China dezminte informatiile potrivit carora ar fi trimis trupe in Coreea de Nord

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 decembrie 2011, 16:30 Actualitate | Internaţional

Ministerul Apararii nationale de la Beijing a dezmintit miercuri informatiile potrivit carora trupe chinezesti au fost trimise in Coreea de Nord pentru a asigura ordinea publica in aceasta tara, dupa decesul lui Kim Jong-Il, scrie RIA Novosti.

"Asemenea informatii sunt pure inventii", a declarat purtatorul de cuvant al ministerului, Yang Yujun.

Dupa ce a condus Coreea de Nord timp de 17 ani, Kim Jong-Il a decedat in 17 decembrie, in urma unei crize cardiace, la varsta de 69 de ani. El a fost inmormantat miercuri.

Fiul cel mai mic al lui Kim Jong-Il, Kim Jong-un, a preluat puterea.

Mai multe publicatii au scris ca Beijingul ar fi trimis trupe in Coreea de Nord, pentru a mentine stabilitatea in aceasta tara, dupa decesul "conducatorului iubit".


Citeste mai multe despre   






















2861 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Pretext (Miercuri, 28 decembrie 2011, 16:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Chinezii n-au trimis trupe, dar bine ar fi sa trimita, iar Coreea de Nord sa accepte. S-ar putea invoca si accepta la nivel international, sub pretextul protectiei tarii fata de o interventie straina. Daca in Coreea de Nord ar fi macar vreo 20 de mii de militari chinezi, toata lumea ar fi mai linistita, iar nord-coreeni n-ar mai avea motive sa atace sudul.
    • +1 (1 vot)    
      Tu sa suporti cheltuielile. (Miercuri, 28 decembrie 2011, 17:31)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cei 20 de mii de militari chinezi stationati in Coreea de Nord sa fie finantati din banii tai.Nu-ti inchipui ca militarii stau pe gratis si nu consuma nimic.
    • +1 (3 voturi)    
      mda sigur (Miercuri, 28 decembrie 2011, 17:37)

      john [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Am mai vazut noi asta si in Transnistria nu? Trupe chineze in Coreea de Nord ar insemna definitiv incheierea visului coreea de unire.
      • 0 (0 voturi)    
        Revizuire (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:22)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui john

        Si daca pina la unire, infometatii ataca nuclear?

        Poate ca ai dreptate. Imi revizuiesc parerea. Sa-l vedem pe Kim cel tinar daca e la fel de agresiv ca taticutul lui decedat.
      • +1 (1 vot)    
        ha-ha ! (Miercuri, 28 decembrie 2011, 21:05)

        jimmy yckx [anonim] i-a raspuns lui john

        pai datorita intrarii chinezilor in coreea este acum tzara impartita.
        si datorit tampeniei presedintelui truman, care a ordonat gen macrthur sa se retraga din fata trupelor interventioniste chineze.
        americanii operau sub mandat onu.

        chinezii nu doresc, in niciun caz, reunificarea coreii, care ar deveni un vecin puternic, un regim sprijinit de americani.
        reunificarea sub regim comunist nu se va putea intampla niciodata.
  • -1 (1 vot)    
    si daca nu mai asteapta (Miercuri, 28 decembrie 2011, 17:43)

    tata omidu [anonim]

    americanii sa vada daca iranienii isi pun in aplicare planul? Eu zic ca ahmadinejad se joaca cu focul. Le-o da obama de le sar fulgii. Abia asteapta flota a V-a sa faca un pic de antrenament la cald. Parearea mea ca nu-i prind ghioceii neplesniti pe iranieni. Si in plus, ce sa faca ei cu atata petrol? Pariu ca o sa-l exploateze cat de curand companiile americane? Cu ce pret? Cu pretul democratiei!
    • +1 (1 vot)    
      si (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:46)

      si [anonim] i-a raspuns lui tata omidu

      si? pana la urma, dictatura islamica s-a dovedit a fi mai tare-n gura, democratia americana s-a dovedit mai tare-n fapte.

      fie ca cel mai bun sa castige, nu asa se spune?

      dupa ce ca sunt prosti, mai sunt si cu gura mare. sau, capra raioasa si tot cu coada pe sus...