Coreea de Nord: Zeci de mii de soldati si civili au luat parte la un miting de sprijin al unui eventual atac asupra Statelor Unite

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 29 martie 2013, 15:19 Actualitate | Internaţional

Zeci de mii de soldati si civili nord-coreenii au marsaluit vineri prin centrul capitalei Phenian in semn de sprijin fata de autoritatile nord-coreene care au dat ordin unitatilor de rachete sa fie gata pentru un atac asupra bazelor militare americane din Oceanul Pacific si din Coreea de Sud, transmite AFP. Phenianul raspunde astfel spectacolului de forta pus in scena de SUA care a efectuat joi doua zborurile de instruire ale bombardierelor B-2 deasupra Peninsulei Coreene.

La mitingul din Piata Kim Il-Sung au luat parte soldati, veterani, muncitori si studenti. Liderul Coreei de Nord, Kim Jong-Un, nu a fost prezent la manifestatie.

Potrivit televiziunii de stat, mitingul a fost organizat in sprijinul deciziei luate marti de armata nord-coreeana si ratificate vineri de catre Kim Jong-Un de a ordona inceperea pregatirilor pentru un atac cu rachete asupra continentului american si a asupra bazelor americane din Oceanul Pacific, ca raspuns la zborurile de instruire ale bombardierelor B-2 in spatiul aerian sud-coreean.

"Declaratia a fost ultimatumul armatei coreene dat imperialistilor americani", a declarat un purtator de cuvant la inceputul mitingului.

Sub portretele gigantice ale tatalui actualului lider, Kim Jong-Il, si bunicului, Kim Il-Sung, instalate in piata, civili si militari au jurat credinta lui Kim Jong-Un.

"Vom scoate din nou armele si bombele pentru respectatul nostru lider Kim Jong-Un", au scandat manifestantii.

Acestia au cerut trupelor nord-coreene sa lanseze "o lovitura nemiloasa" asupra continentului american si asupra bazelor militare americane din Pacific si Coreea de Sud.

"Suntem gata sa ii stergem de pe fata Pamantului cu victoria noastra finala", a declarat un ofiter din armata nord-coreeana, Kwon Yong-Chol.

Liderul nord-coreean Kim Jong-un a dat ordin vineri sa se faca pregatiri pentru atacuri cu rachete strategice impotriva continentului american si a bazelor Statelor Unite in Pacific, ca raspuns la zborurile de antrenament cu bombardiere "invizibile" de tip B-2, pe fundalul tensiunilor din peninsula, informeaza Mediafax.

In cazul unei provocari "nesabuite" din partea americanilor, fortele nord-coreene "trebuie sa loveasca fara mila continentul american (...), bazele militare din Pacific, inclusiv Hawaii si Guam, si pe cele care se afla in Coreea de Sud", a declarat Kim Jong-un, citat de agentia oficiala KCNA.

Doua bombardiere invizibile B-2 au executat zboruri de antrenament joi deasupra Coreei de Sud pentru a sublinia angajamentul american fata de alianta militara cu Seulul, in caz de agresiune din partea Nordului. Kim a declarat ca zborurile bombardierelor invizibile au fost mai mult decat o demonstratie de forta si ca ele echivaleaza cu un "ultimatum (al americanilor) aratand ca ei vor cu orice pret sa declanseze un razboi nuclear".

Washingtonul face doar rareori publice zborurile sale de antrenament cu avioane de tip B-2, o arma redutabila, conceputa pentru misiuni speciale de bombardare strategica de la mare altitudine (pana la 15.000 de metri) in spatele liniilor inamice.

Nedectatbil pe radar, zburand cu o viteza apropiata sunetului, avionul poate sa transporte pana la 18 tone de armament conventional sau nuclear, ca de exemplu 16 bombe de 900 de kilograme ghidate prin satelit sau opt dintre teribilele bombe de tip GBU-37 "antibuncar".

Phenianul a amenintat deja, marti, Statele Unite cu lovituri asupra bazelor sale in Pacific sau de pe teritoriul lor. Anuntul, difuzat de KCNA, provenea de la comandamentul armatei. De aceasta data, el provine de la liderul tarii.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4775 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    vai,vai (Vineri, 29 martie 2013, 15:39)

    dandra [utilizator]

    si uite asa incepe WW3....
    incredibil ce declaratii fac spalatii astia pe creier.
  • +1 (1 vot)    
    si putin... (Vineri, 29 martie 2013, 15:46)

    dandra [utilizator]

    in marea neagra.
    astia doi pun ceva la cale....
    • +5 (5 voturi)    
      Nu Corea de Nord este grija mea (Vineri, 29 martie 2013, 16:27)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Grijile mele sunt legate de CHINA şi RUSIA.
  • +4 (6 voturi)    
    O comedie tristă (Vineri, 29 martie 2013, 16:13)

    felis_tigris [utilizator]

    Protestatari "Veterani, muncitori si studenti", mai treacă meargă într-un stat democratic, dar că la marşul de protest au participat şi soldaţi ai unei armate deja îmi pute de la o poştă a politică comunistă.
    Nu neg că şi pe „jandarmul mondial” îl cam mănâncă în oarece locuri.
    Coreea de Nord este doar trompeta, amintiți-vă, că foarte de curând CHINA a făcut declaraţii asemănătoare în legătură cu hegemonia U.S.A.
    • +3 (3 voturi)    
      Spui bine... (Vineri, 29 martie 2013, 17:45)

      petrol_head [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      Dar ma framanta pe mine o chestie. Nu prea vad interesul Chinei in ceea ce priveste Coreea de Nord, atata timp cat "aliatul" comercial principal al Chinei este SUA. Eu nu cred ca sunt chiar asa idioti chinezii sa puna pe butuci o economie intreaga doar de dragul unor comunisti flamanzi.
      China sustine Coreea de Nord doar la nivel declarativ...cel putin asa consider eu.
      In schimb, cu Rusia e alta mancare de peste...si acolo nu mai este de joaca. De ce credeti ca au decis americanii sa aduca modificari proiectului de la Deveselu?
      Sunt multe intrebari, si mai multe scenarii...tot ce sper este ca oameni nevinovati sa nu moara doar din mandria vreunui conducator.
      • 0 (0 voturi)    
        nici macar (Vineri, 29 martie 2013, 23:02)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui petrol_head

        China a fost printrele tarile care de ceva vreme voteaza sanctiuni dure indreptate impotriva Coreei de Nord si e tara care se teme cel mai mult de un eventual exod al refugiatilor in cazul unui razboi in peninsula Coreeana.

        Apoi, tu sugerezi ca economia USA ar fi pusa pe butuci de un eventual conflict cu Coreea de Nord. Dar e mult mai probabil ca tocmai economia Chinei sa fie pusa pe butuci.
        • 0 (0 voturi)    
          **** (Sâmbătă, 30 martie 2013, 10:24)

          petrol_head [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

          Scuze, poate m-am facut gresit inteles. Nu m-am referit la SUA ca ar ajunge pe butuci, ci la China... :)
  • +6 (8 voturi)    
    Saracii de ei (Vineri, 29 martie 2013, 16:30)

    Trojan.H [utilizator]

    Inainte sa plece la lupta, sa le dea cineva macar un pahar cu apa, sa nu cada naibii din picioare. Am mai vazut zilele astea niste filmulete pe YouTube si m-a luat durerea de cap.
    Asa ajungi cind te "protejeaza" Rusia si China. Se alege praful.
  • 0 (0 voturi)    
    Iresponsabili!!! (Vineri, 29 martie 2013, 16:51)

    Azra [utilizator]

    Vorba lui Mitica Dragomir: " Sa vedeti ce o sa patim noi!!"
  • 0 (2 voturi)    
    Au pregatit si pistoalele cu jet de apa? (Vineri, 29 martie 2013, 17:01)

    gabistoian [utilizator]

    Au pregatit si pocnitori de Craciun sa-i sperie pe americani? Dar bombele cu balegar de cal sunt pregatite?Vai,Vai, Vai, ce tare se mai sperie americanii. Astia cad din picioare de foame si nemancare si le arde de razboi! Caragiale, unde esti sa te razi putin?
  • +2 (2 voturi)    
    tehnologie ultimul racnet (Vineri, 29 martie 2013, 17:12)

    ampersand [utilizator]

    De apreciat vedeta rapida:
    http://i.huffpost.com/gadgets/slideshows/285817/slide_285817_2209534_free.jpg
    • +1 (1 vot)    
      :))) (Vineri, 29 martie 2013, 17:38)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      deci, nu cred poza asta:))))
  • 0 (0 voturi)    
    Razboi (Vineri, 29 martie 2013, 17:56)

    sebas90 [utilizator]

    Sincer o astfel de stire apare din "zelul" unor jurnalisti si-o cauta aia cu lumanarea.
  • +1 (5 voturi)    
    Problema de acolo... (Vineri, 29 martie 2013, 19:40)

    mereuinminus [utilizator]

    Vorbind la neutru, degeaba faceţi comentarii partizane: orice regim, fie democratic, fie dictatorial, se va apăra, întâi cu declaraţii, apoi cu ameninţări de reacţie, apoi cu atac preventiv, faţă de orice ameninţări directe sau indirecte, oficiale sau ascunse, pe care publicul nu le vede, oricând ele s-ar întâmpla. Nimeni nu face lucrurile la întâmplare, degeaba. Iar recentele răbufniri din Coreea de Nord şi marele salt de înarmare în ciuda crizei economice arată că există nişte provocări care nu se publică în presa "democratică" occidentală. O sigură dată au scăpat câteva rânduri acum câţiva ani, când, ca răspuns la o declaraţie americană, China a anunţat că e gata să discute cu SUA problema Coreei de Nord în relaţie cu cea a Taivanului. Adică, lăsaţi-ne să luăm Taivanul şi vă permitem să luaţi Nordul şi să-l alipiţi Sudului. Numai că Nordul nu poate să se autosacrifice de dragul Chinei, aşa că se explică reducerea ajutorului chinez, plăţile cu aur făcute de Nord pentru hrana din China şi votul Chinei pt. unele sancţiuni în Consiliul de Securitate al ONU. Iar Coreea de Nord, pe care Rusia nu se grăbeşte s-o ajute prea mult, iar China e dispusă s-o sacrifice, nu a avut altceva de făcut decât să se străduiască să convingă SUA să nu cuteze... şi a realizat o rachetă destul de performantă, care le strică planurile americanilor şi chinezilor şi menţine incertă situaţia din zonă. Nimeni nu e chiar atât de nebun, să faci în câţiva ani un asemenea salt tehnologic, nu contează prin ce mijloace, înseamnă să ai o capacitate mare, fie tehnologică, fie de spionaj, iar acum situaţia e că Nordul e de temut, cu toate dronele şi portavioanele SUA... Astea sunt efectele declaraţiilor de acum doi ani ale lui Obama că politica SUA se va redirecţiona şi concentra asupra Extremului Orient. Se vede acum ce au însemnat vorbele astea: o încercare de a justifica achiziţiile federale de arme de la producătorii interni gen Lockheed Martin, o subvenţie mascată pt. a nu-i lăsa să cadă...
  • +1 (5 voturi)    
    Problema de acolo... (Vineri, 29 martie 2013, 19:40)

    mereuinminus [utilizator]

    Vorbind la neutru, degeaba faceţi comentarii partizane: orice regim, fie democratic, fie dictatorial, se va apăra, întâi cu declaraţii, apoi cu ameninţări de reacţie, apoi cu atac preventiv, faţă de orice ameninţări directe sau indirecte, oficiale sau ascunse, pe care publicul nu le vede, oricând ele s-ar întâmpla. Nimeni nu face lucrurile la întâmplare, degeaba. Iar recentele răbufniri din Coreea de Nord şi marele salt de înarmare în ciuda crizei economice arată că există nişte provocări care nu se publică în presa "democratică" occidentală. O sigură dată au scăpat câteva rânduri acum câţiva ani, când, ca răspuns la o declaraţie americană, China a anunţat că e gata să discute cu SUA problema Coreei de Nord în relaţie cu cea a Taivanului. Adică, lăsaţi-ne să luăm Taivanul şi vă permitem să luaţi Nordul şi să-l alipiţi Sudului. Numai că Nordul nu poate să se autosacrifice de dragul Chinei, aşa că se explică reducerea ajutorului chinez, plăţile cu aur făcute de Nord pentru hrana din China şi votul Chinei pt. unele sancţiuni în Consiliul de Securitate al ONU. Iar Coreea de Nord, pe care Rusia nu se grăbeşte s-o ajute prea mult, iar China e dispusă s-o sacrifice, nu a avut altceva de făcut decât să se străduiască să convingă SUA să nu cuteze... şi a realizat o rachetă destul de performantă, care le strică planurile americanilor şi chinezilor şi menţine incertă situaţia din zonă. Nimeni nu e chiar atât de nebun, să faci în câţiva ani un asemenea salt tehnologic, nu contează prin ce mijloace, înseamnă să ai o capacitate mare, fie tehnologică, fie de spionaj, iar acum situaţia e că Nordul e de temut, cu toate dronele şi portavioanele SUA... Astea sunt efectele declaraţiilor de acum doi ani ale lui Obama că politica SUA se va redirecţiona şi concentra asupra Extremului Orient. Se vede acum ce au însemnat vorbele astea: o încercare de a justifica achiziţiile federale de arme de la producătorii interni gen Lockheed Martin, o subvenţie mascată pt. a nu-i lăsa să cadă...