Vizitele lui Merkel si Putin la Budapesta il obliga pe Viktor Orban la o echilibristica diplomatica

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 1 februarie 2015, 18:41 Actualitate | Internaţional

Viktor Orban
Foto: Agerpres / Tanjug
Premierul ungar Viktor Orban, care agaseaza UE si Washingtonul intretinand relatii stranse cu Vladimir Putin, se pregateste de doua saptamani de echilibristica diplomatica primindu-i, succesiv, pe cancelarul german Angela Merkel si presedintele rus.

Merkel, care nu l-a onorat niciodata pe liderul conservator cu o vizita de la preluarea puterii de catre acesta in 2010, este asteptata luni la Budapesta, in timp ce sanctiunile europene impotriva Moscovei tocmai au fost prelungite pe fondul conflictului ucrainean, scrie Mediafax, care citeaza AFP.

Liderul rus este asteptat in capitala ungara 15 zile mai tarziu, la 17 februarie, pentru prima sa vizita intr-o tara membra UE din octombrie.

"Una dintre preocuparile lui Merkel este de a gasi un raspuns la expansionismul rus si la degradarea relatiilor dintre UE si Moscova. Ungaria este un caz-scoala, cu dependenta ei energetica si ocheadele" aruncate Moscovei, analizeaza fostul ministru ungar de Externe Peter Balazs, contactat de AFP.

Viktor Orban nu a ezitat in ultimele luni sa se declare adeptul unui model de societate "iliberala", citandu-l pe seful statului rus ca exemplu si lansand o ofensiva impotriva ONG-urilor.

Foarte dependenta de gazul rusesc, Ungaria a incheiat anul trecut un contract de 12,5 miliarde de euro pentru construirea a doua reactoare nucleare rusesti in apropiere de Budapesta.

Dar impingand de fiecare data limitele, Orban nu a atacat pana in prezent frontal UE, in timp ce tara sa, membra din 2004, este unul dintre principalii beneficiari ai fondurilor structurale europene.

"Orban vrea sa continue sa obtina maximum de la UE cedand cat mai putin posibil. Astfel, el va zambi si va accepta criticile lui Merkel, apoi va continua sa faca lucrurile in felul sau", apreciaza Balazs.

La randul sau, Merkel, a carei tara este principalul partener comercial al Ungariei si al carei partid, la fel ca cel al lui Orban, face parte din grupul conservator din Parlamentul European, ar urma cel mai probabil sa se abtina de la a-l critica direct pe premierul ungar.

In opinia lui Daniel Hegedus, de la Consiliul german pentru relatii internationale, cancelarul va "face totul pentru ca Ungaria sa ramana in randurile UE si sa nu slabeasca pozitia Uniunii si a Berlinului in conflictul ruso-ucrainean".

Potrivit lui Csaba Toth, de la institutul Republikon, cancelarul va "incerca sa il calmeze pe Orban in retorica sa si modul de a aborda relatiile internationale".

"Mesajul lui Merkel este clar: Ungaria nu trebuie sa creeze probleme. Berlinul are destule cu Ucraina, Rusia si Grecia si nu vrea sa fie nevoita sa isi piarda timpul pentru a disciplina mica tara membra UE", subliniaza Hegedus.

Un fapt revelator este faptul ca ordinea de zi a discutiilor intre cei doi lideri nu a fost dezvaluita si este putin probabil ca ei sa faca publica o eventuala disputa.

"Merkel nu il va critica deschis pe Orban. Ea se va multumi sa spuna cateva cuvinte care vor impiedica Guvernul ungar sa se laude cu un succes total", apreciaza Hegedus.

In ceea ce priveste venirea lui Putin, Orban a anuntat deja ca va profita de aceasta pentru a incheia un nou contract pe termen lung cu Rusia, pe tema gazelor.























7198 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    huh (Duminică, 1 februarie 2015, 18:58)

    Mazeta [utilizator]

    Orban, trădătorul, este vizitat de Merkel și de Putin. Iohannis, partenerul loial, primește vizita subsecretarului de stat american. Păi e cinstit?
    • +2 (6 voturi)    
      Merkel si Putin il intind pe divan pe Orban (Duminică, 1 februarie 2015, 22:05)

      Peraspera [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      La Iohannis nu e nevoie de psihoterapie dipomatica, Romania nu are frustrari imperialiste si nostalgii iredentiste, patologii istorice purtate cu mare mandrie prin Budapesta.

      Ungaria e propriul sau cobai si asta nu deranjeaza prea mult atat timp ca Viktor Orban nu se crede mai destept decat este, sperand sa manipuleze intreaga Europa si sa santajeze cancelara Germaniei si presedintele Rusiei.

      Ambii invitati la Budapesta au capacitatile geopolitice de a sterge Ungaria chiar si de pe harta "tarilor mici membre ale UE", transformand-o intr-un bantustan dat drept exemplu european de "asa nu".

      Romania nu e nevoie sa o faca pe-a "razgandacul" pentru a crea emotii si enervare inutila prin capitale europene si americane.
      Ce stim noi romanii si se pare ca ungurii (unii) au uitat, e ca e foarte greu sa-i scoti pe rusi din locurile unde vin (invitati sau nu) si se aseaza la masa afacerilor politico-economice.

      Daca e sa pariez pe ce se va intampla cu noua dragoste sovieto-maghiara, as zice ca Putin e cel care il va ejecta pe Orban cand va dori si nu invers, ca Putin e cel care va guverna in realitate Ungaria si nu Orban.

      Merkel incearca astfel sa previna situatii mai complicate pe viitor, cand nu va mai fi de ajuns sa dai o palma dupa ceafa unui iredentist maghiar ajuns Conducator de mare Hoarda, ci ar fi nevoie poate sa dai plocoane pe la Moscova sa accepte sa elibereze gubernia ungara.

      Orban are nevoie de Merkel mai mult decat ii place, pentru ca e doar un nationalist conservator, cu tendinte autoritare, intr-o tara mica, fara resurse, enclavata, dependenta de gaze si in relatii proaste cam cu toti vecinii.

      Oricum, Orban seamana la tupeu cu Tsipras, aceeasi "smecherie", profita nesimtit ca e protejat si finantat de NATO si UE, in timp ce le injura si isi arata nurii unui Putin foarte atent la "pitziponceala" ideologica de pe centura periferiei UE.
      • 0 (4 voturi)    
        Eu cred că tu ... (Luni, 2 februarie 2015, 8:42)

        LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui Peraspera

        ... încă mai crezi în poveşti cu Feţi-Frumoşi şi caşcavaleri Jedi.
        • 0 (2 voturi)    
          iar (Luni, 2 februarie 2015, 12:31)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

          eu sint sigur, ca tu, alaturi de mazeta si restul legiunii, esti un nasibot amarit.
        • -1 (1 vot)    
          ... probabil ... (Luni, 2 februarie 2015, 15:15)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

          ... s-a uitat mai adinc in fundul paharului si e iluminat .
    • +1 (1 vot)    
      cearnai notch (Duminică, 1 februarie 2015, 23:15)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      exact cum am scris!
  • -4 (18 voturi)    
    UNGARIA NU ESTE COLONIE (Duminică, 1 februarie 2015, 19:02)

    batranul [utilizator]

    Ungaria nu este colonie. Ea a reusit cu forte proprii sa strabata criza creata si lasata mostenire de coalitia social-liberala, renuntand la ajutorul FMI si la Banca Europeana. Politica economica a guvernului Orban are succes, actionand in folosul multimii si nu pentru grupuri bancare sau a unor multinationale. Vezi cum a rezolvat criza francului elvetian. Cei care critica politica guvernului in Ungaria si corul bocitoarelor din Romania care sustine ca in Ungaria este afectata democratia cred ca vor trebui sa-si regandeasca atitudinea si ar fi bine sa urmeze exemplul uzinelor de locomotive Craiova in materie de relati de vecinatate.
    • -1 (3 voturi)    
      Corect (Duminică, 1 februarie 2015, 19:46)

      Unu Barat [anonim] i-a raspuns lui batranul

      Corect apreciat Batrane. Poate e prea mult sa spui ca RO este colonie, dar nici departe de adevar nu e! Ar mai trebui remarcat faptul ca BNU nu mai poate juca rol de bastion al sistemului bancar haplea si parazit. RO este in pozitie strategica mult mai importanta ca HU si este pacat ca executa directive si nu negociaza, desi ar avea ce! Temerile lui Cosmin Gusa sunt justificate!
      • +1 (1 vot)    
        cernai notch (Luni, 2 februarie 2015, 0:12)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Unu Barat

        parca am mai vazut povestea asta intr-un alt film. Acum 1400 ani in timpul migratiilor pe actualul teritoriu al europei centrale si de est. Oricum pentru rusia, o ungarie indatorata gata sa tradeze interesele UE care o hraneste cu cei mai multi bani europeni e o mana cereasca. pacat ca nu exista sanctiuni economice in cadrul UE pentru asemenea comportamente. tradare a intereselor UE e putin spus iar intre vecini, aliati, prieteni asa ceva nu se face.
        • -1 (1 vot)    
          ... categoric nu ... (Luni, 2 februarie 2015, 15:19)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

          ... tu care esti un reprezentant de seama a fidelitatzii si a loialitazii , tu sigurat stii a acest lucru .
    • +3 (9 voturi)    
      Hai sa reflectam putin, (Duminică, 1 februarie 2015, 20:26)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui batranul

      in 89 ungurii si-au intors (SPATELE) rusilor si acum se intorc din nou la ei. Sunt la fel ca si ungurii de la noi care di 90 in coace tot timpul fac asta. Deci ; precum femeile usoare!!!! Si mai trag concluzia ca nu poti avea incredere in ei la fel ca si i greci. Nu de mult timp lumea le-a iertat 80 de miliarde din datorii ungurilor. Si acum te intreb ce asteapta ei de la rusi? Ardealul,o parte din Ukraina si o parte din Slovacia? Ai vazut tu sa aduca Rusia prosperitate?Sunt foarte infideli,neloiali si data ce vine nu v-a mai exista Ungaria. Si Germania dupa fiecare razboi a fost tot mai mica.
      • -2 (2 voturi)    
        ...asta de unde ai scos-o ? (Duminică, 1 februarie 2015, 23:46)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        " Nu de mult timp lumea le-a iertat 80 de miliarde din datorii ungurilor."
        • 0 (2 voturi)    
          Traiesc de mult in Europa, (Luni, 2 februarie 2015, 7:57)

          FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

          si sunt interesat de politica si economie. Budapesta se mai cheama si judapesta daca nu ai stiut. Acum vreo 15 ani lea iertat din datorii.
          • -1 (1 vot)    
            .... genosse ... (Luni, 2 februarie 2015, 15:05)

            Observatore [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

            ... confunzi Ungaria cu Polonia !
          • -1 (1 vot)    
            ... " Traiesc de mult in Europa "... (Luni, 2 februarie 2015, 15:12)

            Observatore [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

            DA ! Traiesti !
            Printre canale , cu musulmani .
  • +6 (16 voturi)    
    Taiati-i banii lui Orban... (Duminică, 1 februarie 2015, 19:13)

    OmulNou [utilizator]

    sa vedem cat rezista.
    • +1 (3 voturi)    
      de cand are rusia dreptul (Luni, 2 februarie 2015, 0:15)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      sa construiasca reactoare nucleare in UE? Ce politica energetica duce bruxelesul daca nu poate reglementa intrarile si iesirile din granitele lu Schtengen asta?
  • +7 (7 voturi)    
    Mama intelegatoare? (Duminică, 1 februarie 2015, 20:01)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mama Merkel merge la Budapesta sa-l mingiie pe Viktor cel obraznic? Sigur ca da. Dar nu e numai asta. Trebuie sa mai fie si altceva, dar o sa intelegem mai tirziu.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-i bai (Duminică, 1 februarie 2015, 21:58)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      L-a mai mângâiat și la București pe unul.
      Acum nu cred că-și mai amintește de el pentru că nu-i mai este de folos.
    • -2 (4 voturi)    
      Păi na! (Duminică, 1 februarie 2015, 23:18)

      LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Asistăm la moartea UE și la crearea oficială a noii uniuni Germania-Rusia. No big deal.

      A, ba da, s=ar putea să fie un mic broblem: România, pînă acum supusa licuriciului de peste balta aia mare, e înconjurată de dușmani din nou creata uniune G-R. Și, cu Klausică președinte, se pare că sîntem 50% Licurici, 50% G-R.

      Și, din păcate, s-ar putea ca în viitorul destul de apropiat acest fifty-fifty să transpară și pe hartas politică e Europei.
  • -3 (9 voturi)    
    mda... (Duminică, 1 februarie 2015, 21:22)

    sfantul [anonim]

    ungurii sunt din ce in ce mai aproape de reanexarea Ardealului...
    • +2 (4 voturi)    
      asa ti-a soptit vocea rusiei.??? (Luni, 2 februarie 2015, 0:02)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui sfantul

      ungaria nu poate misca in front...ii papa americanii....ca pe sarbi.
      • +1 (3 voturi)    
        Nici măcar nu contează ... (Luni, 2 februarie 2015, 8:51)

        LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        ... cine i-a şoptit. Fapt este că TREBUIE să luăm în seamă din ce în ce mai mult o posibiliă reajustare a sferelor de influenţă în Europa. Numai un arierat mintal nu vede că odată cu războiul din Ucraina ceva s-a schimbat aici. Fundamental schimbat, that is. Sper că printre boii de la conducerea ţării există şi unii mai luminaţi la minte oleacă, nu ca alde tine.