Scandal in Franta in urma unor afirmatii cu caracter rasist la adresa romilor: "Este o adevarata infectie"

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 12:47 Actualitate | Internaţional

Orasul Montpellier si compania de transport TaM se afla in centrul unui scandal pentru discriminarea romilor, dupa ce un delegat sindical a afirmat intr-un interviu ca "romii din autobuzele de pe linia 9 constituie un pericol sanitar", relateaza postul francez RTL, potrivit Mediafax.

Potrivit postului, declaratia discriminatorie a delegatului Dominique Grenier, de la Sindicatul Forta Muncitoreasca (FO) din cadrul companiei de transport a aglomeratiei urbane, a provocat indignarea tuturor, inclusiv a sindicatelor. De asemenea, compania a luat unele masuri in urma declaratiei, precizeaza RTL.

"Este o adevarata infectie", a declarat Dominique Grenier pe 2 aprilie pentru La Gazette de Montpellier, referindu-se la mirosul provocat de romi pe linia autobuzului 9. ca solutie, reprezentantul FO propunea introducerea unor linii speciale pentru transportarea romilor de la o tabara din Gramont, un cartier din nordul orasului, si pana la Odysseum, o zona comerciala de unde pleaca alte mijloace de transport in comun catre centru.

Propunerea a fost denuntata de catre Confederatia Generala a Muncii (CGT) din cadrul TaM, intr-un mesaj postat pe Facebook. "Nu sunt niste leprosi. Sunt supravegheati sanitar! Sa luptam impotriva saraciei, nu a saracilor", afirma organizatia. Sindicatul Sud a catalogat la randul sau afrmatiile ca "rasiste si discriminatorii". Contactata de ziarul Le Monde, conducerea TaM a afirmat, prin directorul general Jean-Luc Frizot, ca "aceasta problematica intre soferi si populatiile de romi este veche si foarte dificil de rezolvat".

Directorul a precizat ca soferilor le-au fost distribuite deodorante si ca autobuzele respective au fost inlocuite cu altele, pentru a fi curatate. In afara acestora, nu au fost fost avute in vedere alte masuri "cu caracter discriminatoriu mentionate in afirmatiile unor organizatii sindicale", a dat asigurari Frizot.

Sindicatul FO a catalogat ca "nefericite" afirmatiile lui Granier, de care s-a delimitat. "FO nu a cerut niciodata crearea unei navete speciale pentru romi", subliniaza sindicatul, aruncand, la randul sau, vina asupra conducerii, despre care afirma ca ar fi propus subcontractarea unei navete in cadrul Comitetului pentru igiena, securitate si conditii de munca. FO denunta "afirmatiile conducerii (drept) mincinoase si incalificabile".










6773 vizualizari
  • +37 (43 voturi)    
    Nu inteleg (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 12:25)

    Alex1512 [utilizator]

    Oamenii aia put. E simplu. Nu e vorba de etnie. Daca erau francezi nu se mai sensibiliza nimeni.
    • +6 (6 voturi)    
      Eu inteleg (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 23:25)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Alex1512

      Daca sunt francez, traiesc intr-o suburbie si fac naveta in oras de 10-20-30 de ani cu autobuzul, dar in ultimi 2 ani m-am trezit inconjurat zilnic de tigani romani care locuiesc intr-o tabara improvizata, fara apa curenta, fara canalizare, fara un minim de igine, care put si umplu autobuzul de paduchi!?.. Ma astept de la autoritatile locale, carora le-am platit timp de zeci de ani taxe, sa rezolve problema. Problema este clara - o tabara de tigani romani nespalati foloseste linia 9 ca sa ajunga in oras. Este discriminare cand spui lucrurilor pe nume? Atunci poate ca ar trebui sa regandim cand este discriminarea acceptabila.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu (Marţi, 14 aprilie 2015, 19:16)

        Alex1512 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Nu scrie nicaieri ca sunt romani.
  • +52 (54 voturi)    
    si acum apar ipocritii ong-isti? (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 12:52)

    cristi_an [utilizator]

    ceea ce a spus francezul e perfect adevarat.
  • +37 (47 voturi)    
    Sunt foarte dezamăgit de francezi (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 13:25)

    SKBjull [utilizator]

    Țin minte cum ne dădeau lecții în anii '90 și sincer nu speram atunci să trăiesc vremurile în care să ajungă ei în poziția de a fi nevoiți să integreze țiganii.

    Mă așteptam totuși la mai multe de la cei care se mândresc cu ”liberté, égalité, fraternité”. Chiar aș fi vrut să ne arate nouă, sălbaticilor din est, cum se face treaba.

    Nu, nu e de datoria statului român să-i integreze. Nici noi nu i-am cerut, au venit singuri, nu ne-am dus cu corăbiile să-i luăm sclavi. Avem destule probleme cu etnia noastră ca să ne permitem luxul să-i civilizăm pe alții.
    • -5 (7 voturi)    
      Lol (Duminică, 12 aprilie 2015, 11:00)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui SKBjull

      Sunt cetateni romani, nu francezi.
      • +2 (6 voturi)    
        nope (Duminică, 12 aprilie 2015, 11:58)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui HP

        iuropeni
  • +35 (39 voturi)    
    Nu văd care e problema (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 13:25)

    Elle_est [utilizator]

    Îi doare adevărul sau ce?
  • +41 (45 voturi)    
    doar realitatea (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 13:33)

    gelu antigelu [utilizator]

    pai daca nu vor sa asigure curse speciale pentru romi, trebuie sa se obisnuiasca cu realitatea. aici nu e vorba neaparat de saracie, este vorba de mentalitate si de foarte multa lene. lenea de a face ceva ca sa iesi din starea de mizerie in care te complaci de sute de ani.
    plus ca nu va putea nimeni sa-i forteze pe romi sa le foloseasca, pentru ca ar fi oricum ilogic pentru ei, ca doar n-o sa se fure intre ei si nici n-o sa cerseasca unii de la altii. vorba unui fost ministru de interne: ”Franta nu poate primi toata mizeria lumii”. ei uite ca poate. si asta e doar inceputul.
  • +20 (24 voturi)    
    D-l Grenier are perfecta dreptate!! (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 14:02)

    Inna100 [utilizator]

    Majoritatea tiganilor sunt certati la cutite cu normele elementare de igiena. Si cu atat mai mult cu cat altii curata dupa ei.
    Deasemenea nu sunt sigura ca ofuscarea sindicalistilor in legatura cu acesta tema , este sincera.
  • -11 (29 voturi)    
    nu poti incasa... (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 14:11)

    demaGOGU [utilizator]

    ...milioanele de EUR ptr integrare si sa te astepti ca Franta sa iti integreze cetatenii(sic!)

    Ro tb sa isi asume problema, altfel veto-ul FR Schengen se va perpetua ad infinitum
  • +9 (27 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 14:15)

    dragos234 [utilizator]

    Daca romii aia veneau dintr-o fosta colonie franceza din Africa, nu mai comenta nimeni nimic si plutea multiculturalismul in aer. A dar stai, astia vin din Romania, vai ce ne pute.
    • +3 (21 voturi)    
      lasa demagogia (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 15:48)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Fr isi asuma mizeria la care a contribuit dar nu TOATA mizeria lumii.

      Ro tb sa proceseze similar daca doreste respect.
      • +20 (26 voturi)    
        De ce similar? (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 16:10)

        Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Romania nu a avut colonii prin subcontinentul indian, nici beneficii de pe-acolo. Tiganii astia nu au venit din foste colonii romanesti exploatate sistematic de resurse.
        Au venit nechemeti de nimeni si au refuzat vreme de secole sa se integreze si sa adopte obiceiurile pamantului pe care s-au stabilit (ma refer aici la lipsa de igiena si dorinta de a fenta castigurile muncite).
        Problema e ca nici azi, in secolul 21, ei nu inteleg de ce fetele nu pot fi maritate la 10-11 ani. Nu inteleg de ce e obligatoriu sa-ti trimiti copii la scoala, sau de ce nu e ok sa pacalesti alti oameni.
        As vrea o demonstratie din partea Frantei, fiindca la dat lectii si critici se pricepeau foarte bine acu vreo douazeci de ani. Sa ne arate cum ii integreaza si cum ii transforma in oameni de isprava.
        • -2 (6 voturi)    
          habar n-ai ce vorbesti.. (Duminică, 12 aprilie 2015, 2:15)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Geo.B

          tiganii au fost sclavi in Romania timp de 500 de ani. noi le ziceam "robi", dar tot un fel de sclavie era. abia prin 1840 s-a abolit legea care spunea ca nu exista tigan liber..
  • +21 (23 voturi)    
    Daca-i corect politic, e si corect? (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 14:54)

    Iulian72 [utilizator]

    "Declaratia (...) a provocat indignarea tuturor, inclusiv a sindicatelor."
    Pe bune!?!? Chiar a TUTUROR?
    Inchizitia ong-urilor ne reprezinta pe toti?
    Si daca unii corecti politic se indigneaza inseamna, automat, ca au dreptate?
    Chiar trebuie sa copiati, in presa, tot ceea ce decide intelighentia vestului ca e corect?
    • +11 (15 voturi)    
      da (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 15:56)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Iulian72

      sharia neomarxista, faci puscarie pentru ''razizm'', pentru terorism mai vedem.
      • +6 (8 voturi)    
        eh... (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 18:37)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        hilar e ca este o plaga in "democratii" si este a democratiei prost intelese si aplicate. Dar... sa pape si ong-urile ceva. Noi ii tinem in brate pe venit minim garantat si nici macar nu-i punem sa presteze pentru el. Multumiri specale pentru introducerea, mentinerea si marirea lui: nastase, tariceanu, basescu/boc, ponta.
        • +3 (3 voturi)    
          da (Duminică, 12 aprilie 2015, 1:53)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          pina la urma poate bem un vin bun impreuna. Il dau eu.
          • 0 (0 voturi)    
            nu se stie niciodata (Marţi, 14 aprilie 2015, 1:38)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            Dar la mine base tot pe lista neagra e, alaturi de psd si restul sistemului.
  • +26 (28 voturi)    
    INTEGRARE IN ABSOLUT(guruBivo=rom) (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 15:04)

    arheopterix [utilizator]

    Prin anii 90 discutam cu niste prieteni francezi intre altele si de tigani . Au fost socati de punctual meu de vedere . Imi spuneau ,,mais tu est racist ! Un home come toi ! Am replicat spunindu-le ca daca ar fi trait cu ei cum am patit-o eu ar fi avut aceleasi idei . ,,Acum citva ani ne-am intilnit din nou cu ei ,,,comme tu a eu raison , et nous comme nous t .avons conndamne ....Erau cam flescaiti si fara solutii Eu asi avea una .... da nu poci sa v-o spui !
    • +8 (10 voturi)    
      Situatie similara (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 21:17)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      am avut-o in Wallonia in 1991, intr-un orasel m-au chemat la primarie sa traduc voluntar pentru compatriotii romi. .Belgienii i-au spalat, dat de mancare, benzina pentru microbuz,cazat o satra cu bulibasa intr-o vila de vacanta, La sfarsit le-am spus ca sunt tigani si populatia sa incuie bine usile locuintelor . M-au facut rasist si cu toate ca romii au plecat cu tacamurile tot eu am fost rasist. Primarul. doctor in stiinte politice m-a facut tigan desi munceam legal si plateam taxe. A fost unul din motivele pentru care am trecut oceanul si nu regret.
  • +24 (26 voturi)    
    oare acolo platesc bilet de autobuz? (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 15:08)

    xtraterestrul_roman [utilizator]

    ?
    • +8 (10 voturi)    
      dap (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 18:38)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui xtraterestrul_roman

      intotdeauna coboara cu mai multi bani fata de urcare
  • +12 (14 voturi)    
    Toleranta la Romani... (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 21:05)

    Lotte [utilizator]

    Romanii sunt mai toleranti decat francezii? Oare la noi de ce nu s-a indignat nimeni oficial de duhoarea de nespalati cu lunile pe care o emana multi dintre distinsii nostrii minoritari conationali prin mijloacele de transport in comun? Poate ca n-au vrut sa fie acuzati de discriminare? Mister....
  • +8 (10 voturi)    
    asta este (Duminică, 12 aprilie 2015, 9:08)

    tepes [utilizator]

    Nu va trece mult timp si tiganii vor fi expulzati din toate tarile europene sau ma rog aproape toate.Vor fi izolati si nu din cauza culorii pieli ci a mizeriei pe care o aduc cu ei.
  • +5 (7 voturi)    
    Pierdere de timp... (Duminică, 12 aprilie 2015, 10:21)

    Amoredivino [utilizator]

    Este o luptă pierdută. Atât timp cât armele folosite sunt de genul „politically correct”. Nu se poate câștiga bătălia cu bun simț și compasiune.
    Cum a spus marele Kemal Ataturk: Dacă nu vă dați jos fesurile vi le voi da eu cu tot cu cap!
    ///. Literatura e vax. Așa sunt ei construiți. Asta este zestrea lor genetică.
  • -10 (12 voturi)    
    Rasism (Duminică, 12 aprilie 2015, 11:05)

    HP [utilizator]

    Si, inca o data, daca mai era nevoie, ni se confirma rasismul romanilor, pe langa xenfobia legendara.

    Traditionalism desuet (anti Bor dar se cununa la biserica), anti homosexuali, anti tigani.

    Ipocriti si agramati.
  • +2 (2 voturi)    
    HomoPatibularus (Duminică, 12 aprilie 2015, 23:45)

    arheopterix [utilizator]

    Noi nu suntem cum credeti Dv , dar Dv sunteti ceeace credem noi ca sunteti Daca ati putea , ar trebui sa va fie rusine , dar nu cred ca puteti