Limba mea, romana, eu o spal pe dinti! - scriitoarea Ana Barton si pledoaria sa pentru vorbire si scriere corecta. Barton este Haute Culture

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Duminică, 21 mai 2017, 17:42 Actualitate | Haute Culture

Ana Barton
Foto: Arhiva personala
Despre limba romana, despre gramatica. Pledoarie provocatoare venita de la scriitoarea Ana Barton. Pledoaria face parte din seria Barton este Haute Culture, pe care o puteti urmari pe canalul YouTube Haute Culture

Limba mea romana, eu o spal pe dinti! Sa spunem ca te iubesti. Arati ca te iubesti pe tine spalandu-te pe dinti, facandu-ti dus, nu? Asa este si cu Gramatica. Face parte din felul in care te iubesti, in care tii la tine, in care nu vrei sa te faci de ras. Cum e sa te duci nud la Opera? E inadecvat! 

Exemplul cel mai potrivit este "Hai sa mancam copii!" Tu ma intrebi cati? Daca punem VIRGULA, intrebi cati mergem la masa, nu asa e normal? De ce sa creez ambiguitate? Problema este ca e lumea plina de "mancatori de copii", de analfabeti. 


Vezi pledoaria Anei Barton, pe canalul Youtube Haute Culture:





Barton e Haute Culture. Despre bullying
Barton despre trauma.
Ana Barton este scriitoare. Biografia sa si blogul
Foto-credit: Catalina Flamanzeanu


Citeste mai multe despre   

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

7887 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    ??? (Duminică, 21 mai 2017, 18:10)

    333 [utilizator]

    De ce spun bucureștenii ,,dă" în loc de ,,de" și ,,pă" în loc de ,,pe"?
    • -2 (8 voturi)    
      Care (Luni, 22 mai 2017, 9:45)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui 333

      Bucuresteni ? Aia 4 meleoane de moldoveni din Buzau ?
      • -1 (3 voturi)    
        ! (Luni, 22 mai 2017, 11:49)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Ai 4 greseli gramaticale in cele 7-8 cuvinte scrise de tine! Intri in categoria celor enuntati de mine mai sus!
    • -1 (7 voturi)    
      ! (Luni, 22 mai 2017, 11:48)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui 333

      Pentru ca in general bucurestenii pe care ii auzi pe strada sunt sau au sange tiganesc!
  • +12 (16 voturi)    
    diacritice, Hotnews, diacritice! (Duminică, 21 mai 2017, 18:31)

    ikke [anonim]

    Oare când și-o arăta și Hotnews respectul față de limba română și-o să scrie cu diacritice?

    Sper că nu-i vina lui Eugen, fostul meu coleg de an la Litere, fost coleg de grupă și de limbă B ...

    (îi transmit prin prezenta salutări și urări de sănătate!)

    Scrierea cu diacritice e NECESARĂ, ESENȚIALĂ în română. Ține tot de Haute Culture...

    Mai uitați-vă o dată: „Arati ca te iubesti pe tine spalandu-te pe dinti, facandu-ti dus...”

    S-auzim numai și numai de bine!
    • -8 (16 voturi)    
      Penibil (Luni, 22 mai 2017, 8:58)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui ikke

      E cvel mai penibil motiv legat de limba, doar nazistuii lingvistoizi sunt zgariati pe retina de lipsa unor codite sau caciulite. Get a life, rrrrromane verrrrde.
      • +1 (1 vot)    
        nu e fascinant? (Marţi, 23 mai 2017, 0:06)

        ikke [anonim] i-a raspuns lui transpenibilus

        Așa e, domnule transpenibil, așa o să fac!
        Ha-ha!
        E un execițiu fascinant, de democrație ... anonimă. Mă gândesc că ajungem din nou la „democrația” dinaintea republicii romane. În piața publică mai mult sau mai puțin puturoasă se-ntâlneau plebei, patricieni, vestale, alea-alea. Istoria nu ne spune și dacă marginalii înjurau nemotivat. Diferența e că timpul nostrum-i original: în adăpostul anonim, orice om cu probleme își varsă fierea. Cine zicea că nu trăim vremuri interesante? Abia acum începe istoria :))
  • -13 (25 voturi)    
    Hai basti (Duminică, 21 mai 2017, 19:19)

    Je__ [utilizator]

    Sunt satul din astia cu limba si gramatica in mana.

    Filologii din academii si turnurile lor de fildes, nu inteleg ca limba e a poporului. Daca poporul o vrea stramba si o foloseste stramba, nu are ce-i face, decat sa o consemneze in DEX.

    Asa, ca mai numarati un pic ouale, ca acusi o sa puneti "success-uri" ca forma corecta.
    Limba evolueaza, indiferent ca va place sau nu.
    • +5 (7 voturi)    
      Corecta observatia! (Luni, 22 mai 2017, 7:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Daca romanii vor sa fie furati, aleg hoti in parlament. Degeaba facem legi, ca poporul vrea hotii si smenuri, asa ca sa adaptam codul penal si sa comsemnam in acest cod penal ce trebuie consemnat.

      La tine, din fericire, nu mai trebuie numarat nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      dex (Luni, 22 mai 2017, 10:24)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      DOOM3 - succesuri, sursa EBA
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Luni, 22 mai 2017, 10:34)

    a.nonim [utilizator]

    "Barton este Haute Culture". Curat română, Coane Fănică...
    • +1 (3 voturi)    
      DA (Luni, 22 mai 2017, 12:13)

      EZACT [anonim] i-a raspuns lui a.nonim

      Mda, "haute culture" - curat româneşte.
    • 0 (2 voturi)    
      Da ,ce inseamna ,haute culture ???! 8-) (Luni, 22 mai 2017, 22:22)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      8-)
      Frantujii ,cred ca ...jubileaza ;).
      Hotnews poate gasiti un sinonim ...la haute culture sau ...
      O sa vina cei de la pesedea sa ne convinga ca ...Dragneev e haute culture .
  • +4 (8 voturi)    
    Tronc, Anițo... (Luni, 22 mai 2017, 11:55)

    amanda [anonim]

    "Limba mea romana, eu o spal pe dinti!"
    Urâtă și neinspirată exprimare. Că tot vorbeam de adecvare și frumusețe...
  • 0 (4 voturi)    
    Barton e evreica ? (Luni, 22 mai 2017, 22:04)

    Adi [anonim]

    BARTON asta e evreica bre ? Ca Tim Burton ? Ca astia se prefac ca ajuta da de fapt vor sa ajunga ei celebri.