Discutii aprinse si contradictorii intre NATO si Rusia asupra situatiei din Europa

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2015, 23:41 Actualitate | Internaţional

Inalti oficiali din cadrul NATO si din Rusia au avut discutii aprinse si contradictorii vineri despre cine poarta responsabilitatea pentru inrautatirea dramatica a relatiilor Est-Vest, relateaza Associated Press, citata de Agerpres.

"Marea diferenta este ca suntem o alianta defensiva", i-a declarat secretarul general al NATO Jens Stoltenberg unui membru al parlamentului Rusiei. "Dumneavoastra trimiteti trupe in alte tari", a adaugat el.

In schimb, parlamentarul rus Konstantin Kosaciov a negat categoric ca Rusia isi foloseste trupele regulate in Ucraina. El a notat ca alianta condusa de SUA vorbeste mult in aceste zile despre necesitatea de a respecta dreptul international, granitele unei tari si suveranitatea, dar tocmai ea a bombardat o natiune suverana, fosta Iugoslavie, in 1999.

Stoltenberg si Kosaciov, care este presedintele Comisiei pentru afaceri internationale a Consiliului Federatiei Ruse (camera superioara a parlamentului n.r.), au discutat in timpul unei intalniri organizate de Forumul de la Bruxelles, un eveniment anual sponsorizat de centrul de reflectie German Marshall Fund. Discutia, la care au luat parte de asemenea asistentul secretarului de stat Victoria Nuland si sefa diplomatiei Uniunii Europene Federica Mogherini, a evidentiat din nou cat de puternic a devenit decalajul dintre Rusia si Occident, noteaza AP.

La un moment dat, Mogherini a remarcat ca schimburile de replici pareau sa vina dintr-un alt secol.

Cand discutia a ajuns la amenintarea tot mai mare a atacurilor cibernetice utilizate pentru a submina economia sau securitatea unei tari, o tactica de razboi hibrid la originea careia multe surse occidentale suspecteaza ca s-ar afla rusii, Kosaciov l-a intrebat direct pe Stoltenberg daca NATO ar bombarda o tara responsabila pentru un astfel de atac.

Insa Nuland i-a cerut imediat parlamentarului rus sa spuna daca el pune o "intrebare planificata".

Stoltenberg a dat un raspuns in mod deliberat obscur.

"Vom face ceea ce este necesar pentru a proteja toti aliatii", a spus el. "Dar eu nu am de gand sa va spun exact cum am sa fac asta... acesta este mesajul principal".










5256 vizualizari
  • -21 (29 voturi)    
    alianță defensivă (Sâmbătă, 21 martie 2015, 0:51)

    Mazeta [utilizator]

    Exact așa a făcut și Imperiul Roman: s-a apărat câteva sute de ani până a cucerit juma de lume.
    • +5 (9 voturi)    
      am pus o intrebare.... (Sâmbătă, 21 martie 2015, 7:34)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Am pus o intrebare acum cateva zile cerand sa ne spui pe cine reprezinti. Acum nu mai e nevoie sa raspunzi pentru ca stim deja. Sincer ma asteptam sa ai mai multe cunostinte de istorie decat demonstrezi.
      Probabil ca in stepele Siberiei nu v-au invatat ca Imperiul Roman este cel care a ridicat nivelul de trai in Europa, iar dupa prabusirea lui, Europa a trait 1000 de ani de regres cultural si economic in perioada Evului Mediu. Stiu ca este greu de inteles, dar Rusia a descoperit lumea civilizata abia in sec 18 si de atunci tot incearca sa se adapteze la lume inconjuratoare. Nu prea reuseste ! Grecia a inventat democratia in perioada antichitatii ... iar lumea libera accepta ca inca nu s-a descoperit un sistem mai bun.
    • +6 (10 voturi)    
      :-) (Sâmbătă, 21 martie 2015, 9:22)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si URSS la fel. Si Germania anilor 30-40 la fel. Si bolsevicland, acum, tot la fel, ataca un stat pentru integritatea caruia a garantat pentru a apara, chipurile, drepturile minoritaii ruse.
    • +8 (10 voturi)    
      Imperiul Roman (Sâmbătă, 21 martie 2015, 9:38)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Imperiul Roman nu a pretins si nu a practicat jandarmerie globala. Imperiul efectua cuceriri planificate, introducea legi si obiceiuri imperiale in teritoriile cucerite, pe care le mentinea sub comanda Romei cit timp putea. Asa era moralitatea vremurilor. Iar soldatii romani se laudau in gura mare cu fapte de cruzime, crime, violuri etc. Si erau apreciati pentru comportamentul crud si pentru istorisiri cumplite, caci altfel nu le-ar mai fi povestit.

      Ce are in comun Imperiul Roman cu NATO? Mai nimic. Doar progresul cultural al societatii. Dar cu Moscova? Totul. Diferentele sint de la cer la pamint intre NATO si Rusia.
      • -1 (3 voturi)    
        diferenta dintre rusi si americani,,, (Sâmbătă, 21 martie 2015, 20:30)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        lasa nato ...este ca rusii au intrat in ucraina ( o tara care nu exista pina acum vreo 100 de ani , teritoriu care a fost al lor si unde sunt multi rusi) iar americanii au bombardat serbia, au intrat in irak, afganistan, libya,syria unde nu prea sunt compatrioti de ai lor...asa ca nu i mai pupati undeva pe americani...datorita "democratiei" americane exista acum islamistii psihopati...datorita lor si a evreilor care au vrut sa destabilizeze tarile care dusmaneau israelul..
        • +2 (2 voturi)    
          Bine ma, ... (Duminică, 22 martie 2015, 13:21)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          ... inainte de epoca moderna, Romania n-a existat decat pt. un timp foarte scurt la vremea lu' Mihai Viteazu'. Ce-ai zice sa foloseasca altii argumentu' asta ca sa imparta din nou Romania in bucati?

          Diferenta dintre americani si rusi e ca rusii pe unde se duc mai si pleaca. Cu rusii ... chiar si noi era sa ajungem gubernie, dupa razboiul de independenta din '77, cand vreme de un an nu s-au dat dusi rusii din Romania, si cand au impus cu forta, la negocierile de pace, alipirea judetelor din sudul Moldovei la imperiul rus.

          In plus, n-ai sa auzi "davai ceas" de la un soldat american, si americanii nici n-au deportat milioane de localnici, de pe unde si-au trimis trupele, ca sa umple locul ramas liber cu americani. Cum crezi c-au aparut enclavele rusesti din Georgia, Azerbaidjan sau din statele baltice? Sau din Crimeea?
    • +6 (10 voturi)    
      postaci nenorociti (Sâmbătă, 21 martie 2015, 9:45)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Ati si aparut jivinelor ? Mai bine v-ati prostitua in bordeluri, ar fi mai nobil decat sa postezi pentru rusi.
    • +2 (8 voturi)    
      crestini ce suntem... (Sâmbătă, 21 martie 2015, 10:18)

      Digitalscribe [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Bai Mazeta, imi esti simpatic, as bea o bere cu tine undeva la o terasa la sorele asta fain care a inceput sa iasa!

      Insa cu tot respectul si simpatia, permite-mi sa nu fiu de acord cu tine! In NATO toti am intrat benevol. Daca mama Rusia nu ne ameninta integritatea teritoriala nici nu ne gandeam sa sarim in brate la NATO poate.

      Ce-ar fi sa punem pauza un pic la filmul asta de acum si sa ne amintim un pic de toti care au murit in razboiul al 2-lea mondial si sa ne iertam crestineste unul pe altul si sa recunoastem toti fiecaruia meritele. Nu cred ca vestul nu recunoaste ca Rusia a dat vreo 25 de milioane de vieti ca sa-l opreasca pe nebunul de Hitler.

      Si chiar si asa... rusii dupa ce au jertfit nu s-au purtat ca niste sfinti dupa si avem si noi amintiri neplacute cu ocupatia rusa... dar daca ne-am pleca un pic capul in fata celor morti si am avea puterea crestineasca de-a ne ierta unii pe altii si sa ne oprim din nebunia asta ca sa dam mana si sa facem afaceri impreuna si sa ne vedem de viata care oricum e grea, plina de boli si alte dureri.

      Ce-ar fi oare daca am putea sa facem asta?

      Daca ar veni acum Isus si ar spune sa dea cu piatra primul cel care e neprihanit... ce-am face noi oare?

      Hai sa nu mai fim atat de partinitori... nici eu care iubesc vestul de acum (si nu cel care a facut ce-a facut in trecut sau imperiul roman sau mai stiu eu ce nebuloasa din trecut) si nici tu care iti iubesti Rusia. Eu cred ca putem iubi impreuna si una si alta ca oameni suntem doar. Chiar daca nu suntem de acord la chestii de principiu!
    • +5 (9 voturi)    
      alianță defensivă (Sâmbătă, 21 martie 2015, 10:29)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Exact asa a facut si Uniunea Sovietica: s-a aparat cativa ani pana a cucerit juma de Europa.
    • +4 (8 voturi)    
      tu te auzi ce timpenii debitezi? (Sâmbătă, 21 martie 2015, 10:35)

      mrness [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      .
    • +8 (10 voturi)    
      imperiul roman a promovat thermele (Sâmbătă, 21 martie 2015, 13:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      closetul, etc..imperiul mujic..promoveaza votca, incestul, suicidul, tirania, asasinatul...profund valori umane...ale mujicilor
      • +1 (1 vot)    
        Ai uitat ... (Duminică, 22 martie 2015, 13:22)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ... mafia rusa. Care-i unul din principalele lor instrumente politice.
    • +3 (3 voturi)    
      bun (Sâmbătă, 21 martie 2015, 21:50)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si unde e Imperiul Roman acuma?
      Cred ca ai sa fii penalizat pentru postarea asta, Mazeta! Si rubla devalorizata...e grea viata de carpa ruseasca...
  • +10 (16 voturi)    
    da, da, (Sâmbătă, 21 martie 2015, 2:53)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    camarada mogherini e neutra, asista la replici ''dintr-un alt secol''. Pina nu dispar camarazii ca asta, macar din conducerea uniunii, putinel va face ce vrea el. Iar ce vrea nu ii displace camaradei mogherini. Absolut deloc.
    Sovieticul cosaciov o tine pe-a lui, aia cu ''voi ii linsati pe negri'', dezgustator.
    • +7 (9 voturi)    
      Sunt speriati rusii (Sâmbătă, 21 martie 2015, 10:31)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Fara SSSR sunt obligati sa gandeasca si sa se supuna legilor internationale, ambele sunt lucruri necunoscute pentru rusi.
  • +9 (9 voturi)    
    Rusia si jandarmeria globala (Sâmbătă, 21 martie 2015, 9:50)

    Daniels22026 [utilizator]

    Inapoierea Rusiei se propaga de la Kremlin. Rusii fac o paralela intre interesele lor geopolitice obscure si brutale, si operatiunile NATO de jandarmerie globala. Ca si cum arcam fi una si aceeasi filozofie. Evident ca nu este.

    Marea diferenta dintre filozofia NATO si cea a Rusiei, consta in absenta totala a oricarei pretentii a vreunei tari NATO de a-si insusi resurse si teritorii. NATO nu a pretins nici un centimetru patrat din Iugoslavia, Afghanistan, Irak, Sudan, Yemen, Libia sau Siria. Nici o tara NATO nu a pretins vreodata despagubiri de orice fel in urma cheltuielilor militare efectuate. Si nici nu va pretinde vreodata, nici macar din Ucraina, nici macar un centimetru patrat. Exista o discutie despre impartirea cheltuielilor militare, dar niciodata acestea nu se vor alimenta din economiile teritoriilor atacate de NATO. Daca ar aparea asemenea discutii, ar insemna ca efectuam cuceriri, nu jandarmerie.

    La polul opus, Rusia ocupa direct teritorii in mileniul 3!!!!!!! Este evident ca Rusia trebuie sa dea socoteala. Si va da socoteala. Caci lumea civilizata nu poate accepta sub nici o forma comportamentul Rusiei, nici pe plan extern, nici pe plan intern. Mai devreme sau mai tirziu, jandarmeria globala va face curatenie si in Rusia.
  • +9 (9 voturi)    
    modul cum se pune problema. (Sâmbătă, 21 martie 2015, 9:50)

    g01an [utilizator]

    oficialii NATO mereu ies cu fruntea sus din discutiile cu rusii. ma bucur ca ii fac sa sune pe rusi precum borfasi ordinari, sa stie toata lumea cine sunt.
  • +9 (9 voturi)    
    Rusul are dreptate! (Sâmbătă, 21 martie 2015, 10:17)

    sile [anonim]

    NATO trimite trupe in tari straine. In schimb, pe oriunde ajunge armata rusa e declarat parte din Rusia. Deci ei nu ies niciodata din tara.
  • +1 (5 voturi)    
    Ce sa intelegem de aici? (Sâmbătă, 21 martie 2015, 10:30)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Iugoslavia este mentionata si stim ca dihotomia Putin-Occident a inceput cu Iugoslavia si se va sfarsi fie cu Putin fie tot cu Iugoslavia. Iar pentru asta Putin are nevoie de liber acces si asta nu se poate face decat prin Romania. Unde mai pui ca storcind Romania ca pe un gandac obtii: iesire la Marea Neagra, la Dunare, resurse energetice, stabilizezi situatia in Moldova si mai si razbuni fratii slavi sarbi pentru bombardamentele de acum 20 de ani! De asemenea Bulgaria va cadea sub influenta Moscovei iar Grecia si Italia vor deveni cozi de topor mai vartoase ale Kremlinului in UE!
    2.Mai este ceva mentionat si anume ca si Kremlinul ia in considerare un atac asupra unui stat NATO si incearca sa afle de la oficialii NATO daca vor reactiona. Din punctul nostru de vedere este foarte ingrijorator. Daca vom vedea Odessa cucerita de rusi recomandarea mea pentru cine poate munci este sa-si cashizeze toate "asset-urile" si sa se care din Hotzistan ca vin rusii peste noi.
    • -1 (7 voturi)    
      e (Sâmbătă, 21 martie 2015, 14:22)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      posibil ce zici matale atita timp cit la casa alba e bronzatul cel pacifist iubitor de negri si musulmani.
      Pe de alta parte nu cred ca un congres republican va permite asa ceva.
      Iar daca s-ar intimpla acest scenariu al matale, nu prea vad ce sens ar mai avea uniunea europena, adica probabil s-ar dizolva, ceea ce pentru noi ar fi catastrofal.
  • +1 (1 vot)    
    problema (Sâmbătă, 21 martie 2015, 15:23)

    James Bond [anonim]

    e foarte simpla:un grup de derbedei rusi,plini de bani si care au acaparat viata politica,nu vrea sa renunte la avantajele pe care le are.Au ei nevoie de un DNA,sa-i bage la brutarie?Restul e poveste pt. cei mai inceti la minte:apararea minoritatilor,conflict ideologic,poate si religios.De altfel asta se intampla in toata lumea si oamenii de rand pun "botul" la povestile potentatilor vremii
  • 0 (0 voturi)    
    contre intre dulai prin gard !!! (Duminică, 22 martie 2015, 20:24)

    andreesanu [utilizator]

    Ce discutii !!!,niste acuze reciproce si contre banale.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare de ce... (Duminică, 22 martie 2015, 20:58)

    lis.nc [utilizator]

    URSS a fost singurul stat beligerant, care dupa al doilea razboi mondial a acaparat teritorii fara numar si care nu apartineau lumii slave?

    De fapt asta e raspunsul la toate intrebarile!