Grecia: 7.000 de oameni s-au adunat in fata Parlamentului pentru ramanerea in zona euro 

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2015, 23:45 Actualitate | Internaţional

Mii de greci ingrijorati de stragegia guvernului Tsipras fata de creditorii internationali si de riscul iesirii din zona euro s-au adunat joi seara in fata Parlamentului strigand "noi ramanem in Europa", anunta AFP. 

Potrivit politiei, intre 6.000 si 7.000 de persoane participa la manifestatie, aproape la fel de multi ca sustinatorii iesirii din zona euro care au iesit in strada cu o zi inainte, in acelasi loc, pe acordurile cantecului de rezistenta "Bella Ciao". 

Intalnirea de joi intre reprezentantii Atenei si creditori, la o reuniune a ministrilor de finante din zona euro, s-a incheiat cu un esec. Un nou summit dedicat Greciei va avea loc luni, la Bruxelles, in prezenta sefilor de stat si de guvern din 19 state membre ale Eurogrupului.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2378 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    Prea trarziu (Joi, 18 iunie 2015, 23:53)

    Vlad-I [utilizator]

    Intelegem ca exista si oameni normali la cap in Grecia. Dar aducerea la putere a stangii radicale a adancit criza , recesiune si 30 de miliarde iesite din banci, plus o imagine urata pt. posibili investitori, cine sa plateasca toata aceasta factura ? Chiar daca s-ar mai injecta bani din UE , nu ajuta la nimic, actualul guvern este o sperietoare pt. investitorii locali sau straini.
    • -4 (8 voturi)    
      wtf (Vineri, 19 iunie 2015, 4:59)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Stanga radicala ? Cu ce e ea oare diferita de dreapta radicala, din Grecia? Ai habar sau comentezi d-am $ulea ? De fapt, ce stim despre Pakistan cam asta stim si despre Grecia. Daca e vorba despre bani, da, aia vor da faliment, ajunge sa te uiti la surescitarea dobitocului ala de comentator de pe pe CNN ca sa-i dai seama ce se va intampla. Daca e vorba despre oameni...multi din Grecia vor alege comunismul, starea aia, in care nu poate exista un faliment atat de tangibil ca asta in care deja tara lor se afla.

      p.s. Din cauza unor politicieni pe care au esuat sa-i impuste pentru subminarea economiei de stat. N-am auzit sa se intrebe opinia publica de acolo : " ba' , de ce a ajuns natiunea noastra in situatia asta ?"
      Drept raspuns ar fi fost de ajuns sa impuste, in procedura de urgenta, macar cativa politicieni. Pe vremuri, pentru un juramant incalcat, pedeapsa era moartea. Astazi, cand toti politicienii jura pe banda rulanta...nu mai e nicio pedeapsa. Imi cer scuze dragi prieteni dar nu cred ca traim intr-o lume in care ,fara sa fim intrebati, a fost desfiintata pedeapsa cu moartea pentru sperjur. Inca traim intr-o minciuna, nu numai noi. Altfel asemenea absurditati n-ar avea ce cauta in "stirile" care ne inunda zi de zi. plm.
  • 0 (0 voturi)    
    a merge sau a nu merge (Vineri, 19 iunie 2015, 1:39)

    hopa [anonim]

    Lasa-i naiba de investitori...sa mai merg sau nu in grecia?cam la ce as putea sa ma astept?
    • 0 (0 voturi)    
      Eu zic sa te duci. (Vineri, 19 iunie 2015, 10:07)

      Ola [anonim] i-a raspuns lui hopa

      Daca ai platit deja banii, atunci du-te. Eu am fost in Atena in perioada in care a inceput sa se puna problema falimentului Greciei, iar manifestantii erau in centrul Atenei. In restul capitalei era liniste.
      Imi aduc aminte ca acum 2 ani a fost o perioada mai naspa cand benzinariile nu au mai fost alimentate cu combustibil.
      Daca mergi cu avionul, nu vad nici o problema.
      Daca mergi cu masina ai grija sa ai bani cash la tine macar pentru combustibilul care sa te scoata din Grecia. Nu ar fi rau sa ai ceva mai multi. Rezervorul masinii trebuie sa fie aproape plin mai tot timpul. Just in case...
      In rest, totul e isterie si circ cere sperie turistul.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru anul viitor dupa GrecExit (Vineri, 19 iunie 2015, 10:28)

      Ola [anonim] i-a raspuns lui hopa

      Daca GrecExitul se va intampla, iar Grecia va trece inapoi la drahma, atunci vad urmatoarele probleme:
      - Plata cu cardul. Probail unele restaurante, baruri, hoteluri nu vor accepta plata cu cardul, deoarece drahma va avea un curs foarte volatil fata de EUR pentru o perioada de 6 luni - 1 an.
      - Plata cash. Daca trebuie sa mergem cu EUR la noi, ca sa-i schimbam in drahme in Grecia, atunci nu uitati sa-i declarati la vama de intrare in Grecia. Probabil se vor impune restrictii la retragerea de capital din Grecia, astfel ca, la ierirea din tara, puteti fi controlati.
  • -2 (2 voturi)    
    Nu e exclusa (Vineri, 19 iunie 2015, 10:21)

    Mm [anonim]

    Nu e exclusa posibilitatea unui razboi civil
    • +2 (2 voturi)    
      Nici a impactului cu un meteorit (Vineri, 19 iunie 2015, 11:10)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mm

      :-))) Nimic in viata nu este exclus. Numai ca unele lucruri sunt mai probabile decat altele.