UE se pregateste pentru un razboi propagandistic cu Rusia. Mogherini elaboreaza planul, insa Kremlinul pune mult mai multi bani in joc

de George Sirbu     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2015, 11:52 Actualitate | Internaţional

Federica Mogherini, sefa diplomatiei UE
Foto: Ministerul de Externe al Italiei
Uniunea Europeana este decisa sa declanseze prima operatiune intr-un nou razboi de propaganda cu Rusia zilele acestea, practic imediat dupa ce campania a fost aprobata la summit-ul de joi. Intregul plan trebuie elaborat de Mogherini pana in iunie, insa europenii nici nu pun la bataie tot atatia bani cat Moscova si nici nu vor sa foloseasca armele la care recurge Kremlinul.

Potrivit unor oficiali europeni citati de Reuters, mai multi experti in comunicare si relatii publice vor incepe lucrul pana la sfarstitul lunii in Bruxelles cu o prezentare a masurilor de contracarare a dezinformarii deliberate coordonata de Kremlin in privinta rolului si intentiilor Rusiei in Ucraina si in Europa.

Este doar primul pas a unui plan pe care liderii UE l-ar vrea finalizat de Federica Mogherini, sefa diplomatiei europene, pana in luna  iunie. Acesta va include, probabil, incercari de a produce si distribui programe in limba rusa, in special pentru etnicii rusi din fostele state sovietice. Aceste comunitati se bazeaza acum masiv pe media de stat a Moscovei, ce are bugete mult mai mari decat statiile locale, atat pentru divertisment, cat si pentru stiri.

Liderii UE, mai ales cei din tarile baltice, sunt alarmati de modul in care Kremlinul isi foloseste media pentru a obtine sprijin popular pentru politicile si viziunile sale. Rusia aloca bugete atat de mari incat probabil vor depasi cu mult si cele cateva milioane de euro pe care oficialii UE spun ca Uniunea le poate furniza.

Conducatorii europeni au cazut de acord joi sa extinda sanctiunile europene pentru a impinge Rusia sa respecte acordul de pace privind Ucraina. Tot la acest summit "s-a subliniat nevoia de a combate actualele campanii de dezinformare ale Rusiei".

Prima tinta a echipei de la Bruxelles este de "corectare si verificare a faptelor din dezinformari" si de "dezvoltare a unei linii de comunicare UE prin mesaje-cheie, articole, editoriale, prezentari de fapte si infografice, inclusiv materiale in limba rusa", arata un document ce circula printre oficiali UE.

Echipa va fi constituita din functionari deja angajati ai institutiilor europene si va putea fi completat cu personal din cele 28 de state membre.

Nu vor sa fie vazuti ca fac propaganda pe fata

Blocul european deja ofera sprijin mass-media din UE si chiar din afara, inclusiv granturi si asistenta tehnica pentru programe culturale si pentru prezentarea afacerilor interne ale Uniunii. Acum probabil ca va cauta sa lege aceste ajutoare de combaterea influentei rusesti.

"S-ar putea sa cerem mai multe rezultate pentru investitia noastra", a declarat sub protectia anonimitatii un oficial UE implicat in pregatirea acestui plan.

Oficialii UE ce lucreaza la proiect spun ca nu pot spera sa concureze de pe picior de egalitate cu fondurile canalelor de stiri si divertisment folosite de Rusia mult in afara granitelor sale, sau cu echipele care promoveaza punctul de vedere al Kremlinului in social-media.

Uniunea este constransa si de retinerea de a fi vazuta ca o manipulatoare de stiri sau ca o sursa de propaganda "pe fata".

"Contracararea propagandei dure a Rusiei cu aceleasi arme nu va fi la fel de eficace si nu este fezabila", a spus Reuters un alt oficial UE.

Trolii Kremlinului

Agentia pentru Cercetarea pe Internet, situata la periferia St Petersburg-ului, este in realitate un "birou al trolilor", in care studentii sunt platiti strict pentru a scrie comenturi online prin care critica vestul si il slavesc pe Vladimir Putin, scria acum doua zile RFERL.

Cei aproximativ 400 de angajati lucreaza in ture de cate 12 ore si sunt impartiti in departamente diferite. Unele se concentreaza pe completarea temelor si finalizarea sarcinilor, altele se concentreaza strict pe comentarea online, in timp ce altele dezvolta suporturile grafice pentru retelele sociale.


Citeste mai multe despre   









5704 vizualizari
  • -4 (10 voturi)    
    pai (Vineri, 20 martie 2015, 12:01)

    marius [anonim]

    Ce sa faca mogherini, o comunista pro-rusa? E previzibil incotro ne indreptam daca punem lupul paznic la oi..

    ce sa mai zicem ca toate linkurile catre youtube care apar pe hotnews sunt de pe RT... Uitati-va la cele despre eclipsa de exemplu..
    Sunt trolli si de o parte si de alta, dar sa nu generalizam, sunt si oameni cu convingeri care nu o fac pe bani, si de o parte si de alta. Exista un extremism in online in care majoritatea ii fac trolli pe ceilalti care nu au aceeasi opinie.
  • +16 (24 voturi)    
    Perseverenta Mazetei si Ucenicilor (Vineri, 20 martie 2015, 12:05)

    un domn [utilizator]

    este un fapt dovedit, kremlinul continua prin divizia a VI a numita Mazeta Red Army spalarea firavelor urme de rationament din mintea oamenilor simpli
    • +4 (10 voturi)    
      Sunt invidios (Vineri, 20 martie 2015, 12:54)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Mie imi trebuie 3 ani sa-mi cumpar o masina, in timp ce mazetele isi pot cumpara cite o volga in fiecare an. De vodca nici nu mai zic.
  • +1 (7 voturi)    
    reactie feminina (Vineri, 20 martie 2015, 12:28)

    Razvan_M [utilizator]

    Prin reprezentantii sai, Europa se aseaza pe spate pentru a putea comunica mai bine cu viteazul agresor rus calare pe tancuri.
    • 0 (8 voturi)    
      Poate le vine mintea la cap (Vineri, 20 martie 2015, 13:11)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      cand Putin va intensifica ofensiva propagandistica.
  • -9 (17 voturi)    
    exemple de troli? (Vineri, 20 martie 2015, 12:29)

    xanti [utilizator]

    Inainte de alegerile prezidentiale era puhoi de postaci anti Ponta care brusc s-au topit dupa ce a pierdut ,cum naiba sa vorbiti de troli rusi tocmai voi care permiteati postari la comanda politica.
    In ceea ce priveste postarile pro ruse ,nu cred sa posteze careva platit de rusi,mai exista si convingeri de stanga in romania si nu toti sunt pro rusia sau scriu la comanda.
    Ca postam contra capitalismului mi se pare ceva normal ,diversitatea de opinii cat si echilibrul politic stanga dreapta este necesar.
    Il balacariti pe Mazeta dar intelectual posteaza cu 3 clase peste multi de pe aici sustinatori infocati de dreapta.
    • +2 (8 voturi)    
      Da, (Vineri, 20 martie 2015, 13:39)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui xanti

      ..posteaza cu 3 clase mai mult decat tine, care esti deja la nivelul "gradinita". Si unul si altul numai tampenii postati.
    • +1 (5 voturi)    
      intrebari (Vineri, 20 martie 2015, 14:38)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ai ONG au ba?diversitate de opinii exista si la maskvka sau te impusca aia?stanga?ia zi repede cate parale are tatucu vost?
      off:admini,cum poate vedea un cititor postarile facute in timp de un alt cititor???????
      *evil laugh*
  • +6 (14 voturi)    
    AM PRIMIT RECENT DIN GERMANIA (Vineri, 20 martie 2015, 12:42)

    pointless man [utilizator]

    de la o persoană înrudită (plecată din România în anii 1970) un email re-direcționat, sub titlul
    ”UKRAINA - a dat de greu .....Ce ziceti ? Nu-i asa ca Putin poate deveni simpatic ?”

    Nu tentativa de mistificare ordinară a documentului respectiv m-a frapat, ci apetența unor români fugiți din ”raiul” comunist de a colporta asemenea imbecilisme.

    Semn că, chiar dacă trăiești în lumea liberă, poți fi la fel de cretin ca și Radio Moscova. Și că, de fapt, ai plecat din motive de stomac, nu din dorința ”nestăvilită” de libertate.
    • -3 (9 voturi)    
      Sa inteleg ca tu fiind in USA (Vineri, 20 martie 2015, 13:47)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      esti singurul care stie cine are dreptate in tot circul ala din Ucraina? Inca n-ai inteles cum functioneaza democratia? Lasa oamenii sa creada ce vor...
  • +3 (11 voturi)    
    E o cursa a inarmarilor, (Vineri, 20 martie 2015, 13:08)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    numai ca armele sunt politice, ideologice, propagandistice.

    Trebuie sa-i bati pe rusi la propriul lor joc.
    • -6 (14 voturi)    
      va mirati? (Vineri, 20 martie 2015, 13:21)

      pontiac [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Pai tocmai in "'lumea libera"' stirile sunt reale.
      Ukraina a incercat o revolutie portocalie si s-a ales cu un razboi.
      Putin nu e chiar asa idiot cum il crede lumea ,a fixat o limita cu NATO pana unde se paote apropia de Rusia pe care americanii au incalcat-o ,europenii s-au prins de chestia asta asa ca trateaza problema ukrainiana cu rezerve.
      • +6 (10 voturi)    
        Deci Putin trateaza Ucraina ca pe propria tara? (Vineri, 20 martie 2015, 14:06)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui pontiac

        Ce drept are Putin sa dea ordine Ucrainei?

        Uniunea Sovietica s-a destramat, stiu ca Putin plange dupa ea, dar prin deciziile lui de a tine cu dintii de spatiul SSSR nu va reusi decat sa-si distruga propria tara si credibilitatea Rusiei pe urmatorii 50 de ani.

        Daca era atat de grozav sub jugul rusesc, de ce e economia Ucrainei intr-o stare atat de proasta? Poate pentru ca Ianucovici a furat cat a putut si a fost aparat de Putin.
  • +5 (13 voturi)    
    lista (Vineri, 20 martie 2015, 13:31)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    scurta a trolilor sovietici: mazeta, pontiac, gustav, niuluc, qu, giacalfons, nic1.
    Altfel, camarada mogherini sigur se va consulta cu putin sau lavrov inainte de a incepe campania, nu de alta, dar conform convingerilor ei politice, contrapropaganda uniunii nu trebuie s-o deranjeze prea tare pe cea ruseasca. Insusi faptul ca se aloca bani putini spune ceva despre hotarirea ue de a contra agitpropul lui putin.
    • 0 (6 voturi)    
      Mi-e sila de slabiciunea UE (Vineri, 20 martie 2015, 14:09)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      In UE, la nivel inalt este o teama irationala de a avea inamici din nou.

      S-au obisnuit alde Merkel & Co., sa fie incojurati de prieteni.

      Fratilor, treziti-va, Rusia vrea sa va domine din nou, ati auzit de notiunile de "protectorat al Germaniei" si "imperiu eurasiatic" de la Dughin, deschideti ochii si bagati bani in apararea de toate felurile!

      O sa vada UE ce se intampla cand nu-i tii piept unui tiran, e ca si cum nici n-au auzit de Hitler. Ce lasi!
      • -4 (8 voturi)    
        daca (Vineri, 20 martie 2015, 14:38)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Iti e sila de ce nu militezi pentru iesirea din UE,imi e sila si mie dar din alte motive ,am ajuns slugile lor.
        Afara din UE.
        • -2 (2 voturi)    
          DACA (Vineri, 20 martie 2015, 15:25)

          ANONIM [anonim] i-a raspuns lui xanti

          Iesiti pana nu va sct americanii definitiv. Dca tot vor razboi cu rusii ,punetiva singuri la adapost si nu asteptati un conflict din care nu se poate prevedea invingatorul [ daca va mi ramane careva ]
  • +1 (1 vot)    
    propaganda (Vineri, 20 martie 2015, 17:36)

    nimrod [utilizator]

    Eu nu înţeleg de ce se sperie fata asta. Mă uit pe posturile ruseşti şi mă tăvălesc de râs. S-au întors cu discursul în anii cincizeci. Cine îi mai bagă în seamă?
  • 0 (0 voturi)    
    trolii kremlinului (Sâmbătă, 21 martie 2015, 8:02)

    ghe [anonim]

    SI se platesc bine trolii astia? Ca m-ar interesa si pe mine. Dar trolii UE cum se platesc?