Iranul cere interzicerea totala a testelor nucleare, insa spune ca are nevoie de energie nucleara in scopuri civile

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Vineri, 2 septembrie 2011, 22:20 Actualitate | Internaţional

Mahmoud Ahmadinejad
Foto: Reuters
Reprezentantul Iranului la ONU a cerut astazi comunitatii internationale sa respinga folosirea armelor nucleare si sa interzica total efectuarea de teste nucleare, informeaza RIA Novosti.

"Distrugerea completa a armelor nucleare garanteaza ca acestea nu vor mai fi folosite, chiar si accidental", a declarat Mohammad Khazaee, in cadrul unei intalniri cu ocazia Zilei Internationale impotriva testelor nucleare.

Diplomatii prezenti la reuniunea de astazi au facut astfel presiuni pentru ratificarea Tratatului care prevede interzicerea totala a testelor nucleare.

"Iranul considera ca Tratatul este un pas inainte in directia dezarmarii nucleare, insa tratatul nu poate substitui interzicerea totala a armelor nucleare", a mai declarat diplomatul iranian. El a subliniat ca lupta impotriva armelor nucleare ar trebui sa fie o prioritatea pe ordinea de zi a comunitatii internationale, iar testele nucleare sa fie interzise, inclusiv simularile generate de calculator.

Iranul insista ca are nevoie de energie nucleara in scopuri civile. Presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad a declarat, de altfel, ca folosirea armelor nucleare este "neislamica".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

756 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    iran vs onu (Vineri, 2 septembrie 2011, 22:24)

    evoque [utilizator]

    si pe astia de la onu cine ii plateste sa faca presiuni?!!
    oricum nu ii baga nimeni din iran in seama.
    • +2 (2 voturi)    
      ce ai inteles? (Vineri, 2 septembrie 2011, 22:46)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      "Reprezentantul Iranului la ONU a cerut astazi comunitatii internationale sa respinga folosirea armelor nucleare". Iranul a cerut interzicerea testelor.
  • +3 (3 voturi)    
    astia nu-s normali (Vineri, 2 septembrie 2011, 22:42)

    daroc [utilizator]

    Iranul are 75 de milioane de locuitori (cam cat Germania - doar ca diferenta economica e colosala), si 80% din veniturile Iranului din prezent provin din exportul de petrol!
    Petrolul asta, incetul cu incetul se termina. Nu in 10 ani, poate nu in 20, dar pe urma, incepe sa tot scada, pana cand va fi complet inlocuit de altceva (nu vreau sa intru aici in discutii legat de ce anume va inlocui petrolul).
    Si ce ti-e 30-40 de in istoria unei tari? O clipa! De la Revolutie, la noi, au trecut deja 20 de ani si parca a fost ieri! In loc sa se intrebe ce fac cu 75 de milioane de suflete (care peste vreo 30 de ani vor fi peste 100 de milioane), cu ce hranesc atata puhoi de oameni daca 80% din veniturile de acum (petrol) o sa dispara, in loc sa incepe sa creeze noi industrii, noi sectoare, cu ajutorul banilor din petrol, lor de arde de centrale nucleara / bombe nucleare (cine poate sti sigur?), lor le arde sa "rada de pe fata pamantului Israelul", si in genere le arde sa provoace toata comunitatea internationala impotriva lor! Si pentru ce? Pentru centrale nucleara, de parca ei de energie duc lipsa! (fiind atat de bogati in petrol!). Si exista centrale nucleara din care NU se pot construi bombe nucleara (cum e cea de la Cernavoda de la noi), daca tot vor centrale nucleare!
    Si peste 30-40 de ani s-or trezi cu o foame de o sa moara zeci de milioane de oameni de foame si o saracie crunta in tara, ca atunci cand aveau petrol (deci si bani) ei faceau pe nebunii cu toata lumea, in loc sa-si vada de viitorul tarii, mai ales ca le-a picat din cer norocul asta porcesc: petrol garla!
    • +1 (1 vot)    
      Serios? (Vineri, 2 septembrie 2011, 22:58)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui daroc

      Serios? La cernavoda arzi uraniu si rezulta plutoniu care e exact ce trebuie pt bum bum.
      • +1 (1 vot)    
        hm (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 0:57)

        daroc [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

        Centrala de la Cernavoda a fost construita pe vremea lui Ceausescu, folosind tehnologie.... canadiana si nu sovietcia! Ceea ce in sine e mare lucru, refuzand tehnologia "fratelui" sovietc si apeland la "imperialistii exploatatori".
        Crezi ca pre vremea aia, cand erau cele doua blocuri antagonice SUA-NATO si URSS-Tratatul de la Varsovia, canadienii, parte din NATO si aliat natural al SUA ar fi furnizat tehnologie nucleara unei tari din blocul comunist cu care acea tara sa-si construiasca bombe nucleare? Si sa fi vrut, nu i-ar fi lasat americanii. Tehnologia nucleara nu e precum pc-urile, ca sa o exporti ai nevoie de autorizatii de la autoritaile tarii tale din cel mai inalt nivel politic.
        Oricum, afirmatia mea din comentariul meu de mai sus nu se bazeaza pe logica descrisa de mine anterior, ci din cultura generala (am citit astea de mai multe ori mai demult). Dar poate gresesc, o sa caut pe net sa vad. Dar n-ar avea logica... astia (NATO si Trataul de la Varsovia) erau "la cutite" pe vremea aia, cum sa furnizezi tehnologie pentru arme atomice dusmanului, ca sa zic asa?
  • 0 (0 voturi)    
    video (Vineri, 2 septembrie 2011, 22:59)

    Adrian [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=9U8CZAKSsNA


    un film asemanator este difuzat in sediul ONU din Vienna. pentru cei care simt nevoia sa arate cu degetul.

    PS: nu inteleg de ce aceasta stire este corelata cu programul nuclear al Iranului.
    • +1 (1 vot)    
      raspuns la PS-ul tau (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 1:14)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Fiindca Iranul se baga in seama ca musca-n lapte non stop in ultima vreme. Un fel de "hotul striga prindeti hotul".
      Se dau acum mari pacifisti, ca n-ar mai trebui permise testele nucleara (ceea ce in sine nu e o idee de lepadat), dar brusc li s-a trezit apetitul pentru centrale atomice, cu ajutorul carora se pot face si bombe atomice, dar ei au "jurat pe rosu" ca n-o sa faca bombe. Asta dupa ce urla cat ii tin gura ca Israelul ar trebui "ras de pe fata pamantului" si alte aberatii extremiste.
      Sau cum a fost la jafurile recente din Anglia. S-au bagat si atunci in seama protestand vehement impotriva "violentei" politie britanice, cand biata politie britanica a fost violenta precum o trupa de teatru de papusi! Uitand ce "le-au dat pe coaja" demonstratiilor iranieni cand presedintele lor a fost ales a doua oara, alegeri cu o corectitudine discutabila.
      • -1 (1 vot)    
        dam prea multa importanta (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 2:58)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui daroc

        unor lideri paranoici pe care ii consideram imaginea a zeci de milioane de iranieni.

        Daca acum erau anii '60 gaseai cam acelasi brainwash prin presa, doar ca actorul principal era Rusia si amenintarea pe care o reprezinta arsenalul sau nuclear la adresa "free world".

        Cauta materiale pe net sa vezi ce propaganda de prost gust faceau americanii la adresa Rusiei. Si acum sunt pensionari din SUA care sunt convinsi ca rusii sunt un fel de extraterestrii.
        In realitate lupul era SUA, cu nr dublu de teste nucleare fata de Rusia. Rusia prin aspiratiile sale de superputere nu stia cum naiba sa faca sa tina pasul cu SUA la nivel de inarmare nucleara si probabil incerca sa compenseze prin declaratii, dar tot SUA urla "hotii, hotii".

        S-a dovedit ca niciuna dintre aceste doua superputeri nu au adus "pacea" si ca pe oriunde s-au dus sa elibereze vreo tara s-a lasat cu bombardamente si contracte de reconstructie.

        Concluzia: asistam la un nou episod dintr-un serial de desene animate in care nu exista personaje pozitive, doar negative si cu planuri neplacute pt noi soriceii.
  • 0 (0 voturi)    
    hai cu ultimul test (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 10:18)

    gogu nuclearu [anonim]

    probabil ca vor sa se protejeze impotriva unui potential ultim test nuclear ce va putea avea loc cand le-o cadea o racheta in cap.
    better safe than sorry cica.
    • 0 (0 voturi)    
      ce mai pasnicie? (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 20:58)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui gogu nuclearu

      Nu ai sa vezi tu filmu asta.Nici americanii nu sunt atat de corecti incat sa interzica altora detinerea de arme nucleare deoarece ei au distrus Nagasaki si Hiroshima.Asa ca nu o sa cada nicio raketa in cap la ei.Vad ca multi dintre fraieri ca avoi aveti ciuda ca Iranul are arme nucleare si detine tehnologia fabricarii fibrei de carbon, ceea ce doar 10 tari din lumea asta detin asemenea tehnologie.Dar daca sunteti mandri, de ce Romania care e tara voastra nu e in stare sa faca astea?.Lasati pe altii sa fie destepti daca voi nu sunteti.
  • 0 (0 voturi)    
    sa admitem (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 14:31)

    luk [anonim]

    ca si irak ul si iran ul ar detine arme nucleare.sa nu uitam ca si pe afgani ii suspectau americanii si au renuntat sa caute dupa ce i au distrus.revenind daca ar avea arme ce i cu asta, si france are la fel si sua si uk la fel.si un domn mai sus spunea el ceva saracu.....hm iran ul are petrol si nu va mai avea,si sua ce au?datorii si vor avea si mai multe.sua vor petrol si tot ce inseamna zacamant ,aur etc.fb ca nu are romania de zece ori mai mult aaur ca eram de mult bombardati de americani sub cine stie ce pretext.