Interfax: Rusia se asteapta ca Franta sa respecte obligatiile contractuale privind navele de razboi Mistral

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 4 septembrie 2014, 13:41 Actualitate | Internaţional

Nava de asalt port-elicopter de tip Mistral
Foto: Defense.gouv.fr
Rusia crede ca Franta va respecta obligatiile contractuale de a livra doua nave de asalt port-elicopter de tip Mistral, informeaza joi agentia rusa de presa Interfax citand o declaratie a ministrului rus pentru Industrie Denis Manturov, potrivit Reuters.

"Rusia presupune ca obligatiile contractuale vor fi indeplinite potrivit intelegerilor", a aratat Manturov.

Franta a anuntat miercuri ca suspenda livrarea primei nave de asalt Mistral catre Rusia din cauza implicarii Moscovei in conflictul din Ucraina. Anuntul, facut cu o zi inainte de summitul istoric NATO din Tara Galilor, vine dupa ce aproape toate statele mari din NATO (SUA, UK, Germania) au cerut Parisului sa stopeze un contract care presupune livrarea catre Rusia a doua formidabile arme de asalt, recunoscute pentru eficacitatea lor.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3843 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    se poate ca o nava din asta (Joi, 4 septembrie 2014, 13:44)

    un domn [utilizator]

    sa ajunga in Rusia cu o echipa black ops la bord care va vrea sa I o predea personal lui Putin..banuiesc ca nu e problema sa se livreze asa..
    • +1 (7 voturi)    
      Intrebare de Radio Erevan? (Joi, 4 septembrie 2014, 14:24)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nene, ce ninja visezi tu?

      Asta nu e barcuta, e un nava de tip "port elicopter".

      Daca citesti ceva articole despre ele o sa afli ca rusii au deja undeva in Franta 400 (PATRU SUTE) de marinari, care se pregatesc cateva luni pt a fi in stare sa navigheze vasul.

      Si tu crezi ca o mana de Ivan Kalashnicov o sa fie in stare?

      Si pe langa asta, as vrea sa stiu eu cum:
      1) de unde iau combustibil pt tot drumul?
      2) o teleporteaza din Franta pana in mama Rusia? Ca doar ar naviga pe langa spatiul maritim al altor tari NATO (ex: Spania/Italia/Grecia/Turcia inspre Marea Neaga, sau UK/Germania/Polonia/etc mai fi spre Nord). Destul cat sa o scufunde de cateva ori, daca nu trimisi Chuck Norisii de NATO.
    • +3 (3 voturi)    
      ca sa iti faci idee ce e mistral (Joi, 4 septembrie 2014, 15:47)

      om_normal [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      http://www.veteranstoday.com/wp-content/uploads/2014/05/mistral2.jpg
  • +23 (25 voturi)    
    Asa cum rusia respecta (Joi, 4 septembrie 2014, 13:49)

    Bogdan_100 [utilizator]

    tratatele internationale pe care le-a semnat si legile internationale. Identic !
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Joi, 4 septembrie 2014, 14:38)

    cartograful [utilizator]

    s-astepte...
  • +7 (9 voturi)    
    Mistral (Joi, 4 septembrie 2014, 15:22)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nava Mistral ar trebui trecuta sub pavilion romanesc. Nu glumesc.

    Eu nu spun ca nava sa fie daruita Romaniei. Ci spun ca pavilionul romanesc permite prezenta permanenta a navei in Marea Neagra. Astfel Rusia n-ar mai putea pretinde nerespectarea tratatului de la Montreux.
  • +5 (11 voturi)    
    asteptari (Joi, 4 septembrie 2014, 15:41)

    kripton [utilizator]

    si noi ne asteptam ca rusia sa respecte granitza ukrainei,pe care a garantat-o cand aceasta a renuntat la armele nucleare [proasta idee,din cate vedem!]
    si mai ales ne asteptam sa murim de batranete la casele noastre,nu de foame si frig intr-o romanie ocupata de rusi in drum spre constantinopol.
    • 0 (0 voturi)    
      ultima fraza nu am inteles-o! (Joi, 4 septembrie 2014, 21:49)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Posibil sa incerce sa cucereasca si Constantinopole, dar pe moment atentia lor este indeptata spre Vest, vor trece pe la noi in drum spre Poloia, ca sa recupereze toate tarile-satelit pe care le detineau inainte de 1990!
  • +6 (8 voturi)    
    Haha, le trebuie sa ocupe Kievu'? (Joi, 4 septembrie 2014, 16:03)

    Wanheda [utilizator]

    E ca si cum Mahomed in plina campanie de cucerire a Europei, le-ar cere ... austriecilor sa presupunem, doua regimente de halebardieri.
    Bah si eu credeam ca Putin e prost, nu e, doar scrantit la cap si nesimtit.
    • +1 (1 vot)    
      halebardierii (Joi, 4 septembrie 2014, 21:21)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      cand turcii i-au atacat pe austrieci la primul asediu al vienei,francezii,dusmanii austriecilor,s-au aliat cu turcii. nu cred ca franta ar avea vreo jena sa vanda arme unei rusii in conflict cu usnavy. probabil insa ca francezii se gandesc ca nu pot evita intrarea LOR in conflict
    • +1 (1 vot)    
      nu e prost cel care cere ... (Joi, 4 septembrie 2014, 21:50)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Prost este cel care ii da!
  • +1 (1 vot)    
    Mistral (Vineri, 5 septembrie 2014, 19:12)

    zar-zar [utilizator]

    este o pluta purtatoare de ce doresti. Singurul echipament militar comandat de rusi este radarul. In rest, tot echipamentul militar va fi rusesc si nimeni nu are habar ce va fi. Corect ca daca francezii totusi il vor livra, s-ar putea sa nu mai ajunga la destinatie. Presupunind ca clauzele ICOTERM au ramas aceleasi (FOB, livrarea si plata la destinatie), francezii au de pierdut nu rusii.
    In alta ordine de idei, orice hardughie ca asta este o tinta usoara si greu de aparat - deci despre ce "formidabile arme de asalt, recunoscute pentru eficacitatea lor" vorbim? Traditional vorbind, de cite ori a iesit Rusia de pe continent ca sa atace pe careva (pe cine altcineva decit pe americani) ? Nici in Marea Neagra nu i-as gasi o utilizare practica. Presupun ca rusii n-au ce face cu bani obtinuti pe gaze sau Franta a intrat la datorii. In rest este o vilva, o poveste fara acoperire.
    Despre garantarea granitelor Ucrainei:
    "Kiev offered Moscow two variants on gas pricing that would be set at $300 per 1,000 cubic meters during the low season and $380 during the winter season, or tie the gas prices to the spot market in Europe. Yatsenyuk added that Ukraine does not need a discount on gas, but would not pay Russia $500 per 1,000 cubic meters" si asta numai dupa ce. On June 16, after several unsuccessful rounds of talks, Russian gas company Gazprom was forced to implement a prepayment scheme for gas supplies to Ukraine over its accumulated debt. As of today, Kiev’s gas debt to Russia is estimated to be more than $5.3 billion." (04/09/2014) - asta sanctiune europeana, sa iasa Ucraina basma curata si fara sanctiuni. Si asta dupa ce continua sa fure din teava europena. Frate, frate dar ... totu-i pe bani, in lumea libera. Cind erai la mama acasa, datoriile nu contau - altfel cum si in cit timp s-au acumulat? Sa plateasca NATO sau UE datoria si sa-si ia Ucraina, daca le mai arde.