​Opinie

Dezvrajirea de Sergiu Nicolaescu

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Joi, 3 ianuarie 2013, 12:14


Aveam 8 ani cand l-am vazut pe Sergiu Nicolaescu in magazinul universal "Dumbrava" din Sibiu. Fan al filmelor lui, am intrat imediat in fibrilatie, am tras-o pe maica-mea dupa mine sa-mi cumpere un carnetel de 80 de bani si l-am prins tocmai cand dadea sa urce pe scara rulanta. M-a mangaiat pe cap si a zambit ca Andrei din "Pistruiatul", spunand magulit: "Copii....". Autograful nu mai stiu cum l-am ratacit, iar peste ani m-am dezvrajit fara durere.

Sergiu Nicolaescu a fost pentru mine, ca pentru milioane de alti romani, o persoana foarte populara. N-as spune un erou, chiar daca la varsta copilariei aveam alt sistem de valori. Ii stiam filmele si era singurul regizor roman al carui nume il cunosteam. In naivitatea mea de copil care recita ca un automat poezii la serbare, desi nu foarte tarziu am aflat si de Europa Libera, exista o acceptare la fel de automata a filmelor lui Sergiu Nicolaescu. Cu deosebirea ca acestea aveau si de ce sa imi placa.

Erau animate, aveau actiune, glume, erau nepretentioase  - cam in genul filmelor  americane la care mergeam cu prietenii de pe strada. Mai tarziu am aflat de "epopeea cinematografica nationala", de fragmentele din cuvantarile lui Ceausescu strecurate in discursurile marilor domnitori ("Mihai Viteazul", regizat de Nicolaescu, a fost un hit construit pe soclul domnitorului cel mai apreciat de Ceausescu), de compromisurile pe care trebuia sa le faci daca doreai sa fii regizor in comunism.

La fel de tarziu am aflat de alti cineasti ca Lucian Pintilie si Mircea Saucan care ori au plecat din tara ori au ramas si s-au imbolnavit ca n-au putut face filmele pe care le doreau, cand altii au stiut sa se mentina, fara scrupule ori remuscari, in gratiile puterii.

Cand filmele confratilor sai, in cazul in care erau aprobate, erau forfecate la nesfarsit, iar dupa premiera ingropate in vreun cinematograf marginal, Sergiu Nicolaescu ramanea singurul cineast care beneficia de ajutorul armatei pentru impresionantele sale productii.

E de admirat capacitatea acestui om de a rezista o viata intreaga descurcandu-se in orice context nu pentru a supravietui, ci pentru mai mult de atat. Pe celalalt taler al balantei sta integritatea morala. Sper ca nu vor fi prea multi cei care vor spune: "S-a descurcat, foarte bine!", desi societatea de azi favorizeaza tot mai mult acest gen de idei.

Cred ca la modul ideal, disparitia lui Sergiu Nicolaescu ar trebui sa marcheze un moment de cotitura in mentalul colectiv pentru ca, mai devreme sau mai tarziu, cu totii ar trebui sa ne dezvrajim de filmele sale, iar dezvrajirea ar fi un semn de insanatosire a natiei.

Pana la urma, nici nu mai conteaza daca Sergiu Nicolaescu isi facea filmele copiind filme de succes de prin alte parti, dar unii dintre noi nu ne dam seama nici azi ca filmele sale au facut jocul ideologiei comuniste, fiind micul drog de care aveam nevoie ca sa rezistam obedienti. Ele ne ofereau sentimentul reconfortant al unei istorii marete  - in care, subliminal, intra si prezentul pe care il traiam -, la care se adauga iluzia data de dolce far niente-ele unor filme aparent lipsite de pretentii.

E un merit paradoxal pe care Sergiu Nicolaescu si l-a asumat, facand entertainment intr-o societate opresiva şi cu sprijinul opresorului. Si mai paradoxal este ca are in continuare extrem de multi fani.

Cei care i-au ramas fideli si-l asuma cu totul, cu tot ce a facut, de la "Dacii" pana la "Ultimul corupt din Romania" (cel din urma titlu), trecand prin "Pentru patrie", seria Comisarului Moldovan si "Ciuleandra" , si pana la patina elegiaca pe care filmele sale au capatat-o de la "Orient Express" incoace, cand isi pierduse suflul, dar simtea nevoia unui testament complet (nu doar estetic).

In ultimele filme, Sergiu Nicolaescu era tot mai contemplativ, presimtind sfarsitul unei lumi, desi in viata publica a continuat sa fie prezent, fiind persoana care s-a opus cel mai mult reformei in cinematografie - si cea care a fost cea mai influenta.

Si din acest punct de vedere, paradigma se schimba acum. Sa vedem in ce directie o va lua filmul romanesc dupa Sergiu Nicolaescu. E drept, e imposibil sa-ti imaginezi cum ar fi aratat cinematografia romana fara el. Nici un alt regizor roman nu a facut atatea filme si nu s-a bucurat de atata succes de public. Astept ca peste un timp un tanar regizor sa faca un film inteligent si onest despre acest controversat personaj. Cand acest film va apare, probabil ca acela va fi momentul cand ne vom fi dezvrajit cu totul.
 

Filme regizate de Sergiu Nicolaescu:


"Ultimul corupt din Romania" (2012)
"Poker" (2010)
"Carol I" (2009)
"Supravieţuitorul" (2008)
"15" (2005)
"Afganistan" (2004)
"Orient Express" 2004)
"Triunghiul mortii" (1999)
"Punctul zero" (1996)
"Inceputul adevarului / Oglinda" (1993)
"Coroana de foc" (1990)
"Mircea" (1989)
"Francois Villon, poetul vagabond" (1987)
"Cautatorii de aur" (1986)
"Noi, cei din linia intai" (1986)
"Ciuleandra" (1985)
"Ringul" (1985)
"Ziua Z" (1985)
"Viraj periculos" (1983)
"Intalnirea" (1982)
"Wilhelm Cuceritorul / Glorie şi onoare (Cucerirea Angliei)" (1982)
"Duelul" (1981)
"Capcana mercenarilor" (1980)
"Ultima noapte de dragoste" (1980)
"Mihail, caine de circ" (1979)
"Nea Marin Miliardar" (1979)
"Pentru patrie" (1978)
"Revansa" (1978)
"Osanda" (1977)
"Razboiul Independentei" (serial TV) (1977)
"Accident" (1976)
"Insula comorilor" (1975)
"Piratii din Pacific" (1975)
"Zile fierbinti" (1975)
"Nemuritorii" (1974)
"Un comisar acuza" (1974)
"Ultimul cartus" (1973)
"Atunci i-am condamnat pe toti la moarte" (1972)
"Cu mainile curate" (1972)
"Der Seewolf "/ "Lupul marilor" (1971)
"Mihai Viteazul" (1970)
"Aventure en Ontario" / "Aventuri in Ontario" (1969)
"La prairie" (1968)
"Ultimul mohican" (1968)
"Dacii" (1967)

















28942 vizualizari

  • -15 (61 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte (Joi, 3 ianuarie 2013, 12:50)

    Iulian [anonim]

    Nici moartea nu il poate omori ,ca sa omori un asemenea om trebuie sa-i omori numele.Sergiu Nicolaescu va ramane un nume nemuritor,un roman nepieritor,va ramane permanent in inima si in amintirea tuturor,romanilor.
    • +23 (63 voturi)    
      Care Dumnezeu ? (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:31)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Ideologia comunista - marxism-leninismul este anticrestina, antisociala si antinationala. Parintele Staniloaie o definea ca "satanologie". Sergiu Nicolaescu si-a pus tot talentul, pe care-l avea din belsug, in slujba comunismului, nu a tarii. A aservit arta, propagandei comuniste.
      • +34 (52 voturi)    
        Nea Sergiu (Joi, 3 ianuarie 2013, 14:44)

        relu [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

        Nea Sergiu a fost legat de comunism si si-a facut treaba cu ei.Ei cu el si el cu Ei .
        Nu este nimic decat ce ce se vede in cariera lui "nea Sergiu" .Rolul jucat de el la revolutie in sensul escamotarii adevarului si in Comisia de ancheta facand acelasi joc. Chiar si ultimul film escamoteaza adevarul veros si urat si face coruptii inerenti si cu fata umana .Ca si comunismul cu fata umana.
        Poporul romana a avut nevoie intodeauna de niste "nea" care sa ii arate cum sta treaba cu una si cu alta .Poporul roman este gata sa asculta mincinosii si ii injura pe cei care spun adevarul in fata .Ca si basmele romanilor idealul este ca voinicul facand o smecherie cu ajutorul unor fiinte supranaturale sa se aleaga in final cu jumatatea din imparatie si fata imparatului de nevasta. Adica imbogatire rapida prin mijloace fabuloase.Nea Sergiu a creat basme din astea pentru romani .Cand te uiti la filmele lui se vede comunismul cu fata umana si o istorie de basm.Numai minciuni.Si acum cei care l-au ajutat pe nea Sergiu si comunismul romanesc ,actorii batrani ,se intrec fiecare pe masura dosarului sau de turnator la securitate sa ii aduca laude.In fond securitatea era prietenul fabulos care ajuta eroii nostri sa se aleaga cu bani si pozitii soaciale aducatoare de beneficii.De ce sa nu laude?Si mai este un cor de batrani admiratori care sunt gata sa ierte toate relele fara realizeze ca deaia sunt ei saraci la minte si stomac.De fata umana a comunismului. Da ei se bucura ,lasa saracu ca era om bun. Saracii....
        • +19 (29 voturi)    
          O vorba veche (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:04)

          Corneliu [anonim] i-a raspuns lui relu

          si inteleapta spune ca"nici o cauza nu este intr-atat de rea incat sa nu-si gaseasca aparatorii sai firesti. Deci, firesc si comunismul si nazismul (ideologii complementare) pentru unii nu au fost si nu sunt chiar asa de ticaloase incit sa nu le sustina. Daca Sergiu Nicolaescu le-ar fi "cantat in struna" in struna comunistilor doar conjuctural, dupa 1989 s-ar fi lepadat de ei, nu ar fi cotinuat colaborarea cu acestia. Dar vorba aceea, " cainele se intoarce la varsatura lui si porcul scaldat se tavaleste in mocirla" (Petru II , 2-22).
        • +15 (25 voturi)    
          Inca valabil (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:39)

          Paulista [anonim] i-a raspuns lui relu

          Stai sa ne intelegem, poporul roman inca mai face asta, inca se lasa prostit de altii, inca mai pleaca urechea la minciuni, inca isi mai cladeste viata pe promisiuni desarte...Suntem in 2013 si subiectul e inca de actualitate! Asta e Romania!
        • 0 (0 voturi)    
          Putina decenta! (Marţi, 8 ianuarie 2013, 11:54)

          Ada [anonim] i-a raspuns lui relu

          Sa va fie rusine! Chiar tot poporul asta ( in afara de cativa destepti ca voi ) a fost atat de idiot incat sa se uite la filmele cu placere si acum dupa atatia ani? Comunist, propagandist? S-a descurcat fara mari compromisuri, e o mare calitate. Macar un sfert din cat a facut acest om sa fi facut si vreunul din voi. Si nu pentru ca a furat din bani CNC-ului, pana la urma a fost bine ca o parte buna din banii astia au fost dati unui profesionist, unui om care a facut filme de mare succes pentru oameni nu neaparat pentru premii, cu toate ca din cate stim a luat atatea premii in viata lui. Filmele tinerilor de acum se vede clar ca NU plac ( strainii sunt deocamdata uimiti de aceste subiecte pt ca nu au trait asa ceva, se uita ca la poarta noua ) subiecte eminamente morbide de-ti vine sa-ti iei campii, fade, fara actiune, intuneric, sonor tampit, actori tineri sau mai putin tineri care joaca prost. Si in filmele lui Nicolaescu au fost actori care au jucat prost, de exemplu Daniela Nane in Orient Express, a jucat ca o cizma ( ea fiind de altfel o actrita de teatru buna ), mai ales cand juca langa Maia Morgenstern, se adancea diferenta de valoare. Totusi aceste cazuri au fost punctuale, actiunea filmelor, stilul, jocul actorilor mari, majoritari in film, sunt indubitabil pe placul publicului. Iar publicul acestui mare om, nu a fost compus numai din cei care strigau la inmormantare. Pana la urma nu-i putem judeca dand cu pietre in ei, nu cred ca au facut totul numai din dorinta de scandal, chiar l-au iubit pe regizor in felul lor, le-a si fost data apa la moara prin abaterea totala de la obiceiuri si traditii foarte prezente la romani, secretul care a invaluit acest eveniment, lipsa de fast etc. Nu abordez si subiectul revolutiei acum, nu am timp, tot ce imi amintesc rapid e ca in frica pe care o traiam in acele clipe, mi s-a luminat sufletul cand l-am vazut atunci la tv. Numai ganduri bune pentru Maestrul Nicolaescu!
      • +14 (30 voturi)    
        s. nicolaescu (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:30)

        mihail nica [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        DUMNEZEU SA-L IERTE. A FACUT MAI MULT RAU DECAT ARTA....
      • +5 (13 voturi)    
        ai dreptate, dar nici cu Staniloae (Joi, 3 ianuarie 2013, 20:02)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        nu mi-e rusine.
    • +14 (28 voturi)    
      chiar aşa?! (Joi, 3 ianuarie 2013, 14:52)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      după afirmaţia ta, concluzia este că eu nu sunt român... Nicio problemă, spre deosebire de Iulia Blaga, nu am căzut pe spate la filmele lui nici măcar când eram un puşti lipsit de orice discernământ. Şi dacă dânsa consideră că filmele lui au fost într-un fel benefice, eu zic că au fost distrugătoare. Au contribuit la spălarea creierului românilor, şi au coborât ştacheta valorii acestei arte la un nivel de neimaginat. Practic, cu mici excepţii (Pintilie, Daneliuc), cinematografia românească a fost distrusă tocmai de către indivizi precum Nicolaescu. Şi dacă vezi cine îl plânge acum, actori rataţi precum Dichiseanu, Besoiu, Arşinel, Albulescu şi alţi mâncători de kko, recitatori de ode sau lansatori de glume răsuflate nici nu mai avem ce discuta. Nicolaescu producea făcături naţional-comuniste şi mutila adevărata istoriepe vremea când în Polonia, Vajda şi Kieslovski, în Rusia, Tarkowski, În Ungaria Istvan Sasz si Bela Tarr, fraţi Menzel şi Milos Forman în Cehoslovacia, făceau FILM!!!

      Ce-mi mai aduc aminte din filmele lui este faza în care romanii asediau Castelul Bran construit de către daci...
      • -5 (23 voturi)    
        corvule (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:57)

        a [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

        Filmul, nu este facut numai pentru intelectuali ascunsi prin sali de cinemateca goale la matineu.

        Filmul este facut si pentru milioane de oameni care vor sa evadeze putin din cotidian dupa o zi de munca grea si vor sa vada oameni integri si puternici care inving raul, care se indragostesc care se inmultesc etc
      • -8 (24 voturi)    
        Bati campii, amice... (Joi, 3 ianuarie 2013, 18:07)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        Sergiu Nicolaescu a fost totusi un regizor mai bun decat ratatii de azi care cu o camera de mana "trag" un film in care exacerbeaza tot raul din Romania si-l dau la export, facand un rau mult mai greu de reparat decat orice rau vezi tu in filmele lui Nicolaescu.
        Si afirmatia pe care o faci la sfarsit arata cam cat de uracios esti... Este una sa filmezi intr-o locatie si alta e sa pretinzi la modul serios ca dacii au construit Castelul Bran.
        • +10 (16 voturi)    
          na,și tu! (Joi, 3 ianuarie 2013, 20:59)

          corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          ce știam eu la vârsta aia?! Fusesem în vizită la castelul Bran odată după ce coborâsem de la Babele, înainte fusesem la vulcanii noroioși. Și când am văst filmu lu pește, am fost mostly sure că strămoșii mei au construit nu numai mândrul castel, dar și babele, moșii babelor, vulcanii noroioși, și gara din Vințu de Jos...
          • -8 (12 voturi)    
            Diverse (Vineri, 4 ianuarie 2013, 7:11)

            Ecaterina [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

            Nu sunteți voi in măsura sa l contestați pe Nicolaescu! Niciunul dintre voi nu știți cat de greu se face un film! Habar n aveți câțiva bani s au întors la bugetul statului din filmele lui. Si nu unități nu a făcut filme numai in România .
      • +14 (26 voturi)    
        Chiar si dupa 1989 (Joi, 3 ianuarie 2013, 18:33)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        ar fi facut mai multe filme de-alde Cristi Puiu, Mungiu si altii ca ei daca Nicolaescu n-ar fi pus mana pe majoritatea finantarilor de la CNA.
      • +6 (12 voturi)    
        Dichiseanu - exceptia (Joi, 3 ianuarie 2013, 18:55)

        fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        Rolul fratelui "adaptat" al lui Dichiseanu in "Suta de lei" (da, iarasi Saucan) este foarte bine realizat, poate cel mai bun rol al sau. Iti vine sa-l iei la pumni, si cu el pe toti comunistii arivisti ce-au facut Romania varza.
      • -1 (3 voturi)    
        vorbe grele (Vineri, 4 ianuarie 2013, 11:02)

        mmr [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

        vorbe grele este simplu sa arunci si sa murdaresti un om. iasa cum a fost el si asa cum s-a folosit de comunism. a coborat valoarea artei cinematografice in romania? actori ratati? pai hai sa vedem care dintre regizori a ridicat arta cinemaografica? si cati au fost ? si care sunt actorii nerata? si astia eumerati de ce sunt ratati? ca au recitat ode? si ce daca ! chiar crezi ca au facut-o din convingere? poate din nevoie, si din dorinta de a-si putea exercita si ulterior profesia pe care o iubeau !
        e usor sa dai cu piatra !
        oricum mai meditati la situatie si pana la urma istoria e cea care isi va spune cuvantul ! vom vedea cate si care fileme vor mai rezista in timp !
        • +3 (3 voturi)    
          dupa ce am meditat (Vineri, 4 ianuarie 2013, 12:00)

          bizares [anonim] i-a raspuns lui mmr

          am ajuns la concluzia ca Rebengiuc, Mihut, Beligan si alti mari actori nu i-au cantat in struna lui Ceasca, ci au continuat sa-si faca meseria pe scena teatrului.doar aia care se voiau pe ”sticla” si cu buzunarele doldora au facut-o. asa cum gandesti tu,nu toti comunistii s-au inscris in PCR din convingere ci doar ca sa le fie lor mai bine, lucru total adevarat, numai ca raul facut de structura din care au facut parte s-a rasfrant asupra majoritatii si din pacate continua sa faca ravagii si azi. de aia Romania e asa cume azi: pentru ca fiecare se gandeste doar la binele lui prin orice mijloace. vai si amar de ea tara, ca are un popor atat de spalat pe creier !!!
          • -2 (2 voturi)    
            meditatie eronata (Vineri, 4 ianuarie 2013, 14:06)

            mmr [anonim] i-a raspuns lui bizares

            cred ca trebuie sa mai meditezi ! Toti cei enumerati au recitat ode si au participat la spectacole omagiale pentru camarila comunista !
            in plus, stimabile, nu le poti cere tuturor sa fie eroi, revolutionari si ilegalisti, luptatori pentru libertatea si democratia occidentala (atat cat de "democratica poate fi democratia si libertatea din occident", apropo, iata ce ni se impune de la Bruxelles... mai trebuie meditat oricum !) Oamenii au dorit sa fie liberi sa isi faca meseria facand compromisuri, nu necesare dar impuse de societatea in care au trait !
            Si tine minte domnule ca asa s-a intamplat cu multi altii nu doar cu actorii sau regizorii....
            si in plus, daca nu stiai afla ca majoritatea membrilor de partid erau oameni bine pregatiti si cu performante in munca si profesia lor. Au intrat in partid sau au fost obligati sa intre si au acceptat tocmai ca sa nu fie marginalizati si sa isi poata face meseria, sa-si valorifice capacitatile si ideile.
            Poate ca nu a fost bine, insa a fost un mod de trai si o solutie pentru a avea o familie linistita si sa isi creasca copiii.
            Uite ce greutati avem noi acum cu copiii si cu scoala si etc.. Retine, ca nu fac apologia comunismului nu incerc sa preaslavesc nimic, dar incerc sa fiu realist si sa inteleg de ce unii au procedat intr-un anume fel.
            Si acum sunt foarte multi care, in numele democratiei si libertatii isi slavesc patronii, isi calca in picioare angajatii/subalternii si ignora orice ii poate opri de la a linge funduri care pot oferi un loc in fata la impartieala ciolanului.
            Diferentele ...? poate sunt, insa esenta ... !
            Numai bine !
        • 0 (0 voturi)    
          Vor mai rezista in timp (Marţi, 8 ianuarie 2013, 15:24)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui mmr

          filmele lui Ciulei, Pintilie, Tatos, Danieliuc, Cristi Puiu, Nae Caranfil, Mungiu si altii care chiar au ceva de spus si nu se joaca de-a filmul. Cat despre actorii care au recitat ode dictatorilor, pai nu erau niste muritori de foame si nu le-ar fi fost interzis sa-si faca meseria cum nu le-a fost interzis lui Rebengiuc, Marcel Iures, Dinica si altora ca ei care nu s-au umilit laudand niste scelerati.
    • +4 (6 voturi)    
      nici pe Ceausescu (Joi, 3 ianuarie 2013, 20:00)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      n-o sa-l uitam degraba.
    • -4 (10 voturi)    
      puiemonta (Vineri, 4 ianuarie 2013, 1:01)

      vandam [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      de mortuis aut bene aut nihil ...

      cei tineri sa nu uite ca a trait intr-o tara cu 4.000.000 de membrii de partid si probabil 80% dintre adulti au erau informatori ai securitatii.

      A fost Sergiu N. un privilegiat al fostului regim? probabil ca DA.
      putea Sergiu N sa faca alt tip de filme iesite din dogma de partid? probabil ca NU
      a facut filme bune? DA

      Cine vorbeste de spalat pe creieri habar nu are ce societate a fost inainte de 89. In acea perioada fara Internet, telefoane mobile, Facebook, cu mancare limitata, cu frig in case si cu lipsuri de toate felurile si cel mai important cu firca si teroarea zilnica ca poti fi arestat ... toti eram spalati pe creieri zilnic de la gradinita pana la stadiul de adult. fratii se turnau intre ei, copii isi turnau parintii, oamenii mureau la canal fara lumanare.

      daca astazi poti sa fii capsunar in Spania atunci tot ce iti puteai dori ca tanar absolvent era sa nu ajungi intr-o zona miniera unde erai automat distribuit de partid.

      Sergiu N. chiar daca a fost privilegiat al regimului a facut filme bune care au reusit sa mentina moralul unui popor zdrentuit, infometat infricosat si cazut la pamant.

      RIP
    • +2 (4 voturi)    
      marele si nemaipomenitul (Vineri, 4 ianuarie 2013, 12:17)

      mihai69 [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      sergiu nicolaescu a fost regizorul revolutiei din 1989,cand incepand cu 22 decembrie a pus in scena povestile cu teroristi si tot scenariul revolutiei ticluit de ion iliescu.datorita celor doi mari binefacatori ai nostri,au venit la putere comunistii de rangul doi care odata cu trecerea timpului au devenit capitalistii de prim rang ai tarii.primul tocmai a plecat.al doiilea urmeaza.
      • -2 (2 voturi)    
        vreau si eu o clarificare! (Vineri, 4 ianuarie 2013, 17:56)

        ion daniel [anonim] i-a raspuns lui mihai69

        De unde ati scos-o pe asta cu regizorul revolutiei? As vrea sa vad si eu o sursa, ceva. Nu ma intereseaza in mod neaparat persoana lui Nicolaescu, dar as vrea sa stiu adevarul. Sau toata treaba asta a pornit de la vre-un adevar de genul celor expuse aici:

        http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-13939309-debenedetti-omul-care-ucide-internet-pentru-denunta-slabiciunea-presei-retelelor-sociale.htm
        • 0 (0 voturi)    
          Si cu ajutorul lui S.N. (Marţi, 8 ianuarie 2013, 15:31)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui ion daniel

          mentinut la pamant chiar si dupa 1989.
  • +3 (25 voturi)    
    Filmele ca drog (Joi, 3 ianuarie 2013, 12:57)

    Vlad [anonim]

    E păcat că Nicolaescu a oprimat noua generaţie de regizori. Pe de altă parte avem nevoie de filme motivante, încurajatoare, pentru ca românii să vrea să fie mai mult decât ceea ce sunt în prezent. Nu putem avansa ca societate dacă ne vedem ca o ţară în care filmele nu oferă ca modele altceva decât avorturi, prostituţie, spitale unde oamenii mor cu zile, exhibarea lumii interlope, a mizeriei clasei politice corupte, a sărăciei, etc. Aş vrea să văd şi filme despre oameni care s-au sacrificat să ridice o biserică de lemn, despre bunul simţ tradiţional al ţăranului român de dinainte de comunism, etc. Dacă Nicolaescu a avut păcatele sale, nu trebuie să minimalizăm filmele sale epice, care poate că au motivat mulţi oameni să treacă peste greutăţile lor şi să privească înainte, spre un viitor mai bun.
    • +2 (4 voturi)    
      "bunul simţ tradiţional" (Vineri, 4 ianuarie 2013, 10:06)

      t [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      carevasazica acum societatea noastra e lipsita de bun simt pt ca nu mai avem tarani traditionali? sau de data asta aschia a sarit foarte departe de trunchi?

      sfinte sisoe, apara-ne de copilareli, ca de monstruozitati nu ne temem!
  • +12 (36 voturi)    
    Binevenita opinie; multumim. (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:01)

    Motzic [utilizator]

    Chiar mi-am dorit sa se exprime o voce despre acest subiect; poate se mai trezesc si altii din adulatie .
    • +14 (28 voturi)    
      Bine zis, din pacate (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:50)

      TIMBERLAND [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

      Trezirea din adulatie la romani se petrece odata la 100 de ani si e de natura orgasmica adica dureaza cateva zile dupa care cu sarmale si bautura se revine la starea perpetua de abureala si imfatuare.
  • -7 (27 voturi)    
    peste un an (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:06)

    jackalphonse [utilizator]

    ...ar fi fot bun un astfel de articol. acum nu-i vad sensul.
    contine adevaruri si nu este rau scris, dar momentul este ales prost.
    Dumnezeu sa-l odihneasca pe Nicolaescu. fara doar si poate a fost o persoana controversata de care se va scrie mult si nu intotdeauna bine.
  • +9 (25 voturi)    
    Comisarul Moldovan, cand aude de Mircea Saucan (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:06)

    fLoreign [utilizator]

    scoate pistolul, chiar in mormant fiind.

    Serios vorbind, ce ar merita totusi vazut din lista sa de filme? Cum e scurt-metrajul sau de debut?
  • +4 (42 voturi)    
    Dezvrajirea de Sergiu Nicolaescu (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:07)

    Relu [anonim]

    Daca e libertate in tara asta inseamna ca si eu pot sa spun clar : NU VREAU SA MA DEZVRAJESC ! Cu ce as ramane ? Ca de,, creatiile de succes '' gen Bendeac sau Vacanta mare sunt satul .
    • +19 (29 voturi)    
      Sindromul Stockholm (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:57)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Relu

      Romanul voteaza cu Iliescu, citeste poezie de Paunescu si vede filme de Nicolaescu.

      Ca de altceva nu a avut parte.
      • -8 (16 voturi)    
        normal (Joi, 3 ianuarie 2013, 21:30)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

        ce sa aleaga? basexu, cacartarexu si mungiu? sa fim seriosi!
        • +4 (6 voturi)    
          Sa ne traiesti, clujene! (Vineri, 4 ianuarie 2013, 0:43)

          Leon [anonim] i-a raspuns lui clujean

          Fudulia, ingredientul necesar.
      • -1 (9 voturi)    
        Corect: Dezvrajire, dar pana la un punct (Joi, 3 ianuarie 2013, 22:05)

        Dacu [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

        Omul a zis foarte bine.
        Dar sunteti prea orbiti de ura sa mai ... fiti normali.

        Daca excludem generatia de artisti "creata de Ceausescu" - si mor pe rand toti - ce mai ramane ?
        Ce a fost creat cu adevarat remarcabil in 23 de ani de "democratie originala" ?
        Care este alternativa oferita in materie de arta/divertisment (si nu numai) ?
        Omul zice bine - si subscriu : "Bendeac si Vacanta Mare " - asta e alternativa ?
        Ma lipsesc de ea.

        Inainte sa improscati cu noroi ca apucatii (si constat consternat ce perceptie negativa a lui Nicolaescu exista) ganditiva ce ati facut voi, ce am facut noi, ce a facut Romania in 23 de ani de libertate ?

        Faptele vorbesc !!!
        Nu vorbele postacilor, formatorile de opinie de 2 lei de pe toate gardurile.

        Si faptele arata groaznic.

        Eu inteleg ca aia au fost comunisti, rai, etc, etc. Dar acum - constat retrospectiv - ca au creat o identitate nationala, (prin excerbarea unor mituri e adevarat) au incercat sa creeze o aura acestei natii. Nu ca asa era natia asta (dimpotriva), dar ca sa poata ridica fruntea din tarana si sa realizeze ceva.
        E nevoie de o motiva psihologica pt. mase.

        Acum, in libertate, ne ca..m pe tot ce au construit ei, si ne distrugem toate valorile posibile, de parca suntem proprii dusmani.
        Suntem plecati la "capsuni", la buzunarit pe dincolo. Nu cunosc roman mandru de Romania. (Sa puna steagul) Toti romanii injura pe ceilalti romani.
        Asta s-a creat "cu grija" in cei 23 ani de democratie.
        Asta spune multe despre acest popor.

        Deci daca compar cele 2 parti .... consider ca tre sa fii putin nebun sa nu vezi nonvaloarea oferita in schimbul "fostelor glorii" - e adevarat patate uneori.

        "Vocea Rusiei:" - ziar al autoritatilor ruse - profund antiromanesc - considera ironic ca Romania este o colonie. Corespunde celor 2 criterii principale: depinde de finante externe (FMI, BM) si nu are valori proprii (pt. ca si le distruge sistematic prin actiunea dirijata a intregii mass-mediei).
        Asta ar trebui sa-ti dea de gandit.
        • +4 (10 voturi)    
          Cartarescu o ia pe urmele lui Caragiale (Joi, 3 ianuarie 2013, 23:40)

          fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Dacu

          Caragiale la sfarsitul vietii se scarbise de jurnalistii gen "santaju' si etaju' " si s-a stabilit la Berlin.
          Nici Cartarescu nu mai are mult pana ce se satura de proletcultistii lui Voiculescu.

          Asta-i marea hiba a Romaniei acum, ca reperele, morale si culturale, chiar atunci cand exista, nu sunt luate in serios. Cei care urla mai abitir sunt auziti doar.
  • +6 (44 voturi)    
    Bravo! (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:12)

    SE7EN [anonim]

    Felicitari pentru curajul de a scrie acest articol. Adevarul e cel mai important desi comentariile lingailor si aplaudacilor vor apare curand. Recomand proiectia filmului Poker la funerarii ca un ultim aomagiu adus Marelui Artist.
    • -1 (29 voturi)    
      curaj ??? (Joi, 3 ianuarie 2013, 14:44)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui SE7EN

      Trebuie curaj ca sa ponegresti un artist in ziua mortii lui ???Cred ca trebuie doar nesimtire !
      • 0 (10 voturi)    
        sergiu nicolaescu (Joi, 3 ianuarie 2013, 18:32)

        mihail nica [utilizator] i-a raspuns lui catalin72

        despre morti - numai de bine .... nu ?
      • -1 (7 voturi)    
        adevar (Vineri, 4 ianuarie 2013, 9:14)

        SE7EN [anonim] i-a raspuns lui catalin72

        Sa ai curajul sa scrii adevarul despre cineva nu inseamna sa il ponegresti. Noi romanii ne facem eroi din oameni care nu merita statutul asta tocmai pentru ca le uitam prea repede greselile.
        • 0 (2 voturi)    
          Opinie (Vineri, 4 ianuarie 2013, 12:10)

          catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui SE7EN

          Nici pe departe nu-s de acord cu "zeificarea " cuiva,dar nici nu pot sa fiu de acord cu jurnalismul de tip "hoitar" ...si apoi ,culmea ,sa mai vorbesti si de curaj !
  • +7 (47 voturi)    
    Sunt eu, Lascarica (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:12)

    CALIN POP [anonim]

    Stimata Doamna Iulia Blaga,

    Recunosc de la inceput ca nu sunt de acord cu aproximativ 85% din cronicile pe care le scrieti, dar nu m-am obosit niciodata sa contrazic parerile dumneavoastra, cu siguranta, mult mai documentate decat gusturile mele indoielnice de simplu privitor. Si de ce v-as fi contrazis? Aveti dreptul la o parere.

    Ei bine, azi vreau sa imi exprim si eu una.
    Pot sa apreciez ce a facut Orson Welles in Citizen Kane , pot sa inteleg de ce a luat 9 Oscaruri Pacientul Englez si la fel de bine pot sa ma amuz ca Procesul de la Nurnberg nu a luat Oscar intr-un an in care l-a luat un film ca West Side Story. Adica vreau sa spun ca am vazut cateva filme la viata mea. Nu pretind ca am cea mai vasta cultura cinematografica, dar vreau sa cred ca am inteles cate ceva din acest fenomen pana acum.

    Langa toate filmele mentionate, imi plac filmele lui Sergiu Nicolaescu si imi vor ramane foarte multe scene in minte. Pur si simplu. Pentru ca sunt unul din multii fani "paradoxali", cum ii numiti dumneavoastra, a celui ce a trecut in nefiinta azi.

    Si mi se pare in cel mai bun caz hilar ca l-ati gasit tap ispasitor pe Sergiu Nicolaescu si filmele sale pentru supunerea unui neam intreg in fata comunismului. Daca tot sustineti ca istoria prezentata in filmele lui nu este cea reala (si probabil ca nu este, aflam incet-incet acest lucru), ati fi putut fi mai obiectiva si sa mentionati ca obedienta e o trasatura de caracter a acestei natii de sute de ani, daca nu de la inceput, din pacate. Nu doar Sergiu Nicolaescu e de vina ca dumneavoastra si contemporanii ati inghitit niste lucruri absolut inexplicabile atatia ani.

    Citind cronica dumneavoastra, imi vine in minte un singur lucru, celebrul vers al lui Eminescu: "E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune". E motivul pentru care peste 20 de ani o sa imi amintesc de filmele lui Sergiu Nicolaescu si nu de cronica dumneavoastra de azi.
    • 0 (20 voturi)    
      bine zis (Joi, 3 ianuarie 2013, 14:58)

      a [anonim] i-a raspuns lui CALIN POP

      Sunt regizori care fac doua sau trei filme bune intr-o viata.

      Si sergiu nicolaescu a facut tot asa: nea marin miliardar, capcana mercenarilor, dacii(gerula, bastus), filme bunicele cu personaje memorabile interpretate de Nemuritorii nostri actori.

      in ceea ce priveste coaborarea cu regimul si superficialitatea filmelor sale ele sunt de reprosat, dar tinand cont de circumstante omul nu merita criticat in halul asta in ziua mortii sale.
      • +4 (16 voturi)    
        stai puțin (Joi, 3 ianuarie 2013, 21:01)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui a

        eu l-am criticat și înainte, nici nu știam că a murit! Abia mâine am aflat...
    • +8 (26 voturi)    
      Ignoranta faloasa (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:39)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui CALIN POP

      Poporul roman nu s-a supus comunismului ci a fost supus acestui regim prin ocupatie sovietica, frauda electorala, prin infricosare cu ajutorul crimei si terorii, prin jaf si minciuna, cu sprijinul cozilor de topor, al tradatorilor de neam si tara, care nu exista numai la romani. Frica a fost atat de mare incat chiar dupa ce a trecut perioada criminala, care a durat cam 25 de ani, majoritatea romanilor sau ferit sa le povesteasca copiilor prin ce au trecut. Asa ca acestia au inghitit minciunile servite de propeganda comunista, in primul rand prin scoala. Ne mai fiind deci necesara duritatea din prima faza a regimului, acesta a schimbat tactica, indulcindu-l intru catva. Sergiu Nicolascu a fost dintre acei intelectuali sau artisti parsivi care si-au pus talentul in slujba indobitocirii neamului. Ignoranta dumitale nu are nici o justificare.Mai ales ca te si mandresti cu asta. Rusine !
      • +4 (14 voturi)    
        terapie prin zambet (Joi, 3 ianuarie 2013, 16:40)

        CALIN POP [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

        Domnule Corneliu,

        Nu va cunosc si nu v-am jignit. Daca puteti purta o discutie civilizata, o facem cu placere.

        Rusine chiar nu imi este, si nu cred ca trebuie sa va explic dumneavoastra de ce. Ca sugestie, o privire in oglinda inainte sa strigati altora "Rusine" s-ar putea sa ajute.

        Referitor la istorie, va recomand ultima carte a profesorului Lucian Boia. Daca si dumnealui trebuie sa ii fie rusine, atunci chiar sunt linistit.

        Toate cele bune, si priviti viata mai senin, e inceput de an, pacat sa il umpleti de ura din prima zi.

        Toate cele bune!
    • +11 (17 voturi)    
      țap (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:53)

      I [utilizator] i-a raspuns lui CALIN POP

      țapul ispășitor este și Sergiu Nicolaescu și mulți alții. Fiecare a luptat pentru câte ceva, o favoare, un apartament, o dacie și uite așa au trecut 45 de ani. Nu sunt de acord că Nicolaescu n-ar fi vinovat pentru ca asta ar însemna să fiu de acord cu mentalitatea românească "toți fură, nimeni nu e vinovat". A încercat Iliescu, și a reușit, să-i spele pe toți de păcate când la Revoluție a ieșit la TVR și a spus "Pentru toate doar Ceaușescu este de vină". De parcă Ceaușescu ar fi putut face de unu singur toate prostiile care le-a făcut. Dacă am fi fost un popor mai deștept, ne-am fi împrăștiat de râs când a spus asta.
      • -1 (11 voturi)    
        Toti au fost de vina (Joi, 3 ianuarie 2013, 16:31)

        CALIN POP [anonim] i-a raspuns lui I

        Eu am spus ca nu doar el a fost de vina... Deci, bineinteles ca si el are o vina, dar as fi vrut sa pastrez discutia mai mult despre film si mai putin despre politica. E greu spre imposibil, insa...:)

        Pentru o tara care alege atat de prost in continuare dupa 22 de ani de libertate, mi se pare amuzanta si usor iritanta, in acelasi timp, pasiunea pusa in politica.
    • +5 (11 voturi)    
      nicolaescu (Joi, 3 ianuarie 2013, 18:36)

      mihail nica [utilizator] i-a raspuns lui CALIN POP

      Platon / Pestera
      atat aveam sa-ti spun/ nu am argumente sa te contrazic .... ori, nu merita sa ma obosesc.
    • -1 (1 vot)    
      Perfect adevarat ... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 11:46)

      citizen cc [anonim] i-a raspuns lui CALIN POP

      Ai dreptate in toit ceea ce ai scris si esti mai logic si mai sensibil cu mult fata de autoarea articolului ....Sergiu Nicolaescu a facut filme pentru marele public si singura '' manipulare '' a lui era ca spectatorii sa-i indrageasca filmele si sa-si iubeasca istoria populata cu diversi eroi . eroi cu nimic mai prejos decat cei de Hollywood dar mai putin popularizati . Se spune de catre niste '' intelectuali '' elitisti si vorbind din varful buzelor ca dupa disparitia lui Nicoleascu lumea filmului va incepe sa respire - nu , filmul romanesc expira de mult prin noii regizori de talent , Nicolaescu a fost numai unul dintre ei - probabil cel mai bun , mai muncitor si prolific si cu siguranta cel mai apropiat de marele public . Caci a creeat pentru marele public iar marele public s-a inghesuit la filmele lui , ce e rau in asta ?
  • -9 (33 voturi)    
    Numai la noi e posibil, din pacate... (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:15)

    Incomod1 [anonim]

    ca si in cazul lui Paunescu, nici nu a apucat omul sa moara si au aparut deja hoitarii... Ar fi multe de spus, dar pur si simplu mi-e scarba...
    • +9 (25 voturi)    
      Uite ca s-au trezit si ofensatii. (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:25)

      Motzic [utilizator] i-a raspuns lui Incomod1

      Doamna sau Domnule, faptul ca a trecut dincolo, nu-l face un regizor mai valoros, ci doar..mai Om, calitate a sa, de care multi se indoiesc.
      • +5 (15 voturi)    
        Aveti (Joi, 3 ianuarie 2013, 18:50)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

        multa dreptate. Arta nu prea are de a face cu opiniile si comportamentul artistului. Arta lui Nicolaescu e destul de discutabila. Depinde foarte mult de gradul de instruire a spectatorului. Iar despre om... ce sa mai vorbim... Zicerea aceea ca "despre morti numai bine" contine o anumita cantitate de ipocrizie.
      • +4 (12 voturi)    
        Bravo. (Joi, 3 ianuarie 2013, 22:17)

        Dacu [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

        El nu e om, restul da.

        Eu tot ma mir ca lumea nu se trezeste si nu incepe sa-i pese de executarea Ceausestilor IN ZIUA DE CRACIUN.

        Nici mie nu mi-a pasat, dar in ultimi 2 ani ma tot gandesc ca totusi pare a fi fost un scenariu satanic (ca sa exagerez) (nu cred in coincidente), o palma peste obraz data poporului, nu lui. Pedeapsa cade asupra poporului. (La final cand s-au linisti apele s-a vazut ca doar in Romania s-a lasat cu varsare de sange si cu executii de sefi de stat in ZIUA DE CRACIUN). E important asta pt. ca simbolurile au un rol special in istorie.

        Asa ca ma indoiesc si eu de calitatile de om ale ... poporului in genere.

        Daca as fi auzit regrete, ca ziua a fost aleasa prost, etc, mai erau sperante.

        Cum ziceau si altii, ziua a fost aleasa prost. Si pt. acest articol. Ce sa-i faci. Suntem necrofagi.
        "Mi-e scarba" si mie. Ca sa-l citez pe incomod1.
  • +11 (27 voturi)    
    sa nu uitam (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:16)

    -Myth- [utilizator]

    ca Sarmizegetusa Regia a fost distrusa si refacuta dupa placul lui ca sa arate mai bine in filmul Dacii!
    • +8 (10 voturi)    
      Pe bune ?? (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:54)

      danilo [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

      Chiar nu am stiut...
      • 0 (8 voturi)    
        Acuma stii. Poti dormi linistit. (Joi, 3 ianuarie 2013, 22:42)

        Dacu [utilizator] i-a raspuns lui danilo

        Un postac de pe "net' ti-a dat o informatie - care iti rasoarna "sistemu de valori".
        Ce sa-i faci ?
        O fi ... reala ???
        • 0 (2 voturi)    
          este! (Vineri, 4 ianuarie 2013, 11:24)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Dacu

          Cel putin pe jumatate, tot este (nu a fost distrusa toata, o parte din fericire a ramas ingropata). Dar soclurile alea de coloane sunt din beton... >:

          Si, oricum: Sarmizegetusa NU a fost singurul lucru distrus! Au existat distrugeri SI mai rele - numai de dragul unor "efecte" frumoase, spectaculoase samd...
          Cine ar avea rabdare sa cerceteze, ar descoperi multe... >:
          • +2 (2 voturi)    
            distrugeri de la filmari (Vineri, 4 ianuarie 2013, 13:30)

            Simona Cretu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            Legat de distrugerile de la filmari. Am fost recent la Manastirea Chiajna din Bucuresti cu un grup de tineri. Si cineva a remarcat urme de gloante pe Manastirea cea veche. Staretul ne-a explicat ca erau urme de gloante de la filamrile lui Sergiu Nicolaescu... folosea de gloante adevarate... Si am mai citit de Conacul de la Floresti ca a fost afectat in timpul filmarilor...
  • +14 (18 voturi)    
    "Mă simt vinovat că am făcut Revoluţia!" (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:30)

    SE7EN [anonim]

    "Mă simt vinovat că am făcut Revoluţia!"
    Iata o afirmatie care spune totul despre ego-ul Marelui Artist.
  • +11 (17 voturi)    
    Bine scris (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:34)

    jkl [anonim]

    Bravo!
  • -3 (11 voturi)    
    iulia (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:35)

    dorind [anonim]

    iulia,mult venin si multa obida ai tu in suflet.da-i cu puiu.porumboiu,giurgiu...
  • -3 (19 voturi)    
    doar o intrebare.. (Joi, 3 ianuarie 2013, 14:04)

    minny [utilizator]

    ..catre toti care acum va bucurati ca a murit, intreb atata:
    Credeti ca era mai bine sa nu fi existat Sergiu Nicolaescu ?
    Un lucru e clar: omul a avut talent si a fost un profesionist adevarat. A iubit filmu si pentru el a facut si niste compromisuri greu de digerat de unii. Insa incercati sa va imaginati acum putin filmografia romaneasca fara el.
    • +12 (24 voturi)    
      Nu ne bucuram de moartea lui (Joi, 3 ianuarie 2013, 14:38)

      SE7EN [anonim] i-a raspuns lui minny

      Nu ne bucuram de moartea lui. Ne bucuram doar ca nu va mai face filme gen Poker sau Orient Express.
      In rest sa ii fie tarana usoara...
      • +2 (14 voturi)    
        exact (Joi, 3 ianuarie 2013, 21:07)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui SE7EN

        in rest, bine c-a crapat, un profitor ceausist mai putin.
      • +1 (7 voturi)    
        Nu inteleg... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 0:26)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui SE7EN

        ... ce v-a suparat la Orient Express :)
        Poate ca a reusit totusi sa sara din fata locomotivei ?
        • +2 (4 voturi)    
          Orient Express (Vineri, 4 ianuarie 2013, 9:20)

          SE7EN [anonim] i-a raspuns lui Catz Kitty

          Orient Express e filmul perfect daca va plac megalomanii egocentristi care se admira singuri, isi plang de mila apoi se mai admira un pic. E imaginea perfecta a unui om care a crezut ca e buricul pamantului pana in ultyima clipa.
          • 0 (4 voturi)    
            Acesta era personajul (Vineri, 4 ianuarie 2013, 9:55)

            Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui SE7EN

            Si l-a interpretat bine.
            "A fost un artist emblematic decenii de-a rândul, un profesionist al cinematografiei române, un dinamizator al vieţii cinematografice, un cavaler romantic cum l-am simţit cu toţii în «Orient Express" (citat din Tudor Caranfil)
            • +1 (3 voturi)    
              Acesta a fost "personajul" toata viata lui. (Vineri, 4 ianuarie 2013, 10:07)

              SE7EN [anonim] i-a raspuns lui Catz Kitty

              Acesta a fost "personajul" toata viata lui. S-a interpretat pe sine. In toate aparitiile televizate vorbea doar despre el, despre filmele lui despre cum a facut el revolutia etc. Cum spuneam, daca va plac astfel de oameni atunci sunteti libera sa il regretaati.
            • +1 (3 voturi)    
              Oricum (Vineri, 4 ianuarie 2013, 10:17)

              SE7EN [anonim] i-a raspuns lui Catz Kitty

              Daca dvs. credeti ca a fost un "artist emblematic" nu mai are rost sa mai discutam despre filme.
              • 0 (2 voturi)    
                De ce nu ? (Vineri, 4 ianuarie 2013, 10:58)

                Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui SE7EN

                Sunt un simplu spectator.
                Unele filme imi plac, altele nu.
                Banuiesc ca si pentru tine e la fel.
                Problema este, poti vedea un film de 20 de ori si sa-ti faca la fel de multa placere ?
                Daca da, este un film bun pentru cel care-o face.
                Am vazut 4321 o singura data, am fumat si un pachet de tigari ca sa pot rezista, dar nu cred ca l-as revedea.
                Am vazut "Filantropica" de vreo zece ori si tot imi place.
                Care e problema ? Mai vezi si tu 4321 de zece ori si apoi scrie pe net !
              • 0 (2 voturi)    
                Fii atent (Vineri, 4 ianuarie 2013, 11:05)

                Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui SE7EN

                N-am spus eu, ci Tudor Caranfil !
                Cel putin, mie, filmul mi-a placut. Sper sa nu-ti provoace greata parerea asta personala, pe care o am eu de la mine, adica, ca sa fiu mai clar, ca asa ma duce pe mine capul asta natang, incapabil sa inteleaga vasta ta cultura intelectuala.
    • +6 (12 voturi)    
      răspuns (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:01)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui minny

      da, ar fi fost mai bine. În primul rând că, fără a fi cu adevărat talentat, a adunat atâta putere în domeniu încât a umbrit orice altă alternativă posibil mai valoroasă, să se dezvolte...

      Paradoxal, putem face o paralelă (forţată desigur) între "efectul" Nicolaescu şi "efectul" Ingmar Bergmann. Sigur, între titanul cinematografiei mondiale, suedezul Bergman şi al nost Nicolaescu nu avem a face vreun efort comparativ, ar fi total inutil. Dar Bergman a avut nu numai în Suedia ci în toate ţările nordice o asemenea statură dominantă încât, cu tot geniul său, efectul produs asupra altor cineaşti a fost devastator. Cât a fost în viaţă, nicio altă personalitate cinematografică nordică nu s-a putut dezvolta....
      • +7 (15 voturi)    
        Putem face paralela Nicolaescu-Saucan (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:54)

        fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        Scriitorul-regizor Mircea Saucan (Iulia Blaga are meritul de a-l fi intervievat inainte de a trece in nefiinta) era adevaratul proscris pe vremea comunistilor. Atat de proscris era, incat nici nu ati auzit de el. Securistii au fost la un pas de a-l "sinucide". Doar pe la festivaluri prin Vest a mai fost rulat in ultimul deceniu, si, atat de curios cum suna, este mai valoros decat Lucian Pintilie.
        Dar faptul ca negativul filmului sau "Suta de lei" a fost ars din ordinul personal al Elenei Ceausescu va spune ceva? Iar asta pe vremea cand Sergiu Nicolaescu era in culmea gloriei. De ce oare, ma intreb?
        • +4 (10 voturi)    
          mulţumesc de informaţie (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:05)

          corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

          Nu, nu ştiam! Şi asta confirmă regula. Dacă aveai coloană vertebrală, nu treceai cu filmele tale, mai ales dacă erau, hai să spunem, neinspirate d.p.d.v. ideologic. În cinematografia comunistă s-a institui o clasă care făcea sluj, primeau crema, firimiturile erau pentru ceilalţi. S-a ajuns astfel ca mari talente precum Săucan să se rateze. Şi cine ştie câţi or mai fi fost ca el?!

          Iată de ce nu am nicio consideraţie pentru S.N. tocmai datorită răului pe care l-a făcut şi nu datorită creaţiei sale mediocre, lipsită de orice fior artistic. A făcut film de consum în comunism tot aşa cum Păunescu a vândut surogat de libertate cu Cenaclul Flacăra. Au fost doar nişte debuşee lăsate de sistem să funcţioneze exact pentru a oferi astfel de debuşee şi iluzii.

          Aveţi cunoştinţă de vreo scenă dintr-un film de-al lui SN să fi fost cenzurată?! Eu nu am auzit...
  • +2 (20 voturi)    
    nuante (Joi, 3 ianuarie 2013, 14:21)

    Tzompi [anonim]

    Dumnezeu sa l ierte. Era cica politruc. Ok, dar sunt niste nuante aici. Inainte de dec. 1989, ca sa poti scoate la public un produs artistic (film, roman, piesa de teatru), trebuia sa \”dai dovada\”. Un articolas-omagiu, o poezie-omagiu zisa la TVR, etc. Asta era cutuma. A dat \”dovada\” nu numai Nicolaescu, ci si Manolescu, Buzura, Breban, Preda, Beligan, Paunescu, toti oameni de litere deosebiti in fond, si citi mai sunt, oho. Pe de alta parte, nu a aparut nimeni la TV-urile libere de 20 de ani incoace sa zica \”Dl. Nicolaescu m-a nenorocit cu turnatoriile lui\”. Dramatic este ca de 20 de ani nu a aparut niciun artist in tara asta care sa ne faca sa uitam de vedetele anilor 70 si 80. In toate domeniile artei. SN a avut multe filme teziste dar si citeva capodopere.
    PS-Si azi trebuie \”sa dai dovada\” la partid sau la un politician ca sa obtii bani pt. un act artistic.
    Tinerii azi idealizeaza filme slabe pt. ca ei cauta candoarea. Pistruiatul de ex. este un film tezist (comanda PCR) si prost jucat. Personajele vorbesc ca niste papusele cu cheita, f. artificial. Pt. noi copiii de atunci era oarecum amuzant, dar alea cu Comisarul MOldovan erau mai faine.
    • +7 (17 voturi)    
      bag sama că delirezi cu graţie (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:08)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Tzompi

      Tinerii cineaşti de azi umflă premii la festivaluri importante cum este Cannes. Numele de caranfil, Mungiu, Puiu, nu-ţi spun nimic?! dacă nu, du-te şi culcă-te, ai nevoie
      • -1 (17 voturi)    
        4,3,2,1 ?? (Joi, 3 ianuarie 2013, 21:26)

        Dacu [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        Tie ti-a placut 4,3,2,1 pana la nivelul da al premia si a vorbi o lume intreaga despre el ?
        M-a socat ca strainii "pretuiesc" un film la care nici nu prea te tpoti uita pana la sfarsit.

        Am vazut si un film turcesc super premiat - in acelasi registru- "Once upon a time in Anatolia". M-a socat si in cazul asta.

        Concluzia mea: nu ne putem lua dupa premiile luate. Cred ca au anumite ratiuni in spate. Ni se spun doar premiile dar nu si ratiunile din spate. Ca doar suntem pulime si nu tre sa stim tot.
        • +4 (8 voturi)    
          teoria conspiratiei (Joi, 3 ianuarie 2013, 22:20)

          IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Dacu

          ... a fost inventata pentru ca tot năsărấmbul sa se imagineze savant, cult, destept si sa inghita vesel toate manipularile.
          Daca ratiunea s-ar manifesta in capul spectatorului / cititorului si nu ar fi cautata prin spatele a ceva / cuiva ar mai da si tara asta inainte.
          • 0 (2 voturi)    
            @IoanB (Vineri, 4 ianuarie 2013, 11:13)

            Kute [utilizator] i-a raspuns lui IoanB

            Lasă-l pe Dacu în banii lui, nu ştie sărmanul nici cum se numeşte filmul dar zice că nu prea te poţi uita la el până la sfârşit; da-n oglindă s-o fi putând privi până la sfârşit? De ce năsărâmb (eufemistic) dacă el se recunoaşte pulime... :D
          • 0 (2 voturi)    
            Mda (Vineri, 4 ianuarie 2013, 17:10)

            Dacu [utilizator] i-a raspuns lui IoanB

            Nu e vorba de teoria conspiratiei. Ci de niste lamuriri acolo unde e cazul.

            La un produs din supermarket nu conteaza doar pretul ci si multe alte informatii.

            Asa si la un film. Nu conteaza doar premiul. Ci si multe altele.
            Daca Cannes alege sa dea premii unor filme, eu ma uit la ele si nu vad nimic chiar asa de deosebit, incep sa fiu nedumerit.
            Apoi vad ca se intampla an de an.
            As vrea sa se explice putin public cum gandeste juriul ala.
            Nu-i suficient sa se comunice doar premiul.
            Tocmai pt. ca "inteleg", ar trebui sa se oboseasca sa-mi spuna ceva si mie.
            Dar ei ne trateaza ca pe pulime. (Adica nu existam, nu contam).

            Daca nu-mi place 4,3,2,1 ... nu e cazul sa fiu atacat. Dar ma rog.

            @Kute: si tu esti in pulime. Atata timp cat nu contezi, cat parerea ta este stearsa cu buretele la un semn ....

            Se intampla ceva interesant pe Hotnews (devine material de studiat cum se pot neantizata parerile). Devine regula sa voturile sa mearga spre 0 acolo unde cineva atinge un subiect sensibil. Adica oricati il sustin pe unul, se aduna la fel de multi care l-ar distruge. Ciudat "echilibru".
            • -1 (1 vot)    
              auzi?! (Vineri, 4 ianuarie 2013, 21:52)

              corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Dacu

              Tu de ce nu scrii în dacă?! Ai fi mai original...
        • 0 (2 voturi)    
          Dl.Mungiu (Vineri, 4 ianuarie 2013, 12:56)

          Tzompi [anonim] i-a raspuns lui Dacu

          Bine zis Dacule. Dl. Mungiu nu are decit o calitate - e fratele dnei. Mungiu. Mihaileanu, Caranfil si Puiu sunt OK, dar pt. 23 de ani de libertate productia artistica a RO e fff. subtirica. De fapt slabuta spre deloc.
          PS - Filmele dlui. Mungiu sunt la fel de teziste si propagandistice ca "Zile fierbinti". Evident, pt. alti stapani.
      • -3 (5 voturi)    
        Eu n-am auzit.. (Vineri, 4 ianuarie 2013, 0:42)

        fillip [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

        N-am auzit de astia ( Caranfil, Puiu etc.), nici nu am vazut nici un film cu ei. I-mi plac filmele cu Angelina Jolie.
    • +3 (13 voturi)    
      Doamne, (Joi, 3 ianuarie 2013, 19:01)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Tzompi

      pe ce lume traiti? Dar de "Moartea domnului Lazarescu" ati auzit? De "A fost sau n-a fost", de "4 saptamani, trei luni si doua zile", de "California dreaming", De premiul Palme d'or pentru Romania? Se vede ca n-ati mai fost de vreo doua decenii la cinematograf...
      • +3 (11 voturi)    
        Le-am vazut... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 0:16)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        ... pe toate.
        "Moartea domnului Lazarescu" va fi la fel cu a mea, si asta ma pregateste de EXIT :). Dar nu ma incurajeaza :(
        "California dreaming" ar fi putut fi un film de Oscar.
        "A fost sau n-a fost", ca si "4 saptamani etc", doua porcarii, apreciate doar pentru ca fac rau Romanie. iParerea mea...
      • 0 (2 voturi)    
        filmele post-90 (Vineri, 4 ianuarie 2013, 13:32)

        Tzompi [anonim] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Filmele post-decembriste cultiva spectaculosul prin urat si abunda in pizduieli si slituri deschise din lipsa de imaginatie si imitatie ieftina a filmelor din categoria B americane. Bun, nu poti sa te c... in gustul omului, unora le place de ex. "Pulp Fiction" care dupa mine este o porcarie sinistra premiata pe baza de pile. Din pacate profunzimea si metafizica nu exista la filmele post-90 cum - culmea - existau abundent in filme ceausiste gen Prin Cenusa imperiului, Pas in 2, Faleze de nisip, Felix si Otilia, Osanda, Mere rosii, Oaie si ai sai, Morometii... etc etc .
  • +6 (22 voturi)    
    asa legende asa cultura asa popor.. (Joi, 3 ianuarie 2013, 14:27)

    C.Petrescu [anonim]

    /// .Nicolaescu regizor? Docudramele ale poreclite filme artistice chiar le luati in seama? Ce parere au istoricii despre Mihai Viteazu, Dacii sau Mircea/? se tavalesc pe jos de ras... nu va ganditi ce gandesc acum Pintilie, Pita, Demian si Daneliuc daca va citesc articolul acesta?...dupa ani de cenzura si luni de stat pe scarile casei scanteii in asteptarea verdictului dat de suzana gadea, traian stefanescu si dulea? Puteti macar intui amaraciunea lor?
  • +2 (8 voturi)    
    vinovatii? (Joi, 3 ianuarie 2013, 14:31)

    Baltaretu [utilizator]

    pentru moartea marelui S.Nicolaescu se face vinovat sistemul de sanatate.
    1. cred ca nu s-a dat spaga, bazandu-se pe notorietatea regizorului
    2. Sistemul ticalosit, bijbiie in diagnostice incepand cu doctorul de familie si continuind pe la diversi specialisti in slujba statului care se mai uita la niste analize si radiografii etc aproximativ , cu incercari de retete, poate te faci bine.Dupa ce epuizezi increderea in sistemul de sanatate al statului, ajungi la cine stie ce tomograf si alte aparate de ultima ora si iti descopera o boala cumplita.Atunci ti se spune: de ce ai stat atat timp ( departe de ultimele performante pe bani grei).Deci S.N cazut in drum spre garaj, si-a fracturat citeva coaste care au intepat putin plamanii ( incepe infectia), eventual s-a lovt si in abdoment in zona apendicitei.Pipaielile si ceva analize, filme, nu au evidentiat un diagnostic sumbru.Vezi ultima internare cand se discuta despre o posibila operatie la plaman/afectiuni digestive si apoi operatie de peritonita fatala in majoritatea cazurilor.Oare nu putea sa fie deagnosticat de la inceput , de Sistemul ticalosit ?Ce-i mai trebuie?De ce trebuie sa plece omul la mari spitale sau clinici in strainatate?Ce au ei? Doctori romani si aparate performante.Se poate dota sistemul cu asa ceva, ca pe la parlament, unde s-au dotat cu Laptopuri pentru vizionat filme porno si altele , pe banii contribuabililor.Pe cine ati ales dragi concetateni, de se intampla asemenea nenorociri inocente?
    • +3 (3 voturi)    
      Educatia civica (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:33)

      marvio [utilizator] i-a raspuns lui Baltaretu

      Aveti partial dreptate. Sistemul de sanatate publica este departe de a fi pus cat de cat la punct. Probabil ca acestui sistem nu ii lipseste dotarea tehnica sau pregatirea medicilor ci mai degraba ii lipsesc niste procese sau proceduri evoluate pentru a evita riscurile complicatiilor la persoanele fragile (copii, bolnavi cronici, varstnici). Proceduri pe care marile spitale internationale le au si le respecta intocmai.

      Dar sistemul nostru de sanatate nu este singurul care s-a dezvoltat haotic si nu s-a organizat cum trebuie. La fel stau lucurile si in alte domenii ale sectorului public: educatie, ordine publica, cultura, aparare, etc.

      Dupa 23 de ani de la Anul 1989, ne lipseste managementul eficient la nivelul institutiilor statului si asta nu pentru ca noi romanii de rand nu l-am dori, ci pentru ca interese meschine, individuale sau de grup (de ex. de partid) au fost puse mereu inaintea celor publice sau nationale.

      Din pacate, mai avem nevoie de multi ani, poate chiar zeci de ani pentru a ajunge la nivelul de educatie civica a celor din tarile pe care le consideram civilizate. Astfel incat, majoritatea romanilor sa fie cu adevarat constienta atunci cand se prezinta (sau nu se prezinta) la vot.
  • -3 (19 voturi)    
    m-am dezvrajit (Joi, 3 ianuarie 2013, 14:43)

    iudi [utilizator]

    Si eu m-am dezvrajit de filme precum Casablanca, Floare de cactus, Vacanta la Roma, filmele cu Stan si Bran si multe altele. Am ajuns sa nu le mai suport, sa mi se para desuete. Si totusi, ele au ramsn in istoria cinematografiei internationale la fel cum raman si filmele lui Sergiu Nicolaescu. Avem libertatea de a alege ce filme dorim.
    • +7 (11 voturi)    
      Exagerati! (Joi, 3 ianuarie 2013, 19:04)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui iudi

      Filmele lui S.N. n-au faima internationala, in timp ce Stan si Bran ii fac inca sa rada pe nepotii mei si pe mine impreuna cu ei.
      • 0 (4 voturi)    
        Noroc (Vineri, 4 ianuarie 2013, 7:49)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        ca se rade la 4321 sau Dupa dealuri.
        • -1 (3 voturi)    
          dar (Vineri, 4 ianuarie 2013, 9:36)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Catz Kitty

          ce rau v-ati suparat pe mine! nu la toate filmele se rade, asa ca n-am ras la 432, in schimb m-am distrat colosal la "occident" de acelasi regizor.
  • -6 (18 voturi)    
    Ofitcosii anticomunisti (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:07)

    smen [anonim]

    Iar apar anticomunistii,acum se dau mari si tari ep vremea raposatului taceau malc,Sergiu este si va fi cel mai mare regizor al Romaniei
    • +8 (12 voturi)    
      mda (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:09)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui smen

      şi eu sunt regele Antarcticii
      • +5 (9 voturi)    
        The Return of the King (Joi, 3 ianuarie 2013, 19:24)

        eu100 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        Respectele mele, sire!
  • -4 (14 voturi)    
    coment (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:12)

    mussa [anonim]

    Mai oameni buni.Multi dintre voi va identificati cu anii 50-90.Serios,uitati-va in buletin.Ganditi-va doar la traiul vostru, unul bun.Daca gresesc ,va rog sa ma scuzati, dar plecati dracului din "casele voastre" case comuniste,case de stat .Noi nu suntem critici de film ,dar ganditi-va ,urmariti,doar MARILE lucruri marunte realizate in diferitele filme.Azi noua ni se par banalitati dar atunci...atunci ...lucruri sublime,subtilitati.Un DESTAPTA-TE ROMANE, o sluja bisericeasca, un tablou: Carol , Codreanu, etc.Azi puneti mana si cititi o carte, nu va mai opreste ... comunismul.....Cititi istoria ROMANIEI....
    Dar voi ce faceti? Voi sunteti cei care va intrebati :de ce sa citesc o carte, cand pot sa astept sa apara filmul!!! Iar atunci cand apare filmul ......asa apar criticii de 7 arte....Si nu in ultimul rand , nu uitati MUNCA in sine, soricei de birou .Faceti ceva cu mainile voastre, dar e greu, stiu.Mai usor e sa stam ,sa privim,detasare maxima,iar la sfarsit , bineinteles ca cel putin o duzina se regasesc in : CE-I ASTA!PAI IO FACEAM DE 100 DE ORI MAI BINE. CEL PUTIN. Vorbesc de munca unor mari actori romani, dar sa nu-i uitam pe cascadori si diferitele cascadorii, unele unicat la vremea lor.
    Eu consider ca este un mare roman,om care-si iubea tara! Nu uitati din ce fel de familie venea inainte de a-l critica :pe el si,sau opera.
    Dumnezeu sa-l ierte! Sa-i fie tarana usoara!
    • +3 (9 voturi)    
      ATENTIE! (Joi, 3 ianuarie 2013, 20:15)

      Dezamagitul [anonim] i-a raspuns lui mussa

      Chiar ca trebuie citita istoria Romaniei, dar nu cea "scrisa" SN.
      cu tarana usoara nu se poate ca e ars...
  • 0 (14 voturi)    
    moartea lui sergiu nicolaescu (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:43)

    popescu constantin [anonim]

    Dumnezeu sa-l aseze acolo ude ii este locul cuvenitAm 66 de ani si sunt un indragostit de film . Am vazut in viata mea sute ,chiar mii, de filme printre care ,inevitabil, si marea majoritate a filmelor facute de sergiu !...si , desi sunt putin mai mult cusurgiu de felul meu , trebuie sa spun ca sergiu in toate filmele a dat dovada de un inalt profesionalism . am spus profesionalism ,nu profesionism ! nu cred ca ar fi fost in stare sa faca un film de arta desi in vreo doua din multele lui filme a atins cote apartinand filmului de arta . ma refer la osanda si la moartea lui ipu (atunci i-am condamnat pe toti la moarte ! ...dar a ramas totus la distanta de acest deziderat . in rest filme multe,bine lucrate ,bune , cu impact la public ...cei un miliard de spectatori confirma ....
    • +4 (16 voturi)    
      ştii cum a adunat miliardul de spectatori? (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:11)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui popescu constantin

      A rulat Mihai Viteazu în cinci săli de cinema din China unde au fost duşi obligatoriu şcolarii
      • +8 (10 voturi)    
        Acum pe bune despre chinezii fani ai filmelor Ro (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:56)

        fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        Am intalnit un postdoc chinez care stia (il vazuse poate de zeci de ori) filmul "Stejar, extrema urgenta".
        Probabil varianta cinematografica in China a cutiilor vietnameze cu creveti din alimentarele romanesti. (culmea, acelea-mi placeau; si azi imi mai prepar din cand in cand)
        • +5 (7 voturi)    
          păi făceam la schimb :)) (Joi, 3 ianuarie 2013, 21:06)

          corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

          cu filmele nord-coreene de sâmbăta seara, chinezești, cubaneze, hoșiministe. Wow, pentru ei filmul ăla părea un kil de Hollywood
      • 0 (2 voturi)    
        In care sali ? (Vineri, 4 ianuarie 2013, 0:47)

        fillip [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

        In care sali din China a rulat ?
  • -3 (15 voturi)    
    Sergiu Nicolaescu (Joi, 3 ianuarie 2013, 16:31)

    sorinuss [anonim]

    Poate ca sunt naiv dar pt. mine acest mare regizor roman a fost ca un erou al copilariei mele. Sunt extrem de trist astazi ca el a plecat dintre noi si este cea mai proasta veste pe care nu o asteptam. Chiar ma gandeam anul trecut ca daca vin in Romania cum sa fac sa il cunosc in persoana. Sper ca el este undeva intr-o lume mai buna si poate ne vom intalni odata.
  • -2 (12 voturi)    
    si totusi... (Joi, 3 ianuarie 2013, 16:43)

    Florin [anonim]

    Dincolo de ideologie, dincolo de politica si de alte consideratii "istorice", sunt filme care mi-au placut, pe care le pot inca revedea fara probleme .... pentru mine sunt inca filme de referinta (strict din punct de vedere personal, de referinta raportat la biografia mea) ... ca si copil, ca adolescent, am preferat intotdeauna filmele lui decat alternativa existenta inainte de 89.

    Odihneasca-se in pace!
  • +1 (15 voturi)    
    Regizorul (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:01)

    adi [anonim]

    Da! Dar ce duri sunteti toti! Ia sa vedem din cei care arunca cu rahat aici, cati ati iesit inainte de 89 sa urlati ca filmele lui sunt proaste? Unde sunt toti cei care au fost impotriva comunismului ? Dupa 89 s-au apucat toti marii regizori sa dezbrace pe toata lumea si sa faca filme infecte cu aurolaci si vagaboande. Vreau si eu numele unui film de actiune facut dupa 89, sau de razboi. Unde sunt marii regizori care nu s-au putut exprima? O comedie in care sa nu para toata lumea retardata, un film in care sa nu se petreaca actiunea intre blocuri darapanate. Nu se poate... atunci era armata, atunci era mai usor... Acum nu mai pot face un film normal... facem doar arta... Nicolaescu a avut putine filme de arta si multe comerciale. Acum mai apar 1-2 filme pe an, si din ele, unul bun la 5 ani. Dar nu stiu de ce, proate cum sunt, romanii tot la filmele lui se uita. Sa-i fie tarana usoara!
    • -1 (3 voturi)    
      @adi (Joi, 3 ianuarie 2013, 18:15)

      Radu Mischie [anonim] i-a raspuns lui adi

      Sunt doua filme istorice/de actiune, cel putin, dupa 1989: Oglinda si Triunghiul Mortii. Oare cine le-a regizat? :)
    • +5 (9 voturi)    
      Depinde de care anume dintre romani. (Joi, 3 ianuarie 2013, 19:13)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui adi

      De niste filme ale lui Nae Caranfil ati auzit?
      Cum ar fi "Restul e tacere"? De "O vara de neuitat" filmul lui Lucian Pintilie? Vi le recomand, poate va mai trece dorul de Sergiu Nicolaescu si va mai vine inima la loc ca se mai fac si filme care nu descriu viata intre blocuri.
      • +2 (4 voturi)    
        Da... (Joi, 3 ianuarie 2013, 22:10)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        ... le-am furat de pe Internet si mi-au placut. Si ce are asta cu Sergiu Nicolaescu ? Au facut ele mai multi spectatori (in capitalism, a se citi bani) decat un singur film al lui Nicolaescu ?
        PS in epoca in care se desfasura actiunea nu erau prea multe blocuri, iar in "O vara de neuitat" era totusi salata, fara hypermarket.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu tarana, ci cenusa! (Vineri, 4 ianuarie 2013, 1:04)

      bairam [anonim] i-a raspuns lui adi

      regizor, Comunist, ateu va fi INCINERAT!
      El pare a fi respectat banii, succesul, FSN-PSD ....nici urma de principii crestine .
      Duca-se ....unde-o ajunge
  • -2 (6 voturi)    
    morto un papa se ne fa un'altro (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:07)

    eugenia [anonim]

    sau, si mai pe scurt, "Avanti un altro!"
  • -3 (19 voturi)    
    Drum bun mare roman! (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:56)

    Clovis [utilizator]

    Sergiu Nicolaescu a fost un mare roman! Dincolo de greselile lumesti, intalnite si la case mai mari, la regizori mai mari (imi amintesc doar de un pedofil arestat prin Elvetia), veti ramane un punct de referinta a cinematografiei romanesti! Drum bun domnule Nicolaescu!
  • 0 (18 voturi)    
    Dumnezeu sa-l judece, sa-i ierte! (Joi, 3 ianuarie 2013, 18:00)

    Rica [anonim]

    Cand aveam mai mult de 8 ani, acum vreo 18, am cunoscut-o pe Iulia Blaga. Ma abtin de la comentarii care sa-i vizeze persoana, intreb doar atat:

    - de ce v-ati pastrat "dezvrajirea" pentru ziua decesului unui OM?
    - ce rautati aveti sa-i reprosati lui, ce marsavii cu intentie comunista?

    Probabil ca unele dintre filmele lui sint mai slabe decat altele, ca unii regizori s-au sufocat la umbra lui, ca el a beneficiat de mai multe favoruri decat alti regizori.

    Dezamagitoare cuvinte, intr-o zi trista. Ramane disparitia unui OM, care a facut ceva, a muncit, a creat. Numai cine nu munceste, nu greseste. Dumnezeu sa-l odihneasca!
    • +2 (8 voturi)    
      hope so (Joi, 3 ianuarie 2013, 21:07)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Rica

      ...
  • -3 (13 voturi)    
    Adio, Sergiu Nicolaescu (Joi, 3 ianuarie 2013, 18:30)

    Radu Mischie [anonim]

    Stau, citesc cele de mai sus si ma crucesc.
    In primul rand, articolul acestei doamne, Iulia Blaga. Nu stiu cine este (si nici nu m-am obosit sa caut pe "goagal"), inteleg ca este critic de film. Un singur mesaj (asemanator domnului Calin Pop de mai sus): doamna, peste ani, eu le voi arata copiiilor mei: Mihai Viteazul, Nemuritorii, Mircea, Capcana Mercenarilor. Credeti ca imi voi aduce aminte de dumneavoastra?
    In al doilea rand, cred ca era de o minima decenta sa lasam mortii sa se odihneasca si sa nu ne apucam sa ne dam cu parerea in ziua mortii unei persoane.
    Apoi: da, Mungiu, Puiu, Giurgiu: sunt talentati iar filmele lor sunt bune si iau premii. Insa Mihai Viteazul n-a luat nici un premiu (sau cel putin nu stiu eu), dar ma face mandru ca sunt roman (si oricine cu putin creier in cap va admite ca avem putine motive de asemenea mandrie si ca trebuie sa le pretuim si sa le protejam). Filmele lor nu ma fac mandru ca sunt roman, ci, dimpotriva, imi exhiba realitatea hada, pe care oricum o cunosc. Da, foarte realiste, de-aia iau si premii - dar atat. E bine ca iau premii, si acesti regizori ma fac mandru ca sunt roman. Dar, cred eu, avem nevoie si de filme precum cele istorice pe care le-a facut Sergiu Nicolaescu. Si de alte filme (regizate, de ce nu, de acesti regizori) care sa nu imi arate doar uratenia de a fi roman.
    Si, nu in ultimul rand: da, o fi beneficiat de favorurile fostului regim, la fel cum in 1989 a stiut sa schimbe macazul cand trebuia. Da, dupa 1989 a facut si filme proaste: din cele 12, cred ca doar Oglinda, Triunghiul Mortii si Carol merita o oarecare atentie, in timp ce Orient Express, 15, Poker, Supravietuitorul, Punctul Zero, sunt cel putin slabe. Dar, sincer, ma bucur ca cineva a facut Mihai Viteazul, Nemuritorii, etc. Si gasesc ca este normal ca astazi, cand acest om a murit, sa-l lasam sa se odihneasca in pace si sa uitam pentru o zi-doua, si defectele si greselile sale (caci, nu-i asa, nimeni nu e fara gresala).
    • +2 (4 voturi)    
      odihneasca-se in pace (Joi, 3 ianuarie 2013, 22:56)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Radu Mischie

      Dar daca uitam defectele si greselile se chiama ca l-am uitat deja pe el si participam la o prefacatorie!
      Am participat la priveghiuri la tara si acolo neamurile si cunoscutii defunctului nu ezitau sa vorbeasca sincer despre acesta: cu bune si rele.
    • 0 (2 voturi)    
      aveti dreptate (Vineri, 4 ianuarie 2013, 10:31)

      t [anonim] i-a raspuns lui Radu Mischie

      ca sa se poata simti mindru vizionind un film nu doar prost facut, ci mai ales mincinos si manipulator, omul trebuie sa aiba putin creier in cap. sau, ma rog, un creier mult prea putin incretzit.
  • +4 (10 voturi)    
    de Florin Piersic ne putem deja dezvraji (Joi, 3 ianuarie 2013, 20:00)

    taranistu [utilizator]

    ca n-a facut mai mult decat Sergiu. Eventual a scuipat mai multe seminte. Cam tot ce este valabil in legatura cu regimul comunist despre Sergiu e valabil si pentru "marele" Piersic. Pacat ca deja a dat numele unui cinematograf. Atata decenta nu a avut cat sa refuze macar pana este in viata...
  • -3 (9 voturi)    
    E pe bune sau la şto ce ai scris? (Joi, 3 ianuarie 2013, 20:29)

    IRIS [anonim]

    Am crezut initial ca glumesti dar tu chiar ai lacrimi la comisuradupa bolsevicul asta.
    Parerea mea e cam asta. Total distinct de ce ai etalat tu. Umirea mare este ca art tau este recomandat de Dan Tapalagă. Incep sa ma indoiesc si de calitatea lui de jurnalist.
    http://www.bacaoanu.com/5939/
  • -1 (11 voturi)    
    Sergiu Nicolaescu nu mai este (Joi, 3 ianuarie 2013, 21:33)

    Catz Kitty [utilizator]

    S-au scris de toate pe aici.
    Si de bine si de rau.
    E adevarat, Sergiu Nicolaescu facut si filme de public (Cu mainile curate, Mihai Viteazu, Nea Marin mililiardar) si filme de arta (Osanda, Si atunci i-am condamnat pe toti la moarte, Orient Express) si filme proaste (Poker) dar si destul de curajoase politic (Oglinda).
    Dar, daca tot suntem intr-o minunata lume capitalista, de ce sa nu pomenim de banii pe care i-a adus tarii prin vanzare unora dintre productii in toata lumea (Dacii, Mihai Viteazu).
    Si ca sa inchei, mai bine revad a 30-a oara "Cu mainile curate", decat vreun film tip ProTV prime time.
    Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-l judece pentru cele facute si pentru cele nefacute !
    • +1 (5 voturi)    
      Multumesc pentru minusuri (Vineri, 4 ianuarie 2013, 8:42)

      Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Catz Kitty

      Probabil sunt de la decerebratii Antene, OTV, PRO TV.
      Ceea ce ma consoleaza, prostii vor fi intotdeauna pe primu loc.
      Mergeti baieti la filmele alea bune, cu exorcisme, gen Dupa dealuri, si observati ca popii de acolo sunt comunisti, sau maicutele, sau doctorii, oricum nu conteaza, anticomunist sa fie si asa sa dea Domnu !
  • 0 (8 voturi)    
    despre postaci (Joi, 3 ianuarie 2013, 22:45)

    minny [utilizator]

    cred ca regizorul de la Las Fierbinti a pus sa voteze si sa scrie aici comentarii toata familia, recuzieterii si oamenii de la machiaj. Altfel nu inteleg de unde atata rautate. Nu mai bine mergeti sa va beti lapticu si sa va uitati la Pokemon ?
  • -2 (8 voturi)    
    Sergiu Nicolaescu (Joi, 3 ianuarie 2013, 22:48)

    RADU OM [anonim]

    Oribil articol, BRR, din care reise ca d-na cunoaste gramatica si ...cam atat.
    Politruc... Filme neinspirate...
    Corect Katz Kitty! Filmele citate, desi necenzurate (de cca. 20 ani) nu au facut mai multi spectatori (in capitalism, a se citi bani) decat un singur film al lui Nicolaescu .
    Ceea ce pot spune cu siguranta: NOI ROMANII STIM SA NE OMORAM ARTISTII, EROII, OAMENII MARI, SA-I TARAM PRIN MOCIRLA, STIM A NE STERGE SI DISTRUGE REPERELE. Nu-mi plac filmele de Nae Caramfil, desi le-am vazut ca nu au fost cenzurat de nimeni ( din pacate). Daca plecau si Florin Piersic sau Sergiu Nicolaescu chiar ca traiul in Romania ar fi fost insuportabil. Eu aveam 20 ani la revolutie si am vazut filme si pe vremea cealalta si pe asta. Dar, scuze ca va contrazic, chiar nu prea am mai vazut filme romanesti bune dupa revolutie, desi as fi vrut.
    Oameni buni, sunteti intoleranti si confundati
    asta cu faptul ca aveti in mod absolut dreptate si gusturile cele mai bune . Este democratie! Puteti sa va uitati la ce vreti! ...Chiar si la un film de Nae Caramfil sau de alt regizor. Lasati-ne cu vraja cu dezvrajirea. Schimbati canalul, site-ul, s.a. sau duceti-va la psiholog. VORBITI DESPRE SERGIU NICOLAESCU, A FOST UN PROFESIONIST in primul rand. Nu-l cunosc ca om.
  • +2 (10 voturi)    
    bah! (Vineri, 4 ianuarie 2013, 1:10)

    Fapte [utilizator]

    Mah, oameni buni, sinteti dusi cu capul??
    Sergiu Nicolaescu??? Sinteti siguri?
    Ba, pe IMDB "Mihai Viteazul" are un scor de 7,8 primit de la nici 5000 de votanti.
    "The Godfather" are 9,2 de la 650.000.
    Despre ce vorbim aici??? Comparam mere cu seminte de rosii?
    Sergiu Nicolaescu a fost un regizor mare. Cel mai mare din familia lui, de la scara lui, din tara lui, atita timp cit tara lui a fost sigilata pe vremea comunistilor.
    Cum a iesit Romania in lume, cum altii au fost cei care au cistigat premii.
    Ce dracu', ba, nici macar de Kusturica nu vorbim!
    E valabil si pentru "marii" actori romani: Tamara Buciuceanu Botez, Caramitru, Amza Pellea, Dem Radulescu, Rebengiuc, Florin Piersic, atitia si atitia monstri sacri... cum treci granita cum n-a auzit nici dracu' de ei. Du-te-n Congo si spune Al Pacino si ai toate sansele sa-ti faci un prieten. Si spune Sergiu Nicolaescu si daca obtii o ridicare din umeri esti norocos.
    • -3 (5 voturi)    
      esti dus rau (Vineri, 4 ianuarie 2013, 2:00)

      Radu Mischie [anonim] i-a raspuns lui Fapte

      la "cutia ucrainiana". Adica, daca o gramada de actori de care ne-am bucurat nu au avut o recunoastere internationala, putem sa facem ceva pe ei? Cum te suporta pamantul? Sau, cum te suporti tu?
    • +2 (4 voturi)    
      Cinefilule... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 2:09)

      Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      ...iti recomand "Wag the Dog" si ai sa vezi cum se mai sta cu indoctrinarea sau netezirea creierilor.
      http://www.vidhit.net/en/wag-the-dog-online.html
      • -1 (1 vot)    
        Celor are ati dat minusuri (Vineri, 4 ianuarie 2013, 12:04)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Catz Kitty

        Ati vazut filmul ?
        • -1 (1 vot)    
          Deci... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 12:43)

          Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Catz Kitty

          ... nu l-ati vazut !
          Rusinica !
  • 0 (6 voturi)    
    Nemuritorii (Vineri, 4 ianuarie 2013, 2:07)

    Radu Mischie [anonim]

    Am revazut Nemuritorii, a fost dat pe PRO TV. Mi-am dat seama ca, desi Sergiu Nicolaescu, Ilarion Ciobanu, Amza Pellea, Gheorghe Dinica, Jean Constantin sunt toti morti, fizic vorbind, ei raman in constiinta mea si imi voi aminti de ei multa vreme de acum incolo, cu placere. Pentru mine, ei n-au murit.
  • -1 (9 voturi)    
    Mentalitati (Vineri, 4 ianuarie 2013, 6:53)

    Aton [anonim]

    Majoritatea comentatorilor au o mentalitate de sluga! Se grabesc sa satanizeze un om care a insemnat mult pentru constiinta romanilor! Tipic pentru romani!
  • 0 (8 voturi)    
    Imi pare rau... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 9:05)

    Catz Kitty [utilizator]

    ... ca oamenii judeca dupa prejudecati. "A fost comunist", "N-a fost comunist", "A fost un geniu, dar comunismul l-a respins", "Este un geniu pentru ca Occidentul il aplauda" (vezi cazul Mungiu si efectul soporific al filmelor sale).
    Oameni buni, vedeti filmele si lasati la o parte "problemele" politice !
    Filmul trebuie sa faca bani, asta este ideea americana si INDB-ul. In rest fiecare trebuie sa judece cu capul lui si sa nu cada prada... prejudecatilor.
    Sunt filme sovietice exceptionale, sunt filme cehesti exceptionale, chiar si unguresti (va recomand "Si vrabia e o pasare").
    Dar, vorba lunga, saracia omului....
    • +2 (6 voturi)    
      Parere (Vineri, 4 ianuarie 2013, 10:02)

      SE7EN [anonim] i-a raspuns lui Catz Kitty

      Sa stii ca nu pentru toti filmele lui Mungiu au efect soporific. Pentru unii astea inseamna arta. Dar bineinteles ca noi astia suntem putini si suntem snobi iar voi masele le stiti pe toate.
      • +2 (4 voturi)    
        Daca-mi spui... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 10:23)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui SE7EN

        de ce 4321 este mai bun decat Ilustrate cu flori de camp, s-ar putea sa-ti dau dreptate. Daca nu, nu !
        • +2 (2 voturi)    
          Vai ce te mai pricepi la filme. (Vineri, 4 ianuarie 2013, 11:08)

          SE7EN [anonim] i-a raspuns lui Catz Kitty

          Nu stiam ca ilustrate cu flori de camp e facut de Sergiu Nicolaescu. Noroc cu voi oamenii de cultura ca mai invatam si noi ceva.
          • 0 (2 voturi)    
            N-am spus ... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 11:24)

            Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui SE7EN

            ... ca e facut de SN. Doar mintea ta incetosata putea pretinde asa ceva, Sigur e doar ca n-a fost facut de Mungiu :)
      • -1 (5 voturi)    
        Si inca ceva (Vineri, 4 ianuarie 2013, 10:25)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui SE7EN

        Frate, voi aia putini sunteti... putini (si nu ca aveti IQ peste 120 cat am eu, ci pentru ca aveti sub 80, ceea ce favorizeaza spalarea creierului)
        • 0 (4 voturi)    
          Iata (Vineri, 4 ianuarie 2013, 10:41)

          SE7EN [anonim] i-a raspuns lui Catz Kitty

          ..ti-ai aratat si caracterul.
      • -1 (1 vot)    
        Dragul meu (Vineri, 4 ianuarie 2013, 11:43)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui SE7EN

        Dupa cate minute de "arta" adormi fara somnifere ?
  • +1 (5 voturi)    
    Mai zic una si ma duc (Vineri, 4 ianuarie 2013, 10:20)

    Catz Kitty [utilizator]

    S-au implinit 23 de ani de "libertate".
    Libertatea de-a fi complet impotriva celorlalti ani (vreo 45) de sclavie.
    Dupa cum a fost si in cei 20 de ani de "libera exprimare"
    Am vazut filme "comuniste" indreptate contra chiaburilor sau patronilor (vezi "Patima").
    Am vazut filme "capitaliste" pline de "bun simt" (Liceenii rock and roll).
    Exista un factor comun ? Desigur, denigrarea tuturor realitatilor. Asa faci bani, dai in cel care e la pamant ! Catch as can catch !
    Banul sa traiasca, ca prostii e multi !
  • +3 (3 voturi)    
    Si pentru ca sunt multi "spalati" la creier (Vineri, 4 ianuarie 2013, 11:11)

    Catz Kitty [utilizator]

    Nu uitati de Ferma animalelor.
    "Two legs bad, four legs good"
    Sa va traiasca toate cele patru picioare !
  • +1 (1 vot)    
    Judecata! (Vineri, 4 ianuarie 2013, 11:12)

    Bogdan [anonim]

    Nu va certati, suntem oameni si cu toti gresim. Unii mult altii poate mai putin. Cea fost in trecut trebuie sa ramana in trecut. Acum este prezentul, haideti sa il facem bun pentru copii nostri, eu cred ca merita acest lucru. Daca fiecare dintre noi care am scris un comentariu, am incerca sa fim mai buni, atunci lucrurile ar fi altfel. Iertati si iubiti acesta este sfatul meu pentru noi toti.
  • -1 (1 vot)    
    Neaparat un bust in sectorul 2 (Vineri, 4 ianuarie 2013, 11:31)

    Teh-nik [utilizator]

    Multa vreme nu va trece si uite asa poate sa mai apara un bust, care o sa-l intovaraseasca pe cel al poetului Paunescu, in Gradina Icoanei. Si uite asa copacel, copacel va creste in curand un grup statuar cu singurii romani "patrioti"adevarati. Acuma noi, restul, oameni onesti cu frica de Dumnezeu si cu mai putina cultura literara sau cinematografica, stam si ne intrebam, daca numele de Gradina Icoanei, denumire cu profunde valente crestine mai ramane potrivit acelui loc. Sau ar trebui adaugat ceva gen Comunismului, Proletcultismului , ma rog, ceva potrivit cu personajele amplasate cu atat sarg patriotic la fata locului.Locul sper sa fie suficient,de incapator, stiind ca mai sunt destui "patrioti" numai potriviti.
  • +1 (1 vot)    
    marii actori sub Ceausescu (Vineri, 4 ianuarie 2013, 13:22)

    Tzompi [anonim]

    NOTA BENE - Sa nu uitam ca in vremea lui Ceausescu cam TOTI actorii reputati si regizorii de marca erau rasfatatii regimului – aveau masini straine, valuta la liber, case, sau apartamente mari, si voiajau nestingheriti in Occident. Erau lorzi aici si de asta nu “fugeau” in Vest. Sora mea a fost in 1977 la blocul darimat al lui Toma Caragiu la faza oribila a curatarii molozului (prietenul ei student la IATC urca la Toma cand a cazut blocul) - s-a descoperit ca pe masuta cu whisky Toma avea sute de dolari, ei jucau poker pe dolari in timp ce pulimea facea pe ea de frica daca avea 1 USD in casa (era ilegal). Deci scheciurile antisistem ale lui Toma (f. faine dealtfel) nu aveau nicio legatura cu viata lui reala. Asa cum azi unii alintati de regimul Base critica regimul Base.
  • 0 (0 voturi)    
    A murit, lasati-l in pace, ca nu va mai aude... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 13:33)

    Seninatate [anonim]

    E jalnica si caraghioasa aceasta ofensiva a presei plictisite de Sarbatori si de pacea politica, pe lesul unui fost regizor, senator si revolutionar roman! Omul a murit de batranete si de cancer, nimeni nu l-a suparat macar cu o floare in timpul vietii, acum fiecare isi gaseste curajul sa arunce cu o piatra in trupul neinsufletit: comunistule, kaghebistule, "encomiastule"... Asa au facut si cu Ceausescu, dupa ce l-au lins in fund 25 de ani, cand l-au omorat: odiosul, criminalul, sa-i scriem cu litere mici numele... Vitejia romanului, cea de pe urma...
    • 0 (0 voturi)    
      adica ? (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:47)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui Seninatate

      adica pentru ca tocmai au trecut sarbatrile ar trebui sa citim doar cat de grozav a fost ? omul a fost regizorul regimului ceausescu. ce mai atata ? asta a fost, s-o spunem pe drept. unele fimle ok, dar imensa majoritate, chiar daca placute romanului pentru ca-l scopteau mare erou (pe roman) au fost manipulare si atat.
  • 0 (0 voturi)    
    La trasul cortinei (Vineri, 4 ianuarie 2013, 18:12)

    Daniel [anonim]

    Incercand sa trec peste antipatia instinctiva pe care o am fata de epigonii detractori post-mortem si luand in consideratie faptul k toti marii artisti ai lumii au facut compromisuri morale pentru a trai si pentru a se putea exprima dpdv artistic (evident pastrand proportiile: DaVinci, Michelangello, Shakespeare, etc.) ramane o singura intrebare pertinenta: filmele d-lui Nicolaescu au avut sau n-au avut valoare, le vom revedea sau nu peste ani? De facut sali pline, la vremea lor au facut, ceea ce si Jurassic Park. Cine se mai uita astazi la Jurassic Park?
  • +1 (1 vot)    
    DEZVRAJIREA DEZVRAJIRII (Vineri, 4 ianuarie 2013, 20:19)

    Radu Om [anonim]

    As mai vrea sa ridic valul asta de "legenda" de peste performantele profesionale ale oamenilor dinainte de '89: la facultate se lua cu greu - "se manca cartea"(stiu pentru ca si eu am luat la facultate pe acea vreme si cunosc situatia, numai pe "bune") este cazul sa fac comparatia cu ce se intampla acum? Oamenii in majoritatea cazurilor stateau pe post daca obtineau rezultate profesionale bune (adica BANI pentru STAT si pentru noi in ultima instanta, si unul dintre acestia a fost SERGIU NICOLAESCU), adica produceau cu adevarat ceva sau aveau rezultate bune: va rog nu-i uitati pe NADIA COMANECI, ILIE NASTASE, ION TIRIAC, SERGIU NICOLAESCU, FLORIN PIERSIC, MIRCEA ALBULESCU, ION DICHISEANU, si multi altii. REPET: ne-am pierdut reperele. Copii si viitorul nostru sunt in PERICOL! Chiar in clipa aceasta scult din camera alturata stirile: Oana Zavoranu, Ad. BAhmutanu, Silviu Prigoana, Marica, s.a. fotbalisti Cine-s astia oameni buni! Nu mai recunosc lumea in care traim. Nu-mi place lumea in care traim. Este urata, nedreapta, murdara. Apropo de asta. Ca zicea cineva de 4321 A LUAT CINEVA PARTE LA O SITUATIE CA CEA DIN FILM? EU DA ERA SA_MI MOARA O PRIETENA INTR_O ASEMENEA SIT . DIN CAUZA ASTA NU AM PUTUT SA MA UIT LA FILM. VREM ARTA NU URATENIE SI INJURATURI PE STICLA. AVEM PARTE ZI DE ZI DE ELE. ARTA ESTE FRUMUSETE ESTE BUCURIE PENTRU SUFLET. ASTA NE-A DUS SERGIU NICOLAESCU SI MANDRIA CA SUNTEM ROMANI...
    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA.
  • 0 (0 voturi)    
    Apropo de paralele (Vineri, 4 ianuarie 2013, 20:28)

    Radu Om [anonim]

    Orice asemanare intre ce era inainte de revolutie si cesete acum este palida: inainte jucau pe 100-200 -1000 dolari, acum pe case, iahturi, fabrici, concernuri si mai vreti sa continui?. Cum se face acum o facultate: nici nu se cunoaste adresa facultatii, se achita taxa si omul are diploma. Ce fel de specialisti sunt acestia? Bineinteles ca orice sistem are defectele sale dar nu acuzati Oamenii care chiar valorau si valoreaza ceva. Pentru mine SERGIU NICOLAESCU afost si va fi oricand un profesionist si un artist adevarat. UN ADEVARAT MODEL IN VIATA. SI APROPOS, AM SIMTIT MULTA, MULTA INVIDIE SI O MULTIME DE SENTIMENTE NEGATIVE REPRIMATE DE CEI CARE SPUMEGA IMPOTRIVA MAESTRULUI ACUM DEOARECE A FOST UN OM DE O DISTINCTIE SI O FRUMUSETE INTERIOARA DEOSEBITE.