Seful talibanilor pakistanezi, Hakimullah Mehsud, a fost ucis intr-un atac al unei drone americane - surse concordante

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 1 noiembrie 2013, 20:46 Actualitate | Internaţional

Seful talibanilor pakistanezi, Hakimullah Mehsud, a fost ucis vineri in urma unui atac al unei drone americane in regiunea tribala Waziristanul de Nord din Pakistan, atac in care si-au mai pierdut viata alti trei combatanti, relateaza Reuters, care citeaza surse din serviciile secrete pakistaneze si din randul talibanilor.

"Inmormantarea lui Hakimullah Mehsud pentru ora 3 p.m. (sambata) in Miranshah", a afirmat o sursa din serviciile secrete.

Moartea lui Hakimullah Mehsud a mai fost anuntata in cateva randuri. Dar vineri mai multi membri ai serviciilor secrete, din armata si din randul militantilor a confirmat aceasta informatie.

"Putem sa confirmam ca Hakimullah Mehsud a fost ucis in atacul dronei", a spus un alt oficial de rang inalt din serviciile de securitate.

Contactat de AFP, un comandant al Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), o grupare a factiunilor islamiste armate, a confirmat ca Mehsud se afla printre victime. "Hakimullah, unchiul sau, soferul si garda sa de corp au fost ucisi", a precizat acesta.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1943 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    intrebare pt autor (Vineri, 1 noiembrie 2013, 20:59)

    florinelul [utilizator]

    ce-s alea "surse concordante"?
    • +5 (5 voturi)    
      hai, ca nu-i asa de greu :) (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 0:49)

      getodacul [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

      http://dexonline.ro/definitie/concordant
  • +8 (14 voturi)    
    tehnica vs. teroristi primitivi (Vineri, 1 noiembrie 2013, 21:23)

    cco [utilizator]

    in sfarsit tehnica e aplicata cu success in razboi.
    dronele americane i-au zapacit pe nenorocitii aia de talibani. nu prea mai au cum sa se ascunda.
    la ce sa trimiti soldati in zona aia?? mai bine trimiti niste drone.
    • -1 (11 voturi)    
      o vreme (Vineri, 1 noiembrie 2013, 22:14)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui cco

      nu trece mult pana cand se vor gasi metode si scule de detectare si lichidare a dronelor; apoi vor sparea drone mai grozave, apoi anti-drone perfectionate si tot asa, spre bucuria firmelor de armament
    • +7 (13 voturi)    
      adevărul este că (Vineri, 1 noiembrie 2013, 22:44)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui cco

      Dronele reduc foarte mult din costuri. De exemplu, nu mai este nevoie de procese, judecători și avocați. Dacă te consideri nevinovat, te înțelegi direct cu drona.
      • +3 (7 voturi)    
        e prea scumpa (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 0:13)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ca sa bage in seama pe oricine...

        cred ca si talibanii au incpeut vanatoarea de drone, ca se cauta, dau chinejii si rusii bani frumosi...
      • +2 (2 voturi)    
        .. (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 8:54)

        picmiki [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Excelent!!!
    • -3 (11 voturi)    
      drona cu cantec (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 0:44)

      getodacul [utilizator] i-a raspuns lui cco

      Te bucuri degeaba ca exista drone si sunt folosite, pentru ca ele nu sunt folosite de americani doar pentru a omori teroristi.
      Au fost cazuri, ajunse si in presa, de drone ce au omorat civili, oameni nevinovati.
      In cazul asta, care este diferenta intre teroristul taliban si cel american?
      Ah, da! Teroristul american, are bani, tehnologie si putere. Halal!
      • +1 (3 voturi)    
        sa zici merci ! (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 12:11)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui getodacul

        Sa zici mersi ca USA isi cheltuie banii contribuabilului ca sa mentina ordinea in lume, alte tari nu prea au chef , tehnologie si nici banii necesari ca sa duca razboie costisitoare la zeci de mii de km.

        Iti place sau nu, traim intr-o lume globalizata mica, nu mai este ca in evul mediu cand nici macar nu stiai de existenta unor regate indepartate, acum 20 de studenti si ingineri din ro. daca isi propun pot face cu succes un atentat in Malaezia, pe vremea lui Stefan cel Mare nici macar domnitorul nu putea daca exita sau nu asa ceva.
        Ameintarea islamistilor radicali nu este o poveste, dincolo de aspectele religioase, indirect acesti indivizi doresc putere, si nu cred ca este intelept sa-i lasi pe niste fantici sa devina puternici.
      • +2 (4 voturi)    
        hai bre (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 13:15)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui getodacul

        ca ma facusi curios, credeam ca au facut si d'alea muzilcale, sa le dea rock 'n roll la talibani !
        aia chiar ar fi torutura pentru bietii popisori islamici.

        bani are si teroristul Islamic, dar n'are tehnologie.
        iar, furnizorii lor, rusii si chinejii nu prea le au cu dronele.

        iti imaginezi o drona musicala, ruski, ce cantece ar adduce ! kalink, kalinka, kalinka maia ! hei !
        cred ca talibanii prefera rock.