Ministrul grec al Finantelor ii acuza pe creditorii internationali de terorism si de umilirea grecilor, dar se arata increzator intr-un acord: UE nu isi permite colapsul financiar al Greciei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iulie 2015, 13:39 Actualitate | Internaţional

Yanis Varoufakis
Foto: Captura YouTube
Ministrul grec al Finantelor, Yanis Varoufakis, a acuzat sambata creditorii internationali ai tarii sale de "terorism" si de intentia de a-i "umili pe greci", cu o zi inaintea referendumului prin care acestia se vor pronunta asupra ultimelor propuneri de acord ale institutiilor creditoare. "Ceea ce fac cu Grecia are un nume: terorism", a acuzat Varoufakis intr-un interviu acordat cotidianului spaniol El Mundo, potrivit Agerpres.

"De ce ne-au obligat sa inchidem bancile? Pentru a le insufla oamenilor teama. Si cand este vorba despre a raspandi frica, numim acest fenomen terorism", a sustinut ministrul elen, referindu-se la politica dusa de creditori Atenei - Fondul Monetar International, Banca Centrala Europana si Uniunea Europeana.

Oricare ar fi rezultatul referendumului de duminica, bancile din Grecia se vor redeschide si va exista un acord cu creditorii, a dat asigurari Varoufakis. "Oricare va fi rezultatul referendumului, luni va exista un acord, sunt pe deplin si absolut convins de aceasta. Europa are nevoie de un acord, Grecia are nevoie de un acord, asa incat vom ajunge la un acord", a insistat el. "UE nu isi permite colapsul financiar al Greciei",

El a reiterat ca, in cazul victoriei lui "da" va demisiona, dar a acuzat ca "ceea ce vor Bruxelles si troica este ca <da> sa castige pentru a-i putea umili astfel pe greci".

"Cred ca in toata Europa este nevoie de partide ca Syriza si Podemos, partide in acelasi timp critice fata de sistem, dar si pro-europene si democrate. Cei care ne detesta vor sa ne faca sa trecem drept antieuropeni, dar nu, nu este adevarat, nu suntem asa", a mai spus Yanis Varoufakis in interviu.










3340 vizualizari
  • +18 (26 voturi)    
    El este (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 13:30)

    takada [utilizator]

    El este Numarul 1 in terorism financiar si social.

    Iata-l pe farsorul bolsevic,marele umanist comunist dand pe dinafara de atata grija fata de semenii lui.
    Mars la cotetul istoriei,cu dedicatie de la Parazitii.
    • -3 (9 voturi)    
      haha (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 19:49)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui takada

      Da, terorist ca-si apara identitatea si tara, nu mandri ca romanii care si-au vandut-o pe-o pereche de chiloti si o plasma
  • +20 (28 voturi)    
    Da, mai ţaţichi (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 13:32)

    AdiSto [utilizator]

    Aia nu alta treaba decat sa-i umileasca pe greci. Adica sa-i puna la munca, la platit de taxe si impozite si la returnat de imprumuturi. Curata umilire pentru greci.
    • +13 (17 voturi)    
      Si sa le inchida bancile (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 19:10)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      Tot mincinosul asta spunea ca nu e nici un pericol sa se inchida bancile. Si ca economiile sunt in siguranta. Si pensiile si tot.

      Pai cum i-au obligat creditorii sa-si inchida banciile? Au venit cu armata peste ei? Nu Tzeparis a dat legea aia prin care s-a dat bank holiday 6 zile? Ia sa iasa la tv si sa spuna cine l-a obligat sa dea legea aia si cum. I-au pus pistolul la tampla?
  • +16 (24 voturi)    
    hotul striga "hotii" ! (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 14:00)

    novator [utilizator]

    Ce tupeu au ticalosii astia !!!
    Dupa ce au jefuit populimea greaca si au indatorat-o pana la moarte, tot ei spun despre cei care isi vor banii inapoi, ca sunt "teroristi".

    Partea proasta este ca ticalosimea politicianista greaca, la fel ca toti politicienii care colcaie in "democratia" parlamentara, nu pot fi trasi la raspundere pentru dezatrul pe care il lasa in urma lor, lasand toata mizeria si datoriile, pe umerii credulilor si a urmasilor acestora.
  • +17 (23 voturi)    
    DA! (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 14:03)

    CRMS [utilizator]

    Acest Syriza un PSD al grecilor.
  • +13 (21 voturi)    
    Tseparis si Varukakis (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 14:26)

    Trojan.H [utilizator]

    Sper ca cei 2 extremisti de stinga sa nu mai primeasca niciun eurocent. Eu n-as mai da nimic pina nu pleaca acesti derbedei.
  • +16 (24 voturi)    
    Tz, tz, tz (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 14:28)

    Airwaves [utilizator]

    Dupa ce papi sute de miliarde de la creditori, sa arati cu degetul catre acestia si sa ii numesti teroristi... Asa ceva...

    Cred ca guvernul Greciei, corupt pana in maduva oaselor, ar trebui scos in strada si... felicitat pentru bunele intentii. Au adus o tara intreaga in pragul colapsului financiar si social, iar acum striga in gura mare ca sunt discreditati si li se proiecteaza imaginea de antieuropeni. Scuipi o comunitate internationala intre ochi, ai pretentia sa nu mai returnezi o letcaie inapoi, ca si cum ar fi venit cineva sa le bage pe gat cu forta acordurile, apoi strigi ca esti sub aslatul terorismului.

    Tactica aceasta, in proportie de 100%, se regaseste doar la Putin. Desigur, intr-o alta forma. Istoria imi va da dreptate, iar peste decenii vor iesi la suprafata sforile lui Putin, adanc infipte in spinarea Greciei.


    Uitati-va ce fete de escroci au papagalii care conduc Grecia acum. Asa e ca va inspira numai cinste si devotament pentru popor? Si grija pentru acesta.

    Totusi, nu i-as plange pe greci. As plange mai degraba pentru tarisoara noastra, care nu este prea departe de ceea ce se intampla la o aruncatura de bat.
  • +13 (19 voturi)    
    Sigur ca da... (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 15:36)

    solar [utilizator]

    Nu sunteti anti -europeni, sigur ca da.! Sunteti adeptii neocomunismului de la VLADIVOSTOK pana la LISABONA !! Adica ai lui DUGHIN si PUTIN. Cu voi pe post de manageri de sirtakis globalist!!
    Manca-v-ar rusii cu totul, inveliti,in mujdei si asortati cu UZO! Macar asa se va atenua duhorile comunismului... redivivus.
  • +9 (13 voturi)    
    terorism (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 15:37)

    cristi [anonim]

    dar ati stiut pe ce va bazati ca si prospectiva

    hai sa vedem cum gestionati
  • +4 (4 voturi)    
    vai de capul lor ! (Duminică, 5 iulie 2015, 3:09)

    Vlad-I [utilizator]

    Grecii au de ales intre a recunoaste ca sunt o tara de cleptomani puturosi sau sa arunce capra la vecini, au ales a doua varianta. Grecia are de returnat 400 de miliarde tarilor UE si 105 miliarde creditorilor din afara europei, prin anul 2012 li s-a iertat vro 100 de miliarde. Grecia are peste 30 de ani de cand sunt membrii UE si au mai luat si de acolo fonduri de coeziune. Dobanda medie pe care o platesc ei este de 4% mai mica decat portugalia, irlanda sau italia. Statul grec are proprietati in valoare de 300 miliarde, daca vindeau 50% dintre ele datoria externa devine 70% din PIB. Problema este de mentalitate daca dai bani clanurilor mai vezi bani la sfantu asteapta, are si Merkel de tras cu Varufakis Mondialul.
  • +5 (5 voturi)    
    Adică guvernul grec (Duminică, 5 iulie 2015, 10:02)

    hic sunt leones [utilizator]

    Vrea să negocieze cu teroriștii?!
    Nu mai bine le returnați 300 de miliarde celor care vor să umilească poporul grec - sunt sigur ca toți cetățenii umiliți vă vor da banii pe care trebuie să-i înapoiați - și stați cu capul sus în fața lor ca niște greci mândri ce sunteți?
  • 0 (0 voturi)    
    inca o luna... (Luni, 6 iulie 2015, 10:45)

    liviu_ [utilizator]

    si o sa ceri azil politic ca o sa te linseze propriul tau popot!

    o sa fie rau pentur toata planeta daca pica (de fapt a picat) grecia, dar este mai putin rau decat daca un stat este ajutat neconditionat! pur si simplu ue nu isi permite sa mai ajute grecia fara sa primeasca nimic in schimb, deci eu sunt in proportie de 80-90% sigur ca grecii sunt in acest moment OUT din ue si din euro