turcul plateste".

    Vremurile s-au schimbat. Turcul e platit, Europa plateste.

    Mi-ar place sa vad o comedie cu raposatul Louis de Funes pe tema asta.
  • -1 (3 voturi)    
    Hal de consul! (Duminică, 13 septembrie 2015, 10:47)

    D_Poroineanu [utilizator]

    "-Acuzat, de ce ai furat casetofonul?
    -Onorata instanta, mi-a fost frica ca il va fura cineva si l-am luat sa-l pastrez mai bine in pod la mine"
    scena de la tribunal de prin 1982.

    Sa vinzi barci gonflabile fara motor si sa pui oamenii pe mare este o crima. Deci, Monsieur Ocay, la OCNA Edicule ! Daca nu vindeati barci intra altcineva.